Umíte si stanovit vlastní hranice? Naučit se říkat „NE“ je mimořádně důležité

MagazínIvana Kratochvílová13. července 20233 minuty čtení

Foto: Unsplash

Každý z nás se v průběhu života dostane do situací, ve kterých je nezbytné vyjádřit své vlastní hranice, potřeby a preference. Naučit se říkat jasné „NE“ je dovedností, která je pro mnoho lidí obtížná. Přestože se může zdát, že je snadné odmítnout žádost nebo nabídku, ve skutečnosti se často bojíme negativního ohlasu, zklamání druhých nebo pocitu viny.

V tomto článku si řekneme, proč je důležité se naučit říkat toto zázračné slovíčko, proč nám to často přináší problémy, jaké jsou metody, abychom se to naučili, jak dlouho to může trvat a co se stane, když si tuto dovednost nikdy neosvojíme. A také se podíváme na to, jak se naučit přijímat „NE“ z druhé strany.

Proč je „NE“ důležité

Říkat „NE“ znamená uvědomovat si naši vlastní integritu, hranice a duševní zdraví. Když říkáme „NE“, chráníme sebe samotné a vyjadřujeme vlastní potřeby. Zároveň tím hovoříme i sami k sobě. Dáváme si tím najevo, že si sami sebe vážíme a jsme sebevědomí. Každý člověk se narodil s právem na vlastní rozhodování. Bez schopnosti říkat „NE“ se můžeme stát oběťmi manipulace, pouhými loutkami v životních hrách někoho jiného. Přijdeme tak o čas, energii i radost ze života.

Proč je to obtížné

Pro mnoho lidí je obtížné říkat „NE“, protože mají strach z odmítnutí, konfliktu a negativní reakce druhých. Cítíme potřebu být milí, oblíbení a přijatí ve společnosti, a tak se často obětujeme pro potěšení ostatních. Tato tendence může být naučená již v dětství, kdy jsme byli odměňováni za poslušnost a trestáni za vzdorování. Dále může hrát roli strach z osamění, ztráty vztahů a ztráty příležitostí.

Metody, jak se to naučit

Naučit se říkat „NE“ je proces, který vyžaduje odvahu, sebepoznání a především trénink. Zde je několik užitečných metod:

1. Sebepoznání: Prozkoumejte své vlastní potřeby, hodnoty a preference. Uvědomte si, že máte právo na své vlastní rozhodování a hranice.

2. Praxe: Začněte cvičit „NE“ ve zdravých a bezpečných situacích. Například si zkuste odmítnout nabídku na společenskou událost, když se necítíte dobře, žádost žebráků o drobné, žádost o výpomoc kolegy v práci atd.

3. Komunikace: Naučte se vyjadřovat své potřeby a hranice jasně a narovinu. Buďte upřímní a respektujte jak sebe, tak i druhé. Neschovávejte se za výmluvy.

4. Hledání podpory: Hovořte o svém procesu s důvěryhodnými přáteli, rodinou nebo terapeutem. Získání podpory a povzbuzení od druhých může být pro učení se „NE“ velmi prospěšné.

Jak dlouho to trvá

Každý jedinec je odlišný, a proto je obtížné určit přesnou dobu, jak tento proces potrvá právě vám. Někteří jsou rychlejší, zatímco jiní potřebují více času a tréninku. Důležité je být trpělivý sám a necítit se provinile, pokud vše nepůjde tzv. „na první dobrou“.

Co když neříkáme „NE“?

Když neumíme říkat „NE“, můžeme se dostat do situací, které nám nepřinášejí štěstí nebo které ohrožují naše vlastní blaho. Můžeme se přetěžovat prací, obětovat svůj volný čas a zdraví kvůli ostatním. Nedostatek schopnosti odmítnout nechtěné lidi, věci a události často vede k narušení vztahů a pocitu vnitřní frustrace.

Jak přijmout odmítnutí z druhé strany

Stejně jako je důležité se naučit říkat „NE“, musíme být v souladu i s případným odmítnutím od druhých. Buďte otevření možnosti, že i druzí lidé mají své vlastní potřeby, stejně jako vy. Naučte se rozlišovat mezi odmítnutím, které je osobní, a odmítnutím, které je prostě jen vyjádřením nepřekročitelných osobních hranic. Nikomu nic nevyčítejte, respektujte to a važte si upřímného a rovného přístupu.

Odvaha říkat „NE“ nás osvobozuje a umožňuje žít autentický život, který odpovídá našim vlastním potřebám a hodnotám. Jak to máte vy? Umíte si stanovit své hranice, nebo se to stále učíte? Těšíme se na vaše komentáře v diskuzi!

Zdroj: Autorský text

Nepřehlédněte

Jsem normální? • V dnešní společnosti je snadné cítit se ztracený, izolovaný nebo jiný. S nekonečnými srovnáními, která nás obklopují na sociálních médiích, v televizi a dokonce i v osobních interakcích, mnozí z nás si kladou otázku: "Jsem normální?"

Máte vzdorovité dítě? Podle psychologů je to jedině dobře • Trápí vás neustálé odmlouvání vašich potomků? Podle amerických psychologů byste za to měli být spíše rádi. Hodné a poslušné děti totiž podle nich v dospělosti mnohem častěji podléhají alkoholu a drogám, nedokáží se výrazněji prosadit a jejich život tak může být celkově méně kvalitní.

