Rok 2020? Lidstvo už zažilo mnohem horší časy. Umíraly desítky miliónů lidí

Na uplynulý rok 2020 zřejmě nikdo z nás nezapomene. Svět se doslova ze dne na den změnil a pro mnohé bohužel k horšímu. Při příchodu nového roku si tentokrát všichni navzájem přáli, aby ten příští byl už konečně lepší a normálnější. Ale objektivně vzato si lidstvo zatím naštěstí nežije zase tak špatně. V nepříliš vzdálených dějinách totiž byly i horší etapy.
Velmi těžké období zažíval svět v polovině 14. století. Celou Evropu i Asii postihl Černý mor. Epidemie smrtelné nemoci si vyžádala desítky miliónů mrtvých. První zmínky o nemoci pocházejí z Číny kolem roku 1330. Koncem roku 1349 již byla morem nakažena polovina Evropy a o pár let později už před ním nebylo úniku takřka nikde.
Ještě horší situace ale byla v roce 536, kdy se nad Evropou, Středním východem a částí Asie objevil sopečný mrak. Na svědomí ho měl výbuch islandské sopky. Erupce zahalila celou severní polokouli na dlouhé měsíce zplodinami a kouřem. Průměrná teplota klesla o 2,5 stupně Celsia a na některých místech prý dokonce sněžilo i v létě. To mělo za následek obrovský hladomor a vymírání populace ve velkém.
Zlé časy zažíval svět i kolem roku 1918. Všichni si sice oddechli po skončené Velké válce, při které zemřelo nejméně 10 miliónů lidí, ovšem na obzoru se zjevila nová hrozba – epidemie španělské chřipky. V několika vlnách přišlo o život nejméně 20 miliónů lidí. Některé odhady ale hovoří až o pětinásobném počtu.
Naprosto zničující pak byla i 2. světová válka, která si vyžádala životy asi 72 miliónů lidí. Stovky miliónů lidí pak válka nadosmrti poznamenala. Přejme si tedy, aby se rok 2021 nezařadil po bok těchto děsivých letopočtů.