22. 11. 1889: Na Vinohradech otevřeli moderní závod na zpracování masa

Před lety v PrazePražskýDEN.cz22. listopadu 20194 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Nový český velkozávod na Vinohradech

Neuplynulo ještě mnoho let od té doby, co v Praze, o venkově ani nemluvě, závody uzenářské nijak elegancí neb krásnou úpravou nevynikaly. Byloť obecenstvo tehdáž skromnější a nečinilo velkých nároků. Doby se však změnily, s nimi i obecenstvo, a že ani uzenáři nezůstali pozadu, o tom přesvědčí nás procházka ulicemi pražskými, ve kterýchž nalezneme tu i tam závody uzenářské, vyhovující všem i nejpřepjatějším požadavkům. Zařízení podobného závodu po vkusu majitele není však tak snadné, hlavní překážkou bývají budovy, při jejichž stavbě nehleděno tak na účelnost jako na dobré využitkování, které pokročilému živnostníku, který by s duchem času pokračovali a závod svůj přiměřeně k pokroku průmyslu zaříditi chtěl, nemalých nesnází působí. Těmto nesnázím vyhnul se chvalně známý majitel závodu uzenářského na Kr. Vinohradech pan Antonín Chmel, kterýž zakoupiv větší část usedlosti »Zvonařky« na Vinohradech vystavěl tam dílnu uzenářskou, jakouž se nejen Praha, ale snad žádné jiné město v Čechách vykázati nemůže. Na základě vlastních dlouholetých zkušeností a pomocí osvědčeného stavitele p. Martina podařilo se mu zaříditi dílnu vzornou, kterouž zajisté každý do Prahy zavítavší odborník navštíviti neopomene. V nové této dílně, v níž včera po prohlídce vykonané okresním hejtmanstvím s výrobou započato, nalezneme vše, co by srdce pokročilého uzenáře blažiti mohlo. V rozsáhlé přízemní budově nalezají se při vchodu místnosti, v nichž přivezený vepřový dobytek se na jednotlivé části rozsekává. V jiné prostranné síni umístěny jsou stroje řezací, míchací, mlýnek na koření, vše hnané plynovým motorem o 8 koňských silách, dále obrovské mramorové stoly k nabijení výrobků uzenářských, massivní dubové stoly ku krájení masa atd. Velmi účelně jest zařízena místnost, kde se udírna nalezá. Kýty umývají se před uděním ve velké mramorové nádržce a rozvěsí se po stěnách, načež oschnuvše do udíren přijdou. V udírně na šunky lze denně až 500 kusů vyuditi. Mimo to nalezají se v téže místnosti ještě tři udírny na drobnější zboží a tři velké kotle, z nichž jeden slouží ke škvaření sádla. Vyškvařené sádlo pouští se rourou vedle kotle se nalezající do suché a velmi vzdušné zásobárny ve sklepě, kdež se do menších neb větších sudů leje. Velmi krásně jsou rozsáhlé sklepní místnosti, pod celou budovou se táhnoucí, zařízeny. Lednice jsou až 7 m. hluboké a na půdě písčité založené, tak že vždy suché zůstanou. Ku spouštění zboží do sklepů a k vytahování slouží dvě vytahovadla. Vůbec jest vše od prvního do posledního co nejúčelněji zřízeno a při všem nejnovějších výzkumů použito. Ve všech místnostech jest plyn a voda zavedena, všude panuje největší čistota a bude zařízení závodu tohoto i neodborníky zajímati. Panu Chmelovi, kterýž pověst co nejchvalnější používá, přejem v jeho novém působišti všeho zdaru. – Národní listy, 22. 11. 1889

Židovské pohřebiště na olšanských polích

K žádosti židovského pohřebního bratrstva za povolení ku stavbě hřbitovních budov na parcele čís. 500 v Olšanech odbývala se tyto dny komise, při které zástupci majetníků okolních pozemků závažných námitek nečinili. Budovy hřbitovní státi mají dle projektu uprostřed hřbitova, tak že pozemek pražského záduší bude hraničiti pouze se zdí hřbitovní a i tu nikoliv bezprostředně, poněvadž obec žižkovská hodlá pohřebnímu bratrstvu židovskému uložiti za povinnost, aby vysázelo při zdi hřbitovní stromy, tak aby zeď byla jimi zakryta. Při jednání o této záležitosti vyskytla se otázka zřízení volné a pohodlné cesty mezi oběma budoucími hřbitovy. Tu by se mohlo ovšem po letech přihoditi, že by pražské záduší, chtějíc k novému rozšíření hřbitovů přikročiti, musilo snad postoupiti široký pozemek k silnici, kdežto nyní, dokud bratrstvo židovské ku stavbě hřbitovu definitivního povolení nemá, byla by povinnost tato uložena oběma sousedům, každému s polovici. Aby vyznačené ujmy neutrpěla, podala městská rada jako patron pražského záduší příslušnou žádost za ohraničení potřebných pozemků a zřízení nové pohodlné cesty mezi katolickými hřbitovy na Olšanech a mezi budoucím hřbitovem židovským. – Národní listy, 22. 11. 1889

