16. 1. 1868: V Praze řádí nepoctivý obchodník s uhlím a drožkaři mají v těchto dnech žně

Před lety v PrazePražskýDEN.cz16. ledna 20182 minuty čtení

Foto: Archiv

Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Tuláci

Pražská policie obecní si nyní zdárně počíná v zatýkání tuláků a jiných nevítaných osobností, kteréž v tak hojném počtu po Praze se potloukají a obyvatelům jen obtíže působí. O tom svědčí každodenní transporty takovýchto nebezpečných hostů, na okresy karlínský a smíchovský dopravovaných, by odtamtud dále do svých rodišť postrkem posláni byli. – Pražský denník, 16. 1. 1868

Počasí

Značná změna v povětrnosti, během včerejšího dne nastalá, měla valný účinek na led na řece Vltavě. Na některých místech vystoupla voda nad led, jejž ještě na všech místech sekali a odváželi, dříve nežli odpluje, jak tomu včerejší velká obleva nasvědčovala. Za příčinou touto byla i cena ledu zdražena a vzdor tomu nebylo možné postačiti jej nakládati, an hleděl každý ještě se jím zásobiti. Teplý hustý dešť napomáhal značně k rozpouštění ledu jakož i k rozmnožení bezedného bláta v ulicích, jimiž takřka potoky tekly, působené roztaveným sněhem z ulic a se střech. Milovníkům klouzání na bruslích byla zábava tato včera náhle zastavena, an místnosti, kde ještě předevčírem na sta klouzačů se prohánělo, včera pod vodou stály. Přechod přes led ztrácel již včera odpoledne bezpečnosti a v Podskalí byl přechod jen výše na řece dovolen, kde hustě sražený a neprosekaný led přecházejícím tak velkým nebezpečím nehrozil. Sanice tak četně v posledním čase v Praze provozovaná jest taktéž na dobro ukončena. Teplejší povětrnost včerejší pomáhala též k snadnějšímu čištění chodníků, které se všude včera provádělo. – Pražský denník, 16. 1. 1868

[related-post id=“4347″]

Drožkaři mají zně

Množství bláta po ulicích nyní ležícího přichází v nynější masopustní době velmi vhod drožkářům a fiakrům. S druhé strany jest opět velmi nemilým hostem pro takové, kteří do plesu se ubírají a neradi by najmutím povozu útraty zvětšili. Omnibusům květe též valné štěstí, dostávať se jim tolik pasažérů, že prostory jejich nemohou ani všechny osoby pojmouti. – Pražský denník, 16. 1. 1868

Podvod

V tyto dny přišel do jedné kuchyně v Marianské ulici uhlíř, nesa uhlí a nabízel je paní ku koupi; paní nechtěla, uhlíř ale vzdor tomu vysypal uhlí do bedničky, v kteréž se už uhlí nacházelo, a ač sotva čtvrtku centu přisypal, předce chtěl, aby mu paní celý cent zaplatila. Ta jej objednala na druhý den a když přišel dal jej manžel té paní zatknouti strážníkovi pro podvod. – Pražský denník, 16. 1. 1868

Nepřehlédněte

Pylon před Národním muzeem byl po desítkách let dokončen • Před Novou bodovou Národního muzea se již řadu let vyjímá necelých 30 metrů vysoký ocelový pylon, který nebyl až doposud zcela dokončen. Nyní Národní muzeum tento pomník dokončilo a vdechlo mu tak původně zamýšlenou podobu. Celé dílo bylo slavnostně představeno veřejnosti symbolicky na státní svátek 17. listopadu.

23. 9. 1868: Děti Vojtěcha Lanny byly povýšeny do rytířského stavu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Muzeum paměti XX. století povede historik Jan Kalous • Správní rada pražského Muzea paměti XX. století zvolila do funkce ředitele této instituce historika PhDr. Jana Kalouse, PhD. Ten byl poslední čtyři měsíce pověřen jejím vedením. Nejvyšší kontrolní orgán muzea vybíral ze čtyř uchazečů. Volba nakonec dopadla jednomyslně.

12. 8. 1889: Výbuch střelného prachu, přednáška Emila Holuba a soukromé školy v Čechách • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

31. 5. 1890: Zbytečný poplach kvůli ohni v obchodě na Karlově náměstí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

18. 3. 1868: Chybělo málo a žena by málem porodila přímo na ulici • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Kubistický klenot v srdci Prahy. Dům U Černé Matky Boží má zajímavý příběh • Kubistický šperk v centru Prahy byl postaven před více než 100 lety. Dům U Černé Matky Boží je úplně jiný než okolní historická zástavba, přesto je ale natolik krásný, že k ní skvěle ladí. Víte, jakou má historii? Vydejme se společně na malou historickou exkurzi!

Dům U Černé Matky Boží.

22. 9. 1868: Falešný krejčí napálil lehkověrného obchodníka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

OBRAZEM: Unikátní barevné záběry Prahy z konce 19. století. Takhle už naše město nikdy neuvidíte • Život v Praze na konci 19. století plynul pomaleji než dnes. Alespoň se to může zdát při pohledu na unikátní kolorované snímky, které má ve svém archivu Knihovna Kongresu Spojených států amerických.

Praha na konci 19. století vypadala trochu jinak, než ji známe dnes.

Spadne někdy Eiffelova věž? Naši předci nepočítali, že vydrží tak dlouho • Eiffelova věž patří mezi nejznámější symboly Paříže i celé Francie. Ve své době ji lidé považovali za malý zázrak. Jak ale dokládá článek z Národních listů ze srpna 1891, příliš se nepředpokládalo, že by mohla vydržet stát až do 21. století.

Speciální vlak opět přiveze prezidenta Masaryka z exilu do vlasti • České dráhy ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Národním technickým muzeem pořádají 21. a 22. prosince unikátní rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti.

TGM po příjezdu do Prahy v prosinci 1918.

5. 11. 1868: Manželka přes inzerát se nemusí vždycky vyplatit • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Památník Jana Palacha ve Všetatech slavnostně otevřen • Národní muzeum včera slavnostně otevřelo Památník Jana Palacha ve Všetatech. Ode dneška se mohou návštěvníci zdarma podívat do nevšedního prostoru, který vznikl na místě původního domu rodiny Palachových, a navštívit i novou expozici, která ukazuje dobu a čin Jana Palacha v kontextu událostí 20. století.

20. 6. 1890: Výtržnost na Zeleném trhu a stavba přístaviště v Holešovicích • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

6. 11. 1889: Podrážděná husa a krvavá noční rvačka na Vinohradech • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Filmový Kristián chránil židovskou manželku a tvrdě za to zaplatil • Filmový svůdník Oldřich Nový patří mezi legendy českého filmu. V osobním životě to ale neměl vůbec lehké. Jelikož v období protektorátu chránil svou manželku před smrtí, musel nastoupit do pracovního tábora.

22. 3. 1890: Stavba nového nábřeží, přejetý mladík a popálená hokyně • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

3. 8. 1889: Škvor v uchu malé holčičky, rvačka dvou mužů a otrávení dělníků • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

17. 3. 1868: Podvodník prodal nezkušené dívce falešný zlatý řetízek k hodinkám • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

22. 1. 1868: Ve Vltavě plavala mrtvola, na břeh ji vytáhli rybáři • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.