9. 11. 1889: Čelakovského sady u nového muzea projdou velkou proměnou

Před lety v PrazePražskýDEN.cz9. listopadu 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Upravení sadů Čelakovského

Po vystavení nádherné budovy nového musea musilo se nezbytně přikročiti i k přiměřenému upravení dosud zanedbaných a chudě založených sadů Čelakovského, aby k budově musejní byly přispůsobeny. Plány vypracoval, jak jsme byli oznámili, ředitel městských sadů pan Thomayer i byly z usnesení městské rady odevzdány sadové komisi ku posouzení a vládnímu radovi prof. Schulzovi, jakožto projektantu nového musea k podání dobrého zdání. Čásť dosavadních sadů na nejjižnějším cípu mezi domy a museum bude vysázeno stromy a křovinami, jež mají tvořiti stezku 6 metrů širokou. Uvnitř zřídí se pod stínem stromů rozsáhlé rejdiště pro dítky. Vchod do rejdistě bude ze dvou stran. Při vchodu směrem od musea postaví se k návrhu prof. Schulze hemiciklové sedadio a za ním zřídí se schodiště, po kterém bude se dovnitř rejdiště vcházeti. Dosavadní veřejný pissoir přeloží se na přiměřenější místo a bude křovinami a stromy zcela zakryt. Nynější spojovací jízdní dráha sadů těchto zúží se a stane se jen pěšinou pro obecenstvo. Dolejší severní čásť sadů, kde nalezal se dosti rozsáhlý trávník, bude taktéž vkusně upravena. Stromořadí po obou stranách hořejší silnice se zruší, chodník v Mezibranské ulici, kde stromořadí se ponechá, bude rozšířen, pažit přispůsobí se k novému museu. K návrhu prof. Schulze ponechá se na hořejší části tohoto sadu místo pro vystavení pomníku básníku »Růže stolisté« F. L. Čelakovskému. Za pomníkem zřídí se odpočívadla pro obecenstvo. Vyčnívající cíp naproti museu zaokrouhlí se a na jeho místo postaví se kiosk pro prodej časopisů, šumících nápojů a pro trafiku. Záhony a obruby v tomto sadě budou vkusně provedeny. S přípravnými pracemi bylo již započato. Nové sady zřídí se příštího jara a budou nové musejní budově pravou okrasou aniž by vyžadovaly značného nákladu. – Národní listy, 9. 11. 1889

Arsenál u pekaře

Jedné neděle bylo u pekaře H. na Starém městě svátečně prostřeno. Kolem stolu sedělo několik pomocníků svátečně vyšňořených. Když byly mísy vyprázdněny a pro tu chvíli nebylo zrovna nic kloudnějšího na práci, škádlili se chasníci a Ludvík Cikánek, 17tiletý dělník, prohodil, obrácen k pomocníku Janu Šírkovi posměšně: »Ty dědečku !« a za chvíli zas: »Dědoušku ! Dědku !« Šírek čítá teprvé 19 jar svého věku, ale že je z ostatních nejstarším, poctil jej některý z nich touto přezdívkou. Šírek se obyčejně kohoutíval a Cikánek z toho zas měl nehoráznou radosť, že rýpal Šírka, jak se mu jen příležitost ukázala. Když zmíněné neděle hádka dostoupila vrcholu, sáhl Cikánek pojednou pod kabát, odkudž vyňal dýku, 30 cm. dlouhou, zašermoval jí Šírkovi před očima a týž ucítil palčivou bolesť na levém rameni. Při policejní prohlídce nalezena u Cikánka dýka, krví zbrocená, a u Šírka broky a prachem nabitá pistole. Státní návladnictví dověděvší se o tomto případu, vzneslo na Cikánka obžalobu pro přestupek §§. 411. tr. z. a 2. 8. a 32. cís. pat. z r. 1852. Při včerejším závěrečném líčení u okresního soudu pro přestupky byl uznán Cikánek vinným a odsouzen do vězení na 48 hodin ad ostatní §§. na 24 hodin, celkem k vězení třídennímu. Nalezená dýka a pistole prohlášeny za propadlé. – Národní listy, 9. 11. 1889

[related-post id=“24567″]

Z Holešovic

Stavební ruch v Holešovicích-Bubnech byl letos velmi utěšený. V Holešovicích vystavěno 6 domů a velká přádelna firmy Makler a Leiner nedaleko koželužen pp. Španagla, Roubala a Raudnitze. Na Letné vystavěno, neb dostavuje se 26 domů. Blíže Belcrediovy a Rudolfovy třídy dostavuje se továrna firmy Hutter a Schwarz na síťové a dírkované plechy, mimo to vystavěl p. Umrath vkusné a veliké skladiště pro stroje, jež má železnou soustavu, jest 73·5 metrů dlouhé a 30·6 metrů široké. Před skladištěm zřízen jest pěkný sad ze vzácných konifer a jiného stromoví a obehnán jest taktéž vkusně provedeným železným plotem. – Národní listy, 9. 11. 1889