[related-post id=“25003″]

Postavení techniků ve státě

V posledním desítiletí častěji objevily se na veřejném kolbišti snahy, směřující k tomu, aby absolvovaný, a státním zkouškám se podrobivší posluchač vysokých škol technických postaven byl na roveň promovovaným doktorům. Nejnověji opětně vyskytla se záležitost tato na přetřesu ; u kompetentních úřadů a osobností podniknuty kroky, kteréž mají vésti k docílení postavení, jaké ve společnosti absolvovaným technikům bez odporu náleží. Mimo jiné jde též o možná splynutí vysokých škol technických s universitami, avšak není pochybnosti, že ještě bude zapotřebí mnoho porad o tom, mají-li technické zástoje pojaty být do rámce university jako zvláštní fakulty, neb zdaž absolvovaným technikům dlužno přiznati v budoucnu akademický titul a politická práva, jaká přísluší promovovaným doktorům. Avšak o tom není pochybnosti, že technikové se zadostiučiněním sledují průběh této záležitosti, která stále a stále vyskytuje se na povrchu veřejných rozprav, tak že se zdá, že ku splnění oprávněných jich požadavků konečně přece dojde. – Národní listy, 22. 11. 1889

Nepřehlédněte

Bramborový salát před sto lety Češi skoro neznali. Odkud se vzal? • Vánoce bez bramborového salátu si většina z nás nedokáže představit. Ještě před 100 lety byste přitom tuto pochoutku hledali na naší vánoční tabuli marně. Odkud se vlastně vzal? A proč ho Češi začali jíst?

21. 1. 1889: Manželka versus milenka, případy náhlých úmrtí a vzácná návštěva • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

23. 1. 1889: Varování před cestou na pražský Nebozízek. Může jít o život! • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

18. 7. 1890: Pramenitá voda v Praze, prudký liják s krupobitím a postřelený muž • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Zita Kabátová sklízela jednu ránu za druhou. Díky optimismu se ale dožila vysokého věku • Už navždy bude patřit k nejvýraznějším herečkám naší kinematografie. Narodila se v roce 1913 v Praze na Malé Straně a zemřela v roce 2012. Dožila se tedy úctyhodných 99 let. A jak je známo, i v pokročilém věku byla velice svěží a čilá. Možná i proto, že si dokázala udržovat svůj pověstný smysl pro humor, optimismus a nadhled, přestože život jí do cesty postavil nejednu těžkou zkoušku.

Zita Kabátová byla jednou z nejkrásnějších prvorepublikových hereček.

Praha 2 si připomene 600 let od první pražské defenestrace • V úterý 30. července si Pražané připomenou první pražskou defenestraci, vyhození katolických konšelů Nového Města zastánci husitských ideí v čele s Janem Želivským a Janem Žižkou z oken Novoměstské radnice. Tuto gotickou stavbu si budou moci zájemci prohlédnout bez vstupného. Na Karlově náměstí pak Praha 2 nabídne husitské ležení, dobové tržiště a zábavní program, který vyvrcholí přímo ukázkou defenestrace v 18 hodin.

