Více peněz i lepší vztahy. Umístění postele může ovlivnit kvalitu života

ZajímavostiTereza Běhalová13. května 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Stává se vám, že se často probouzíte neodpočatí a unavení, přestože spánku věnujete dostatečně dlouhou dobu a dodržujete všechny zásady spánkové hygieny? Tento problém může způsobovat i zdánlivě taková „banalita“ jako je umístění postele v ložnici. Na kterou světovou stranu je nejvhodnější usínat?

V posteli strávíme skoro třetinu života. Kvalita spánku má přitom přímý vliv na zbylé dvě třetiny. Jak ale zařídit ložnici tak, abychom se v ní cítili dobře a každé ráno se probouzeli svěží a odpočatí? Odpověď nabízí tradiční čínské učení feng-šuej, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase.

Pokud je to alespoň trochu možné, postel se snažte situovat do středové osy celého bytu. V ložnici se snažte vyvarovat všech rušivých elementů jako jsou elektronická zařízení, zrcadla a lesklé plochy. Ty totiž mohou deformovat tok životně potřebné energie. Řiďte se pravidlem, že méně je více a šetřete dekoracemi. V ložnici se například nedoporučují ani květiny.

Pamatujte, že postel by neměla být v přímé linii s dveřmi a už vůbec ne pod oknem. Podle feng-šuej má být ukotvena ke zdi, zároveň ale musí zůstat přístupná z obou stran. Problematický je u postele úložný prostor, protože věci v něm uložené brání proudění energie čchi. Další důležitou zásadou je výběr správné orientace postele a tím i směřování hlavy při spánku.

Na kterou světovou stranu umístit postel

Orientace postele a hlavy na sever se doporučuje zejména u malých dětí a u starších lidí trpících problémy s nespavostí. Energie této světové strany dlouhodobě přináší klid a pocit bezpečí.

Pokud vaše hlava směřuje k jihu, pak se pravděpodobně moc dobře nevyspíte. Jih způsobuje časté noční buzení, takže ráno se můžete cítit unavení, rozlámaní a podráždění. Krátkodobě ovšem povzbuzuje vášeň a přitažlivost.

Východní poloha je vhodná pro mladé lidi, kteří momentálně pracují na budování kariéry a zároveň se snaží najít ideální uspořádání vlastního života. Východ dodává pocit jistoty a naděje ve světlé zítřky.

Orientace na západ je zřejmě nejvhodnější. Váš spánek bude velmi kvalitní a uspokojivý. A ačkoliv to může znít zvláštně, po několika měsících se dostaví i zlepšení v oblasti finančních příjmů a milostného života. V dlouhodobém horizontu ovšem západ vede k postupné lenosti, a tak se doporučuje čas od času přesměrovat postel k energetičtějším polohám.

[related-post id=“16132″]

Severovýchodní strana je krátkodobě vhodná zejména pro lidi trpící nedostatkem motivace. Pokud se nacházíte v útlumové životní fázi, měla by vám pomoct. Protože se však jedná o poměrně agresivní polohu, nedoporučuje se její praktikování dlouhodobě. Vhodný je naopak jihovýchod. Ten zaručuje nárůst kreativity a nemalé budoucí zisky. Zároveň podporuje aktivní růst a tím pádem i neméně aktivní život.

Jihozápadní poloha zpočátku zaručuje přiliv klidné energie, časem ale může způsobit ztrátu životní rovnováhy a vést k všeobecné nestabilitě depresivním stavům. Pokud postel nasměrujete k severozápadu, probudí se ve vás vůdčí osobnost. Tato poloha je zároveň spojena s delším a hlubším spánkem. Vhodná je hlavně pro starší.

Je jasné, že ne každá ložnice svou dispozicí umožňuje řídit se všemi zmíněnými zásadami. Pokud se ale pokusíte alespoň část z nich uvést ve vaší ložnici do praxe, už za pár dní byste měli začít pozorovat první náznaky zlepšení.

