29. 3. 1889: Nové názvy holešovických ulic a smrt bednářského pomocníka

Před lety v PrazePražskýDEN.cz29. března 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Pojmenování nových ulic v Holešovicích-Bubnech

Jak známo, schválila městská rada ve schůzi dne 13. března 1389 pojmenování dalších 12 nových ulic v Holešovicích-Bubnech, jichž jmena jsou: Palackého třída (od domu č. p. 115 až k č. p. 46), Holešovické nábřeží, ulice Trojská, ulice Trnoštovská, ulice nádražní, ulice »U papírny« (místo dřívější ulice nádražní), ulice Vltavská, ulice Bubenská, »U kapličky«, U vozovky, ulice Veverkova, ulice Kamenická (místo dřívějšího názvu ulice pekařská) naproti tomu nemá býti ulice pomezní více pojmenována, protože časem svým zmizí. Silnice Bělského má se příště jmenovati třídou Bělského a silnice Belcrediho třídou Belcredibo, konečně usneseno, požádati zemský výbor, aby pokud se týče komplexu nazvaného posud »Stromovka« vrátil se k starobylému názvu: »Královská obora«. Následkem tohoto usnesení uloženo hospodářskému úřadu, aby ve srozumění s městským radním p. Burešem a s p. obecním starším Seifertem na obou koncích nově pojmenovaných ulic připevniti neb vztýčiti dal tabulky s naznačením, že ta která ulice nalezá v VII. části města Prahy, dále s označením jmena téže ulice a konečně s označením popisních čísel domů, jež v dotýčné ulici stojí, dále mají býti na vhodných místech upevněny neb vztýčeny orientační tabelky. A aby pojmenování těchto nových ulic mohlo býti v seznamu veřejného statku VII. části vyznačeno, uloženo stavebnímu úřadu, aby za účelem podání dotýčné žádosti na c. k. zemský soud zjistil katastrální čísla těchto pozemkových parcel, té které ulici odpovídající. Pokud se týče zamýšleného označení tabulek s domovními čísly též označením příslušné ulice, usnesl se sbor obecních starších po návrhu rady městské, aby označení takové provedlo se na tabulkách s čísly orientačními, nikoliv však s čísly, popisními. Poněvadž však velký počet ulic v Holešovicích-Bubnech není dosud zastaven a následkem toho čísla orientační tamtéž zavedena nejsou, upustil sbor obec. starších na ten čas od zavedení takovéhoto číslování i odročil tudíž definitivní své usnesení v této záležitosti na dobu pozdější. – Národní listy, 29. 3. 1889

Zabil se

Ant. Sroubek, 33letý bednářský pomocník, zaměstnaný v akc. pivovaře na Smíchově, byl nějaký čas nápadně zádumčivý, velice popudlivý a vyhledával samotu. Včera v poledne zasedl se soudruhy k obědu, načež vyšel z čeledníka. Běžel na půdu a v návalu okamžité šílenosti skočil do dvora, kdež s roztříštěnou lebkou a přeraženými údy zůstal mrtev ležeti. Mrtvola byla po lékařském ohledání dopravena do všeobecné nemocnice. – Národní listy, 29. 3. 1889

[related-post id=“18636″]

Tonul v kalužině

Včera v poledne nalezlo několik dělníků na královské louce u Smíchova neznámého muže již bez vědomí, jenž polovicí svého těla vězel v kalužině. Poněvadž na něm zpozorovali ještě známky života, odnesli ho ihned na policejní komisařství, kde se přivolanému lékaři p. dru. Šimůnkovi po delším namahání podařilo přivésti ho k vědomí. Udal, že jest 54 let stár, židovského náboženství, krejčí Abraham Kavka z Domousnic u Jičína a otec 8 nezaopatřených dítek. Dařilo prý se mu špatně a nouze dohnala ho k zoufalství. Po 8. hodině ráno ponořil hlavu do kalužiny, aby utonul a ve stavu tomto setrval prý až do poledne, kdy ho dělníci zachránili. Z nařízení lékařského byl odnešen do všeobecné nemocnice. – Národní listy, 29. 3. 1889