15. 4. 1889: Mladý muž spáchal sebevraždu v hotelu. Důvod vysvětlil v dopise na rozloučenou • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

4. 2. 1868: Prodávala levné srnčí maso. Bylo ale ze psů • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

7. 5. 1868: Koupání ve Vltavě mladíka málem stálo život • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Pozor na koupání ve Vltavě! Koupání-se v řece Vltavě na veřejných místech k tomu určených za posledních teplých dnů již započalo. Jmenovitě v neděli odpoledne se koupalo v ramenech Vltavy na ostrově Štvanici množství mládeže, by za panujícího parna v chladné vodě se občerstvili. Také včera odpoledne se množství horkokrevných hochů v řece prohánělo. K výstraze podotýkáme, že koupání, ač velmi zdravé jest, nyní, kdy voda ještě studená jest, může mnohým škoditi, zvlaště v takovém pádu, jaký se přihodil v neděli odpoledne jednomu zámečnickému učenníku. Ten jsa celý rozehřatý, ponořil se do studené vody. Nepředloženost svou byl by málem životem zaplatil. Náhlým ochlazením rozpěněné krve byl křečemi zachvácen a bez sebe sklesl pod vodu, na štěstí ne příliš hluboké, tak že ostatní hoši spozorovavše jeho nebezpečí, rychle jej vytáhli a na břeh odnesli. Zde teprvé po delší době byl k sobě přiveden a jen stěží od svých soudruhů domů dopraven. – Pražský denník, 7. 5. 1868 Nehoda na Vltavě Nehoda se stala předevčírem k večeru několika plavcům, se dřívím po Vltavě plujícím. Zabočili poněkud nešikovně do vrat u jezu nad kamenným mostem, tak ze vory mocným proudem rozvodněné řeky násilně strženy přes kozy u vrat se vlékly a tím z části roztrhly. Naložené dříví z velké části spadalo do vody a plavci měli sami co činiti, by s roztržených vorů do vody nespadli. Museli zajeli ke břehu, by rozervaný pramen opět dohromady spojili a dříví pochytali. – Pražský denník, 7. 5. 1868 Rvačka venkovanů Zvláštní rozepře, která množství lidu přivábila, se strhla předevčírem večer mezi dvěma venkovany u poříčské brány. Jeden z nich sedě v hospodě v Karlíně, pohřešil náhle svou hůl. Běžel rychle na ulici, zdali by zloděje i s holí nedopadnul. Při stíhání setkal se s jedním venkovanem blíže brány, který se podpíral o hůl zúplna podobnou. Žádal ji tady sprně na něm, ten se mu ale zdráhal hůl vydati, až konečně rváti se počali. Brzo však policejní strážník učinil konec rvačce, zatknuv je oba. – Pražský denník, 7. 5. 1868 [related-post id="9931"] Sebevražda V noci na včerejší středu zastřelil se před svým bytem v Sakrabonii před Novou branou pražskou kozíšník p. Jan P., vestřeliv si kuli z pistole přímo do srdce. Byl ženat, otec šesti dítek a ještě nedávno vybíral u Nové brány potravní daň. Domácí nesnáze peněžní vedly jej k sebevraždě. – Pražský denník, 7. 5. 1868 Restaurace na Štvanici Restaurace na ostrově Štvanici, nově zřízená a upravená, byla tyto dny slavnostně otevřena. Nejen příjemná místnost na vltavském ostrově tomto, ale i výtečné nápoje a pokrmy lákají ovšem četných hostů do restaurace této. Zejmena v neděli těší se Štvanice neobyčejné návštěvě. – Pražský denník, 7. 5. 1868

17. 7. 1889: Mastičkář z Vinohrad, krádeže v písárně a rodinné drama v Jihlavě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Vydrželi týden bez spánku. Ke konci experimentu se chovali zvláštně • Spánek fascinuje lidstvo už od nepaměti. Ani současná věda ho ještě stále nemá důkladně zmapovaný. Jisté ale je, že o něm víme víc, než naši předci v 19. století. Přečtěte si o zvláštním experimentu, který byl proveden v USA v roce 1891.

24. 1. 1889: Sebevražda z nešťastné lásky a obnovení kartelu železáren • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

29. 5. 1889: Řádění blesku v Praze a výstavba nové tramvajové zastávky na Josefském náměstí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

20. 7. 1890: Vynález telefonního automatu a sebevražda nešťastných milenců • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Praha 2 odhalila pamětní desku hrdinovi druhého odboje Karlu Pavlíkovi • Pamětní deska se jménem kapitána Karla Pavlíka visí od čtvrtka na domě č. 19 v ulici Na Folimance v Praze 2. Hrdina druhého odboje se proslavil především obranou Czajánkových kasáren den před okupací naší republiky nacisty dne 14. března 1939, ale i mnoha dalšími odbojovými aktivitami. Dům v Nuselském údolí byl jeho posledním útočištěm před zatčením v roce 1942 a následnou popravou v Mauthausenu.

