17. 11. 1889: Dláždění ulic v Praze, smrt stoleté stařenky a výuka francouzštiny

Před lety v PrazePražskýDEN.cz17. listopadu 20192 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Z ulic pražských

Že jest ještě mnoho ulic v Praze, co se dlažby týká, v stavu dosti bídném, není třeba ani šíře líčiti, můžeme se o tom i na krátké procházce Prahou přesvědčiti. Chodníky ve mnohých ulicích mají všechny známky, jakých ve velkém městě míti nemají. Pověstný chodník na Slovanském vršku, na němž každoročně několik lidí nohy polámalo, vzal konečně při regulaci vršku za své, ale zanechal v okolí ještě celou řadu nástupců. Tak ve Slupech, které nejsou posud dlážděny, chodníky nacházejí se tak nízko pod silnici, že všecka voda na ně ze silnice stéká, k malému ovšem potěšení četných chodců. V ulici Trojické je zase hrbolatý, prošlapaný a velmi kluzký chodník, který je stálým postrachem starcům a stařenám z městského chudobince, kteří tudy do kostela sv. Trojice chodí. Jinou zvláštností vyniká zase ulice Botičská. Má chodníky jen před školou na Děkance a před chudobincem, jinak je také nedlážděna, ano v jistých částech nemá vůbec žádných chodníků. Chodník při celé jedné straně má tu zvláštnost, že byť napadlo sněhu v zimě sebe více, nikdy se tu sníh nezametá. A tak za vlhkého počasí brodívá se tu na sta malých dětí blátem, kalužinami a sněhem. Aby i za nynější suché povětrnosti nebyla ulice Botičská schůdnou, postarala se správa obecní tím, že dala do ulice navoziti a rozházeti starý dlažební kámen. A po takové »dlažbě« mají choditi i děti nejmenší. Nešťastný povoz, který není proti nárazům dost obrněn, zabloudí-li do ulice této. Jak z těchto ukázek je patrno, byla by procházka dlažební komise po Praze pro ni dosti vděčnou. – Národní listy, 17. 11. 1889

Vzácný věk

Ve Starém Kníně u Dobříše zemřela tyto dny tamní občanka Anna Blažková ve stáří plných 107 let. Zesnulá těšila se do poslední chvíle pevnému zdraví a obzvláštní čilosti, a mohla ještě v nedávném čase při polních pracích vypomáhati. Přežila všecky své děti a ku hrobu doprovodili ji četní vnuci a pravnuci. – Národní listy, 17. 11. 1889

[related-post id=“24975″]

Francouzština

Kdo naučiti se chce jazyku francouzskému má v Praze hojnou k tomu příležitost. Prof. L. Schmidt-Beauchez získal si již v té příčině zásluh skutečných. Vyučuje, přednáší, zakládá francouzské spolky, píše učebnice atd. Nyní vydávat bude »Učebné francouzské listy«, které mají co nejvíce rozšířiti zejména praktickou konversaci francouzskou. Pan prof. Schmidt-Beauchez je ve svém oboru co nejchvalněji znám i nepochybujeme, že jeho publikace, na jejiž ohlášení v insertní části upozorňujeme, bude míti nejlepšího zdaru. Českému národu trochu více frančiny a méně té němčiny dojista neuškodí. – Národní listy, 17. 11. 1889

Nepřehlédněte

1. 12. 1889: Zimní obecní kuchyně na Vinohradech bude i letos vařit pro chudé • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Lanovka na Petřín nejezdí. Čeká ji generální oprava • Od pondělí 4. října nejezdí lanová dráha Újezd – Petřín. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) provádí pravidelnou podzimní údržbu. V rámci nezbytné kontroly drážního tělesa lanovky dojde k přesnému geodetickému měření jednotlivých prvků trati, rozchodu kolejí a dalších součástí kolejového svršku.

8. 8. 1890: Nebezpečné vyhrožování, rostoucí hladina Vltavy a hříčka přírody • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Netradiční bramborové recepty z časů našich prababiček • Brambory jsou dnes poměrně opomíjenou potravinou. Tím, že jsou nenáročné na pěstování, jich naši předci měli dostatek i v dobách neúrody a hladomorů. Dokázaly přitom nejen zasytit, ale i dodat řadu potřebných látek a minerálů. Není proto divu, že ve starých kuchařkách najdeme stovky a tisíce nejrůznějších receptů na jejich zpracování. Přečtěte si výběr receptů z počátku 20. století, které otiskl časopis Česká hospodyně.

