3. 4. 1889: Spor o rozšíření ulice a nevydařené střílení holubů v Bubenči

Před lety v PrazePražskýDEN.cz3. dubna 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Rozšíření ulice

O rozšíření ulice na Můstku, této nejživější ulici Prahy, spojující Vinohrady a hořejší Nové Město se Starým městem, jedná se již několik roků. Nutnost rozšíření této úzké ulice všeobecně se uznává, náhledy však, jakým spůsobem by se tak státi mělo, rozcházely se příliš nápadně. Dle jedněch měla se ulice na Můstku rozšířiti ubráním domů po pravé straně, proti čemuž se majitelé domů těch vzpírali, žádajíce, aby se také ubráním domů po levé straně ulice na Můstku rozšířila. Vypracováno několik plánů a věc dostala se do proudu, když. pan prof. dr. Městecký zadal za povolení k nové stavbě. Technická komise navrhla rozšíření ulice na 23 metrů, kdežto městská rada souhlasila s rozšířením pouze na 20 metrů a p. prof. dr. Městecký žádal rozšíření ulice pouze na 16 metrů, poukázav zároveň, že v záležitosti této místodržitelství již dříve bylo platně rozhodlo. Konečně dostala se záležitost tato do sboru obecních starších, kde po delší rozpravě přikročeno k hlasování o návrhu, aby ulice na Můstku byla 18 metrů široká. Poněvadž byla rovnost hlasů, dirimoval náměstek starostův pan Kandrt ve prospěch rozšíření ulice alespoň na 18 metrů. Z tohoto usnešení odvolal se p. prof. dr. Městecký k zemskému výboru, který rozhodnutí sboru obecních starších na rozšíření ulice alespoň na 18 metrů zrušil a vyhověl odvolání p. dr. Městeckého na rozšíření ulice pouze na 16 metrů a sice z toho důvodu, že již dříve se místodržitelství pro tuto šířku vyslovilo. – Národní listy, 3. 4. 1889

Očkování ve všeobecné nemocnici

Nařízením ministerským bylo uloženo posluchačům lékařství, kteří se stýkají s nemocnými na neštovice, aby se dali očkovati. Dosud dalo se 50 mediků, jakož i většina ošetřovatelek nemocných očkovati na klinice p. prof. dr. Janovského. Ve všeobecné nemocnici očkují pp. professoři Eiselt, Pick, Sattler a Přibram. – Národní listy, 3. 4. 1889

Budování nemocnice

Stavba pavillonu pro dermatologii a chirurgii v pražské všeobecné nemocnici těchto dnů za příznivé povětrnosti opětně byla zahájena a práce pokračuje dosti rychle. Také s kopáním základů pro isolační pavillon se těchto dnů započalo. Provedení prací těch svěřeno staviteli p. Blechovi. – Národní listy, 3. 4. 1889

[related-post id=“18641″]

Laciní kapouni

Předešlé soboty spozoroval policejní strážník na Václavském náměstí službu konající ve Smečkách značný sběh lidu. Pospíšil tam, aby pátral po příčině neobyčejného toho shluknutí a viděl tu uprostřed davu na zemi ležeti čtyři zabité — kapouny. Nikdo se k nim nehlásil. To byla celá příčina sběhu zvědavců. Strážník ujal se opuštěných kapounů a odnesl je na policii, kde majíce za to, že kapouni pocházejí z krádeže a pachatel buď pronásledován, či v domnění, že pronásledován jest, lup svůj zahodil a utekl, poslali kapouny s příslušným aktem okr. soudu na Ovocném trhu. Poněvadž se ani poškozený nepřihlásil, ani pachatel vypátrán nebyl, nemohl tento ani potrestán, ani onomu škoda nahražena býti; za to musela z opatrnosti, aby kapouni »nenačichli«, dobrovolná jich dražba soudní v pondělí odp. vykonána býti. Kupců mnoho nebylo, což nejlépe posouditi z toho, že za všechny čtyři kapouny utržilo se – 24 kr. – Národní listy, 3. 4. 1889

