Optimismus prodlužuje život až o několik let, potvrdila studie

17. září 2020 ∙ 07:25
Ivana Kratochvílová
Foto: Unsplash.com

Ze všech stran v poslední době slýcháváme, že na kvalitu života mají příznivý vliv nejen vyvážená strava a dostatek pohybu, ale i pozitivní myšlení. Vědci nyní zjistili, o kolik let déle se dožívají optimisté.

Snad nikdo už dnes nepochybuje o tom, že stres je příčinou mnoha nejrůznějších chorob. Negativními myšlenkami si můžeme přivodit kožní vyrážky, potíže s trávením, ale třeba i problémy se srdcem a celým kariovaskulárním systémem.

Mnozí lékaři poukazují i na spojitost mezi dlouhodobým stresem a onkologickým onemocněním, přičemž změna „špatného“ myšlení je jedním z předpokladů úspěšné léčby.

Výzkum potvrdil, co někteří dávno ví

Vědci z Boston University School of Medicine se na tento fenomén zaměřili. A jejich poznatky nejspíš jen málokoho překvapí.

Do studie se zapojilo přes 70 tisíc osob ve středním až pokročilém věku. Jejich úkolem bylo vyplnit dotazník týkající se životního stylu, ale i mentálního nastavení a celkového postoje k životu.

Několik dalších let vědci sledovali úmrtnost respondentů. Ukázalo se, že lidé s pozitivnějším přístupem mají v průměru o 11 až 15 procent delší život než pesimisté, ale především mají o 50-70 procent větší šanci, že oslaví 85. narozeniny.

Autoři studie uvedli, že neznají přesný mechanismus vlivu pozitivního myšlení na délku života. Domnívají se ale, že optimisté jsou schopni lépe ovládat emoce a chování, čímž snáze překonávají „smrtonosný“ stres.

Jak být šťastný?

Zbývá vyřešit jednu zásadní otázku, která nejspíš trápí všechny pesimisty. Jak se naučit myslet pozitivně? Každý „odborník na štěstí“ říká něco trochu jiného, ale všichni se shodují v několika bodech…

1. Nezabývejte se minulostí ani budoucností, neřešte, co by bylo, kdyby… Žijte tady a teď a užívejte si svou momentální přítomnost.

2. To, co si druzí myslí o vás, není vaše věc.

3. Všechny problémy se jednou vyřeší, jen tomu dejte čas.

4. Co nemůžete změnit, tím se přestaňte trápit a zabývat.

5. Pokud něco ovlivnit můžete, udělejte to hned teď, ať už to máte z krku. Vyřešte to rychle a nedávejte tomu příliš energie.

6. Uvědomte si, že strůjcem svého štěstí můžete být jen a pouze vy sami. Nespoléhejte se na nikoho druhého, protože byste se nemuseli nikdy dočkat.

7. Nelpěte na materiálních věcech a buďte šťastní za to, co máte. I když je to třeba jen málo.

8. Za každou cenu se usmívejte. I v případě, že se vám třeba zrovna nechce. Až pak se začnou dít ve vašem životě opravdové zázraky.

Výhra v loterii jako cesta do propasti. Příběhy lidí, které peníze zničily

Představujete si občas, jak by výhra v loterii změnila váš život k lepšímu? Lidé nejčastěji říkají, že by splatili své dluhy, nakoupili si nové oblečení, nastěhovali se do luxusního domu, něco rozdali rodině a za zbytek peněz by si radostně užívali zbytek života. Jenomže zkušenosti některých reálných výherců už tak růžové nejsou. Říká se, že peníze člověku štěstí nepřinesou. Jiná rčení tvrdí, že bohatství sice nevyřeší všechny vaše problémy, ale […]

Zažeňte špatnou náladu. I v karanténě můžete prožívat štěstí

Pandemie koronaviru opět zahnala většinu lidí do domácí izolace. Současná situace představuje velký nápor na psychiku. Není přitom výjimkou, že se s ní těžce vyrovnávají i jinak odolní jedinci. Co dělat, abyste se doma nezbláznili? Tvořte Kreativní činnosti jako psaní, malování, pletení nebo vyšívání dokáže zaměstnat mozek tak, že nezbývá prostor pro chmurné myšlenky. A když je dílo dokončeno, přichází pocit radosti a naplnění. Zkuste vyrobit vánoční dárky pro své […]

Pláčete často u filmů? Mnohé to o vás vypovídá

Úplně poprvé roníme slzy hned při narození. Většinu z nás pak pláč provází po celý život. Někdo pláče často, jiný méně, a někdo dokonce tvrdí, že skoro vůbec. Co když vás ale snadno dokáže rozplakat i fiktivní filmový příběh? Člověk je nejspíš jediným savcem, který se umí rozplakat na základě svých emocí. Slzy většinou přícházejí, když prožíváme smutek, bolest, beznaděj, vztek, dojetí nebo radost. Do těchto stavů nás přitom může […]

Recept na štěstí je jednoduchý. Vědci ho shrnuli do čtyř bodů

Snad každý člověk si přeje být v životě šťastný, i když ne každému se to daří. Podle odborníků Kalifornské univerzity přitom recept na štěstí není zase tak složitý. Na celou problematiku se podívali z vědeckého hlediska a závěry své práce shrnuli do čtveřice jednoduchých bodů. 1. Buďte vděční Někdy se zdá, jako by se náš mozek odmítal cítit dobře. Přemáhají nás pocity viny a studu a začneme si dělat starosti. […]

Jak si úspěšně vypěstovat depresi, aby vám vydržela do konce života

Smutek je nedílnou součástí života. Funguje jako nutný ventil extrémních zátěžových podnětů, kterým jsme čas od času vystavováni. Bez smutku by navíc člověk ani nevěděl, co jsou pravé opaky – pocity radosti a štěstí. Když ale špatná nálada trvá příliš dlouho, může se jednat o závažné onemocnění zvané deprese. Část odborníků přitom zastává názor, že někteří lidé si mohou za vznik depresí sami. Každého z nás definuje soubor řady věcí […]

X Zavřít