2. 11. 1889: Hřbitovy pod náporem. Tisíce lidí si připomínají zesnulé a tramvaje nestíhají

Před lety v PrazePražskýDEN.cz2. listopadu 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Naši předkové v 19. století chovali k zesnulým obrovskou úctu. Stejně jako v současnosti se během Dušiček hřbitovy ocitaly pod obrovským náporem návštěvníků. Dle svědectví dobového tisku tramvaje nestíhaly vozit lidi na Olšanský hřbitov a z běžně klidného místa se stalo rušné korzo. Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Dušičky v Praze

Návštěva hřbitovů byla včera celý den nepřetržitě velice četná. Všemi cestami proudily stále velké davy lidu. Zámožnější přijeli ve vlastních nebo najatých povozech, jichž stála před hřbitovy řada nepřehledná. Vagony tramwaye, jezdící každé tři minuty, byly stále přeplněny. Všeobecně bylo stěžováno, že příslušní orgánové nepostarali se, aby blátivá silnice olšanská, po které včera tisícové ke hřbitovům se ubírali, byla před slavností Všech Svatých náležitě upravena. Také správa tramwaye neosvědčila k obecenstvu žádoucí šetrnosti, neboť obecenstvo na stanici v Olšanech vystupující octlo se v blátě, kterým v pravém slova smyslu musilo se broditi. Na olšanských hřbitovech byl stále tak veliký nával, že obecenstvo jen ponenáhlu ku předu mohlo postupovati. Hřbitovy neposkytují utěšený pohled. Stromy jsou holé a jen na některých růžových keřích zbyly ještě listy a vykvetlé růže. Téměř všecky hroby byly včera ozdobeny věnci, na mnohých byly rozžaty svíce. Správa hřbitovní postarala se o pečlivé upravení cest, četní strážníci hřbitovní konali obchůzky, aby zabránili nepřístojnostem, jež mohly by zavdali podnět ku steskům a stížnostem obecenstva. – Národní listy, 2. 11. 1889

Buršákem zraněn

Ve středu večer k 11. hodině zastavili se čtyři buršové před hostincem »u Virlů« na Karlově náměstí a jali se z bujnosti vytahovati kůl s výstražnou svítilnou na ulici postavený. Sklepník u výčepní stolice zaměstnaný vida to, vyšel ven a káral buršáky pro jejich počínání. V tom jeden z nich, jakýsi Böhm z Mostu, sklouzl a nešťastnou náhodou padl do okna, jež rozbil a sklem v obličeji se zranil. K výjevu tomu hodil se pan S., sollicitátor u jednoho pražského advokáta a přistoupiv k buršákům, kteří svému zraněnému soudruhovi vybírali sklo z obličeje, tázal se: »Co se zde děje ?« Místo odpovědi napřáhl naň buršák Schürer hůl s těžkým knoflíkem a uhodil jej do hlavy tak, že panu S. spůsobil značnou ránu. Na pokřik sběhli se lidé a dali Böhme a Schürera přivolaným strážníkem zatknouti. Druzí dva buršáci utekli. – Národní listy, 2. 11. 1889

[related-post id=“24431″]

Útulna pro chudé

Útulna pro nezhojitelné chudé z celého království českého, založená konferencí sv. Vincence de Paula ze všeobecných sbírek, k nimž obecní a okresní výbory, záložny a lidumilové přispěli dosud celkem 13.000 zl. byla včera otevřena. Slavnost zahájena mší v dominikánském kostele, načež účastnici odebrali se do domu vedle německé polytechniky, kdež v II. patře byly najaty zatím 4 místnosti, v nichž budou míti úplné ošetřování 3 nezhojitelné osoby. Hr. Ervín Nostic, předseda konference poukázal v delší řeči na blahodárný a lidumilný účel tohoto velice potřebného ústavu, vzdal díky veškerým dobrodincům za obětavou podporu a když farář veškeré místnosti vysvětily, byla slavnost skončena. – Národní listy, 2. 11. 1889

Nepřehlédněte

Tajemství věčného mládí slavné francouzské herečky. O obličej a vlasy denně důkladně pečovala • Když slavná francouzská herečka Sarah Bernhardt navštívila v roce 1888 Prahu, obecenstvo Národního divadla ji přijalo s obrovským nadšením a spisovatel Jaroslav Vrchlický k jejímu uvítání dokonce napsal oslavný fejeton. Pozornost strhávala nejen svým talentem, ale i mimořádně mladistvým vzhledem.