Střílení holubů

Střílení holubů uspořádali včera odpoledne někteří mladší šlechtici v Královské Oboře v Bubenči. Valná většina holubů uletěla. – Národní listy, 3. 4. 1889

Nepřehlédněte

8. 3. 1890: Praha upravuje vyhlášku stanovující výšku nových budov • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

16. 1. 1869: Otevření sladovnické školy a případ staré vraždy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

První McDonald’s v Praze otevřel před 30 lety. Ve frontě stály tisíce lidí • Přesně před 30 lety se tehdejší Československo symbolicky přiblížilo západnímu světu. V pražské Vodičkově ulici byla 20. března 1992 otevřena vůbec první restaurace McDonald’s na našem území.

Drtivá pandemie ruské chřipky řádila i u nás. Dobový popis hodně připomíná současnost • Historie ukazuje, že světové pandemie nejsou ničím novým. Například mezi lety 1889 až 1893 řádila po celém světě tzv. ruská chřipka. Při pročítání článků v dobových novinách můžeme nalézt hned několik podobností s naší nepříjemnou současností.

5. 5. 1889: Přednáška Františka Křižíka a tragický konec jedné lásky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

26. 9. 1868: Obuvnický učenník z Karlína se málem utopil ve Vltavě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Jmelí má magickou moc a zázračné léčivé účinky, ale jen za určitých podmínek • Jmelí zavěšené v domácnosti patří k tradičním vánočním zvykům. Od nepaměti je tato rostlina považována za magickou a lidé jí připisují zázračnou moc. Kromě toho má však i prokazatelné léčebné účinky.

24. 1. 1868: Další hrůzné detaily o vraždě mladého chlapce na Letné • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

13. 7. 1890: U Nuselských schodů nalezena mrtvola novorozeného dítěte • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

29. 7. 1890: Zkrácení pracovní doby ve Francii a světová výstava v Chicagu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

6. 8. 1868: Zlatník ze Spálené ulice se přiotrávil žíravinou • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Otráveni náhodou Jistý zlatník ve spálené ulici, jenž závod společně s bratrem vede, choval v jedné skříni smíšeninu cyankali s několika jinými žíravinami, jichž při čištění zlata bylo užíváno. Vedle této láhve postavil v sobotu jinou láhev s čerstvou vodou a když se z této později napiti chtěl, chopil omylem láhev s oněmi žíravinami a učinil notný doušek. Ten ovšem mu neposloužil k duhu neboť musel býti ihned dopraven do nemocnice, kdež se dosud v lékařském ošetřování nalezá. – Pražský denník, 6. 8. 1868 Sebevražda V neděli napil se jistý hokynář V. H. v truhlářské ulici zúmysla vitroli a popálil se ve vnitřnostech tak strašně, že v zemské nemocnici v pondělí skonal. Žena zesnulého praví, že trpěl už delší čas chorobou mysli. – Pražský denník, 6. 8. 1868 [related-post id="10903"] Opilce odnesli v truhle Nalezen byl v noci na včerejšek v sadech n Karlovu náměstí od kolem jdoucí hlídky jistý muž v hlubokém snu pohřízený. Hlídka jej hleděla probuditi, shledala však, že spáč tak opilý jest, že mu nebylo možno na nohy se postaviti. By opilec nebyl okraden, dala jej hlídka v tuhle na strážnici odnesti. – Pražský denník, 6. 8. 1868

