MagazínTomáš Marný3. ledna 20203 minuty čtení

Chuť jako nejdůležitější smysl. Funguje už před narozením a zásadně se mění s věkem

Jediný lidský smysl, při jehož absenci můžeme snadno zemřít, i když si to vůbec neuvědomujeme. V průběhu života se mění a může nás pořádně potrápit. Není to zrak, ani sluch, které vás asi napadnou jako první.

Tím velmi důležitým smyslem je chuť. Pokud ji totiž ztratíme, člověk přestává jíst, začne hladovět a zemře. Chuť se v průběhu lidského života vyvíjí a do chuťové dospělosti dorosteme každý v jiném věku. Také vám jako malým nechutnala například káva a dnes byste bez ní nedokázali začít den? Na vině je právě vývoj chuti.

Je libo lahodný hamburger?

Sladká plodová voda

Chuť se nám začíná vyvíjet již velmi brzy. Vědci prokázali, že už ve čtvrtém měsíci vývoje dokáže lidský plod vnímat sladkou chuť plodové vody a rozlišuje i slané a hořké. Také proto novorozencům chutná mateřské mléko, které je sladké, stejně jako plodová voda.

V průběhu života se pak vnímání chuti zásadně mění. Své by o tom mohly vyprávět ženy v těhotenství. Ovlivňuje nás ale i rodinné prostředí – jak se stravovali naši rodiče, tak se v dalším životě obvykle stravujeme i my a podvědomě vyhledáváme podobné potraviny.

Čtěte také…
Jídla od babičky připomínají bezstarostné dětství. Proto je tolik milujeme, i když by šly připravit mnohem lépe

Proč děti milují sladké

Chuťové pohárky na jazyku se v průběhu našeho života vyvíjejí a dozrávají, ale také výrazně ubývají. Zatímco dětský jazyk má kolem 18 000 chuťových pohárků, v dospělosti pak máme už jen pouhé 2000 a ve stáří jen asi 1000.

Jako novorozenci navíc rozeznáváme převážně chuť sladkou a hořkou, ostatní chutě se přidávají až později. Proto jsou děti v jídle mnohem vybíravější a také preferují sladkou chuť potravin, která je pro ně zdrojem energie.

Sladké chuti dokáže odolat jen málokdo.

To je spojeno právě s podvědomou vzpomínkou na plodovou vodu jako první tekutinu, kterou dítě v životě přijme. A také to je důvodem, proč si dítě některé konkrétní pokrmy natolik oblíbí, že je poté chce jíst neustále dokola. Často se jedná o nasládlé pokrmy – např. rajská omáčka, hrášková polévka nebo bramborová kaše.

Chuťová dospělost

Ve stáří naopak výrazně více dochucujeme a solíme, protože nám chuťové pohárky významně ubývají. Chuťové zralosti dosahujeme mezi 20. a 25. rokem života a právě tehdy většině z nás začnou chutnat chuťové výrazné potraviny, které jsme do té doby nemohli ani cítit, jako třeba krevety, kozí sýr, lanýže nebo chřest. A také nám začne chutnat káva, alkohol nebo hořké pivo.

Také jíte sladké ve velkém?
Čtěte také…
Nezdravou zálibu ve sladkém si nemusíte vyčítat. Podle vědců za ni mohou geny

A víte, zda-li jsou mlsnější muži, anebo ženy? Vědci mají jasno. Mnohem vybíravější jsou překvapivě muži. Zatímco ženy vnímají chutě rozmanitěji a stejně jako děti milují nejvíce chuť sladkou, muži jsou mlsnější a dávají přednost hořké nebo kyselé chuti. Alespoň tak už víme, kdo vymyslel onu skvělou kombinaci piva a dobře naložených utopenců.