29. 10. 1889: Buršácká maškarní slavnost a dopadení zloděje • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Výstava na tramvajové koleji mapuje historii prostranství kolem Národního muzea a Čelakovského sadů • Dosud nevyužívaná tramvajová kolej mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea se v těchto dnech stala místem konání výstavy s názvem „Proměny okolí budov Národního muzea a Čelakovského sadů“. Celkem 26 informačních panelů mapuje historii i současnost tohoto místa.

10. 7. 1890: Nové poštovní známky s císařem a pokus o sebevraždu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

14. 4. 1889: Bezplatné oční operace pro slepé a sokolská slavnost na Žižkově • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Panna, nebo orel? Odkud se vzalo sousloví, které dnes nedává smysl • V životě člověka nastávají situace, kdy musí učinit nějaké rozhodnutí. Když si ale nechceme lámat hlavu s klady a zápory, které s sebou zvolené řešení přinese, můžeme si vzít na pomoc minci, aby ze dvou různých variant vybrala za nás.

Skandál ve vlaku. Kterak politici nechtěli opustit kupé, kde neměli co pohledávat • Společenská morálka a pravidla prochází neustálou proměnou. V dnešní době už je nepředstavitelné, že by ve vlacích existovalo kupé určené výhradně pro ženy. Ještě před 130 lety to ovšem bývalo normální. Pochopitelně se ale našli i tací, kteří porušovali dobré mravy. Přečtěte si článek, které přinesly Národní listy v červenci roku 1891.

Zoo Praha oslaví 90. výročí swingem, křtem knihy a bohatým doprovodným programem • Praha má již 90 let svou vlastní zoologickou zahradu. Její brány se poprvé otevřely 28. září 1931 a od té doby vyrostla v mimořádně oceňovanou instituci. Výročí si zoo připomene bohatým program.

2. 1. 1869: Zima zatím nedorazila. V Praze panuje neobvykle teplé počasí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Turkyně mají při rozvodu nárok na štědrou odměnu. Evropanky by mohly závidět • Práva žen v muslimském světě na Západě vnímáme jako velmi omezená. Skutečnost ovšem byla a je poněkud jiná. Dokládá to i dobový článek, který otiskly v Praze vydávané Národní listy v únoru 1894. Evropské ženy by mohly Turkyním mnohé závidět.

1. 5. 1889: Úpravy radnice, pražské letní zábavy a pohřešovaný podnikatel • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

20. 9. 1868: Provádí Prušáci v Praze špionáž? Všechno je nejspíš úplně jinak • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

5. 6. 1890: Nehoda na ulici, otravný vynález z Paříže a vzácná návštěva • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

28. 2. 1890: Kdo nezaplatí daň ze psa, o zvíře nenávratně přijde • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Hromadění mrtvol na břehu Dunaje přitahovalo zloděje jako magnet • V Bratislavě (dříve Prešpurku) se v roce 1896 začal rozmáhat velký nešvar. Místní zloději okrádali nebožtíky, které na břeh Dunaje vyplavila voda. Brali jim často i to úplně poslední, co měli. Přečtěte si dobový novinový článek, který vyšel v pražských Národních listech.

1. 8. 1889: Vzácná návštěva, tragická nehoda na železnici a dělnické hnutí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

O víkendu se opět otevře unikátní protiatomový bunkr Folimanka • Pražanům se v sobotu 12. října 2019 opět otevřou brány jedenoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města. Unikátní prostory z časů studené války si můžete prohlédnout od 9 do 15 hodin.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

Slavný oscarový herec ztvární Nicolase Wintona v celovečerním filmu • Už více než 80 let uplynulo od hrdisnkého činu sira Nicolase Wintona, který zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Spojeného království. Dojemný příběh nyní znovu ožije na plátnech kin.

11. 5. 1889: Nařčení z krádeže dohnalo mladou dívku k sebevraždě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

16. 3. 1868: Prokletí? Muž našel starou minci a za pár hodin zemřel • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.