Lanovka na Petřín nejezdí. Čeká ji generální oprava

5. října 2021 ∙ 10:56
Kristián Vích
Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Od pondělí 4. října nejezdí lanová dráha Újezd – Petřín. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) provádí pravidelnou podzimní údržbu. V rámci nezbytné kontroly drážního tělesa lanovky dojde k přesnému geodetickému měření jednotlivých prvků trati, rozchodu kolejí a dalších součástí kolejového svršku.

„Vyčistíme navíjecí komory či osvětlení tratě a stanic. Kromě toho v horní stanici na Petříně nainstalujeme klimatizaci, která bude v zimním období fungovat i jako topení. Před opětovným otevřením proběhne neodmyslitelný úklid tratě, stanic a vozů,“ uvedl Pavel Kejha, vedoucí provozovny LD Petřín.

Do pravidelného provozu se lanová dráha vrátí v sobotu 23. října. Jezdit bude v nové provozní době od 8:00 do 23:00. V letošním roce také došlo k úpravě jízdného, které vychází na 60 korun. Nestačí už mít běžnou jízdenku na 30 minut. Držitelé předplacených kuponů mohou stále jezdit bez omezení.

Lanovku čeká generální oprava

V letošním roce lanovka oslavila 130 let od zahájení provozu. Veřejnosti začala sloužit 25. července 1891. Od roku 1920 měla dvanáctiletou přestávku. Následně sloužila 33 let do roku 1965, kdy rozsáhlé sesuvy půdy trať zničily.

Současná lanovka vozí cestující na Petřín a zpět od roku 1985 a od stejné doby je součástí pražské sítě MHD. V současnosti DPP připravuje projekt celkové modernizace lanové dráhy na Petřín. V průběhu října má být vyhlášena mezinárodní designérská soutěž na novou podobu vozů lanovky. Samotná stavba by mohla začít do několika let.

[related-post id=“37914″]

Od června 1985 do konce roku 2020 přepravil DPP na lanové dráze na celkem 56 254 361 cestujících. V roce 2019 využilo lanovku na Petřín 2 230 373 cestujících, což je rekordní počet za celou dobu její existence. Během pandemie počet cestujících výrazně poklesl.

Zdroj: Tisková zpráva Dopravní podnik hl. m. Prahy

X Zavřít