Nepřehlédněte

Záškuby před usnutím. Co nám jimi chce tělo naznačit? • Také to znáte? Ležíte v posteli, chystáte se právě usnout, ale zrovna v okamžiku, kdy už po náročném dni konečně upadáte do sladkého spánku, najednou sebou prudce škubnete. Odborníci dlouhou dobu nemohli přijít tomuto jevu na kloub. Jedno z vysvětlení se objevilo až nedávno.

Účinky jahod na lidské zdraví. Proč se vyplatí jíst je v sezóně? • Sezóna jahod je v plném proudu. České zahrádky v těchto dnech obsypávají červené plody, které znali již staří Římané. Možná vás překvapí, že pro širokou konzumaci se jahody začaly používat až v pozdním středověku, kdy byly pěstovány převážně mnichy.

Spěte jako miminka. Stačí sníst ty správné potraviny • Máte postel s kvalitní matrací, dodržujete pravidelný spánkový režim, spíte v zatemněné a tiché místnosti, sportujete, ale přesto se vám nedostává zdravého a ničím nerušeného spánku? Příčinou může být nesprávný jídelníček. V tomto článku si představíme potraviny, které vám klidnou noc spolehlivě zajistí.

Tajemství stoletých lidí není zase tak záhadné. Musíte ale dodržovat všechny zásady • Věčný život je snem mnoha lidí, ale co kdybychom vám řekli, že existuje sedm jednoduchých věcí, které vás mohou přiblížit k této metě? Ano, je to možné! Zde jsou tipy, které byste měli začít praktikovat hned teď, abyste se mohli dožít neuvěřitelných 100 let plných zdraví a radosti.

Jed jménem rafinovaný cukr. Proč nám škodí a čím ho nahradit • Kávu si osladím o trochu víc? Každý asi tuší, že bílý rafinovaný cukr není zrovna nejzdravější. Jen málokdo se ho ale dokáže vzdát. Když chceme něco osladit, máme ho zafixovaný jako první volbu. Přitom dnes již existuje řada zdravějších alternativ.

Lahodná pečená slanina. Až zjistíte, proč tak voní, možná vás rychle přejde chuť • Šťavnatá pečená slanina. Kdo by její lákavé vůni odolal? Vždy si na ní pochutnáme s výčitkami svědomí, protože tušíme, že zrovna dvakrát zdravá není. Víte ale, co přesně z ní dělá tak výjimečnou lahůdku?

Pečená slanina je pro mnoho lidí neodolatelná.

Příprava a skladování bramborového salátu. Vyhněte se nejčastějším chybám • Ke štědrovečerní večeři patří bramborový salát jako párek k rohlíku. Dopřává si ho až 95 procent všech obyvatel Česka a v mnoha domácnostech se připravuje v tak velkém množství, že zbude ještě na několik dalších dní. Ne každý už ale dbá na to, aby salát byl i zdravotně nezávadný.

Stolice říká mnohé o našem zdraví aneb Vážně i nevážně o lidském vyměšování • I když se o tom veřejně moc nemluví, pravidelné vyprazdňování je pro člověka velmi důležité a může hodně prozradit o vašem zdravotním stavu. Zní to sice zvláštně, ale až třetina lidí podle průzkumu lékařů vůbec nemá představu o tom, jak vypadá normální exkrement. Lidé si také nesprávným vyprazdňováním zadělávají na řadu zdravotních problémů. Co všechno o vás může vaše stolice prozradit?

Nejdepresivnější den v roce se blíží. Jak zahnat zimní chmury? • Je po Vánocích, peněženka prázdná, venku tma a sychravo a před vámi žádný světlý bod, ke kterému byste se mohli upnout. Pokud vás na začátku roku také přepadá chmurná nálada, nejste v tom sami.

Co všechno zahrnuje preventivní prohlídka u praktického lékaře • Češi nechodí na preventivní prohlídky. Přestože jsou pravidelné návštěvy praktického lékaře s přibývajícím věkem stále důležitější, podle průzkumů je ignoruje až 60 % dospělé populace. Mnozí lidé přiznávají, že lékaře nenavštěvují hlavně ze strachu, co je při prohlídce čeká.

