MagazínPražskýDEN.cz11. září 20203 minuty čtení

Na oči číhají po čtyřicítce nejrůznější nástrahy

Oční lékařka Andrea Janeková.

Ačkoli lékaři dnes už dokážou téměř zázraky, stejně je vždycky lepší problémy se zrakem nemít. Pro ochranu svého zraku přitom můžeme leccos udělat sami. Základem je nepodceňovat prevenci. Zejména pak po 40. roce života, kdy i naše oči začínají postupně stárnout a mohou se objevovat různá oční onemocnění, některá i velmi vážná. 

Přibližně po 40. roce života začneme postupně vidět špatně na čtení. Zpočátku tento problém vyřeší oddálení textu, ale postupně se člověk bez brýlí už vůbec neobejde. A většinou teprve to nás donutí se objednat k očnímu lékaři na vyšetření. Rozhodně bychom však tuto situaci neměli řešit jen nákupem levných brýlí v drogerii.

„Pravidelné preventivní prohlídky zraku jsou však důležité, a to i tehdy, kdy žádný problém nepociťujete,“ říká MUDr. Andrea Janeková z Očního centra Praha a dodává: „Vaše oko totiž může trápit zvýšený nitrooční tlak, který vy sami nijak nepociťujete. Pokud není vysoký nitrooční tlak hlídán a léčen, může být příčinnou vzniku zeleného zákalu neboli glaukomu, který bývá nazýván i jako tichý zloděj zraku. Pacient totiž při něm necítí žádnou bolest či jiné obtíže a bez povšimnutí tak dochází k váženému poškození zrakového nervu a může vést až ke ztrátě zraku.“

Včasná diagnóza je klíčová pro léčbu

Právě kvůli kontrole nitroočního tlaku oční lékaři zdůrazňují nutnost návštěvy u lékaře – nejpozději mezi 40. a 45. rokem věku. Po 50. roce života pak doktorka Janeková doporučujeme podstoupit i tzv. OCT vyšetření (CT sítnice), které poskytuje podrobné informace o stavu sítnice včetně jejích jednotlivých vrstev a umožňuje tak lépe stanovit správnou diagnozu.

Díky OCT vyšetření tak dnes lékaři dokáží včas zachytit velmi vážná oční onemocnění jako je věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD), glaukom, diabetická retinopatie, makulární díra a další onemocnění sítnice, sklivce či zrakového nervu.

Čtěte také…
Zázračné účinky kysaného zelí znali už staří Řekové a Římané. Vitamínová bomba ochrání i před zákeřnou nemocí

Po šedesátce je pak důležité oční vyšetření i z důvodu případného zachycení šedého zákalu, který lidem zhoršuje vidění a tím i kvalitu života.

„Šedý zákal nelze odstranit nijak jinak než operací a neexistuje jiný způsob jeho léčby,“ vysvětluje MUDr. Andrea Janeková a radí: „Pacient by operaci neměl zbytečně odkládat a měl by ji podstoupit ve chvíli, kdy jej šedý zákal omezuje v běžném životě.“

Operace šedého zákalu včetně základní nitrooční čočky je plně hrazena všemi zdravotními pojišťovnami. Zákrok je zcela bezbolestný, provádí se ambulantně a pacient již druhý den na oko vidí. Díky moderní medicíně a nejnovějším technologiím se v dnešní době jedná o jednu z nejbezpečnějších operací vůbec.

Časté poruchy zraku

Vetchozrakost (odborně Presbyopie)
Způsobuje špatné vidění na blízko – na čtení a objevuje se kolem 45. roku života. Důvodem je, že stárnutím začne lidské oko ztrácet schopnost akomodovat neboli zaostřovat na blízkou vzdálenost.

Zelený zákal (odborně Glaukom)
Patří k častým očním onemocněním, které je však velmi závažné a bývá nazýváno jako „tichý zloděj zraku“. Důvodem je, že při zeleném zákalu dochází k postupné degeneraci a odumírání zrakového nervu, avšak pacient žádné příznaky nepociťuje.

Šedý zákal (odborně Katarakta)
Vzniká nejčastěji v důsledku stárnutí lidské oční čočky a většinou postihuje osoby ve věku 60 až 75 let. Při šedém zákalu dochází k zakalení čiré lidské oční čočky a to pak brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a člověk si tak připadá, jako by viděl přes mlhu.

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD)
Patří k nejzávažnějším onemocněním sítnice a je nejčastější příčinou těžké ztráty zraku až slepoty u starších lidí. Při makulární degeneraci dochází k postižení tzv. žluté skvrny (centrální části oční sítnice).

