15. 1. 1868: Vážený pražský občan spáchal sebevraždu, spekuluje se o důvodech

Před lety v PrazePražskýDEN.cz15. ledna 20183 minuty čtení

Foto: Archiv

Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Pomník Fügnerovi

Jak se dovídáme, sešlo se již na pomník Fügnerův ke 2000 zl. hlavně přičiněním neunavných členů výboru “Sokola” Pražského, Gab. Žižky a Jos. Čermáka. Avšak ještě se nedostává značné sumy, kterážto by se jen pomoci všech bratrských jednot sokolských snadno opatřiti mohla. A skutečně zamýšlejí, jak se nám z mnohých stran píše, některé sokolské jednoty ve prospěch pomníku Fügnerova uspořádati v tomto masopustě zábavy, jichž čistý užitek věnovali by fondu k zřízení důstojného pomníku původci sokolských spolků, nezapomenutelnému Jindřichu Fügnerovi. Byloť by zajisté položení základního kamene k pomníku Fügnera jedním z nejzajímavějších punktů programu pro sjezd sokolských jednot rakousko-slovanských. – Národní listy, 15. 1. 1868

Sebevražda

P. Eduard Krug,jeden z nejvážnějších kupců pražských, skončilv noci na včerejšek ve svém domě u nádraží, násilným spůsobem svůj život. Když ráno sloužící jeho do ložnice vstoupil, spatřil pána svého oblečeného v lenošce seděti, avšak krví celého potřisněného. Týž měl totiž hlavu roztříštěnou, neboť byl si ránu z pistole do úst vypálil; pistoli držel ještě v křečovitě zaťaté ruce. Povolaná úřední komise dala mrtvolu odnosti do všeobecné nemocnice. P. eduard Krug byl už v roce 1848 známou osobností v Praze a zabýval se mimo svůj rozsáhlý obchod též vědami hospodářskými a finančními, zejmna byl v rozličných časopisech pražských mnoho národohospodářských článku uveřejnil a několik brošurek o financích vydal. Týž byl také majitelem značného jmění a sepsal loňského roku v lázních wartenberských svůj kšaft, v němž prý značnou sumu 100.000 zl. rozličným dobročinným ústavům odkázal. Dům jeho č. 1004-II. u nádraží má dle poslední vůle této prodán býti a z výnosu část nemocnici pražského obchodnictva odevzdána a z ostatní části ústav pro zchudlé továrníky a kupce zřízen býti. O příčině samotného konce váženého muže tohoto neví se nic bezpečného, ač se přičítá chorému stavu jeho, jímž zvěčnělý dlouho už byl trpěl. – Pražský denník, 15. 1. 1868

Útěk

O útěk se pokusila včera dopoledne jistá lehká ženština, která z Karlína postrkem do svého domova poslána byla. Chtěla uprchnouti průvodčímu a zběhla do jednoho domu v Králově třídě a tam se schovala. Po dlouhém hledání, v němž i několik mužů se súčastnilo, byla přestoupnice na dvoře za sudy nalezena. Ny na další útěk pomýšleti nemohla, svázal ji průvodčí obě ruce. – Pražský denník, 15. 1. 1868

[related-post id=“4345″]

Krádež

Dva sluhové v jednom galanterním skladě ve spálené ulici odnášeli svému pánu už po delší dobu celé rysy papíru ke galanternímu zboží ustanoveného, a prodávali jej jednomu obchodníku zdejšímu. Oba zlodějové byli předevčírem zatknuti. – Pražský denník, 15. 1. 1868

Nešťastný pád

Čalounický tovaryš z dílny pana Č. v žitnobranské ulici ubíral se v noci na včerejšek později než obvykle do obydlí svého “u Jelínků” na dobytčím trhu, upadl však na schodech tak nešťastně na hlavu, že si mozek porouchal a na skráních velikou ránu si udělal. Byl odnešen do všeobecné nemocnice, kdež v několika hodinách ducha vypustil. Po nešťastném pozůstalá manželka s dvěma dítky uvržena jest nyní v bídu a nedostatek, jelikož muž její byl jedinou její podporou. – Pražský denník, 15. 1. 1868

Nepřehlédněte

Tajemství věčného mládí slavné francouzské herečky. O obličej a vlasy denně důkladně pečovala • Když slavná francouzská herečka Sarah Bernhardt navštívila v roce 1888 Prahu, obecenstvo Národního divadla ji přijalo s obrovským nadšením a spisovatel Jaroslav Vrchlický k jejímu uvítání dokonce napsal oslavný fejeton. Pozornost strhávala nejen svým talentem, ale i mimořádně mladistvým vzhledem.

12. 1. 1868: Neposypané chodníky v Praze působí lidem vážná zranění • Pražané nedbají úředního nařízení a zanedbávají posyp zledovatělých chodníků, což má za následek hned několik vážných zranění. A ochotníci ze Smíchova budou hrát dobročinné představení. Přečtěte si, o čem psaly dobové noviny přesně před 150 lety.

