Optimismus prodlužuje život až o několik let, potvrdila studie

17. září 2020 ∙ 07:25
Ivana Kratochvílová
Foto: Unsplash.com

Ze všech stran v poslední době slýcháváme, že na kvalitu života mají příznivý vliv nejen vyvážená strava a dostatek pohybu, ale i pozitivní myšlení. Vědci nyní zjistili, o kolik let déle se dožívají optimisté.

Snad nikdo už dnes nepochybuje o tom, že stres je příčinou mnoha nejrůznějších chorob. Negativními myšlenkami si můžeme přivodit kožní vyrážky, potíže s trávením, ale třeba i problémy se srdcem a celým kariovaskulárním systémem.

Mnozí lékaři poukazují i na spojitost mezi dlouhodobým stresem a onkologickým onemocněním, přičemž změna „špatného“ myšlení je jedním z předpokladů úspěšné léčby.

Výzkum potvrdil, co někteří dávno ví

Vědci z Boston University School of Medicine se na tento fenomén zaměřili. A jejich poznatky nejspíš jen málokoho překvapí.

Do studie se zapojilo přes 70 tisíc osob ve středním až pokročilém věku. Jejich úkolem bylo vyplnit dotazník týkající se životního stylu, ale i mentálního nastavení a celkového postoje k životu.

Několik dalších let vědci sledovali úmrtnost respondentů. Ukázalo se, že lidé s pozitivnějším přístupem mají v průměru o 11 až 15 procent delší život než pesimisté, ale především mají o 50-70 procent větší šanci, že oslaví 85. narozeniny.

Autoři studie uvedli, že neznají přesný mechanismus vlivu pozitivního myšlení na délku života. Domnívají se ale, že optimisté jsou schopni lépe ovládat emoce a chování, čímž snáze překonávají „smrtonosný“ stres.

Jak být šťastný?

Zbývá vyřešit jednu zásadní otázku, která nejspíš trápí všechny pesimisty. Jak se naučit myslet pozitivně? Každý „odborník na štěstí“ říká něco trochu jiného, ale všichni se shodují v několika bodech…

1. Nezabývejte se minulostí ani budoucností, neřešte, co by bylo, kdyby… Žijte tady a teď a užívejte si svou momentální přítomnost.

2. To, co si druzí myslí o vás, není vaše věc.

3. Všechny problémy se jednou vyřeší, jen tomu dejte čas.

4. Co nemůžete změnit, tím se přestaňte trápit a zabývat.

5. Pokud něco ovlivnit můžete, udělejte to hned teď, ať už to máte z krku. Vyřešte to rychle a nedávejte tomu příliš energie.

6. Uvědomte si, že strůjcem svého štěstí můžete být jen a pouze vy sami. Nespoléhejte se na nikoho druhého, protože byste se nemuseli nikdy dočkat.

7. Nelpěte na materiálních věcech a buďte šťastní za to, co máte. I když je to třeba jen málo.

8. Za každou cenu se usmívejte. I v případě, že se vám třeba zrovna nechce. Až pak se začnou dít ve vašem životě opravdové zázraky.

X Zavřít