Recept na šťastný život? Celý svět se zbláznil do životního stylu hygge

LifestyleKlára Dvořáková24. září 20183 minuty čtení
Sušenky s horkým kakaem.

Sušenky s horkým kakaem.

Foto: Archiv

Představte si svůj ideální podzimní den. Co vidíte? Svíčky, knihy, krb, tlumené světlo, v pozadí jemná hudba a za okny déšť? A víte, že jste si právě představili hygge?

Hygge je dánské slovo, které znamená pohodu a útulnost. Je to de facto dánský životní styl, který v posledních letech uchvátil celý svět. A není divu! Zatímco většina současných trendů klade důraz na zdravé stravování a aktivní životní styl, hygge jako kdyby říkal: „Navleč si chlupaté ponožky, uvař si horkou čokoládu a odpočívej, zasloužíš si to!”

Kniha Hygge – Prostě šťastný způsob život, říká, že je to atmosféra, která nás obklopuje, a vědomé prožívání štěstí. Je to způsob bytí s lidmi, které máme rádi. Je to pocit domova. Pocit, že kotvíme v přístavu bezpečí, kde jsme chráněni před světem a kde si můžeme dovolit být sami sebou. A můžeme si třeba dlouho povídat o všech těch malých nebo velkých věcech života nebo klidně a nevtíravě sdílet tichou společnost jeden druhého nebo si prostě jen tak o samotě vychutnávat šálek horkého čaje či lahodnou kávu s čepicí napěněného mléka.

Žijete podle hygge?

Jak být hygge?

Každý z nás si hygge představí po svém. Někdo vidí svou rodinu u prostřeného stolu. Jiný ho může vidět jako večer s přáteli, italskými sýry a dobrým vínem. Další si hygge představuje jako líné nedělní ráno strávené v posteli při sledování oblíbených filmů. Tak či tak je k té pravé hygge atmosféře potřeba pár rekvizit.

Potřebovat budete otevřený oheň – nejlépe krb, ale postačí i spousta svíček, dobré (nejlépe pořádně kalorické) jídlo, horké nápoje, vlněné ponožky, měkoučký svetr, spoustu polštářů a hlavně společnost těch nejbližších lidí.

Kromě toho je klíčem k úspěchu také hygge manifest, uveřejněný v knize Hygge – Prostě šťastný způsob života od dánského autora Meika Wikinga. Ten je výkonným ředitelem dánského Institutu pro výzkum štěstí a studiu kouzla dánského života se věnuje již několik let. A jaké je podle Wkinga hygge desatero?

  • 1. Atmosféra – Ztlumte světla.
  • 2. Přítomnost – Buďte tady a teď. Vypněte telefony!
  • 3. Potěšení – Káva, čokoláda, dorty, sušenky.
  • 4. Rovnost – „My” nadřazeno „já”. Vycházejte si vstříc.
  • 5. Vděčnost – Radujte se. Možná že lepší už to nebude.
  • 6. Soulad – Nesoutěžíme. Už teď se máme rádi. Není potřeba se předvádět úspěchy.
  • 7. Pohodlí – Nespěchejte. Zastavte se. Uvolněte se. Přestávka.
  • 8. Příměří – Žádná dramata. Politiku necháme na zítra.
  • 9. Pospolitost – Vytvářejte vztahy a příběhy.
  • 10. Útočiště – Tohle je tvoje „tlupa” a tvůj přístav bezpečí.

Je hygge mrtvé?

S novými životními styly jako by se v posledních letech roztrhl pytel! Nejblíže již zmíněnému hygge je lykke (dánské slovíčko pro štěstí). Popularizátorem tohoto slova není nikdo jiný než Mike Wiking. Ten ve své druhé knize přichází s dalšími inspirativními nápady a návrhy jak dosáhnout většího štěstí.

Původem ze Švédska přichází životní styl zvaný lagom, který je označením přiměřeného života a chování. Samotný výraz lagom znamená ve švédštině „tak akorát – ani málo, ani moc” a odkazuje na švédské přísloví „Lagom är bäst” (Méně je více). Tento životní styl vešel ve známost v roce 2017 díky časopisu Vogue, který ho označil za nástupce již zmiňovaného hygge.

