ZajímavostiTereza Běhalová15. února 20194 minuty čtení

Módní ikona Hana Podolská. Smutný příběh legendární pražské podnikatelky

Česká Coco Chanel Hana Podolská.

Česká Coco Chanel Hana Podolská.

Říkali jí česká Coco Chanel. V jejím salonu na Jungmannově náměstí v Praze si v dobách první republiky podávaly dveře manželky ministrů a továrníků, ale i slavné herečky Jarmila Novotná, Růžena Nosková, Hana Vítová, Adina Mandlová či Lída Baarová. Životní příběh české módní ikony je pozoruhodnou výpovědí o neuvěřitelné píli a cílevědomosti, zároveň ale i smutným mementem naší poválečné historie.

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa vyhlásila Hospodářská komora anketu Podnikatel století. Mezi jmény jako Tomáš Baťa, František Křižík a Emil Kolben se v první desítce vítězů umístila jediná žena – Hana Podolská.

ČTĚTE TAKÉ: Vánočka z bramborového těsta. Úsporný válečný recept našich prababiček

(Ne)radostné začátky

Na svět přichází 16. května 1880 v německém Merkhausenu jako Johanna Vošahlíková. Otec František Vošahlík je proslulý architekt a stavitel. Jeho stavební společnost má množství zakázek zejména v Německu a Rakousku-Uhersku, díky čemuž je rodina velmi dobře finančně zajištěna. Situace se však razantně mění, když František Vošahlík ve svých 44 letech náhle umírá na tuberkulózu. Hana se s matkou a sourozenci stěhuje v roce 1890 do Prahy, kde provozují malý krupařský krámek. Mají co dělat, aby se vůbec uživili.

V salonu Anežky Fischerové v Celetné ulici se Hana později vyučí na dámskou krejčovou a v roce 1905 si zřizuje malou dílnu v Nuslích. V roce 1907 si bere za manžela akademického malíře Viktora Podolského. Umělec má pro práci své ženy velké pochopení, a tak zařizuje stěhování do činžovního domu na rohu Vodičkovy a Jungmannovy ulice, aby zákaznice nemusely jezdit tak daleko.

Hana Podolská na počátku 20. století. Foto: Archiv

Haně se daří, podnik začíná slušně prosperovat a stěhuje se do paláce Lucerna. V té době už zaměstnává desítky lidí. Radostné období je završeno narozením synů Viktora a Miloše. Jenomže v roce 1926 přichází první obrovská bolest. Manžel Viktor náhle umírá na následky výstřelu utrpěného při čištění lovecké zbraně.

Na vrcholu

Zřejmě aby zapomněla, pouští se Hana do práce s ještě větší vervou. Je podnikavá, energická, má obchodního ducha i velké charisma. A také sleduje, jak se dělá móda v zahraničí. Jako první v tehdejším Československu pořádá módní přehlídky, dokonale využívá marketingové nástroje a zároveň poskytuje prvotřídní kvalitu.

ČTĚTE TAKÉ: Tajný ženský spolek na špehování nevěrných manželů

Ukázka šatů ze salonu Hany Podolské. Foto: Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

Modely od Podolské se vyznačují prvotřídním zpracováním a invencí, opírají se o nejnovější módní trendy a jsou vkusné a elegantní. Z původně malé krejčovské dílny se stává vyhlášený módní salon, v němž si nechávají šít nejen hvězdy filmového nebe, ale třeba i první dáma Hana Benešová. S mnohými zákaznicemi Hana Podolská udržovala přátelské styky. I to bylo jedno z tajemství jejího fenomenálního úspěchu.

Šaty ze salonu Hany Podolské se objevují i na filmovém plátně, například v legendárním Kristiánovi nebo Katakombách. Nosí je Adina Mandlová, Nataša Gollová i Hana Vítová. Výhodné je to pochopitelně pro obě strany – herečky mají šaty se slevou a pro Hanu Podolskou je to senzační reklama.

Interiér proslulého módního salonu Hany Podolské. Foto: Archiv

V rodinné firmě jsou zaměstnáni oba synové i snachy. Pět let po smrti manžela však Haně osud zasazuje další těžkou ránu. Syn Miloš v roce 1935 umírá na otravu krve. Nad vodou ji stále ještě drží práce, i když v období protektorátu panuje mrazivé společenské klima a salon přichází o řadu zákaznic z židovských rodin.

Trpký konec

Po skončení války se zdá, že salon Hany Podolská naváže na prvorepublikové úspěchy. Jenže už tři roky po osvobození je všechno jinak. 25. února 1948 provádějí komunisté státní převrat a hned 4. března přichází dekret, který v podniku ustanovuje národního správce. Později je salon zcela znárodněn a Hana Podolská se musí spokojit s podřadnou funkcí vedoucí úklidu. Poslední hořkou pilulkou je rok 1954, někdejší první dámu módního průmyslu posílají do důchodu.

Hana Podolská na sklonku života v roce 1968. Foto: Archiv

Slavná a úspěšná podnikatelka zůstává na sklonku života sama, ošlehaná bezprávím a sérií rodinných tragédií, avšak podle pamětníků stále nezlomená. Snacha s vnučkou emigrují a syn Viktor je odvlečen do uranových dolů. Do svého salonu se naposledy podívá v uvolněném roce 1968 díky natáčení krátkého televizního rozhovoru. Zcela opuštěná a v ústraní umírá 15. února 1972 ve věku 91 let. Pochována je na pražských Olšanských hřbitovech. Módní salon v centru Prahy funguje v rámci centrálního národního podniku do roku 1991.

Nepřehlédněte