Nepřehlédněte

4. 4. 1889: Spor o ústřední umrlčí komoru na Olšanech a hrůzná smrt v mlýnském kole • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Muzeum paměti XX. století dnes symbolicky zahájilo svou činnost • Zápisem do Rejstříku ústavů dnes formálně vzniklo Muzeum paměti XX. století. Nově byly ustaveny orgány instituce. Na základě výběrového řízení se historicky prvním ředitelem muzea stane Jiří Šesták. Obsazena byla také pozice předsedkyně správní rady, kterou se stala radní hlavního města Prahy Hana Kordová Marvanová, a pozice předsedy dozorčí rady, kterým se stal Zdeněk Zajíček.

9. 10. 1889: Výstava obrazů, vzácný pták a chatrný dům • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

13. 8. 1890: Stavba paláce hypoteční banky a úprava mostu císaře Františka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

28. 11. 1889: Benefiční večer, smrtelná nehoda a první sníh v Praze • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

19. 1. 1889: Příbuzní obvinili muže z dávné vraždy. Případ bude řešit soud • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Začala tradiční Matějská pouť. Její historie sahá hluboko do minulosti • Na Výstavišti v pražských Holešovicích v sobotu odstartovala Matějská pouť, první jarní akce podobného typu a rozsahu v Evropě. Návštěvníky letos láká na více než 100 atrakcí z Čech, Holandska i dalších států Evropy. Součástí jsou i farmářské trhy nebo bavorská restaurace.

Protiatomový bunkr Folimanka se o víkendu otevře pro veřejnost • Také v tomto měsíci se pro zájemce z řad veřejnosti otevře jeden z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města. Unikátní prostory protiatomového bunkru Folimanka si zájemci budou moci prohlédnout v sobotu 17. srpna od 9 do 15 hodin.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

Vinohradská vodárna sloužila svému účelu jen do 60. let minulého století • Seznamte se s jednou z nejkrásnějších staveb ve městě! Vinohradská vodárenská věž byla postavena v roce 1882 v novorenesančním slohu podle projektu architekta Antonína Turka.

Vinohradská vodárna sloužila svému účelu přesně 80 let.

15. 7. 1889: Nehoda na stavbě a pokus staré žebračky o sebevraždu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

22. 10. 1889: Rekonstrukce kostela ve Slivenci a oslava v Národním divadle • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Fontána Národního muzea večer opět září barvami • Po několikaměsíční pauze, kdy byla fontána před Historickou budovou Národního muzea uložena k zimnímu spánku, se tento originální vodní prvek na vrcholku Václavského náměstí opět rozzářil, tentokrát barvami národní trikolory. První spuštění proběhlo v pátek 1. května v 8 hodin večer.

5. 8. 1890: Noční bouře nad Prahou, dívka v bezvědomí a telegrafní spojení s Francií • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

24. 5. 1889: Pokus o otravu a letní dobročinné divadlo na Vinohradech • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Pamětní deska barona Ringhoffera bude odhalena příští týden na Smíchově • Starosta Prahy 5 Pavel Richter a zástupce starosty Lukáš Herold zvou veřejnost na slavnostní odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera, který byl starostou Smíchova v letech 1861 až 1865 a budoval zde světově proslulou továrnu na výrobu železničních vagonů. Pamětní deska bude slavnostně odhalena v pátek 27. dubna v 11 hodin na adrese Plzeňská 10 (OC Nový Smíchov).

Rok 2020? Lidstvo už zažilo mnohem horší časy. Umíraly desítky miliónů lidí • Na uplynulý rok 2020 zřejmě nikdo z nás nezapomene. Svět se doslova ze dne na den změnil a pro mnohé bohužel k horšímu. Při příchodu nového roku si tentokrát všichni navzájem přáli, aby ten příští byl už konečně lepší a normálnější. Ale objektivně vzato si lidstvo zatím naštěstí nežije zase tak špatně. V nepříliš vzdálených dějinách totiž byly i horší etapy.