4. 6. 1868: Zjištěna totožnost mrtvoly z Letné. Zřejmě šlo o bratrovraždu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Národní divadlo Na staveništi pro národní divadlo se po odstranění tribun počalo předevčírem opět pracovati. Včera dopoledne připlulo po vodě k staveništi několik velkých lodí se stavebním kamenem naplněných. Památné kameny do základův divadla zaslané jsou prozatím na zvláštním lešení pohromadě složeny. – Pražský denník, 4. 6. 1868 Bodnutí nožem V pondělí odpoledne servali se dva hoši z Nového světa na Marianských hradbách o kousek odhozeného doutníku. Ve rvačce té vrazil jeden svému protivníku nůž do zad a značně jej poranil. Pachatel byt zatknut. – Pražský denník, 4. 6. 1868 Bouřka Bouřka s lijavcem strhla se včera v 7 hodin večer nad Prahou a potrvala dobré půl hodiny; před bouřkou valila se černá mračna nejen pod oblohou nobrž i, kdo z vltavských mostů to divadlo pozoroval, jako černý dým po hladině vltavské, tak že Vyšehradu ani vidět nebylo. Vypravují nám, že na Poříčí uhodilo do jednoho domu. – Pražský denník, 4. 6. 1868 [related-post id="10751"] Ku vraždě na Letné Již je úředně zjištěno, že onen mladík, který před čtvrt rokem na Letné tak tajemným spůsobem zavražděn byl, jest statkářův syn jménem Josef Spurný z obce Čehovic na Moravě. Jak vědomo, nalezá se vlastní bratr zavražděného již ve vyšetřovací vazbě pro podezření, že spáchal vraždu tuto. – Pražský denník, 4. 6. 1868

Duch se snažil zachránit syna. Nevysvětlitelný případ z počátku minulého století • Existují věci mezi nebem a zemí. Řada lidí občas prožije něco, co se nedá rozumně vysvětlit. Jak dokládá dobový novinový článek z roku 1902, nejedná se o nic nového. Mrazivý zážitek potkal i jednoho švýcarského lékaře.

Jmelí má magickou moc a zázračné léčivé účinky, ale jen za určitých podmínek • Jmelí zavěšené v domácnosti patří k tradičním vánočním zvykům. Od nepaměti je tato rostlina považována za magickou a lidé jí připisují zázračnou moc. Kromě toho má však i prokazatelné léčebné účinky.

27. 1. 1889: Muže v Austrálii sežral žralok. Kolemjdoucí jen přihlíželi • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

14. 4. 1889: Bezplatné oční operace pro slepé a sokolská slavnost na Žižkově • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

26. 1. 1889: Falešné mince v Praze a žena obviněná z bigamie • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

29. 5. 1890: Mladý gymnazista tragicky utonul ve Vltavě. Nikdo mu nedokázal pomoci • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Praha 2 odhalila pamětní desku hrdinovi druhého odboje Karlu Pavlíkovi • Pamětní deska se jménem kapitána Karla Pavlíka visí od čtvrtka na domě č. 19 v ulici Na Folimance v Praze 2. Hrdina druhého odboje se proslavil především obranou Czajánkových kasáren den před okupací naší republiky nacisty dne 14. března 1939, ale i mnoha dalšími odbojovými aktivitami. Dům v Nuselském údolí byl jeho posledním útočištěm před zatčením v roce 1942 a následnou popravou v Mauthausenu.

Odhalení desky se uskutečnilo tento čtvrtek.

14. 9. 1868: Obyvatelé Nového Světa zmlátili nemotorného myslivce • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Osud historicky první ženy zachycené na fotografii. Dožila se mimořádného věku • Příslušníci řady domorodých kmenů kdysi věřili, že fotografie kradou duše. Některé více izolované kmeny se dokonce portrétování brání dodnes. Ten, kdo vlastní podobiznu vaší tváře, má nad vámi údajně moc. Kdo ale byla žena, která o svou duši přišla jako první v historii?

19. 11. 1889: Řešení nedostatku lékařů a odpor proti pivním tlakostrojům • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

30. 1. 1889: Telefony v Praze, výměra vodného a nakažlivé nemoci • Kolik bylo na konci předminulého století v Praze telefonních linek? Na čem se usnesla tehdejší městská rada? A jaké povinnosti mají nově starostové obcí? Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

13. 6. 1890: Nepřátelé vlaštovek, řádění blesku a nešťastný pád mladého dělníka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

25. 10. 1889: Pražané si stěžují na nedostatečné osvětlení ulic • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

28. 2. 1890: Kdo nezaplatí daň ze psa, o zvíře nenávratně přijde • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

23. 3. 1890: Úvahy o stavbě provizorního mostu a nový kolotoč na Královských Vinohradech • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Památník Jana Palacha ve Všetatech slavnostně otevřen • Národní muzeum včera slavnostně otevřelo Památník Jana Palacha ve Všetatech. Ode dneška se mohou návštěvníci zdarma podívat do nevšedního prostoru, který vznikl na místě původního domu rodiny Palachových, a navštívit i novou expozici, která ukazuje dobu a čin Jana Palacha v kontextu událostí 20. století.

30. 3. 1889: Spalování mrtvol plynem, krádeže drůbeže a zatarasené mostní oblouky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.