Vinohradský babybox zachránil šesté miminko, dostalo jméno Barborka

19. února 2018 ∙ 11:22
PražskýDEN.cz
Foto: MČ Praha 2

V pořadí šesté novorozeně bylo v neděli odloženo do babyboxu na radnici Prahy 2. Záchranáři jej převezli do nemocnice U Apolináře.

Babybox v budově radnice Prahy 2 je umístěn u vchodu z Jugoslávské ulice. Dítě do něj někdo odložil v neděli krátce před 10 hodinou dopoledne. Bylo zabalené do deky tak, že z kamerového snímku nebylo ihned zjevné, zda se skutečně jedná o miminko. Systém však okamžitě zalarmoval příslušné osoby.

Do několika minut dorazili na místo záchranáři, které přivolali pracovníci radnice. Potvrdili, že se ve schránce nachází drobná novorozená holčička, která neměla ani ošetřenu pupeční šňůru, a to bez jakýchkoli dokladů či jiné možnosti identifikace. Děvčátko v růžové čepičce následně odvezli do nemocnice U Apolináře, kde dostalo jméno Barborka.

„Když jsme v roce 2010 nechali instalovat babybox, tehdy jako první radnice v Praze, byli jsme kritizováni, že usnadňujeme matkám odložení dítěte. Inspirací nám ovšem bylo nalezení novorozeněte v křoví na Karlově náměstí. Bohužel, některé ženy neumějí narození miminka vyřešit jinak – a v tom případě je přece babybox tím nejlepším řešením,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová, která zřízení babyboxu na radnici prosadila.

[related-post id=“5633″]

Investice se vyplácí

Od září loňského roku radnice disponuje tzv. babyboxem nové generace. Nová schránka pro odložené děti, kterou městská část pořídila za necelých 300 tisíc korun bez DPH, poskytuje novorozenci větší bezpečí a vyšší komfort prostředí.

„Nový babybox udržuje stálou teplotu na hodnotě 28 ºC a je zajištěn proti případnému přehřátí. Je také zabezpečen proti případnému výpadku energetické sítě napojením na vlastní akumulátor a dokáže odeslat fotografie vnitřku zařízení na předem určené e-mailové adresy, jakmile je miminko vloženo do vaničky s váhovým senzorem,“ dodala starostka Černochová.

[related-post id=“5352″]

Miminka odložená do babyboxu Prahy 2

  1. Janička, 5. 9. 2013
  2. Boris, 20. 1. 2015
  3. Jan, 2. 2. 2016
  4. Andrea, 29. 3. 2016
  5. Maruška, 11. 11. 2016
  6. Barborka, 18. 2. 2018

X Zavřít