20. 7. 1889: Sebevražda z nešťastné lásky a tragédie při koulení kuželek

Před lety v PrazePražskýDEN.cz20. července 20192 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Sebevražda

Nadsklepník Václav Čapek, 27 let starý, zastřelil se včera o půl páté hodině odpoledne ve svém bytě na Král. Vinohradech, v domě č. 156. Střelil se z revolveru do pravého spánku. Příčinou byla nešťastná láska. Mrtvola dopravena do umrlčí komory vinohradské. – Národní listy, 20. 7. 1889

Nové stavby na Král. Vinohradech

Pan Jindř. Bräuer dostavěl čtyři nové domy, vesměs třípatrové, v Palackého ulici směrem ku Kravínu. – Pan J. Bláha, tesařský mistr, staví třípatrový dům v Palackého třídě. – P. Jos. Beran, hodinář v Praze, staví třípatrový dům rovněž v Palackého třídě a pan Bohumil Staněk, inženýr, dostavěl dva třípatrové domy v ulici Dobrovského. – Pan Jan Frank, majitel hotelu u Helmů, dostavěl dvoupatrový dům v Čelakovského ulici, pan Vilém Vlček tamže rovněž dvoupatrový dům. – Pan Anton Novák dostavěl třípatrový dům v Hálkově ulici, pan Jos. Rydrych, stavitel, staví dva třípatrové domy v nároží Klicperovy a Hálkovy ulice. – Pánové Frant. Heberle a M. Bílek dostavěli společně dva nárožní domy třípatrové do Hálkovy a Klicperovy ulice; pan E. Rydrych dostavěl třípatrový dům blíže Kravína; tamže zbudoval šl. z Istlerů nový dům třípatrový. – Stavitel pan J. Troníček dostavuje třípatrový dům do Purkyňova náměstí a do Palackého ulice, p. Ant. Chmel, uzenář, staví na »Zvonařce« lednice a sklepy, stavitel pan Ant. Dvořák staví dvoupatrový dům na »Prkence«, pan Ant. Lipan, kamnář, staví tamže třípatrový dům jakož i pan P. Dvořáček, majitel ústavu na zařizování plynovodů, rovněž třípatrový dům. – Pan Frt. Zajíček, stavební truhlář, a manželka jeho Anna staví společně dvoupatrový dům s dílnami u Veslovky blíže Kravína, pan Mat. Bílek, podnikatel, dvoupatrový dům s dílnami. – Pan J. Ponec, obchodník, vystavěl u Veslovky za Kravínem nárožní dům. – Z přístaveb uvésti sluší: pan Frt. Vepřík vystavěl na dům č. 626 v Klicperově ulici třetí patro, dále provádějí se tři menší přestavby a na třech domech se opravují průčelí. – Na novém kostele vinohradském vystoupila stavba ze základů a pracuje se na zdivu kvádrovém. – Národní listy, 20. 7. 1889

[related-post id=“21751″]

Neštěstí při koulení kuželek

V Loukovicích u Třebíče bavili se před několika dny hosté v hostinci hrou v kuželky. Bylo již dohráno; dvacetiletý syn majitele usedlosti Frant. Koubek hodil ještě jednou, a tu vylítla mu koule kilogram těžká z ruky a udeřila půl desáta roku starou dcerku hostinského Cecilii Obršlíkovu tak prudce do spánku, že byla okamžitě mrtva. – Národní listy, 20. 7. 1889

Nepřehlédněte

1. 12. 1868: Jubileum profesora Purkyně a případ jednoho podvodníka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Nová výstava připomíná hrdinství českého národa během Pražského povstání • Uplynulo 78 let od atentátu na Reinharda Heydricha. Tento čin byl zásadní pro uznání československé exilové vlády a pro obnovení Československa v roce 1945. Češi však během válečných let prokázali své hrdinství i při mnoha jiných událostech. S jednou z nich se můžete nově seznámit i v Národním muzeu.

Tajemství věčného mládí slavné francouzské herečky. O obličej a vlasy denně důkladně pečovala • Když slavná francouzská herečka Sarah Bernhardt navštívila v roce 1888 Prahu, obecenstvo Národního divadla ji přijalo s obrovským nadšením a spisovatel Jaroslav Vrchlický k jejímu uvítání dokonce napsal oslavný fejeton. Pozornost strhávala nejen svým talentem, ale i mimořádně mladistvým vzhledem.

Muzeum pražského vodárenství chystá den otevřených dveří • Muzeum pražského vodárenství opět otevře své brány široké veřejnosti. V sobotu 16. října se uskuteční populární den otevřených dveří.

5. 9. 1889: Výlet hasičů skončil krvavou bitvou. Mezi raněnými jsou i děti • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

20. 10. 1868: Stařeně se vyřinula krev z úst a za pár chvil byla mrtvá • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

22. 1. 1889: Drastické pokusy na psech. Jak dlouho vydrží naživu bez jídla? • Kvůli vědeckému bádání zemřelo v minulosti už mnoho zvířat. Jeden z kontroverzních pokusů kdysi provedl jistý francouzský vědec. Přečtěte si, o čem se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Aktivisté zahájili stavbu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí • Akademický sochař Petr Váňa a jeho spolupracovníci ve středu dopoledne na Staroměstském náměstí odkryli dlažební kostky v místě, kde v minulosti stával Mariánský sloup. Tvrdí, že tímto krokem zahájili jeho obnovu. Na výrobě kopie dávno zničené památky pracují přes dvacet let.

31. 5. 1890: Zbytečný poplach kvůli ohni v obchodě na Karlově náměstí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

5. 5. 1890: Filipojakubská pouť na Smíchově a pokousaný chlapec • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Nejslavnější české slovo robot nevymyslel Karel Čapek • Před pár dny uplynulo 82 let od smrti spisovatele Karla Čapka. Řada lidí mu připisuje autorství slova „robot“, kterým se po celém světě označují uměle vytvořené stroje, jejichž účelem je nahradit lidskou práci. Skutečným autorem slova je ovšem někdo jiný.

18. 7. 1889: Spalování mrtvol, smrt v blázinci a nabídka levné rakve • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

1. 11. 1889: Zoufalá životní situace dohnala muže ke krádeži koberce • Život bez finančních prostředků není zrovna příjemný. Stejně jako dnes to platilo i na konci 19. století. A zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

12. 1. 1868: Neposypané chodníky v Praze působí lidem vážná zranění • Pražané nedbají úředního nařízení a zanedbávají posyp zledovatělých chodníků, což má za následek hned několik vážných zranění. A ochotníci ze Smíchova budou hrát dobročinné představení. Přečtěte si, o čem psaly dobové noviny přesně před 150 lety.

24. 9. 1889: Problémy měšťanských škol v Praze a pomoc pro chudé vdovy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

11. 10. 1889: Zasněžené obilí, zachování starožitností a nový plán pro Holešovice • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

4. 9. 1889: Pankrácká věznice bude za několik dní odevzdána do provozu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

25. 9. 1868: Neopatrná žena se zbavila losu, který později vyhrál • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

20. 10. 1889: Smrt vojáka ve službě, nález tobolky a obrazy ze Švýcarska • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Rouška jako svědectví doby. Národní muzeum zahájilo novou výstavu • Národní muzeum začalo záhy po vypuknutí pandemie COVID-19 shromažďovat nejrůznější předměty, které tento výjimečný stav současné společnosti reflektují. A jedním z nejvýraznějších symbolů dnešní doby jsou bezpochyby roušky. Výstava zaměřená právě na ně je k vidění od pondělí 25. května 2020 v Historické budově Národního muzea.