Posledním, hojně rozšířeným trendem, je ikigai – japonské tajemství dlouhého a šťastného života. Co je to ikigai a v čem spočívá? Podle slovníku znamená ikigai „štěstí, které cítíme, když vedeme velmi rušný život”. Je to stav mysli, kdy jste naprosto zabráni do toho, co právě děláte a nepřemýšlíte nad ničím jiným.

Zda je hygge mrtvé či nikoliv, musíte posoudit každý sám. Jedno je ale jisté, většina těchto trendů mizí stejně rychle, jako se objevují.

Nepřehlédněte

Výhra v loterii jako cesta do propasti. Příběhy lidí, které peníze zničily • Představujete si občas, jak by výhra v loterii změnila váš život k lepšímu? Lidé nejčastěji říkají, že by splatili své dluhy, nakoupili si nové oblečení, nastěhovali se do luxusního domu, něco rozdali rodině a za zbytek peněz by si radostně užívali zbytek života. Jenomže zkušenosti některých reálných výherců už tak růžové nejsou.

Září je nostalgický měsíc. Připomíná prchavost okamžiku i krásy každodennosti • Když se listí začne barvit do hněda, dny se zkracují a vzduch je cítím podzimem, začne se do našich životů vkrádat určitá nostalgie. Září, které kombinuje teplo léta a chlad podzimu, má v mnoha lidských srdcích zvláštní místo. Proč je vlastně toto období tak sentimentální?

Recept na štěstí je jednoduchý. Vědci ho shrnuli do čtyř bodů • Snad každý člověk si přeje být v životě šťastný, i když ne každému se to daří. Podle odborníků Kalifornské univerzity přitom recept na štěstí není zase tak složitý. Na celou problematiku se podívali z vědeckého hlediska a závěry své práce shrnuli do čtveřice jednoduchých bodů.

Potraviny štěstí navodí skvělou náladu a ochrání před rakovinou • Jídlo je důležitým faktorem, který ovlivňuje naše duševní rozpoložení. Ať už vás trápí vztahové problémy, nedostatek peněz, zlobivé děti, příliš mnoho úkolů v práci nebo jen zimní chmury, měli byste místo antidepresiv zařadit do jídelníčku potraviny štěstí, které do žil zaručeně napumpují novou energii.

Díky jídlu můžeme být šťastnější.

Čokoláda může zabít vašeho psa i kočku. Proč by ji vůbec neměli jíst? • Pokud máte doma čtyřnohého psího nebo kočičího mazlíčka, jistě mu chcete dopřát jen to nejlepší a čas od času se s ním podělíte o nějakou tu dobrotu. Mnoho lidí ale netuší, že pokud zvířata snědí obyčejnou čokoládu, mohou v krajním případě i zemřít.

Nalezení vnitřního klidu a radosti ve světě plném chaosu • V dnešním světě, kterému vládne stres a nejistota, zůstává umění zachovat si vnitřní klid a radost neocenitelnou dovedností. Náš svět se zdá být neustále v pohybu, poháněný tempem, které se jen málokdy zpomalí. Tato rychlost často vyvolává pocit úzkosti, který nám může bránit v prožívání radosti a míru. Existuje však několik klíčů, které mohou pomoci člověku najít svou vlastní oázu klidu uprostřed chaosu.

Proč inteligentní lidé nejsou šťastní a co se s tím dá dělat • Štěstí můžeme definovat jako pocit dlouhodobé pohody a životní spokojenosti. Touží po něm snad každý, ale jeho vnímání je značně subjektivní. Pro někoho znamená štěstí spokojený rodinný život, jiní touží po úspěšné pracovní kariéře a finančním zajištění. Existuje ale řada lidí, kteří šťastní nejsou, i když jim nic z toho nechybí. Vědci zjistili, že pocity osamělosti, smutku a melancholie zažívají i přes příznivé životní podmínky a naplnění všech materiálních potřeb především nadprůměrně inteligentní lidé. Proč to tak je?

Inteligence může být překážkou na cestě za štěstím.

