kamarád

Nepřehlédněte

Jak nenápadně zjistit skutečný věk ženy? Zkuste rady našich předků • Tázat se dámy na její skutečný věk je i v dnešní době považováno za poněkud nezdvořilé. A nejinak tomu bylo už v dobách našich předků. Národní listy otiskly v dubnu roku 1901 článek, který zvědavým mužům nabízí řešení. Zároveň ale jeho autor dodává, že ne vždy to bude fungovat.

Psychologické triky supermarketů. Proč skoro vždycky utrácíme víc, než chceme a potřebujeme • Supermarkety jsou již tři desítky let nedílnou součástí českého trhu s potravinami. A stejně tak dlouho nás jejich provozovatelé podvědomě nutí, abychom u nich utratili co nejvíce peněz. Odhalujeme psychologické finty, které na nás úspěšně aplikují.

Tajný ženský spolek na špehování nevěrných manželů • Žárlivost je stejně stará jako samotná láska. Snad každá žena i muž má své vlastní taktiky, jak případnou nevěru včas odhalit. Kuriózně ale působí zpráva z dobového tisku o jistém spolku berlínských žen. Jejich cílem bylo posvítit si společnými silami na záletné muže. Přečtěte si článek, který vyšel v Národních listech v srpnu 1892.

Triedr

100 nejlepších citátů o ženách. Počtení o dokonalosti něžného pohlaví • Ženy jsou neuvěřitelně silné, chytré a inspirativní bytosti. Jejich příběhy, úspěchy a boje o rovnoprávnost a uznání jsou zapsány v historii. Dnes vám přinášíme 100 nejlepších citátů o ženách, které oslavují sílu, krásu a jedinečnost ženského ducha.

Novoroční předsevzetí chytře a s rozmyslem. Jak to udělat, abyste v příštím roce byli skutečně lepší • Nový rok se blíží a s ním i čas bilancování, ale i plánování věcí budoucích. Pokud nechcete, aby vaše novoroční předsevzetí opět skončilo jen ve fázi ušlechtilých představ, zkuste na to jít tentokrát chytřeji.

Jeden druh snů značí dobré duševní zdraví a vyrovnanost • Lidské sny patří stále mezi vědou ne zcela probádané oblasti. Nevíme přesně, proč vlastně v noci sníme. Podle některých se jedná o výsledek náhodné činnosti neuronů, jiní sny považují za okno do našeho podvědomí a přisuzují jim velký význam.

Jak si úspěšně vypěstovat depresi, aby vám vydržela do konce života • Smutek je nedílnou součástí života. Funguje jako nutný ventil extrémních zátěžových podnětů, kterým jsme čas od času vystavováni. Bez smutku by navíc člověk ani nevěděl, co jsou pravé opaky – pocity radosti a štěstí. Když ale špatná nálada trvá příliš dlouho, může se jednat o závažné onemocnění zvané deprese. Část odborníků přitom zastává názor, že někteří lidé si mohou za vznik depresí sami.

Nízké sebevědomí je řešitelný problém. Musíte ale udělat první krok • „Nestojím za nic, vypadám příšerně, nic se mi nedaří, nikoho nezajímám. Proč vlastně na tomhle světě jsem?“ To je jen malý výčet myšlenek, které nosí v hlavě lidé s nízkým sebevědomím. O problému se mluví méně, než by bylo potřeba. Přitom by svět mohl být mnohem lepší místo, kdybychom s tím všichni začali něco dělat.

Nízké sebevědomí může být příčinou úzkostí a deprese

Máte vzdorovité dítě? Podle psychologů je to jedině dobře • Trápí vás neustálé odmlouvání vašich potomků? Podle amerických psychologů byste za to měli být spíše rádi. Hodné a poslušné děti totiž podle nich v dospělosti mnohem častěji podléhají alkoholu a drogám, nedokáží se výrazněji prosadit a jejich život tak může být celkově méně kvalitní.

Dvakrát se vzali, dvakrát rozvedli. Slepované vztahy se nevyhýbají ani slavným osobnostem • Partnerské vztahy mohou být nesmírně komplikované. Řada párů řeší své problémy radikálně – rozchodem. To ale v některých případech ještě nemusí znamenat definitivní konec. Dokazují to i případy slavných celebrit, které dvakrát vstoupily do manželství se stejným člověkem.

Manželku prodal za koně. Kuriózní případ z USA s nečekanou dohrou • Obchod s lidmi býval v dávné minulosti zcela běžný. Poněkud kuriózně přesto působí případ ze Spojených států, o němž v dubnu roku 1891 psaly pražské noviny. Jistý mladý farmář z Pensylvánie vyměnil svou manželku za koně. Jenomže celý obchod nakonec nedopadl příliš slavně. Přečtěte si, co se přesně stalo.

Jak bojovat s únavou a vyčerpaností ze života? Zkuste tyto jednoduché hacky • V dnešní uspěchané době mnoho z nás bojuje s únavou, otráveností a pochybováním o smyslu života. Tyto pocity mohou být vyvolány mnoha různými faktory a negativně ovlivňují naši každodenní realitu. I když je někdy těžké najít řešení, existuje několik doporučení, která mohou pomoct.

