21. 6. 1890: Zvláštní žert s balónky a uchovávání kremačního popela v domácnosti

Před lety v PrazePražskýDEN.cz21. června 20203 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Žert

Zvláštní žert s obecenstvem udělal si včera k večeru neznámý člověk ve Ferdinandově třídě. Koupil od pouličního prodavače 10 dětských balonků, jež jeden po druhém pustil. Neočekávaná tato hračka účinkovala na okolojdoucí obecenstvo, jež zůstávalo státi a sledovalo let balonků. Občan měl ze zvědavého obecenstva velikou radost. Smál se hlasitě a tleskal rukama, načež spokojen, že se mu žert povedl, rychle se vzdálil. – Národní listy, 21. 6. 1890

Ke kapitole o spalování mrtvol

Ačkoliv jen skrovnou měrou šíří se spalování mrtvol — úkaz, který souvisí patrně s okolností, že spálení to jest dosud spojeno se značnými obtížemi, a vzhledem ke skrovnému počtu krematorií též s výlohami, poměrně značnými — přece již nyní naskytá se občas příčina, nutkající kompetentní úřady k tomu, aby vyslovily se o poměrech a záležitostech, souvisicích s touto nově zaváděnou formou pohřbívání. Tak bylo vrchní zdravotní radě rozhodnouti v posledním zasedání o tom, může-li popel ze spáleného těla býti uchován v příbytku, a není-li z ohledů zdravotních proti tomu podstatných námitek. O předmětu tom jednáno vůbec poprvé ve zdravotní radě. Jistá rodina ve Vídni zažádala totiž, aby směla popel ze svého otce, jenž zemřel v Itálii a byl tam spálen, ve svém bytě uchovati. Žádost ta spůsobila úřadům nemalých potíži, neboť ačkoliv jsou přečetná nařízení a předpisy, ohledně pohřbívání a uchovávání mrtvol a částí, nevztahuje se žádné z nich k uchování popela z těla spáleného. Následkem toho předložena celá věc ministerstvu vnitra, kteréž vyzvalo především vrchní zdravotní radu, aby se vyjádřila, jest-li se stavoviska zdravotního není proti takovému uchování popela čeho namítati. Výrok zdravotní rady zněl v ten smysl, že uchování popela není zavadným. – Národní listy, 21. 6. 1890

[related-post id=“30509″]

Závody velocipedistů

Veřejné závody klubu českých velocipedistů na Žižkově konány budou na vlastní stálé závodní dráze na »Ohradě« v Žižkově v neděli dne 29. t. m. o 3. hodině odpolední. Budou to letos první závody tohoto druhu. Jak se nám sděluje, konají se přípravy k dalším závodům na dráze žižkovské a sice budou uspořádány velké závody župy I. české ústřední jednoty velocipedistů a závody jiných klubů pražských a vůkolních, jež rády použijí příležitosti tak vhodné a své porovnávací závody interní raději na této dráze, než jak dříve zvykem bylo, na některé silnici odbudou. – Národní listy, 21. 6. 1890

Letní divadlo na Král. Vinohradech.

»Vosí hnízdo« jest název původní frašky od Antonína Lokaye, která poprvé provozována bude v neděli dne 22. t. m. Novinku tuto uvítá zajisté obecenstvo humoru a vtipu milovné s uspokojením. Založena je na dobrých situacích a vyniká originelním spracováním látky z našeho společenského života. – Národní listy, 21. 6. 1890

Nepřehlédněte

10. 6. 1890: Hořící vagon, nepoctivý nálezce a neoprávněný rybolov • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Památník letců z 2. světové války na ruzyňském letišti dostal novou podobu • Pomník obětem druhé světové války v Ruzyni se dočkal po více jak 43 letech rekonstrukce. Za své náklady jej nechalo opravit Letiště Praha. Nový památník vytesaný z české Vahlovické žuly upomíná na významné hrdiny letectví. Ti se v bojích druhé světové války nejen zasloužili o vítězství Spojenců nad nacistickým Německem, ale i na vybudování civilního letectví u nás. Památník je umístěn v areálu JIH Letiště Praha naproti Úřadu civilního letectví.

5. 11. 1889: Krádeže v pražských kostelech a drsné přepadení na Žižkově • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

21. 5. 1889: Omrzelost životem dohnala mladého muže k sebevraždě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Lanovka na Letnou začala jezdit před 130 lety. Příliš dlouho ale nevydržela • Je sobota 31. května 1891 dopoledne a pod letenským vrchem se koná významná událost. Do provozu slavnostně vstupuje historicky první lanová dráha v Praze. Zatímco její mladší sestra na Petříně vydržela až do současnosti, letenskou lanovku dnes připomíná už jen zrekonstruovaná vyhlídka.

