Největší lež o Praze. Socha Jana Žižky není největší jezdeckou sochou na světě

8. října 2018 ∙ 12:48
Kristián Vích
Socha Jana Žižky na Vítkově.
Socha Jana Žižky na Vítkově.Foto: Archiv

V mnoha učebnicích i turistických průvodcích se dočtete, že bronzová socha Jana Žižky z Trocnova na pražském Vítkově je největší jezdeckou sochou na světě. I když se nám to nemusí líbit, toto tvrzení se nezakládá na pravdě.

Stavba Národního památníku na Vítkově započala už v roce 1929 a trvala čtyři roky. Na Žižkovu sochu si ale Vítkov musel dlouho počkat. Sbor porotců, který podobu zamýšleného díla vybíral, byl po dvou kolech soutěže s dodanými návrhy stále nespokojený, a tak nakonec oslovil tři sochaře starší generace – Ladislava Šalouna, Jana Mařatku a Bohumila Kafku.

Socha byla odlita až po 2. světové válce podle klasicky koncipovaného návrhu Bohumila Kafky. Ve svých denících, které si umělec pečlivě vedl, popisuje snahu o dokonalost a historickou věrnost. V konzultacích se sochařem se vystřídali historikové i hipologové. Kůň-model byl vybrán ze státních hřebčinců. Vzrušené diskuse se mimo jiné týkaly toho, zda by Žižka neměl mít v ruce Bibli, zda by neměl mít raději napřaženou ruku nebo jak mu mají vlát vlasy. Kafka dokončil sádrový model v listopadu 1941 a o tři měsíce později zemřel.

Monumentální umělecké dílo bylo odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství proti křižáckému vojsku v roce 1420. Mimochodem, Vítkov získal svůj současný název už přibližně sto let před památnou bitvou. Pojmenován je po pražském měšťanovi Vítkovi z Hory, který zde měl vinici.

Žižka není největší

Šestnáct a půl tunový bronzový kolos dosahuje do výšky devíti metrů, široký je pět metrů a jeho délka je 9,6 metru. I když svou velikostí mezi jezdeckými sochami aspiroval na první příčku, jedničkou se nikdy nestal a v současnosti je nanejvýš až na třetím místě.

Absolutně největší jezdecká socha na světě stojí od roku 2006 před texaským letištěm El Paso a připomíná španělského dobyvatele Dona Juana de Oñate. Měří úctyhodných 13,4 metrů a váží 18 tun. Už od roku 1901 pak v Římě mezi Kapitolským náměstím a Piazza Venezia najdeme pomník Altar de la Patria. Jeho součástí je i jezdecká socha krále sjednocené Itálie Viktora Emanuela II. Výška i délka tohoto monumentu je přibližně 12 metrů.

Oblíbené tvrzení, že se Praha může pyšnit největší jezdeckou sochu na světě, tedy bohužel není pravdivé a nikdy v minulosti ani nebylo.

X Zavřít