Proč je dobře, že každý život nakonec skončí? • Život je nádherný dar, plný vzestupů a pádů, radosti a smutku, výher a ztrát. Ale stejně jako každý příběh má i život svůj začátek a konec. Ačkoli může být těžké se s tímto faktem smířit, existuje několik důvodů, proč je dobré, že každý život nakonec skončí.

Když láska bolí. Syndrom zlomeného srdce může postihnout každého • Domníváte se, že s pojmem „zlomené srdce“ se můžete setkat pouze v románech z červené knihovny? Jste na omylu. Syndrom zlomeného srdce je medicínský termín a skutečně k němu dochází. Potkat může každého. Z odborného hlediska se jedná o poruchu srdečního svalu, tzv. kardiomyopatii, vyvolanou extrémním a náhlým citovým traumatem. Stát za tím může třeba nešťastná láska, odmítnutí, odhalení nevěry, rozvod nebo smrt partnera. Zkrátka cokoliv, co s námi pořádně zamává a způsobí srdeční problémy. Příznaky tohoto syndromu bývají natolik závažné, že pacienta zpravidla donutí vyhledat lékařskou pomoc. Zpočátku se projevuje jako masivní infarkt. Vykazuje ovšem změny na EKG, což není pro infarkt typické. Negativně vychází i enzymatické testy. Koronární tepny vypadají rovněž normálně. Mnoho pacientů s tzv. „zlomeným srdcem“ je zpočátku hospitalizováno s diagnózou těžkého srdečního selhání, ale později se ukáže, že jinak jsou zcela zdrávi. Symptomy imitujícími srdeční infarkt způsobuje podle odborníků prudký nárůst stresových hormonů, především adrenalinu, což dočasně oslabí srdečního svalu. Přesný mechanismus se zatím popsat nepodařilo, ale podle všech dosavadních zjištění je  "zlomené srdce" dočasný a zcela vratný stav a postihuje především ženy. Zřídkakdy se na „zlomené srdce“ umírá, pacienti by ale pro všechny případy měli být podporování léky, respirátory apod. Lékaři také zjistili jednu zajímavou věc. Většina případů bývá zaznamenána na jaře a v létě, což je neprostý rozdíl oproti infarktům, jejichž hlavní „sezóna“ bývá především v zimních měsících roku.

Starý seladon u soudu za nemravné návrhy mladým dívkám • Láska je mocná čarodějka a citům člověk neporučí. Dokládá to i více než sto let starý příběh jednoho amerického muže, který se zamiloval do mladé dívky a dostal se kvůli tomu až před soud. O případu informovaly v Praze vydávané Národní listy v srpnu 1903.

Když je čas změnit směr. Odkládání nešťastných vztahů ve prospěch radostnějších zítřků • Vztahy jsou komplikované. Přinášejí nám radost, útěchu, ale někdy také zmatek a pochybnosti. Každý z nás se v nějakém okamžiku svého života ocitl v situaci, kdy se musel rozhodnout, zda je aktuální vztah to pravé pro něj, či zda by se měl ubírat novým směrem.

Osamělost je epidemie moderní doby. Výrazně zvyšuje riziko demence a řady dalších nemocí • Demence je závažné duševní onemocnění, které postihuje především lidi ve vyšším věku. Projevuje se postupným ubýváním kognitivních funkcí – paměti, intelektu a motivace. Odborníci nyní zjistili, že na rozvoji této choroby může mít zásadní vliv i dlouhodobý pocit osamělosti.

Vyčarovat hezký den druhému člověku většinou nic nestojí • V dnešním hektickém světě často zapomínáme, jak velký vliv máme na druhé lidi. I malá a zdánlivě nevýznamná gesta mohou vytvořit řetězovou reakci pozitivní energie a způsobit, že se druhý člověk cítí opravdu dobře. Ať už je to úsměv, laskavá slova nebo drobné překvapení, vaše snaha dokáže udělat hezčí den nejen druhým, ale nakonec i vám.

Co všechno o člověku prozradí jeho vlastní nepořádek • Nepořádek má mnoho podob. Známe to všichni. Tady rozložené časopisy, o kousek dál počmárané papírky s „důležitými“ poznámkami, mezi nimi hrnky od kávy. Přes židli pak pohozené oblečení, v knihovně roky nečtené knihy a půda plná starého harampádí. Každý máme ten svůj uklízecí nešvar. Víte ale, co můžete ze svého nepořádku vyčíst?

Nepořádek jako zrcadlo naši mysli.

Čtyřdenní pracovní týden si na měsíc vyzkouší statisíce Čechů • Pracovní trh v příštích deseti letech výrazně změní nastupující automatizace, digitalizace a umělá inteligence. Řada profesí úplně zanikne a poptávka po lidské práci se částečně sníží. Takové jsou alespoň prognózy některých expertů. Po celém světě si už nějaký čas všichni lámou hlavu, jak na tyto změny reagovat. Jednou z variant je zavedení čtyřdenního pracovního týdne, případně zkrácení pracovního dne o jednu až dvě hodiny. Část Čechů si přitom již brzy vyzkouší, jaké to je pracovat pouze 4 dny v týdnu.