Optimismus prodlužuje život až o několik let, potvrdila studie • Ze všech stran v poslední době slýcháváme, že na kvalitu života mají příznivý vliv nejen vyvážená strava a dostatek pohybu, ale i pozitivní myšlení. Vědci nyní zjistili, o kolik let déle se dožívají optimisté.

Dobré důvody, proč se těšit na zimu už teď • Přestože léto je prosluněným časem dovolených, relaxace, pohody u vody a dlouhých dní, existuje také řada důvodů, proč se už nyní začít těšit na zimu. Není třeba čekat na radost z prvních zimních vloček, abychom si uvědomili krásy a výhody zimní sezóny již teď v srpnu.

Proč jsou Skandinávci nejspokojenější lidé na světě? Mají recepty na štěstí • Severoevropané jsou údajně nejšťastnější lidé na světě. Vyplývá to ze studie, kterou si každoročně nechává vypracovat Organizace spojených národů (OSN). Nejsilnější pocity štěstí prý zažívají Norové, Dánové a Finové. A to navzdory našim zažitým představám o chladném, tmavém a depresivním severu. V čem tedy spočívá jejich tajemství?

V čem spočívá tajemství životního štěstí?

Jsou peníze skutečně důležité? Jakou roli v životě hraje štěstí? • Otázka, zda jsou peníze důležitější než spokojenost, je ve společnosti hluboce zakotvená a často vyvolává vášnivé diskuse. Zastánci dvou táborů mají své platné argumenty, a přestože neexistuje jednoznačná odpověď, je toto téma stále relevantní a nám poskytuje možnost zkoumat hodnoty a priority, které v životě sledujeme.

Vědci zjistili, jak zbrzdit stárnutí. Je to až geniálně jednoduché • Vědci z University of Erlangen v Norimbergu ve spolupráci s kolegy z Auburn University v americké Alabamě zjišťovali, jak zastavit stárnutí a předejít vážným civilizačním chorobám. Výsledky jejich práce jsou ohromující. Pokud se nespletli, může si dlouhý a kvalitní život dopřát každý z nás už dnes.

Mladistvý vzhled je již nyní dostupný pro každého.

Exotické superpotraviny dokáží s tělem zázraky. Proč byste je měli vyzkoušet? • Příroda nám nadělila několik tzv. superpotravin, které obsahují obrovské množství látek prospěšných pro zdraví. Mnozí je označují za potraviny budoucnosti. O tom, že mají zázračné účinky, se ale vědělo už před mnoha tisíci lety. Řada z nich se běžně vyskytuje u nás, některé ale mají původ v exotických zemích.

Superpotraviny jsou dnes dostupné pro každého.

Jak si úspěšně vypěstovat depresi, aby vám vydržela do konce života • Smutek je nedílnou součástí života. Funguje jako nutný ventil extrémních zátěžových podnětů, kterým jsme čas od času vystavováni. Bez smutku by navíc člověk ani nevěděl, co jsou pravé opaky – pocity radosti a štěstí. Když ale špatná nálada trvá příliš dlouho, může se jednat o závažné onemocnění zvané deprese. Část odborníků přitom zastává názor, že někteří lidé si mohou za vznik depresí sami.

Tajemství banánů. Proč jsou zahnuté a rostou nahoru? • Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou banány zahnuté? A proč narozdíl od většiny plodů ovocných stromů a navzdory zákonům gravitace rostou směrem nahoru?

Jak bojovat s únavou a vyčerpaností ze života? Zkuste tyto jednoduché hacky • V dnešní uspěchané době mnoho z nás bojuje s únavou, otráveností a pochybováním o smyslu života. Tyto pocity mohou být vyvolány mnoha různými faktory a negativně ovlivňují naši každodenní realitu. I když je někdy těžké najít řešení, existuje několik doporučení, která mohou pomoct.

Zažeňte špatnou náladu. I v karanténě můžete prožívat štěstí • Pandemie koronaviru opět zahnala většinu lidí do domácí izolace. Současná situace představuje velký nápor na psychiku. Není přitom výjimkou, že se s ní těžce vyrovnávají i jinak odolní jedinci. Co dělat, abyste se doma nezbláznili?