10. 4. 1889: Obrovská drzost německých studentů medicíny a smrt nadějného inženýra

Před lety v PrazePražskýDEN.cz10. dubna 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Z porodnice

Stále a stále docházejí nás stížnosti na bezohlednost, s jakou chovají se oproti nemocným v porodnici němečtí assistenti a němečtí posluchači. Tito páni, prosáklí skrz na skrz nenávistí proti národnosti naší, osvědčují zášť svou také v ústavě, do něhož přístupu měla by míti jen ryzá lidskost. Po většině nejsou ani znalí jazyka, jímž mluví velká většina nemocných, anebo v zarytosti německé jazykem tím ani mluviti nechtějí a potom jest u nich domnění, že jsou jim nemocní jen pouhým materialem k praktickému cvičení, nic než hmotou, jež nemyslí, necítí a jež jest na světě jen k vůli tomu, aby německožidovským mladým pánům skýtala příležitost k studiu a vedle toho k — surovým vtipům. Drzost mnohých těchto mediků jde tak daleko, že v síních pro nemocní hlasitě spílají a posměšky tropí si z nemocných národnosti české a došlo to zejména v době poslední k všelikým trapným výstupům v ústavě, kde mělo by býti místo jen pro trpící a pro ty, již snaží se zmíniti bolest jejich. O krajní bezohlednosti, naprostém nedostatku citu a smyslu pro povinnosti se strany německých medikův navštěvujících přednášky v porodnici svědčí případ, jejž uvedl těchto dnů na říšské radě posl. Türk a o němž podivuhodnou náhodou téměř pranic nevniklo do veřejnosti. Z důvodů na snadě ležících jest zapovězeno medikům zaměstnaným v porodnici pracovati zároveň v jiných oborech, v nichž nutný je styk s mrtvolami. Každý medik na čest svou zaručiti musí, že aspoň tři dny nezaměstnával se s mrtvolou, nebo vůbec s praeparatem, z něhož mohl by se přenésti tak zvaný jed mrtvol. V hltavosti a ve snaze co nejdřív nasoukati do sebe hodně mnoho učenosti, porušili někteří německožidovští medikové dané čestné slovo a následek toho byl, že v porodnici zemřeli otravou dvě — dle jiných zpráv tři matky. Následek toho bylo prý ovšem veliké zděšení v porodnici a dotčení páni, již usvědčeni byli, že zavinili surovou bezohledností smrt nešťastných obětí, vyloučeni z přednášek, však tím nikterak neměla by býti věc odbyta. Tací lidé měli by vůbec býti z dalšího studia mediciny vyloučeni. Lidem takovým nemůže býti svěřen osud nemocných, ti mohou sice v jiném oboru — snad obchodním atd. vyniknouti — však k úřadu lékařskému nehodí se naprosto. Porodnice jest ostatně ústav zemský a dle našeho domnění jest povinností úřadův zemských, aby ve věci té zakročily. – Národní listy, 10. 4. 1889

Úmrtí

V pražské všeobecné nemocnici zemřel předevčírem večer v nejlepším věku 28 let inženýr p. Jan Mladějovský. Zvěčnělý požíval v kruzích odborných pro své vědomosti i ušlechtilost povahy nejchvalnějšího jména, vynikal vzácnou snaživostí a vždy horlivým vlastenectvím. Zarputilá nemoc předčasně sklátila jej do hrobu. Čestná budiž mu pamět! Pohřeb odbývá se zejtra o 5. hodině odp. z pathologického ústavu na hřbitov. olšanský. – Národní listy, 10. 4. 1889

[related-post id=“18687″]

Žert s nešťastným koncem

V Trutnově nalezen byl dne 1. t m. mladík Josef Pišel oběšený na žebříku. Jak nyní vychází na jevo, chtěl Pišel někoho postrašiti, uvázal si proto kolem hrdla provaz, jejž připevnil na žebřík, na nějž vystoupil, očekávaje takto příchodu dotyčné osoby. Nešťastnou náhodou zlomil se však stupeň, na kterém stál. Pišel sklouzl, ztratil brzy vědomí a zahynul takto, poněvadž pomoc nebyla na blízku. Nalezen byl s rukama vzhůru zdvihnutýma, jakoby si byl chtěl pomoci, k čemuž však neměl již síly. Byl teprve 22 roků stár. – Národní listy, 10. 4. 1889

Nepřehlédněte

1. 6. 1890: Na trh budou uvedeny nové doutníky. Kvalita byla vyzkoušena ve světě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Rodný dům Jana Palacha se promění na památník. Nahlédněte dovnitř • Ve středočeských Všetatech v domě, kde Jan Palach strávil své dětství, vzniká památník, který bude připomínat jeho život a sebeobětování i širší historické souvislosti jeho činu. Otevření je naplánováno na 21. srpna tohoto roku a připravuje ho Národní muzeum za podpory Ministerstva kultury podle vítězného architektonického návrhu společnosti MCA ateliér.

