O krok blíže revoluci. Vůně a pachy bude možné posílat na dálku

19. listopadu 2020 ∙ 12:41
Ivana Kratochvílová
Foto: Unsplash.com

Blíží se další technologická revoluce, která může zásadně ovlivnit nejrůznější oblasti našeho každodenního života. Vědci pracují na systému, který by umožnil jednoduché odesílání vůní a pachů prostřednictvím internetu.

Historie ukazuje, že to, co bývalo myslitelné pouze ve sci-fi filmech nebo představách „šílených“ vizionářů, se dříve nebo později stalo skutečností. Ať už to byly mobilní telefony, televize nebo třeba autonomní vozidla.

Profesor neurobiologie Noam Sobel z izraelského Weizmannova institutu oznámil, že pracuje na vytvoření tzv. „pachové mapy“. Ta v budoucnu umožní replikovat pomocí algoritmů v podstatě jakýkoliv zápach jen z několika základních stavebních prvků.

„Věřím, že nás dělí pouze několik let od vynálezu televůně – zařízení, které přesně zaznamená a znovu vytvoří jakýkoli pach nebo vůni,“ sdělil Noam Sobel pro deník The Times od Israel.

V praxi to tedy může vypadat třeba tak, že vaše televize v obýváku bude uvolňovat zápach v závislosti na vysílaném pořadu. Pokud bude váš známý zrovna na výletě v horách, pošle vám prostřednictvím telefonu přesnou kopii svěží vůně horského vzduchu. A pokud budete v restauraci nad jídelním lístkem tápat, které jídlo zvolit, rozhodování vám může usnadnit právě tento vynález.

X Zavřít