Čtěte také…
Nebezpečné USB nabíječky mohou ukrást vaše data z telefonu. Existuje jednoduchá ochrana

Nepřehlédněte

Úterní miliardový Eurojackpot vylosován. Tady jsou výherní čísla • V evropské loterii Eurojackpot pokračuje napínavé čekání na rekordního výherce maximálního jackpotu, jehož kumulovaná částka vyšplhala na neuvěřitelných 120 milionů euro, což dělá přibližně přes 3 miliardy korun.

Nebezpečné USB nabíječky mohou ukrást vaše data z telefonu. Existuje jednoduchá ochrana • Představte si situaci, kdy zrovna někam cestujete, ale baterie vašeho telefonu je téměř vybitá. Na nádraží zahlédnete volnou USB nabíječku. Záchrana! Jenže právě tenhle zdánlivě nevinný moment může odstartovat noční můru.

Nebezpečný nález v paprice. Nelze vyloučit ohrožení konzumentů, řetězec stahuje výrobek z prodeje • V době, kdy se mnozí připravují na vánoční pečení a vaření, přichází znepokojivé zjištění od velkého obchodního řetězce. Jeden ze zákazníků odhalil závažný problém u produktu, který se nyní možná nachází v mnoha domácnostech nebo i profesionálních kuchyních. Situace si žádá pozornost všech spotřebitelů.

Vypůjčil si drahé repráky. Teď má na krku policisty a hrozí mu basa. Poznáte ho? • Za běžného nakupujícího se vydával muž, který si v obchodním centru v pražských Řevnicích na Praze 5 vyhlédl značkové reproduktory. Jeho hudebně-nákupní mise však měla jeden háček. Platit se mu nechtělo.

Čechům hrozí mastná pokuta v řádu desítek tisíc. Je to randál a usvědčit může záznam kamery • Žijeme v konzumní době, kdy se nám doma neustále hromadí nové věci. A na ty staré už nezbývá místo. Zbavování se toho, co již nechceme, se ale může nepříjemně prodražit. A občas riskujete i trestní stíhání. Češi by si nyní měli dvakrát rozmyslet, zda můžou vyhazovat bez rozmyslu.

Vánoční teror v českých ulicích. Praze došla trpělivost. Začala jednat, další se přidávají. Ale co na to lidi? • Předvánoční období tradičně přináší nejen vůni svařáku a pečeného cukroví, ale také poněkud méně idylický obrázek. V ulicích po celém Česku se již za pár týdnů začnou objevovat improvizované zakrvavené prodejní stánky s kapry, kteří mají skončit na štědrovečerní tabuli. V lepším případě je kapr usmrcen hned u stánku, v horším ho čeká útrpná poslední cesta v igelitce.

Velký horoskop na Vánoce 2024 pro všechna znamení. Tohle hvězdy chystají pod stromeček • Rok 2024 se pomalu blíží do cílové rovinky a vánoční atmosféra už je cítit na každém kroku. Pražská vědma a astroložka Aurika Assiella si pro naše čtenáře připravila speciální horoskop pro všechna znamení zvěrokruhu, který platí pro letošní vánoční svátky, respektivě druhou polovinu prosince. Co tedy můžete očekávat během svátků? Pojďme společně objevit, jaké příležitosti, výzvy a možnosti na vás čekají.

Tohle je údajně skutečný elixír mládí. Lék na stárnutí ale funguje jen pro jedno pohlaví • Toužíte se dožít vysokého věku? Řada lidí dělá pro splnění tohoto snu možné i nemožné – od zdravé stravy a nejrůznějších detoxikačních procedur, až po trénovaní paměti a udržování pozitivní mysli. Ale možná ten nejdůležitější recept je úplně jiný.

Sen o vlasech aneb Proč se nám zdá o stříhání a co prozrazují sny o vypadávání vlasů? • Každý z nás nejspíš alespoň jednou zažil sen, kdy stojíte před zrcadlem a zjišťujete, že máte jinou barvu vlasů, nebo dokonce úplně oholenou hlavu. Možná jste se ocitli v roli kadeřníka a někoho stříhali, případně jste seděli v křesle a s hrůzou sledovali, jak vám padají prameny vlasů k zemi. Tyto sny patří k nejčastějším a zároveň nejvíc znepokojujícím. Pojďme společně odhalit, co se za nimi může skrývat.

Lidl má Čechy za hlupáky. Jinak nejde vysvětlit, proč nabízí produkt za skandálně přemrštěnou cenu oproti Německu • Člověk nemusí být za největšího experta na matematiku, aby pochopil, že tady něco nahraje. Německý řetězec Lidl nabízí pro německé zákazníky v akčním letáku od 2. prosince akční balení 450 g pomazánky Nutella za 1,74 euro, což dělá asi 44 českých korun pro všechny držitele karty Lidl Plus.