23. 3. 1868: Místo do práce šli chasníci na pivo. Mistr jim totiž neplatil • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Zvláštní poranění Jistý zdejší zámožný obchodník s dobytkem minulého čtvrtku podivným způsobem přišel k úrazu, jejž mohl snadno životem zaplatit. Seděl řečeného dne v jednom hostinci na Poříčí. Vytahuje peníze, upustil šesták. Sehne se proň, ale v tu chvíli vykřikne strašně bolesti a sklesne na zem. Lidé přiskočí, rozepínají mu kabát a shledají, že bodl se do prsou zrovna nad srdcem o vlastní kapesní nůž, který byl zřízen tak, že pouhým stisknutím otevřel se. Rychlej shýbaje se, ubohý bezděčně zavadil o péro nože, jejíž měl v poprsní kapse a čepel vyskočil s takovou prudkostí, že na půl coule zajel mu do těla mezi žebrami. Však teď již poraněnému vede se lépe. – Národní listy, 23. 3. 1868 Žhář Oheň vypukl v noci na sobotu v jednom domě v Mariánské ulici; chytili tam hobliny na půdě, ale jeden tovaryš spozoroval oheň i udusil jej. Jistý bednářský chasník, jejž mistr z téhož domu byl pro nespořádaný život z díla pustil, založil onen oheň a byv zatčen ku zločinu tomu se přiznal. – Pražský denník, 23. 3. 1868 [related-post id="7888"] Zapomněl platit V sobotu dopoledne přišel na policii jeden zdejší pan mistr a oznamoval, že všech jeho sedm chasníků se mu nedostavilo ráno do práce, pročež že by zadal, aby byli, anto pospolu v blízké hospodě pijí, zatčeni. Potud měl pan mistr právo na své straně. Když policejní strážník s chasníky promluvil, pravili mu tito, že jim mistr už po sedmý týden nevyplatil mzdu. Tu zas bylo právo na straně chasníků. Dotazován, jak se to stalo, pravil mistr, že jako na smrt zapomněl vypláceti mzdu; když pak se s nimi vypořádal, šli všickni zase do práce. – Pražský denník, 23. 3. 1868

21. 7. 1890: Pošta na Vinohradech a sebevražedný skok do Vltavy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

18. 6. 1890: Pouliční automaty prodávají životní pojištění i frťany kořalky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

9. 10. 1889: Výstava obrazů, vzácný pták a chatrný dům • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

13. 5. 1868: Zásobte se masem, vzkazují Pražanům řezníci. O víkendu se prodávat nebude • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Přípravy na slavnost K okrášlení ulic, jimiž slavností průvod v sobotu dopoledne z invalidovny na staveniště národního divadla ubírati se bude, dováží se nyní do Prahy z venkova ohromné množství květin a chvoje. Na uhelném trhu se nalezají celé haldy bujného zelení a bezpočetných věnců, jež jsou hojně kupovány od obecenstva bydlícího v oněch ulicích, kudy průvod se pobéře, by ozdobilo jimi průčel domů a okna. Na mnoha místech v ulicích jsou četné ženštiny zaměstnány vitím koberců a věnců z chvojí. Pyramidy stojící v Kolovratské a Ferdinandově třídě byly už včera zelením ovíjeny. Před hlavní celnicí na Josefském náměstí buduje se také velká tribuna pro diváky. Na Karlínském náměstí pak jest postaveno v řadě vedle sebe 11 ohromných sloupů, jež v sobotu prapory a zelením ozdobeny budou.– Pražský denník, 13. 5. 1868 Řezníci budou mít zavřeno Zdejší řezníci vyzývají své odběratele, aby se na budoucí dva svátky zásobili masem již v pátek dne 15. května, an v sobotu na sv. Jana nebude se v masných krámech sekati a prodávati. – Pražský denník, 13. 5. 1868 Vystěhovalci Do Ameriky odjíždělo odtud včera večer opět několik rodin z okresu vlašimského pocházejících. Matka jedné ze stěhujících-se těchto rodin nalezá se v takovém stavu, že bezpochyby někde na širém oceáně novým dítkem obdařena bude, tak že místo jeho rodiště bude těžko lze určiti. – Pražský denník, 13. 5. 1868 [related-post id="10019"] Letní ovoce Letního ovoce jako třešní a luštěnin počíná se vždy více na zdejších trzích objevovati. Dnes očekává se množství košů s třešněmi z Itálie po dráze sem zaslaných. – Pražský denník, 13. 5. 1868

24. 9. 1868: V Praze řádí smrtka. Nešetří mladé, ani staré • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

9. 7. 1890: Velká hospodská rvačka, spojení s cizinou a stávka truhlářských pomocníků • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

9. 2. 1868: Mrtvola z Letné je velkou záhadou. Nikdo stále neví, o koho šlo • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

21. 1. 1868: Pražští strážníci zatýkali obchodníky pro nesvěcení neděle • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.