Čtěte také…
Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují

Nepřehlédněte

Lidl má Čechy za hlupáky. Jinak nejde vysvětlit, proč nabízí produkt za skandálně přemrštěnou cenu oproti Německu • Člověk nemusí být za největšího experta na matematiku, aby pochopil, že tady něco nahraje. Německý řetězec Lidl nabízí pro německé zákazníky v akčním letáku od 2. prosince akční balení 450 g pomazánky Nutella za 1,74 euro, což dělá asi 44 českých korun pro všechny držitele karty Lidl Plus.

Češi neumí krutony do polévky. Nesmí se hned rozmočit a musí křupat. Jinak je radši ani nedělejte • Kdo by nemiloval polévku s křupavými krutony? Jenže znáte to - hodíte je do horké polévky a za minutu máte v talíři rozmočenou břečku chleba. S blížícími se Vánocemi a tradiční rybí polévkou je načase tento problém konečně vyřešit.

Svátky a volné dny 2025: Češi si mohou užít hned několik prodloužených víkendů • V roce 2025 čeká obyvatele České republiky celkem 13 státních svátků nebo dnů pracovního volna. Některé z nich vytvoří spolu s víkendy atraktivní příležitosti pro delší volno. Podívejme se, jak to všechno v roce 2025 vychází.

Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují • Čeští spotřebitelé dlouho nevěnovali pozornost tomuto polskému obchodnímu řetězci. Až prudký nárůst cen potravin v posledních dvou letech, kdy české obchody účtovaly nepřiměřeně vysoké částky, přiměl mnoho lidí cestovat za nákupy do Polska.

Spánková poloha prozradí, zda jste finančně úspěšní, tvrdí studie • Nová studie objevila zajímavou souvislost mezi spánkovou polohou a kariérním a finančním úspěchem. Výzkum společnosti Bed Slats, kterého se zúčastnilo 5 438 pracujících lidí, naznačuje, že způsob, jakým spíme, může předpovídat naši finanční budoucnost.

Patříte do průměru? Složení jídelníčků Čechů se proměňuje. Celkově jsme toho loni snědli méně • Brutální inflace posledních let nejspíš způsobila, že Češi začali šetřit na jídle. Proměnila se také skladba toho, co si dáváme na talíř.

Svátek slaví Ondřej. Původ jména má hned několik významů, jeho nositelé se chlubí těmito charakteristikami • Ondřej je tradiční mužské křestní jméno, které má své kořeny v řecké kultuře. Právě dnes, v sobotu 30. listopadu, slaví všichni nositelé tohoto jména svůj svátek. Ondřej vznikl z řeckého slova "andréios", což v překladu znamená statečný, mužný nebo statný. Jedná se vlastně o českou variantu jména Andrej, které je rozšířené především ve slovanských zemích.

Jak prožít vánoční období v klidu a vykročit do nového roku s čistou hlavou • Předvánoční shon dovede potrápit i ty nejodolnější z nás. Namísto radostného očekávání se často propadáme do stresu z nesplněných úkolů, množství povinností a společenského tlaku. Pojďme se podívat na to, jak tento náročný čas proměnit v období osobního růstu a skutečné vánoční pohody.

Rodinné dědictví: Jak přetvářet staleté vzorce a budovat zdravější vztahy napříč generacemi • Každá rodina v sobě nese příběh, který se vine jako červená nit mnoha generacemi. Prarodiče vychovávali své děti podle nejlepšího vědomí své doby, předávali jim své životní zkušenosti, traumata i radosti. Jejich děti pak stejným způsobem formovaly své potomky. Tento přirozený koloběh vytváří složitou síť vztahů, postojů a přesvědčení, které významně ovlivňují náš současný život.

České domácnosti procházejí proměnou. Češi objevují kouzlo nového pohodlí • Doba, kdy jsme museli být fyzicky doma, abychom zapnuli pračku nebo zkontrolovali obsah ledničky, je nenávratně pryč. Chytré domácí spotřebiče si našly cestu do českých domovů rychleji, než by mnozí čekali. Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) je využívá již 15 % domácností, což představuje významný skok oproti předchozím létům.