26. 5. 1889: Zákeřný škůdce napadl ovocné stromy. Panují obavy o úrodu

Před lety v PrazePražskýDEN.cz26. května 20192 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Zkáza ovocných stromů v okolí pražském

Mnohoslibná letošní úroda nemilosrdně napadena byla v měsíci květnu dvěma nejzhoubnějšími nepřátely. Hrozné zvěsti o katastrofě v jiho-západních Čechách nedozněly ještě úplně a budou zajisté ještě dlouho předmětem soucitných rozprav. Obilí zničeno jest nepřítelem nejhrozivějším, kroupami i přívalem vod a stromům ovocným hrozí nepřítel snad ještě záhubnější. Jsou to totiž housenky. Věru jest nepochopitelno ano neuvěřitelno, v jakém množství škůdci tito v letošním květnu na stromech ovocných se objevili. Sadařům v okolí pražském je hádánkou, odkud po bedlivém a nákladném vyčistění zahrad z jara povstala taková nesčetná hejna housenek, věštících brzkou zkázu nejen krásným stromům, nýbrž i ovoci. A nejsmutnější úkaz, že proti škůdcům těmto je sadař takořka bez zbraně, Nic nepomáhá zhubiti jich rukou sta a sta, oni opět po tisících objevují se v hejnech a chomáčích nesčetných. Byli jsme svědky toho ku př. v nedalekých zahradách v Podbabě a Podhoří. Z nesčetných listů, kterými oděny jsou tamní příjemné zahrady soukromé i hostinské, není snad ušetřen ani jediný, stromy mnohé zbaveny jsou listů tak dokonale, že marně hledal by člověk stopy po nich na holých kmenech a větvích. Stejně zhoubně ně působí housenky na květy a ovocné zárodky. Škody spůsobeno jest nejvíce na stromech jabloňových, třešňových a hruškových, na jichž listech viděti lze toliko tkanivo silnějších žilek, které vzdorovati mohou kusadlům housenek, jemné pletivo buněčné, vyplňující mezery mezi tkanivem tímto, úplně jest vyhlodáno. Postihne-li nehoda tato také ostatní kraje české, kde ovoce téměř výhradní jest obživou obyvatelstva, pak zajisté bude rok letošní, ač tak mnohoslibně na nás se usmíval, zajisté jedním z nejnešťastnějších, jakých v posledních desítiletích již několik a skoro těsně za sebou rolnictvu našemu bylo zažiti. – Národní listy, 26. 5. 1889

Bouře

Velká bouře strhla se včera k 8. hod. nad Prahou. Blýskalo se a hřmělo až do 10 hod. a silný lijavec proměnil ulice v potoky. Mračna, věštící záhubu, táhla se směrem k severovýchodu. – Národní listy, 26. 5. 1889

[related-post id=“19988″]

Nález

Zlaté dámské hodiny nalezeny byly 20. května na Staroměstském náměstí. Kdo je ztratil, nechť přihlásí se u Josefy Hennové na Žižkově, č. 278. – Národní listy, 26. 5. 1889

Nepřehlédněte

20. 1. 1889: Trest pro násilníka, sněhová nadílka a počet domů v Praze • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Pylon před Národním muzeem byl po desítkách let dokončen • Před Novou bodovou Národního muzea se již řadu let vyjímá necelých 30 metrů vysoký ocelový pylon, který nebyl až doposud zcela dokončen. Nyní Národní muzeum tento pomník dokončilo a vdechlo mu tak původně zamýšlenou podobu. Celé dílo bylo slavnostně představeno veřejnosti symbolicky na státní svátek 17. listopadu.

Klobásy z hovězí kůže před soudem. Řešilo se, zda jsou protizákonné • Dvojí kvalita potravin byla tématem i pro naše předky. Roku 1891 přinesly Národní listy zprávu o soudním procesu, který řešil, zda uzenářské výrobky mohou obsahovat hovězí kůži. Přečtěte si, jaký verdikt nakonec padl.

