23. 1. 1889: Varování před cestou na pražský Nebozízek. Může jít o život!

Před lety v PrazePražskýDEN.cz23. ledna 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Zimní procházky po Praze a okolí

V zimě, kdy nemožno delších výletů podnikati, přece si rádo pražské obyvatelstvo, jež je po celý den nuceno tráviti v dusném příbytku, vyjde po Praze a do nejbližšího okolí na procházku, aby na čerstvém vzduchu pookřálo. Zejména sady na Letné a Stromovka bývají dosti četně navštěvovány. Cesty jsou tam upraveny a také o zahřátí a občerstvení procházejících se je v kavárně na Letné a ve Stromovce postaráno. Za to ale Nebozízek je v zimě hotovou pouští, ač v samém městě se nachází. Jen jedna cestička je upravena a žlutým pískem posypána, všecky ostatní cesty jsou sněhem zaváty a dojdeš-li po posypané cestičce až k restauraci, v domnění, že si tam odpočineš – zeje na tě prázdnota. A přece jest procházka po Nebozízku i v zimě jedna z nejlepších, zdáť se, jako bychom zabloudili někam do hor, s nichž rozkošný jest pohled na zamrzlou hladinu Vltavy, a na domy, ulice a náměstí pražská sněhem pokrytá. Nebozízek je nyní, jak známo, spojen s Petřínem. Kdežto v létě zpáteční cestu Petřínem do Prahy lze co nejlépe odporučiti, varujeme každého, kdo na Nebozízek v zimě zabloudí, aby tuto zpáteční cestu volil. Jde tam skutečně o život jako někde v Krkonoších. Za každým druhým krokem noha sklouzne a kdo jen trochu neopatrně vykročí, padne, poněvadž není se kde zadržeti. Již dávno mělo býti u zdi, kolem schodů na Petřín vedoucích, železné zábradlí, jehož je i v letě třeba. Vždyť tam dochází v letě mnoho starších lidí, kteří stěží do vrchu mohou jíti a zábradlí bylo by jim velmi vhod. Chce-li obec, jejíž majetkem Nebozízek jest, aby pražské obyvatelstvo z něho prospěch mělo a tam na procházku chodilo, musí se v první řadě postarati o pohodlný přístup. Pak také hostinec na Nebozízku, který městské radě spůsobil již tolik starosti, tak že musí neustále z nájemného slevovati, bude navštěvován, nájemce také lépe pochodí, čímž jen obec získá. – Národní listy, 23. 1. 1889

Denní trhy na maso

Ve včerejší městské radě bylo oznámeno, že místodržitelství schválilo opravy tržního řádu pro Prahu, obzvlášť trhu na dobytek a na maso. Hlavní oprava záleží v tom, že bude možná maso na trhu každý den prodávati, nikoliv jako dosud dvakráte v týdnu. K návrhu pana Audolenského bylo zároveň usnešeno, dožádati magistrát, aby pilně přihlížel, by maso dovážené na trh i z trhu, bylo vždy přikryto bílou přikrývkou. – Národní listy, 23. 1. 1889

[related-post id=“15554″]

Nové poštovní známky

Dle všeho dojde již záhy k vydání nových známek poštovních; oddělení pro poštu a telegraf v ministerstvu obchodu zabývá se již po delší dobu touto záležitostí, vydání nových známek poštovních jest v principu již přijato, a stane se bezpochyby během tohoto roku skutkem. Zároveň má býti zavedeno používání poštovních známek při zásilkách poštovních a budou za tím účelem vydány úplně nové druhy známek. Opatření toto zjednoduší velice manipulaci při odevzdávání zásylek poště, čímž poslouží se jak obecenstvu, tak i úřednictvu a pošťovnímu personálu. Při proudu však, jaký za nynější éry vládní panuje, lze se sotva nadíti, že známky ty, jak by se slušelo a patřilo, budou opatřeny také českým označením. – Národní listy, 23. 1. 1889

Nepřehlédněte

2. 9. 1889: Útok surovce na Smíchově, náhlé úmrtí mladé ženy a podvodníci na útěku • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

28. 5. 1890: Uvažuje se o zavedení povinného tělocviku na středních školách • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

17. 2. 1890: Mladiství zloději, oheň na Václavském náměstí a stíhaní vystěhovalci • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Jak se má chovat skutečný gentleman • Chápání pojmu gentlemanství nebo gentleman se v průběhu času proměňuje. V minulosti se lišilo také v závislosti na geografické šířce. Zatímco v Anglii bývali gentlemani ještě před 120 lety především vysoce postavení muži, ve Spojených státech se za ně považovali i neurození a nemajetní. Museli mít ale několik důležitých charakterových rysů. Přečtěte si dobový článek z roku 1899.