7. 1. 1868: Led na Vltavě taje a bude se volit nový pražský purkmistr • Čím žila Praha přesně před 150 lety? Vydejte se s námi na cestu proti proudu času! Každý den budeme přinášet výběr nejzajímavějších zpráv, které otiskly Národní listy.

5. 5. 1889: Přednáška Františka Křižíka a tragický konec jedné lásky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

16. 7. 1889: Amatérské fotografování jako nový koníček, požár v Karlíně a vypovězení cizinci • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

18. 5. 1889: Nově otevřená Eiffelova věž v Paříži už přilákala tisíce návštěvníků • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

VIDEO: Nuselský most slaví 45 let. Původně v něm měly být byty. Podívejte se na unikátní záběry ze stavby • Přesně před 45 lety, 22. února 1973, byl uveden do provozu Nuselský most. U příležitosti oslav 25. výročí Vítězného února slavnostně přestřihl pásku generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák za přítomnosti tehdejšího prezidenta republiky Ludvíka Svobody. Tentýž den navštívil ČSSR generální tajemník SSSR Leonid Brežněv, který Husákovi o den později propůjčil Leninův řád.

22. 9. 1889: Další známky blížící se zimy, krádež železa a koncerty na Žofíně • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Slepá jasnovidka Baba Vanga prý znala temnou budoucnost lidstva. Její život je opředen tajemstvím • Údajně předpověděla 3. světovou válku, havárii v Černobylu, 11. září 2001, tragédii ponorky Kursk i smrt princezny Diany. Řeč je o bulharské vědmě a léčitelce, známé po celém světě jako Baba Vanga. Tajemná žena prý ve svých vizích viděla i vývoj lidstva v příštích několika stovkách letech a úplný konec světa. Je ale tohle všechno pravda?

15. 1. 1869: Nález mrtvého novorozence a výstraha emigrantům • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

13. 11. 1868: Sotva mladíka propustili z káznice, už zase páchá neplechy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

15. 8. 1890: Na Žižkově řádí epidemie spalniček. Zavádí se opatření • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Staroměstská tržnice na svou rekonstrukci stále čeká • Projektu rekonstrukce pražské Staroměstské tržnice jako by nebylo přáno. Konečné rozhodnutí o vítězi tendru na stavební práce bylo 5. října radou města opět odloženo na neurčito. Radním se mimo jiné nelíbilo, že celková cena projektu vystoupala oproti původně avizované částce o dalších téměř 70 milionů na konečných 429 milionů. Magistrát má v záloze připravený koncepční dokument, který stanoví, jak by zrekonstruovaná památka měla vypadat, i podrobná pravidla pro využití jejích prostor. Ty přijdou na přetřes v navazujícím výběru provozovatele. Jaké plány magistrát s tržnicí má? 

9. 7. 1890: Velká hospodská rvačka, spojení s cizinou a stávka truhlářských pomocníků • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

22. 3. 1890: Stavba nového nábřeží, přejetý mladík a popálená hokyně • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

6. 8. 1868: Zlatník ze Spálené ulice se přiotrávil žíravinou • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Otráveni náhodou Jistý zlatník ve spálené ulici, jenž závod společně s bratrem vede, choval v jedné skříni smíšeninu cyankali s několika jinými žíravinami, jichž při čištění zlata bylo užíváno. Vedle této láhve postavil v sobotu jinou láhev s čerstvou vodou a když se z této později napiti chtěl, chopil omylem láhev s oněmi žíravinami a učinil notný doušek. Ten ovšem mu neposloužil k duhu neboť musel býti ihned dopraven do nemocnice, kdež se dosud v lékařském ošetřování nalezá. – Pražský denník, 6. 8. 1868 Sebevražda V neděli napil se jistý hokynář V. H. v truhlářské ulici zúmysla vitroli a popálil se ve vnitřnostech tak strašně, že v zemské nemocnici v pondělí skonal. Žena zesnulého praví, že trpěl už delší čas chorobou mysli. – Pražský denník, 6. 8. 1868 [related-post id="10903"] Opilce odnesli v truhle Nalezen byl v noci na včerejšek v sadech n Karlovu náměstí od kolem jdoucí hlídky jistý muž v hlubokém snu pohřízený. Hlídka jej hleděla probuditi, shledala však, že spáč tak opilý jest, že mu nebylo možno na nohy se postaviti. By opilec nebyl okraden, dala jej hlídka v tuhle na strážnici odnesti. – Pražský denník, 6. 8. 1868

26. 9. 1868: Obuvnický učenník z Karlína se málem utopil ve Vltavě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.