První McDonald’s v Praze otevřel před 30 lety. Ve frontě stály tisíce lidí

20. března 2022 ∙ 19:07
Kristián Vích
Slavnostní otevření restaurace ve Vodičkově ulici v roce 1992Foto: McDonald’s

Přesně před 30 lety se tehdejší Československo symbolicky přiblížilo západnímu světu. V pražské Vodičkově ulici byla 20. března 1992 otevřena vůbec první restaurace McDonald’s na našem území.

Vyzkoušet ikonické „západní“ jídlo přišlo v první otevírací den přes 11 tisíc zákazníků. Pro mnoho z nich to bylo vůbec poprvé v životě. Chuť si nenechali zkazit frontou dlouhou několik stovek metrů ani poměrně vysokou cenou. Například hamburger stál 19 Kčs, což při tehdejší průměrné čisté mzdě 3 563 Kčs rozhodně nebylo málo.

Slavnostního otevření restaurace ve Vodičkově ulici se zúčastnily slavné osobnosti jako Jiří Bartoška, Josef Abrhám, Lenka Filipová či tehdejší americká velvyslankyně a herečka Shirley Temple-Black.

Chuť Západu dorazila do Československa. Foto: McDonald’s
Ve frontě na hamburger stály tisíce lidí. Foto: McDonald’s
První otevírací den bylo v restauraci hodně rušno. Foto: McDonald’s

Příchod fastfoodového řetězce do Československa vnímala veřejnost jako výrazný symbol nově nabyté svobody, přestože v Maďarsku nebo Srbsku jeho pobočky fungovaly již od konce 80. let. Firma se na tuzemském trhu s rychlým občerstvením rychle etablovala. Další restaurace v následujících letech přibývaly nejen v Praze, ale i v dalších českých a moravských městech. Současně s tím se rozšiřovala i nabídka.

Úplně první restuaraci rychlého občerstvení otevřeli bratři Richard a Maurice McDonaldovi v roce 1940 v Kalifornii. Značku později odkoupil americký podnikatel s českými kořeny Ray Kroc a postupem času z ní vytvořil globálního giganta.

Zdroj: Tisková zpráva McDonald's, https://cs.wikipedia.org/wiki/McDonald's

X Zavřít