9. 1. 1868: Sbírka na pomník Boženy Němcové a náhlá smrt obchodníka • Sněhová nadílka komplikuje provoz na dráze, nový pražský purkmistr dostává gratulace ke zvolení a Americký klub dam pořádá sbírku na pomník spisovatelky Boženy Němcové. Prolistuje si s námi Národní listy ze čtvrtka 9. ledna 1868.

Roční kupon na MHD znají Pražané už 120 let. Jaké byly jeho začátky? • V lednu si připomínáme jedno zajímavé výročí. Přesně před 120 lety se v Praze úplně poprvé objevily předplatní časové jízdenky na městskou hromadnou dopravu. Kolik stály, kde se daly pořídit a jak se jejich podoba měnila v průběhu následujících dekád?

Historie městské hromadné dopravy v Praze je bohatá.

25. 9. 1868: Neopatrná žena se zbavila losu, který později vyhrál • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

5. 8. 1889: Exekuční novela, požár v obchodě a neopatrná střelba • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

9. 9. 1868: Dva lidi v jeden den postihla přímo na ulici padoucí nemoc • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Zdevastovaný studniční domek v oboře Hvězda prošel rekonstrukcí • Návštěvníci pražské obory Hvězda se mohou kochat čerstvě opraveným studničním domkem. Tato technická památka leží ve středové části obory, přibližně 200 m od Libocké brány u cesty spojující Libockou a Bělohorskou bránu. V minulosti se jednalo o zdroj pitné vody pro dům oborníka.

Studeniční domek v oboře Hvězda před a po rekonstrukci.

24. 10. 1889: Pražské ženy děsí Jack Rozparovač. Některé ani nechtějí vycházet ven • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Druhý Jaroslav Hašek zemřel tragicky a příliš mladý. Před smrtí si napsal dojemný epitaf • Osud se s ním vůbec nemazlil. Přesně před 120 lety se narodil český spisovatel a básník Jiří Haussmann, kterého mnozí označovali za druhého nejvýznamnějšího satirika své doby po Jaroslavu Haškovi. Tvorbou navazoval na Karla Havlíčka Borovského, ale měl hodně společného i s Jiřím Wolkerem.

Stříbrný šíp slaví 80. narozeniny. Dochoval se jediný prototyp, jeho výrobu zastavila válka • V mnoha ohledech jedinečný motorový vlak „Stříbrný šíp“ letos slaví kulaté narozeniny. Výroba prototypu byla dokončena na začátku roku 1939. Dne 17. února 1939 vykonal mezi Prahou a Kolínem technicko-policejní zkoušku, při které dosáhl rychlost 130 km/h a přesně před 80 lety byl oficiálně představen veřejnosti a tisku. Se zástupci sdělovacích prostředků se vydal na zvláštní jízdu 14. března 1939 z Prahy do Pardubic. Trať tehdy urazil za 68 minut. Dnešní expresy tuto trať ujedou za 52 minut.

7. 11. 1889: Muž ze zámožné rodiny zmizel. Zůstaly po něm jen dluhy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Památník Karla Čapka přichystal novou stálou expozici. Zaměří se i na Ferdinanda Peroutku • Středočeské muzeum věnované životu a dílu spisovatele Karla Čapka a jeho ženy, herečky Olgy Scheinpflugové, se připravuje na novou sezónu. Odstartovat má akcí věnovanou výročí Rádia Svobodná Evropa. Nabídne ale i několik dalších novinek.

Barokní klenot v srdci Prahy prošel rekonstrukcí a otevírá se návštěvníkům • Brány Clam-Gallasova paláce na Starém Městě pražském se otevírají veřejnosti. V průběhu května a června 2023 zde budou probíhat pravidelné komentované prohlídky v režii Muzea města Prahy. Návštěvníci budou moci během hodinové prohlídkové trasy obdivovat celé reprezentativní patro paláce, jehož stropy zdobí fresky od slavného italského umělce Carloneho. Komentované prohlídky v českém i anglickém jazyce se budou konat od čtvrtka do neděle každou hodinu již od 4. května.

31. 5. 1890: Zbytečný poplach kvůli ohni v obchodě na Karlově náměstí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

20. 7. 1889: Sebevražda z nešťastné lásky a tragédie při koulení kuželek • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

15. 9. 1889: Moderní hasičský žebřík, telefonické spojení s Vídní a ztráta peněz • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Podskalská celnice na Výtoni bude mít v sobotu otevřeno zdarma • V sobotu 21. září proběhne další ročník pouličních sousedských slavností Zažít město jinak. Muzeum hlavního města Prahy se k této akci připojuje volným vstupem do Podskalské celnice na Výtoni od 10 do 18 hodin a doprovodným programem nejen pro rodiny s dětmi. Návštěvníci se mohou těšit na komentovanou vycházku Podskalím, tematickou hru pro děti či kreativní dílny zaměřené na výrobu autorských placek.