23. 1. 1868: Strašlivý mord na Letné. Někdo zastřelil mladého chlapce • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

1. 8. 1890: Sbírka pro chudé studenty, zabavené maso a dopadený zloděj • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

8. 7. 1890: Špatná sklizeň ovoce, nehoda na železnici a prudký liják • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

16. 2. 1868: Žena sebrala cennosti a utekla od nevlastního bratra • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

1. 2. 1889: Zrušené zábavy, prudká vichřice a mladý sebevrah • Kvůli smrti korunního prince Rudolfa bylo zrušeno konání několika zábav. Prudká vichřice napáchala řadu materiálních škod. A do vazby se dostal mladík, který chtěl spáchat sebevraždu. Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Krásná budova s pohnutým osudem. Opravená Šlechtova restaurace se po desítkách let znovu otevře • Několik generací Pražanů čekalo na rekonstrukci kdysi proslulé Šlechtovy restaurace v parku Stromovka. Dělníci si stavbu převzali v polovině roku 2017 s tím, že hotovo bude do dvou let. Práce ale oproti původnímu plánu nabraly zpoždění. První hosty proto nová Šlechtovka přivítá až v příští sezóně.

Kdysi proslulá Šlecjtova restaurace nyní prochází rekonstrukcí.

7. 3. 1890: Dobročinný zloděj, koňské dostihy a náhlé úmrtí na Letné • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

19. 11. 1889: Řešení nedostatku lékařů a odpor proti pivním tlakostrojům • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Den, kdy komunisté zbavili funkce prezidenta Svobodu. Měl v tom prsty kariérista Husák? • „Nemůže-li president Československé socialistické republiky vykonávat svůj úřad delší dobu než 1 rok, Federální shromáždění může zvolit nového presidenta Československé socialistické republiky na nové funkční období.“ Takhle zní ústavní zákon č. 50/1975 Sb., který dne 28. května 1975 přijali českoslovenští zákonodárci. Tzv. „Lex Svoboda” v praxi znamenal, že těžce nemocný armádní generál Ludvík Svoboda může být okamžitě zbaven funkce prezidenta. Na jeho místo o den později nastoupil Gustáv Husák.

Dva rivalové. Generál Ludvík Svoboda a kariérista Gustáv Husák.

10. 11. 1889: Zřízení ústřední elektrické stanice v Praze a dostavba kasáren na Újezdě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

23. 9. 1889: Splašený kůň v Jindřišské ulici a výtržník v noční kavárně • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Gigantický pražský lunapark s obří horskou dráhou zmizel v propadlišti dějin • V dobách první republiky stávalo v pražských Vršovicích něco nevídaného – proslulý gigantický lunapark Eden s mnoha atrakcemi a pětikilometrovou horskou dráhou. Dnes už si na něj nejspíš vzpomenou jen naši praprarodiče, dříve to však bývalo velmi populární místo, kam s oblibou mířily tisíce Pražanů za víkendovou zábavou.

Horská dráha lunaparku Eden.

6. 12. 1889: Obrovská tragédie v cukrovaru a mikulášský trhy v centru Prahy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Otevírají se muzea a galerie. Někde ale přivítají návštěvníky až později • Po téměř dvou měsících se dnes znovu otevřou některá pražská muzea a galerie. Za zpřísněných hygienických opatření mohou lidé v hlavním městě opět navštívit objekty Národního muzea nebo Národní zemědělské muzeum na Letné. Národní technické muzeum a Národní galerie otevřou o něco později.

Historická budova národního muzea se po rekonstrukci otevřela návštěvníkům v říjnu loňského roku.

Unikátní 400 let starý prapor z bitvy na Bílé hoře je k vidění v Praze • U příležitosti 400. výročí popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí prezentuje Národní muzeum vůbec poprvé prapor, který byl přímou součástí bitvy na Bílé hoře. Jedinečný artefakt mohou návštěvníci díky spolupráci s italskými partnery vidět až do konce září v Muzejním komplexu Národního muzea na výstavě 1620. Cesta na Horu.

Nová podoba Libeňského mostu podle hnutí ANO. Jak se vám líbí? • Kandidát na primátora za hnutí ANO Petr Stuchlík zveřejnil na svém Facebooku vizualizaci nového Libeňského mostu.