Odhalení desky se uskutečnilo tento čtvrtek.

19. 3. 1868: Kdo poklepe na základní kámen národního divadla? • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Petice pražských studentův České studentstvo praž. vys. škol podepsalo petici k výboru pro zřízení národního divadla v Praze, aby při slavnosti základního kamene p. dr. Frant. Palacký udeřil na základní kámen jmenem národa a. p. dr. Jan Purkyně jmenem vědy. Nepochybujeme, že výbor divadelní přistoupí k této žádosti, neboť při sestavování programu slavnostního řídil se při representautu národa jediné důvodem stáří, jakmile však chce se dáti věci té význam politický, bude výbor divadelní žádost českých studentův pokládati zajisté za slušnou. – Národní listy, 19. 3. 1868 Přepadena Přepadena byla předevčírem ráno po čtvrté hodině blíž strojnické továrny pp. „Breitfelda a Evanse“ v tůnní ulici na hořejším novém Městě dívka ubírající se tou dobou do práce své. Lupič jakýs, postavy velké, shlednuv při světle neshašené dosud svítilny lesknoucí se naušnice dívčiny, vrhnul se na tuto, tahaje ji a nalehaje na ni, aby mu naušnice, peníze a šátek ihned vydala. Dívka se bránila, z plného hrdla křičíc o pomoc. Lupič nepovolil a vší silou hleděl oloupiti oběť svou, tak že celý šátek na ní roztrhal. Teprv když na ustavičný pokřik přepadené od Zahradní ulice přišli jí na pomoc dva mužští, lupič utekl do ulice ječné. – Národní listy, 19. 3. 1868 Zpronevěření Předevčírem odpoledne poslal jistý zdejší rukavičkář svého učenníka pro kůže. Učenníka vedla cesta přes Josefské náměstí, kde se týž zastavil přihlížeje podvodné hře tam usazených čamburinářů. Lákán výhrou počal také sázeti. Štěstí mu však nesloužilo. Stále prohrával a chtěje prohrané peníze svého pána opět dosíci, počal na čísla větší částky peněz dávati. Naděje ho však zklamala, prohrál do krejcaru svěřené sobě peníze, s nimiž pak čamburinář rychle odešel, zanechav učenníka v zoufalém stavu. – Pražský denník, 19. 3. 1868 [related-post id="7226"] Rybník v Stromovce Prostranství před hostincem v Stromovce, které je nyní loukou, bývalo druhdy velkým rybníkem, což dosavadní jeho podoba dokazuje. Nyní se prý jedná o tom, aby byla prostora tato, ač jen částečně, opět naplněna vodou. Tím by Stromovka nabyla půvabnosti nové a v zimě by poskytoval rybník milovníkům klouzaček zábavu a hostinskému výdělek. – Pražský denník, 19. 3. 1868 Kandelábry Kandelábry belgické společnosti strmící dosud jako zbytečné haraburdí po ulicích s náměstích pražských konečně přece odklidí se. Bezpochyby musí belgická společnost také nechat upravit dlažbu odklízením tím porouchanou. Takž nezbudou na ulicích po bývalém mononolu belgické společnosti už jiné stopy leda ty svítilny na pražských branách, které posud se pravidelně osvětlují, ačkoliv asi loket opodál svítí obecní plyn. Nemýlíme-li se, zakládá se tato zajímavá zbytečnost, sloužící leda ku porovnání síly obojího plynu, na smlouvě mezi belgickou společností a c. k. erárem. Jinde by sotva cos podobného uvidělo se. – Národní listy, 19. 3. 1868

Zapomeňte, co vás učili. V polovině století bude jaro začínat už 19. března • Dnes večer přesně ve 22:58 nastane astronomické jaro. Slunce se v tento okamžik ocitne přesně v rovině zemského rovníku a jeho paprsky budou dopadat kolmo k zemské ose. Na severní polokouli nastane jarní rovnodennost a dny se začnou prodlužovat na úkor noci.

16. 12. 1868: V Kbelích se oběsila mladá dívka. Spekuluje se o důvodech • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

7. 1. 1868: Led na Vltavě taje a bude se volit nový pražský purkmistr • Čím žila Praha přesně před 150 lety? Vydejte se s námi na cestu proti proudu času! Každý den budeme přinášet výběr nejzajímavějších zpráv, které otiskly Národní listy.

1. 8. 1890: Sbírka pro chudé studenty, zabavené maso a dopadený zloděj • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.