Jedlá soda má široké uplatnění v domácnosti i při zdravotních obtížích

18. ledna 2021 ∙ 19:26
Jaroslava Linková
Foto: CC0 Pixabay.com

Jedlou sodu neboli sodu bikarbonu známe zřejmě všichni a značná část populace využívá její vlastnosti v mnoha směrech. Pojďme se podívat, jaké má soda účinky a v kterých případech je vhodné ji použít.

Mírné abrasivní účinky tohoto jemného bílého prášku můžeme využít při čištění zašlého nádobí. Skvěle s ní vydrhnete čajník nebo kávovar, ale také třeba i sporáku, neboť dokáže spolehlivě odstranit i mastnotu. Nerezové povrchy zbaví vodního kamene, a přitom je nepoškrábe. V kombinaci s vařící vodou a octem je možné sodu použít jako čistič ucpaného a zapáchajícího odpadu.

Jedlá soda na pečení

Protože máme koláče, bublaniny a bábovky rádi nadýchané, používáme k jejich přípravě kypřidla. A to nejčastěji kypřicí prášek do pečiva. Víte však, že ho lze nahradit i jedlou sodou? Protože je ale soda zásaditá, musíte do těsta – aby došlo k potřebné chemické reakci – přidat nějakou kyselou surovinu – například podmáslí či jogurt, hnědý cukr nebo med, citronovou či jinou ovocnou šťávu.

Foto: Unsplash.com

Pokud žádnou acidní složku zrovna po ruce nemáte, přisypte místo sody opravdu prášek do pečiva. Na 350 gramů mouky používáme jednu čajovou lžičku sody. Větší množství nedávejte, chuť moučníku by byla kovová nebo mýdlová.

Rychlá pomoc při pálení žáhy

Pálení žáhy je z odborného hlediska hypersekrece žaludeční kyseliny, která následně stoupá ze žaludku do jícnu, což pociťujeme jako velmi nepříjemné pálení. Sodným roztokem kyselinu neutralizujeme. Rozpustíme-li sodu bikarbonu ve vodě, získáme roztok se zásaditým pH. A tuto vlastnost můžeme využít ku svému prospěchu.

Neutralizace organismu

Dr. Mark Sircus ve své knize s názvem „Jedlá soda“ píše: „Prakticky všechny degenerativní choroby včetně rakoviny, srdečních nemocí, artritidy, osteoporózy, ledvinových či žlučníkových kamenů i kupříkladu zubního kazu jsou spojeny s přemírou kyselosti organismu“.

Náš organismus potřebuje ke své správné funkci správně vyvážené pH. To pro nás zajišťuje iont bikarbonát čili hydrogenuhličitan. Postupem věku tohoto iontu ubývá a tělo začíná stárnout. A právě s tím nám může pomoci vypít občasně roztok jedlé sody (1/8 čajové lžičky sody, šťáva z ¼ citronu a 250 ml vody).

Máme-li organismus překyselený, snižuje se aktivita enzymů, zhoršuje se reprodukce buněk a dochází k jejich degeneraci. Kyselé odpadní produkty se v těle tvoří především při nadměrné konzumaci bílkovin.

Ovšem pozor! Aplikování jedlé sody se vylučuje u některých chorob, zejména u chronické plicní choroby, srdečního onemocnění a při užívání některých skupin léků. Chcete-li praktikovat pravidelnou odkyselovací kůru, poraďte se s lékařem!

Bělení zubů

Někdo jedlou sodu čas od času užije jako odstraňovač zubního plaku. Dalo by se říci, že zuby i do jisté míry bělí. Zubním lékařům však z toho vstávají vlasy hrůzou. Pozor byste si měli dávat na podráždění dásní a poškození skloviny při přílišném užívání.

Klíšťata útočí. Chraňte se dřív, než si vás najdou a bude pozdě

Vypadá to, že počasí se konečně umoudřilo. V příštích dnech nás čekají příjemné teploty, a tak mnozí vyrazí na vycházky do přírody. Stejně jako každý rok tam však můžeme narazit na parazita, který dokáže hodně zkomplikovat život. Klíšťata se probouzejí při teplotách okolo 8 až 10 stupňů Celsia. Jejich sezóna je tedy nyní již v plném proudu. Kde se klíšťata vyskytují Domovem klíštěte obecného jsou především trávy a křoví o […]

Změňte melodii budíku. Bude se vám lépe vstávat a stoupne výkonnost, tvrdí australští vědci

Problémy s ranním vstáváním trápí velkou část populace. Mnozí zvládnou jen s obtížemi vylézt z postele, a některé dokonce neprobere ani dlouhé a opakované zvonění budíku. Na vině je řada faktorů, ale podle vědců je důležitá i melodie, kterou si pro své probuzení zvolíme. Nový výzkum australských vědců z RMIT Uniuversity v Melbourne zjistil, že pro notorické zaspávače se vůbec nehodí zvuk klasického pípání budíku ani poplašný alarm. Lépe řečeno, […]

Odběrové místo na Mariánském náměstí provádí PCR testy ze slin

Na Mariánském náměstí v Praze 1 bylo otevřeno nové odběrové místo. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku ze slin. Provoz centra zajišťuje Městská poliklinika Praha ve spolupráci s Českým červeným křížem. „Otevřením dalšího odběrového centra hlavní město Praha reaguje na vývoj epidemické situace, která v České republice stále není příznivá. Virová nálož v populaci je stále vysoká a […]

Jak správně dýchat. Jednoduchý návod vám může změnit život

Dýchání nás provází od narození až do smrti. Je to proces, bez kterého bychom jen sotva přežili. Pouze díky němu může krev zásobovat organismus životně důležitým kyslíkem. Podle odborníků přitom velká část lidí dýchá špatně. To pak může souviset s různými zdravotními komplikacemi. Co tedy při dýchání dělat lépe? Jednou z nejčastějších chyb je povrchní, mělké dýchání. K němu dochází nejčastěji ve stresových situacích, ale často se ho dopouštíme s […]

Stane se Alžběta II. nejdéle vládnoucí panovnicí historie?

Svět se za posledních sedm dekád neuvěřitelně proměnil. Jedna jistota ale stále zůstává. Na britském trůně neochvějně sedí královna Alžběta II. Od počátku její vlády uplynulo letos v únoru 69 let. Je to neuvěřitelný výkon. Už dávno neplatí, že nejdéle vládnoucí panovnicí Británie byla královna Viktorie. Ta stála v čele britského impéria „pouze“ 63 let a 216 dní. Alžbětě II. nyní zbývá jen několik měsíců, aby trumfla Lichtenštejnského panovníka Jana […]

X Zavřít