Skladování bramborového salátu má svá pravidla. Majonéza není hlavní problém • Štědrovečerní večeři bez bramborového salátu si dokáže představit jen málokdo. Tuto oblíbenou pochoutku Češi doslova milují. Podle průzkumu o Vánocích nechybí v 95 procentech domácností. Ne všichni ale dodržují hygienické zásady při přípravě a následném skladování. V čem nejčastěji chybujeme?

Experiment s chlebem dětem ukázal, proč je důležité mýt si ruce před jídlem • Vštípit dětem zásady hygieny často bývá pro rodiče složitý oříšek. S neobyčejně zajímavou metodou přišla učitelka Dayna Robertson z jedné základní školy v americkém městě Idaho Falls. Při experimentu posloužil obyčejný toastový chléb.

Ranní káva nalačno může způsobit vážné zdravotní problémy • Bez šálku lahodné horké kávy hned po probuzení si řada lidí nedokáže představit start do nového dne. Pokud ale kávu pijete nalačno, koledujete si o závažné zdravotní problémy.

Dožijete se vysokého věku? Zjistit to můžete už v mládí • Snad každý z nás by se chtěl ve zdraví dožít vysokého věku. Délka života závisí na genetických faktorech, ale ovlivnit ji může i životospráva a celkový způsob života. Zjistit, zda budete žít dlouho, přitom můžeme už v poměrně mladém věku.

Zázračná zelenina chrání proti rakovině, detoxikuje a zlepšuje náladu. Důležitý je ale způsob přípravy • Růžičková kapusta patří mezi potraviny, které by ve vašem jídelníčku rozhodně neměly chybět. Podobně jako třeba borůvky nebo zelený čaj obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, jež podporují imunitní systém a pozitivně působí na duševní rozpoložení.

Lékaři z Motola loni transplantovali srdce pěti dětským pacientům • Lékaři Dětského kardiocentra FN Motol provedli v loňském roce celkem pět transplantací srdce – třem chlapcům a dvěma dívkám. Jedná se o rekordní počet transplantací uskutečněných během jednoho roku, a to za posledních deset let. Od roku 2013, kdy MZ ČR schválilo Dětské kardiocentrum jako transplantační centrum pro srdce u dětí, zde bylo provedeno celkem 17 transplantací. 

Transplantaci srdci loni úspěšně zvládla i pětiletá Adélka.

Špatná péče o zuby může vést k cukrovce, mrtvici i rakovině, ukazují výzkumy • Dentální hygiena je důležitá nejen pro stav chrupu a parodontu, ale i pro zdraví celého organismu. Výzkumy předních mikrobiologů totiž stále častěji přinášejí důkazy o spojitosti onemocnění parodontu (tkání, které „drží“ zuby v čelistní kosti) s výskytem kornatění tepen, mrtvice, cukrovky, revmatoidní artritidy, rakoviny či s předčasnými porody.

Proč je nejíte častěji? Vlašské ořechy mají právem nálepku božské potraviny • Naši předci prý vlašské ořechy velmi uctívali. Díky vizuální podobnosti s lidským mozkem se věřilo, že mají schopnost předávat lidem boží moudrost. Také se tradovalo, že tato potravina pomáhá při různých problémech s hlavou. Co je na tom pravdy z hlediska současné vědy?

Obliba drůbežího masa roste. Znáte všechny jeho benefity? • Drůbeží maso je v současnosti nejoblíbenějším masem v naší kuchyni. Vytlačuje i naše tradiční masa – vepřové a především hovězí. Je to ale oprávněné? Je drůbeží maso natolik hodnotné, aby tvořilo základ našeho příjmu živočišných bílkovin?

Pohanka prospívá cévám, chrání před rakovinou a neobsahuje lepek. Příprava je velmi snadná • Pohanka je téměř zázračná surovina. Nemá žádný lepek, takže ji můžete konzumovat, i když trpíte celiakií. Funguje také jako účinná prevence proti kornatění cév a tepen. Obsahuje zinek, měď, mangan, selen a především přírodní rutin, který zvyšuje elasticitu cévních stěn. A její příprava navíc není ani trochu náročná.

Pohanka