Krásná budova s pohnutým osudem. Opravená Šlechtova restaurace se po desítkách let znovu otevře

Kdysi proslulá Šlecjtova restaurace nyní prochází rekonstrukcí.
Foto: MČ Praha 7
Několik generací Pražanů čekalo na rekonstrukci kdysi proslulé Šlechtovy restaurace v parku Stromovka. Dělníci si stavbu převzali v polovině roku 2017 s tím, že hotovo bude do dvou let. Práce ale oproti původnímu plánu nabraly zpoždění. První hosty proto nová Šlechtovka přivítá až v příští sezóně.
Rekonstrukce byla zahájena ještě za bývalého vedení města. Současná pražská koalice nyní vybrala provozovatele obnovené Šlechtovy restaurace, jímž se stane společnost Vinohradský pivovar.
-
Když je čas změnit směr. Odkládání nešťastných vztahů ve prospěch radostnějších zítřků
Vztahy jsou komplikované. Přinášejí nám radost, útěchu, ale někdy také zmatek a pochybnosti. Každý z nás se v nějakém okamžiku svého života ocitl v situaci, kdy se musel rozhodnout, zda je aktuální vztah to pravé pro něj, či zda by se měl ubírat novým směrem.
„Do této 300 let staré restaurace patří provozovatel, který podpoří atmosféru a ducha restaurace. Proto jsme požádali o nabídky několik menších pivovarů, které mají vazbu na Prahu a dokáží za rozumné ceny připravit pivo, limonádu i jídlo, na které budete mít během vycházky ve Stromovce chuť,“ sdělila radní hl. m. Prahy pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková.
Volba nakonec padla právě na Vinohradský pivovar, který si za několik let své existence získal pevné místo na pražské gastronomické scéně a může se pyšnit i mezinárodními úspěchy. Například loni jej mezi TOP 10 evropských pivnic zařadili čtenáři britského listu The Guardian.
Ze Šlechtovy restaurace se v budoucnu má stát nejen místo pro občerstvení, ale i nové společenské centrum Stromovky. Provozovatel proto bude mít na starosti také kulturní a společenský program.
„Šlechtovka je nádherné místo s obrovskou tradicí, mít možnost oživit tenhle příběh je pro nás opravdu lákavé. Ten prostor si zaslouží, aby se stal nejen zastávkou při nedělním výletě do zoo, ale byl sám o sobě cílem, kam se lidé budou vracet,“ říká jeden ze spolumajitelů Vinohradského pivovaru Jan Korselt.


Pohnutý osud
Dějiny unikátní stavby se začaly psát na konci sedmnáctého století. V tehdejší Královské lovecké oboře, dnes známé jako Stromovka, byl v letech 1689 až 1692 tento objekt postaven hrabětem Kryštofem Františkem Vratislavem z Mitrovic pro rakouského císaře Leopolda I. jako lovecký letohrádek. V dalších staletích pak sloužil mnoha různým účelům. Když se obora v první polovině 18. století stala vojenským ležením, škody utrpěl i letohrádek. Později byl již poničený objekt dokonce využíván jako sklad obilí a sena.


Přestavba v polovině 19. století mu dala podobu, jakou přibližně známe dnes. V roce 1883 zde otevřel restauraci Václav Šlechta a jeho rodina ji provozovala až do začátku 2. světové války. Po válce byla restaurace ještě částečně v provozu, ale objekt začal chátrat a nakonec byl uzavřen. Poté ho poničily dva požáry a v roce 2002 stoletá povodeň. O nezbytné kompletní rekonstrukci se mluvilo desítky let. Až v současnosti se ale Pražané konečně dočkali.







