MagazínTereza Běhalová5. srpna 20212 minuty čtení

Houbičky jsou semeniště bakterií. Správná hospodyně ví, jak často je měnit

Houbičky na nádobí

Foto: Unsplash

Žádná kuchyně se bez nich neobejde. A to ani v případě, kdy za vás většinu nádobí myje myčka. Houbičky na nádobí jako užitečné pomocnice jsou vždy po ruce. Zároveň ale mohou být i extrémně zrádné.

Nezáleží na tom, jak často s houbičku nádobí myjete. Už po prvním použití se v nich začínají množit nejrůznější patogeny. Některé z nich jsou pro lidský organismus neškodné, jiné mohou způsobit třeba salmonelózu.

Potvrzuje to i výzkum německých vědců, který proběhl před čtyřmi lety. Ve 14 testovaných vzorcích houbiček odhalili neuvěřitelných 250 druhů bakterií a plísní. Je pochopitelné, že čím déle je houbička používaná, tím větší je i kolonie mikroskopických breberek.

Na babské rady zapomeňte

V mnoha internetových diskuzích se můžeme dočíst „zaručené“ rady, jak houbičky dezinfikovat. Mezi nejbizarnější patří doporučení umístit houbičku do mikrovlnné trouby. To v žádném případě nezkoušejte, jinak hrozí doslova oheň na střeše.

Rozhodně nepomůže ani „svěcená voda“ všech hospodyněk – octový roztok říznutý jedlou sodou. Taková koupel sice může snížit počet bakterií, rozhodně ale nezahynou všechny.  

Jak často tedy houbičku měnit?

Vzhledem k pořizovací ceně, která je asi 1,5 Kč za kus, se doporučuje měnit houbičku každý den. Šetřit se v tomto případě nevyplatí, zdraví máme jen jedno. Pokud máte hluboko do kapsy, měňte houbičku alespoň každý týden. Jinak už to může být skutečný hazard.

Odkud se houbičky vzaly

Jako nástroj k čištění nádobí používali houby už staří Řekové. První syntetické houbičky objevil tak trochu omylem německý vědec Otto Bayer v roce 1937. V současnosti jsou největšími výrobci a exportéry houbiček Francouzi, Tunisané, Kubánci a Řekové.

Čtěte také…
Armagedon v České televizi. Rušení kanálů, televizáci bez práce a konec oblíbených pořadů. Všechno mají v rukou politici

Zdroj: https://doi.org/10.1038/s41598-017-06055-9, Wikipedia.org

Nepřehlédněte

Nejhorší zima v dějinách Česka. Třeskuté sibiřské mrazy, které přicházejí jednou za tisíc let • Meteorologové po celém světě sledují aktuální vývoj, protože lidé chtějí dopředu vědět, jaká bude letos zima. Podle jejich předpovědí by měla být jiná, než ty předchozí. Za vším stojí jev La Niña, který ovlivňuje počasí nejen v Severní Americe, ale i u nás.

Armagedon v České televizi. Rušení kanálů, televizáci bez práce a konec oblíbených pořadů. Všechno mají v rukou politici • Česká televize se dlouhodobě těší přízni diváků. Příští rok ovšem může být pro tuto stanici zlomový. Hrozí, že přestane vysílat některé své kanály, zruší pořady a stovky televizních pracovníků budou bez práce.

Eurojackpot padl. Dva výherci si rozdělí 3 miliardy a nebudou je muset ani danit • V evropské loterii Eurojackpot padla rekordní výhra. Dva šťastní výherci v dnešním losování uspěli a rozdělí si neuvěřitelných 120 milionů euro, což v přepočtu dělá asi 3 miliardy korun. Jedná se maximální a zároveň o jednu z nejvyšších částek, které kdy byly v evropských loteriích vyplaceny.

Advent duše: Proč jsme ztratili schopnost zastavit se v čase Vánoc? • Ve světle předvánočních výloh stojí matka s dítětem. "Mami, já chci všechno," říká holčička a ukazuje na hory pestrobarevných hraček. Tento zdánlivě nevinný moment vystihuje proměnu, kterou Vánoce v posledních desetiletích prošly. Z období určeného k usebrání a vnitřního ztišení se stal festival neutuchající spotřeby, kde hodnotu svátků měříme velikostí nákupního košíku.

Slovensko v slzách. Slavný sportovní komentátor navždy odešel, pamatují ho i čeští posluchači • Slovenský rozhlas přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, kterou díky památnému fotbalovému mistrovství dobře znají i čeští posluchači. Úmrtí dlouholetého sportovního redaktora a komentátora potvrdil pověřený ředitel Slovenského rozhlasu Roman Bomboš.

Češi nevěří, že je to úplně zadarmo. Nová služba startuje, nabízí online staré dobré české filmy • Platformy jako Netflix, Max nebo Disney nabízejí divákům nejen moderní pokoukání, ale sem tam i nějaký ten osvědčený český film. Jenomže co naplat, většinou jsou to jen ty největší šlágry, jako třeba trilogie Slunce Seno, Na samotě u lesa apod. Co když ale dostanete chuť na jinou českou klasiku? Až doteď jste měli smůlu.

Vytuněná čočka na kyselo boří internet. Stačí pár nových ingrediencí a máte pokrm pro samotné bohy • Česká kuchyně na prahu nové revoluce? No, to asi zatím ne, avšak jedno inovované jídlo se nyní se šíří rychlostí blesku po sociálních sítích a bourá všechny předsudky o nudné čočce na kyselo.

Co zaměstnanci doopravdy chtějí od svých šéfů o letošních Vánocích? Průzkum dává jasná data • Pracovní trh dramaticky mění a firmy hledají různé divné způsoby, jak si udržet kvalitní zaměstnance. Poměrně překvapivé zjištění vyšlo z nedávného průzkumu mezi americkými pracovníky. Provedla ho společnost Talker Research mezi 2000 respondenty. A odhaluje zajímavý trend v oblasti pracovní spokojenosti. Ukazuje se, že peníze nejsou vždy tím hlavním motivátorem, který drží lidi v zaměstnání.

Výhra v Eurojackpotu může člověka totálně sejmout. Miliardy neznamenají štěstí, někdy právě naopak. Tihle lidé by mohli vyprávět • V očekávání pátečního losování Eurojackpotu o více než 3 miliardy korun si mnozí barvitě představují, co by s takovou pohádkovou výhrou udělali. Splatit hypotéku, koupit nové auto, zajistit rodinu? Málokdo si ale uvědomuje, jak dramaticky by tak obrovská částka změnila jeho psychiku a život.

Češi trnou napětím. Rozhlasová moderátorka dostala na starost televizního Silvestra. Jak tenhle hokus pokus dopadne? • Silvestrovské vysílání je po léta považováno za výkladní skříň tuzemských televizních stanic. Nova, Prima, Česká televize i Barrandov se snaží nasadit ty nejlepší moderátory, herce a baviče, jen aby se na to dívali lidi.