Vítězný návrh Památníku Jana Palacha.

14. 2. 1890: Hrubá krádež, nebezpečný zloděj a nový dům na Palackého nábřeží • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

V sobotu můžete ve Folimance navštívit unikátní protiatomový kryt • Zájemcům o historii hlavního města se v sobotu 16. listopadu 2019 opět naskytne možnost navštívit jeden z největších krytů civilní ochrany na území Prahy. Unikátní prostory si můžete prohlédnout od 9 do 15 hodin.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

Výstava na tramvajové koleji mapuje historii prostranství kolem Národního muzea a Čelakovského sadů • Dosud nevyužívaná tramvajová kolej mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea se v těchto dnech stala místem konání výstavy s názvem „Proměny okolí budov Národního muzea a Čelakovského sadů“. Celkem 26 informačních panelů mapuje historii i současnost tohoto místa.

Rok 1904: Nejméně deset mrtvých po vánočním ohňostroji v Itálii • Oslavy příchodu nového roku v Praze se v posledních dvou letech mění. Město zakázalo odpalovat zábavní pyrotechniku v historickém centru a zrušilo i oficiální novoroční ohňostroje. Ať už si o tom myslíme cokoliv, pravdou zůstává, že rachejtle a petardy měly v minulosti na svědomí řadu zbytečných zranění. A některým lidem se dokonce tato zábava stala osudnou. O tragickém případu z Itálie informovaly Národní listy dne 9. ledna 1904.

Národní muzeum představuje osobnost Milana Rastislava Štefánika • V Nové budově Národního muzea byla v úterý otevřena výstava s názvem „Milan Rastislav Štefánik: Generál-osvoboditel“. Návštěvníci se seznámí s touto výraznou osobností našich dějin a odhalí i méně známá fakta o Štefánikově životě.

31. 1. 1868: Na Karlově náměstí poletoval motýl. Vyvolal veliké pozdvižení • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Odkud přišel Halloween? Původně keltská tradice ovládla celý svět • Blíží se Halloween. V posledních letech se tento anglosaský svátek stále více prosazuje i u nás. Víte ale, proč se vlastně slaví a jaká je jeho historie? Vydejte se s námi to zjistit!

5. 11. 1889: Krádeže v pražských kostelech a drsné přepadení na Žižkově • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Spadne někdy Eiffelova věž? Naši předci nepočítali, že vydrží tak dlouho • Eiffelova věž patří mezi nejznámější symboly Paříže i celé Francie. Ve své době ji lidé považovali za malý zázrak. Jak ale dokládá článek z Národních listů ze srpna 1891, příliš se nepředpokládalo, že by mohla vydržet stát až do 21. století.

Jmelí má magickou moc a zázračné léčivé účinky, ale jen za určitých podmínek • Jmelí zavěšené v domácnosti patří k tradičním vánočním zvykům. Od nepaměti je tato rostlina považována za magickou a lidé jí připisují zázračnou moc. Kromě toho má však i prokazatelné léčebné účinky.

26. 3. 1889: Nepovedený pohřeb a případy drzých pražských zlodějů • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

21. 9. 1889: Nepoctivý služebník, historický nález a nezvykle chladné počasí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

14. 5. 1889: Zoufalá matka utopila své dvě děti v jámě za městem • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Mléková polévka, játrová omáčka. Připomeňte si blafy ze socialistické školní jídelny • Školní jídelna bývala v dřívějších dobách pro většinu dětí postrachem. Stravování v těchto zařízeních nicméně doznalo v posledních letech mnoha změn. Díky osvětě známých kuchařů pronikají i do kdysi zatuchlého prostředí moderní trendy a suroviny. Starší ročníky si ale jistě dobře pamatují na to, jak to bylo dříve.

Austrálie má obrovský problém. Řešení marně hledá přes 130 let • Australský kontinent už od konce předminulého století decimují přemnožení králíci. Ti spotřebují enormní množství vegetace, což připravuje místní dobytek a původní býložravce o potravu, ale také vede k erozím a splachu úrodné půdy. Každoroční škody zemědělců se počítají v miliardách korun.

Unikátní protiatomový bunkr Folimanka se o víkendu opět otevře pro návštěvníky • Jeden z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy se v sobotu 13. července 2019 opět otevře pro veřejnost. Unikátní prostory si zájemci budou moci prohlédnout od 9 do 15 hodin.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

Starý seladon u soudu za nemravné návrhy mladým dívkám • Láska je mocná čarodějka a citům člověk neporučí. Dokládá to i více než sto let starý příběh jednoho amerického muže, který se zamiloval do mladé dívky a dostal se kvůli tomu až před soud. O případu informovaly v Praze vydávané Národní listy v srpnu 1903.

28. 11. 1868: Kvůli nepozornosti chůvy přišlo dítě o život • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.