2. 2. 1868: Jak se žilo ve vězení za císaře pána? Trestanci museli tvrdě makat!

Před lety v PrazePražskýDEN.cz2. února 20183 minuty čtení

Foto: Archiv

Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Ze života zločinců

V zemské trestnici u sv. Václava v Praze bylo koncem roku 1867 1314 vězňů; 1109 bylo v domácí nemocnici léčeno, z nichž 59 zemřelo. Za minulý rok přibylo do trestnice 848 vězňů, 543 byli propuštěni, přestávše svůj trest, 5 jich uprchlo, ale 4 jsou zase chyceni. Milostí císařskou bylo před uplynutím lhůty tretu propuštěno na svobodu 130 trestanců. Co se týče provinění trestanců, jest 36 padělatelů peněz, 118 osob, které se dopustily zločinu zabití; 6 vrahů, 13 žhářů a 1151 jinačích sprostých zločinců. Zaměstnáni jsou trestanci hlavně hotovením rukaviček, knoflíků, obuví, tkalcovinou, krejčovstvím, zámečnictvím, truhlářstvím, čalounictvím a pletením věcí z vlasů, dále hotoví škatulky na sirky, obálky na papírové cigarety, obálky na psaní a p. Jediný pan Balatka, jenž k tomuto cíli najal protější kasárna na Zderaze, zaměstnává 200 trestanců hotovením obálek na psaní. Obálky na cigarety, kterých se mnoho milionů zhotovuje, posílá ústav až do Cařihradu a Alexandrie. Co do vyznání náboženského je mezi trestanci 1274 katolíků, 11 protestantů a 29 židů. Dozorství vedou dva rotmistři, 6 vrchních dozorců a 60 dozorců nižších. Na jaře bude se muset věznici nové křídlo přistaviti, poněvadž se počet vězňů neustále množí. – Pražský denník, 2. 2. 1868

Ztráta tobolky

Značnou ztrátu utrpěl předevčírem v poledne jistý obchodník. Ubíral se z hostince od “Štupartů” do liliové ulice. Na cestě této pohřešil tobolku, v níž 854 zl. v bankovkách se nalézalo. Vše pátrání a hledání na cestě, kudy se byl ubíral, po ztracené tobolce bylo marné. Veřejným vyzváním slibuje poškozený odměřenou náhradu tomu, kdož by tobolku i v ní se nacházející peníze na policii odevzdal. – Pražský denník, 2. 2. 1868

Zhrzena láskou

Sběh lidu udál se tyto dny večer před jednou kavárnou nedaleko hospody u “Klaplotů” na Starém městě. Do této hospody přijela si v drožce mladá panička za hulána přestrojená, chtíc viděti jak se jistý řezník, jejž milovala, baví. Příbuzní přestrojené paničky počkali si ale na ni před hospodou, jedna teta ji vytáhla z drožky a velejíc: Hezky ti to sluší, pojď se mnou, aby tě taká tvůj muž viděl, vlekla ji pryč. Přestrojená ale se jí vymkla a uskočila do řečené blízké kavárny, kdež nalezla úkrytu. Zástup lidí obklopoval pak ještě dlouho kavárnu smějíc se tomu výstupu. – Pražský denník, 2. 2. 1868

[related-post id=“5027″]

Podvodný milovník

K jedné paní na Novém městě přišel v tyto dny do bytu svobodný pán; u téže paní bydlela zároveň mladá dívčice a tu přemluvil ve čtvrtek onen pán, aby s ním šla do tanečního plesu. I šli do jedné hospody na Starém městě, kdež mladý pán předstíraje, že taneční síně se ve drvoře nachází, nabídl dívce, že jí těžký, zimní šál a šátek z krku odnese do šatnice. Ta mu věci svěřila a mladý pán uprchl s nimi na vždy. – Pražský denník, 2. 2. 1868

Nepřehlédněte

Protiatomový kryt Folimanka bude tuto sobotu opět zpřístupněn veřejnosti • Zájemcům o historii hlavního města se v sobotu 16. února 2019 opět naskytne možnost navštívit jeden z největších krytů civilní ochrany na území Prahy. Unikátní prostory si můžete prohlédnout od 9 do 15 hodin.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

31. 3. 1868: Položení základního kamene národního divadla se bude slavit i ve světě • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Praha se rozrůstá Praha má té doby 3470 domů, čili 3519 čísel; a sice na Novém městě 1477, na Starém Městě 1021, na Malé Straně 543, na Hradčanech 195 a Židovském městě 283 čísel. Za posledních třicet let přibylo Praze přes 200 domů. – Národní listy, 31. 3. 1868 K slavnosti národního divadla Nejen v zemích české koruny bude dávno toužená slavnost položení základního kamene národního divadla slavností skutečně národní, již nás docházejí zprávy i z ciziny, že i tam pomýšlejí na to, aby památný tento den spůsobem svým oslavili. Tak se nám píše z Bělehradu, že tamní Slované všech kmenů, Čechové ovšem v čele, v den položení základu divadla národního uspořádají „Slovanskou Besedu', jejiž čistý výnos věnován bude našemu národnímu podniknutí. „Pantáto Bajloni“ v Bělehradě vůbec známa osobnost, jehož hostinec vůbec „českým konsulstvím“ se nazývá, postoupí k slavnosti bezplatně veliký svůj sál. – Národní listy, 31. 3. 1868 [related-post id="8855"] Nařízení Ministerstvo vyučování výnosem ze dne 3. pros. 1867 č. 9212 rozhodlo, že studující k vojsku odvedení nemají příště do klerikálních seminiřů a duchovních řádů přijímáni býti. – Národní listy, 31. 3. 1868

1. 8. 1889: Vzácná návštěva, tragická nehoda na železnici a dělnické hnutí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Přepadala bary se sekyrou. Carrie Nation a její uvědomělý boj za prohibici • Klimatičtí extrémisté blokující dopravu v posledních měsících plní titulní stránky zpravodajských serverů. Možná nad jejich počínáním kroutíte hlavou. Ale vlastně nejde o nic nového. I v minulosti žili lidé, kteří ve jménu bohulibého účelu sahali k velice drastickým prostředkům.