5. 4. 1889: Bourání Václavské trestnice a strašlivá smrt na kolejích • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

2. 2. 1868: Jak se žilo ve vězení za císaře pána? Trestanci museli tvrdě makat! • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

5. 9. 1868: Požár v Hostivicích založil mladík úmyslně. Prý se chtěl pomstít • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Stavba nového mostu začala K stavbě dratěného mostu přes Vltavu se již v nejbližších dnech přikročí, an se počne hlavní pilíř v prostřed řece budovati. Ohražené místo, na němž pilíř týž státi bude, jest již vody zbaveno, neboť se z něho dvěma parními stroji ve dne i v noci voda pumpuje. Nyní jest tam zaměstnáno mnoho dělníkův vyhazováním pozůstalého kalu a písku. Prosáklá půda se vyhloubí na 11 střevíců, načež se povrch betonem vyrovná, na kterýž pak pískovcové balvany, z nichž pilíř sestávati bude, se klásti budou. Kameny tyto se na břehu již osekávají a tak ke stavbě připravují. Prostora, na níž krajní pilíř u staroměstského břehu státi bude, jest také ohražena, aby později z ní též voda vypumpována byla. Pravý břeh Vltavy, jenž se táhne podél Švarcenberské ohrady k továrně p. Brosche-ho, se znamenitě zvýší a do řeky rozšíří, za kterouž příčinou se tam se všech končin Prahy rum a hlína sváží a do vody hází. Břeh tento bude více než o 4 sáhy rozšířen a sice tak dalece, by běžel v rovné čáře s pobřežním pilířem. Stavba pilíře u malostranského břehu počne teprvé na jaře. – Pražský denník, 5. 9. 1868 Zničená krinolina V nemalém nebezpečí se nalezala včera dopoledne jistá paní v úzké uličce u staroměstských masných krámů, do něhož byla přivedena svou ohromnou krinolinou. Tato se jí totiž zapletla do kola prudce jedoucího povozu a dříve než paní zachycené šaty mohla z kola vyplesti, byla stržena kolem k zemi a leknutím klesla bez sebe na zem. Na štěstí byl nebezpečný stav paní jek od vozky tak i od kolemjdoucích spozorován, jíchž rychlou pomocí se podařilo šaty z kola vyplesti, načež omdlelá paní byla do protějšího krámu odnešena, kde po nedlouhé chvíli k sobě přišla. Jak se později shledalo, neutrpěla žádného uškození na těle, zato ale byly šaty a krinolina její v nivec obráceny. – Pražský denník, 5. 9. 1868 [related-post id="12361"] Dokonalý ve svém řemesle V noci na čtvrtek zatknut byl v jedné krčmě v židovském městě pro tuláctví jakýs Antonín Hora z Velvar, mladík to 19letý a dost slušně vypadající. Človíček tento jest soudům už dostatečně znám, an byl pro své krádeže, které na vysoká sta se páčí, už devatenáctkrát trestán. Ve čtvrtek o výslechu se konečně také přiznal, že založil oheň a sice že požár, jenž 14. července v Hostivicích, okr. únhošťského, tři chalupy a ovčinec strávil, pocházel od něho. Nechtěli prý mu tam dát nocleh a tak se jim pomstil. Toto přiznání přednesl zatčený velmi pánovitě a doložil, že „na neštěstí“ nevyhořela celá vesnice, ač on tomu chtěl. Vinník odevzdán jest již trestnímu soudu. – Pražský denník, 5. 9. 1868 Přejeté dítě zemřelo Přejeté dítě, o kterémž jsme předevčírem přinesli zprávu, že v Klementské ulici pod nákladní vůz padlo a na rukou i nohou značné rány dostalo, podlehlo těmto ranám, vypustivší po několika hodinách ducha v děcké nemocnici. – Pražský denník, 5. 9. 1868

17. 5. 1889: Zatčený bigamista, dopadení zloději a zabavené maso • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.