24. 9. 1868: V Praze řádí smrtka. Nešetří mladé, ani staré • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

16. 6. 1890: Nová pražská dělnická pekárna nabídne cenově dostupné pečivo • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

25. 7. 1890: Surová žena z malicherného důvodu napadla malého chlapce • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

27. 6. 1890: Praha a Královské Vinohrady jednají o úpravě vzájemných hranic • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Britští muži dávali najevo své bohatství podivnou úpravou nehtů • Pokud si říkáte, že žijeme ve zvráceném světě sociálních sítí, kde řada lidí nemá žádnou soudnost, možná vás překvapí článek z roku 1901. Národní listy přinesly zprávu o zvláštní módě, která se rozšířila mezi bohatými britskými muži.

12. 2. 1868: V hospodě jim nechtěli nalít, tak začali vytloukat výlohy • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Národní muzeum zahájilo výstavu o vlastní historii • Národní muzeum zahájilo novou výstavu s názvem Muzeum od sklepa po půdu. Návštěvníkům nabízí pohled do života Národního muzea jakožto instituce, historického objektu, místa pro uchování předmětů nevyčíslitelné hodnoty i prostoru spjatého s množstvím zajímavých osobností.

Historická budova národního muzea se po rekonstrukci otevřela návštěvníkům v říjnu loňského roku.

17. 2. 1890: Mladiství zloději, oheň na Václavském náměstí a stíhaní vystěhovalci • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

OBRAZEM: Unikátní barevné záběry Prahy z konce 19. století. Takhle už naše město nikdy neuvidíte • Život v Praze na konci 19. století plynul pomaleji než dnes. Alespoň se to může zdát při pohledu na unikátní kolorované snímky, které má ve svém archivu Knihovna Kongresu Spojených států amerických.

Praha na konci 19. století vypadala trochu jinak, než ji známe dnes.

Dějiny metra: Pražané mohli mít podzemní dráhu už na konci 19. století • Při pohledu na dobové fotografie Prahy z konce devatenáctého a počátku dvacátého století se může zdát, že život v ní byl tehdy jedna velká idylka. Ve skutečnosti však Praha v té době byla spíš začouzeným městem plným továren, kde nebylo zrovna nejzdravější pobývat.

Pařížské metro začalo jezdit v roce 1900.

13. 1. 1868: Na Ovocném trhu málem uhořela prodavačka, zachránil ji strážník • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Chlebíček vznikl úplnou náhodou. Ládoval se jím Burian i Werich, zabíjel kolaboranty • Už více než sto let patří obložený chlebíček k základům české kuchyně. Fenomenální pokrm nemůže chybět na žádné rodinné oslavě nebo společenské události. Čím to, že si získal takovou oblibu? A jakou roli sehrál v českých dějinách?

Komik Vlasta Burian prý pořádal legendární chlebíčkové párty.

6. 4. 1889: Zpackaná sebevražda z nešťastné lásky a velkolepé oslavy v Cařihradu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Muzeum pražského vodárenství chystá den otevřených dveří • Muzeum pražského vodárenství opět otevře své brány široké veřejnosti. V sobotu 16. října se uskuteční populární den otevřených dveří.

Velký diamantový podvod z konce 19. století. Fintu obchodníků odhalil chemický pokus • Mohlo by se zdát, že nekalé obchodní praktiky některých prodejců jsou výhradně problémem současnosti. Jak ale dokládá dobový novinový článek z dubna 1891, opak je pravdou. Nepoctivci se snaží vydělat na svých zákaznících nejspíš už od té doby, co lidé mezi sebou začali obchodovat. Přečtěte si, jak Národní listy referovaly o případu z Antverp.

1. 10. 1868: Obstárlá ženština z Prahy se málem utopila ve Vltavě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

29. 8. 1890: Výstava japonských medvědů a případ zpronevěry • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.