23. 9. 1868: Děti Vojtěcha Lanny byly povýšeny do rytířského stavu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Kryt Folimanka se opět otevře pro veřejnost už tuto sobotu • Jeden z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy se v sobotu 14. dubna 2018 opět otevře pro veřejnost. Unikátní prostory si zájemci budou moci prohlédnout od 9 do 15 hodin. Nekomentované veřejné prohlídky probíhají vždy jednu sobotu v měsíci a vstupné je pro všechny zdarma. Na případné dotazy ohledně krytu a jeho historie vám rádi odpoví pracovníci městské části, které najdete u hlavního vchodu, nebo dobrovolníci rozmístění přímo v krytu (česky, anglicky a rusky). Chcete-li si kryt v klidu prohlédnout, je vhodné přijít alespoň hodinu před zavírací dobou. V 15 hodin se kryt uzavírá. Pokud prohlídku krytu Folimanka tentokrát nestihnete, nemusíte být smutní. Další příležitost budete mít v sobotu 19. května 2018.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

Hlávkův most slaví narozeniny. Jako první v Čechách byl postaven z betonu • Uběhlo již 107 let od slavnostního otevření mostu spojujícího pražské části Karlín a Holešovice přes ostrov Štvanice. Přestože výstavbu Hlávkova mostu komplikovaly spory dvou tehdejších stavebních škol, vznikla jedinečná stavba dokládající urbanistický rozvoj hlavního města. V minulosti most sloužil jako hlavní dopravní tepna do holešovických jatek, dnes je páteřní komunikací pražské dopravy. V příštích letech jej čeká, stejně jako další mosty přes Vltavu, rozsáhlá rekonstrukce.

Průběh stavby most zachycuje fotografie z roku 1910.

28. 2. 1890: Kdo nezaplatí daň ze psa, o zvíře nenávratně přijde • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Chlapec zabil medvěda brokovnicí a dostal štědrou odměnu • Střet s medvědem ve volné přírodě často nekončí pro člověka dobře. Před 120 lety se v Kanadě odehrál incident, jehož hlavním aktérem byl třináctiletý chlapec. Holý život mu zachránila nejen brokovnice, ale především vlastní statečnost. Přečtěte si článek, který přinesly v Praze vydávané Národní listy v květnu 1901.

8. 1. 1868: Jak pražské zastupitelstvo volilo nového purkmistra • Pražští zastupitelé si na začátku roku 1868 zvolili nového purkmistra. Stal se jím advokát Karel Leopold Klaudy. Přečtěte si, jak o volbě přesně před 150 lety referovaly Národní listy.

25. 10. 1889: Pražané si stěžují na nedostatečné osvětlení ulic • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

26. 7. 1890: Nález podzemní chodby a pokus zoufalé ženy o sebevraždu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

18. 2. 1890: Vyloučení ženské obsluhy z hostince a upozornění pro pražské pekaře • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

V Praze kdysi stával nádherný most. Museli ho ale zbourat • Předchůdce dnešního mostu Legií – most Františka I. – byl nejkrásnější stavbou své doby. Mimo jiné výrazně napomohl rozvoji Smíchova. Po 57 letech provozu však musel být stržen. Proč?

Řetězový most císaře Františka I.

28. 10. 1889: Sebevražda v hotelu, pokus o otravu a svěcení nové budovy • Na konci 19. století nebyl život zrovna jednoduchý a mnoho lidí se proto uchylovalo k dobrovolnému odchodu ze světa. Dokládají to i dobové novinové články. Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Protiatomový kryt Folimanka bude tuto sobotu otevřen pro veřejnost • Nejen milovníkům historie se v sobotu 15. června 2019 znovu naskytne příležitost navštívit jeden z největších krytů civilní ochrany na území Prahy. Unikátní prostory si můžete prohlédnout od 9 do 15 hodin.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

24. 6. 1890: Kočky nejsou na Žofínském ostrově v žádném případě vítané • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

21. 11. 1889: Oblíbenost Sokola je na vzestupu. Cvičí úplně všichni • Na konci 19. století žili lidé úplně jinak než my. Namísto sociálních sítí se sdružovali v nejrůznějších spolcích a organizacích, přičemž každý si mohl vybrat, co bylo jeho srdci a povaze nejbližší. Značnou popularitu si vydobyl tělovýchovný Sokol, kde se dle svědectví dobového tisku setkávali lidé z nejrůznějších společenských vrstev.

Zajímá vás historie? Kryt Folimanka bude tuto sobotu znovu otevřen • Již tuto sobotu 13. dubna 2019 se pro zájemce z řad veřejnosti opět otevře jeden z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města. Unikátní prostory si budete moci prohlédnout od 9 do 15 hodin.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

Unikátní bunkr Folimanka se o víkendu opět otevírá pro veřejnost • Nejen milovníci historie se mohou v sobotu 14. září 2019 opět vydat na prohlídku jednoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města. Unikátní prostory si můžete prohlédnout od 9 do 15 hodin.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.