Pražské zprávyKristián Vích29. března 20211 minuta čtení

Vědci vymýšlejí záložní plán pro případ globální katastrofy

Foto: Pixabay

Celý svět nyní sužuje koronavirová pandemie. Existují přitom i mnohem větší hrozby, které by v budoucnu mohly zcela zničit život na Zemi.

Naši existenci ohrožují přírodní katastrofy, změny klimatu, asteroidy i jaderné zbraně. Jak nám ukázal koronavirus, scénáře katastrofických sci-fi filmů se mohou naplnit ze dne na den. Někteří vědci jsou proto přesvědčeni, že je nutné připravit záložní plán.

ČTĚTE TAKÉ: Čím trpěl Antonín Dvořák před smrtí? Domněnku potvrdil vědecký rozbor

Jekan Thang z University of Arizona navrhuje, aby byla vytvořena banka pohlavních buněk 6,7 miliónů pozemských druhů. Sídlit by ale neměla na Zemi, nýbrž na Měsíc, informoval deník New York Post.

„Země je nestabilní místo,“ uvedl vědec, podle kterého není vůbec nepředstavitelné, že by se takový projekt mohl uskutečnit, i když by to trvalo nejméně 250 let.

Reprodukční buňky by podle jeho vizí měly být uchované v hermeticky uzavřených kryomodulech. Ty by se pak mohly uložit do pozůstatků nedávno objevených lávových šachet, které vedou 80 až 100 metrů pod povrch Měsíce.

Podobná banka na Zemi už existuje

Nápad na vytvoření novodobé Noemovy archy přitom není úplně nový. Již dnes existuje globální úložiště semen na Špicberských ostrovech.

ČTĚTE TAKÉ: V pražské zoo se vylíhli tři samečci vzácné želvy Smithovy

Jedná se o společný projekt vlád Norska, Švédska, Finska, Dánska a Islandu. A jeho cíl je jediný – zachovat rozmanitost rostlinných druhů ze všech koutů světa.

Miliony semen jsou tam uchovávány v podzemní jeskyni při teplotách hluboko pod bodem mrazu, což by mělo zajistit jejich perfektní stav nejméně stovky let.

Nepřehlédněte