Nepřehlédněte

14. 3. 1868: Pražské parky a sady se už připravují na příchod jara • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Pohřeb Při pohřbu zlatníka Nováka, jenž se byl blízko všeobecné nemocnice zastřelil, udála se včera odpoledne výtržnost, an kněž z němocnice nevěda, že přátelé zesnulého chtějí nad rakví zapěti, bez ohledu na ně vykropoval a tím mezi přítomnými pohoršení spůsobil. Ženské pohlaví šlo při výčitkách knězi činěných ovšem bezohledněji dále. – Pražský denník, 14. 3. 1868 Přípravy na jaro Za jarního počasí nynějšího počínají se sady na rozličných místech v Praze upravovati. Na Karlovu náměstí byly včerejšího dne střechy, jimiž v zimě tamní vodomety přikryté jsou, odstraněny a vodomety samy čištěny. V sadech pak jest více dělníků zaměstnáno připravováním půdy pro květiny. Totéž samé platí o sadech na Františkovu náměstí, na náměstí Karlinském a jinde. Na hradnách pražských se pracuje v okrašlování a upravování sadů a stromořadí; mimo to také se v tamních restauracích přípravy činí k brzkému otevření těchto místností. – Pražský denník, 14. 3. 1868 [related-post id="6853"] Nemoc Náhlou nemocí překvapen byl včera v poledne jistý vojín na stráž se ubírající. Sklesl bez sebe na zem a zůstal bez pohnutí ležeti. Bylo mu ihned pomáháno, načež po delší době se vojín tak dalece vzpamatoval, že mohl do kasáren dojíti. – Pražský denník, 14. 3. 1868 Podivný nález Včera ráno byl na břehu Vltavy u jezovitské zahrady na Malé straně nalezen oblek dělostřeleckého poddůstojníka, také šavle a čepice jeho se při tom nalezaly. Myslí se, že se tu někdo utopil. – Pražský denník, 14. 3. 1868

22. 1. 1868: Ve Vltavě plavala mrtvola, na břeh ji vytáhli rybáři • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Silvestr 1890. Takhle se oslavovalo v dobách Rakousko-Uherska • Jak oslavovali příchod nového roku naši předci na konci 19. století? Jejich způsob se v mnohém nelišil od současnosti. Snad jen s tím rozdílem, že tehdy neplatil zákaz nočního vycházení.

Příběh jako z románu. Znali se pár minut a už pospíchali k oltáři • Říká se, že láska je mocná čarodějka. Někdo na tu svou osudovou musí čekat spoustu let, jiným doslova spadne do klína. Přečtěte si příběh z roku 1891, který se odehrál ve Spojených státech. Text otiskly v Praze vydávané Národní listy.

Vinohradská vodárna sloužila svému účelu jen do 60. let minulého století • Seznamte se s jednou z nejkrásnějších staveb ve městě! Vinohradská vodárenská věž byla postavena v roce 1882 v novorenesančním slohu podle projektu architekta Antonína Turka.

Vinohradská vodárna sloužila svému účelu přesně 80 let.

21. 7. 1889: Stěhování vězňů na Pankrác, nepoctivý číšník a pohroma na Moravě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

1. 3. 1868: Poslala dceru koupit kávu. Dívka se už domů nevrátila • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Mexikánské medaile Jak jsme už oznámili, povolil císař pán, aby rakouští dobrovolníci, kteří se ve válce mexické súčastnili, směli přijmouti a nositi pamětní medaili, kterou dal císař Napoleon co památku na mexikánskou výpravu raziti. Řečení dobrovolníci mají se do konce května přihlásiti o tuto medaili u nejbližšího doplňovacího okresního velitelství, při čemž se ovšem mexikánskými propouštěcími papíry neb jinými listinami vykázati musí. – Pražský denník, 1. 3. 1868 Nové pořádky v blázinci Z pražského blázince, v němž se nyní nachází přes 660 chorých, bude jich 200 doveženo do blázince v Kosmonosích, načež bude v pražském blázinci docela nový pořádek zaveden. – Pražský denník, 1. 3. 1868 Podivná nehoda Na Malé straně u samé Vltavy bydlí jistý hudebník a ten měl na popeleční středu podivnou nehodu; vraceje se v 11 hodin v noci domů dostal se v domě z prvního patra dvířkami na stoh dříví a jsa napilý spadl s něho do Vltavy. Poněvadž pak domácí lidé jeho křik uslyšeli, vytáhli jej ještě v čas z vody, mokrého sice ale úplně vystřízlivělého. – Pražský denník, 1. 3. 1868 [related-post id="6353"] Zemřela při vytírání Náhlou smrtí zastižena byla včera k večeru jistá letitá již ženština v domě číslo 1184 v mlýnské uličce u sv. Petra. Byla zaneprázdněna mytím podlahy na pavlači, an pojednou se zvrátila na zábradlí pavlače a zůstala bez pohnutí ležeti. V takovém stavu byla od překvapivších nájemníků, již ubohé ihned ku pomoci přispíšili, nalezeno, avšak byla již mrtvolnou. – Pražský denník, 1. 3. 1868 Ztratilo se děvče V pondělí poslala jistá žena, která bydlí v ulici u milosrdných bratří, 13letou dcerušku ke kupci pro kávu, a však dítě se podnes nevrátilo. Starostlivá matka udala to na policii, aby se jí po dítěti pátralo. – Pražský denník, 1. 3. 1868

Odkud přišel Halloween? Původně keltská tradice ovládla celý svět • Blíží se Halloween. V posledních letech se tento anglosaský svátek stále více prosazuje i u nás. Víte ale, proč se vlastně slaví a jaká je jeho historie? Vydejte se s námi to zjistit!

15. 8. 1890: Na Žižkově řádí epidemie spalniček. Zavádí se opatření • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

15. 1. 1869: Nález mrtvého novorozence a výstraha emigrantům • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Nádraží Praha-Bubny se promění. Vznikne zde Památník ticha • Nádraží Praha-Bubny čeká v budoucnu velká proměna. V rámci revitalizace zde vznikne Památník ticha. Připomínat bude vyhlazování židovského obyvatelstva nacisty. Právě z tohoto pražského nádraží totiž odjížděly transporty do ghett a koncentračních táborů. Hlavní město zahájilo přípravu výběrového řízení na zhotovitele celého záměru.

Trápení slavné Antonie Nedošinské. Život jí komplikovala matka, závist i nacisté • Nebyla krásná jako Adina Mandlová či Lída Baarová, přesto ji zbožňují miliony diváků. A to díky rolím laskavých a milujících maminek. Asi vás nepřekvapí, že taková byla Antonie Nedošinská i ve skutečném životě. Osud se s ní ale bohužel občas vůbec nemazlil.

Antonie Nedošinská

Tajný ženský spolek na špehování nevěrných manželů • Žárlivost je stejně stará jako samotná láska. Snad každá žena i muž má své vlastní taktiky, jak případnou nevěru včas odhalit. Kuriózně ale působí zpráva z dobového tisku o jistém spolku berlínských žen. Jejich cílem bylo posvítit si společnými silami na záletné muže. Přečtěte si článek, který vyšel v Národních listech v srpnu 1892.

Triedr

28. 5. 1890: Uvažuje se o zavedení povinného tělocviku na středních školách • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

22. 3. 1890: Stavba nového nábřeží, přejetý mladík a popálená hokyně • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

21. 10. 1889: Následek rychlé jízdy, sebevraždy v Praze a zraněný kočí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

4. 8. 1889: Nedělní klid v kupeckých obchodech a stavební ruch na Žižkově • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

18. 4. 1868: Velký zátah! Strážníci v Praze zatkli desítky žebráků • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Otevírání brány Vyšehradská brána bývala doposud, jak známo, o hodinu později otevírána než brány ostatní, což bylo nemilým opožďováním pro lid z té strany do Prahy na trh jdoucí. Vyšehradské policejní komisařství se tudíž obrátilo v té záležitosti k c. k. velitelství pevnostnímu a již jest nářkům odpomoženo; venkovská brána jest nyní k rozkazu zemského gen. velitelstva odevzdána finančním orgánům, až si ji otevírají stejnou dobou s ostatními branami pražskými a vnitřní brána zůstane ve dne v noci otevřena. To jest zavedeno už od 15. dubna. – Pražský denník, 18. 4. 1868 Vystěhovalci Předevčírem večer ubíralo se pět osob z okresu skutečského pocházejících na další cestu do Ameriky. Jak se pozoruje, ubývá letošním rokem již značně oněch bláhovců, kteří přes všechny výstrahy v daleké cizině lepšího živobytí než ve své vlasti dosáhnouti chtěli. Až do nynějška nedosáhl počet do Ameriky letos se vystěhovavších ani třetí díl, co jich loňského roku do té doby bylo odešlo. – Pražský denník, 18. 4. 1868 [related-post id="9496"] Zátah na žebráky Vydatný lov učinili včera dopoledne městští strážníci. Zatknuli totiž na sta žebráků, kteří včerejšího pátku co v privilegovaný den jejich, při žebrání na ulici od strážníků postiženi byli. Žebráci tito byli od strážníků na okresní strážnici dopravováni, odkudž pak v tlupách po 10 až i po 20 osobách na policejní ředitelství dodáni byli, kde tamější místnosti vesměs jimi se přeplnily. Mezi zatknutými nacházelo se nejvíce starců, mrzáků a mladších žen, každá s několika dítkami. – Pražský denník, 18. 4. 1868

27. 3. 1889: Choromyslní lidé v Praze nedostávají péči, jakou by si zasloužili • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

10. 3. 1890: Kopnutí koněm, nevčasný žert a trapný incident v Pešti • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.