Samomluva může být příznak duševní choroby • Snad každý člověk si čas od času mluví sám pro sebe. Říkat nahlas své myšlenky, aniž by byl v okolí někdo jiný, je podle psychologů do určité míry zcela normální. Pokud je ale samomluva častá, může jít o příznak závažné psychické poruchy.

Samomluva může být známkou vážné nemoci.

Recept na štěstí je jednoduchý. Vědci ho shrnuli do čtyř bodů • Snad každý člověk si přeje být v životě šťastný, i když ne každému se to daří. Podle odborníků Kalifornské univerzity přitom recept na štěstí není zase tak složitý. Na celou problematiku se podívali z vědeckého hlediska a závěry své práce shrnuli do čtveřice jednoduchých bodů.

Sapiosexuály krásou neohromíte. Vyhledávají jiné kvality • Výběr ideálního partnera se řídí mnoha faktory. Většinu lidí přitahuje na první pohled fyzický vzhled, případně i povaha nebo stav bankovního konta. Existuje ale skupina lidí, kterou namísto toho zajímá něco úplně jiného.

Ghosting jako nešvar dnešního seznamování • Každý, kdo se pohybuje ve světě online seznamování, si jistě už někdy všiml termínu ghosting. Tento fenomén je stále častější a v posledních letech a bohužel se stal neodmyslitelnou součástí moderního způsobu komunikace. Ghosting označuje situaci, kdy se jedna osoba v kontaktu s druhou náhle přestane ozývat, ignoruje zprávy a v podstatě zmizí z života toho druhého bez jakéhokoli vysvětlení. Ačkoli se ghosting často vyskytuje v online randění, rozšířil se i do jiných oblastí mezilidské interakce.

Spánek je mnohem důležitější, než si myslíme, potvrdil výzkum vědců • Cítíte se neustále otrávení a frustrovaní? Rozčílíte se snadno i kvůli nepodstatné malichernosti? Pokud na vás tento popis sedí, přestože vaše povaha byla od malička spíše mírná, měli byste se zaměřit na kvalitu spánku.

Manžela musíte správně vycvičit, tvrdily americké ženy na konci 19. století • Existuje řada zaručených receptů na šťastné manželství. Velmi specifickou taktiku měly newyorské ženy z tzv. „lepší společnosti“ na konci 19. století. Přečtěte si dobový článek z Národních listů, který popisuje, jak s manželem správně nakládat, aby „byl nejen neškodný, ale i užitečný“.

Jak si úspěšně vypěstovat depresi, aby vám vydržela do konce života • Smutek je nedílnou součástí života. Funguje jako nutný ventil extrémních zátěžových podnětů, kterým jsme čas od času vystavováni. Bez smutku by navíc člověk ani nevěděl, co jsou pravé opaky – pocity radosti a štěstí. Když ale špatná nálada trvá příliš dlouho, může se jednat o závažné onemocnění zvané deprese. Část odborníků přitom zastává názor, že někteří lidé si mohou za vznik depresí sami.

Odchod ze sociálních sítí je náročný. Může ale přinést vysvobození z falešného virtuálního světa • Sociální sítě v posledních 10 letech razantním způsobem změnily způsob našeho života. Kromě řady výhod ale mohou na jedince působit i velmi negativně. Není tedy na čase přehodnotit svůj postoj a zvážit případný odchod ze sociálních sítí?

Životního partnera poznáte podle chování. Na některé lidi si dávejte pozor • Jak poznat životního partnera, se kterým zestárnete? Kdyby na to existoval jednoznačný návod – to by bylo na světě dobře! Ale bohužel nic takového nemáme, a tak nezbývá, než se spolehnout na vlastní instinkt a také na generacemi prověřené zkušenosti.

Chodíte s narcisem? Odhalte ho dřív, než vám udělá ze života peklo • Narcistní lidé mají schopnost získat si ve velmi krátké době vaše srdce. Zpočátku jsou okouzlující, hodní, něžní, laskaví – zkrátka dokonalí. Z dlouhodobého hlediska ovšem vztah s takovým člověkem není žádná výhra. Jak narcise poznat a proč si na ně dávat dobrý pozor?

Narcismus postihuje ženy i muže.

Osamělost je epidemie moderní doby. Výrazně zvyšuje riziko demence a řady dalších nemocí • Demence je závažné duševní onemocnění, které postihuje především lidi ve vyšším věku. Projevuje se postupným ubýváním kognitivních funkcí – paměti, intelektu a motivace. Odborníci nyní zjistili, že na rozvoji této choroby může mít zásadní vliv i dlouhodobý pocit osamělosti.

Potlačovaný vztek poznáte snadno. Zakročte včas a vyhněte se fatálním následkům • Více než když jindy jsme vystaveni enormnímu tlaku. Světová pandemie, rozdělená společnost a nastupující ekonomická krize způsobují rozvrat dosavadního společenského života. A když se k tomu nyní přidává ještě nevlídné zimní počasí a nedostatek slunečního světla, máme ty nejlepší předpoklady prožívat návaly vzteku. Jenomže ne všichni se s nimi vyrovnávají stejně.

Vyrovnat se s rozchodem bývá obtížné. Řešení naštěstí existuje • Rozchod nebo rozpad manželství bývají náročnou životní zkouškou. O to víc, pokud jste ztrátě partnera nebo partnerky chtěli za každou předejít, ale všechny vaše snahy byly marné. Jak zvládnout situaci, která vás v příštích týdnech a měsících čeká? Tady je několik tipů.

K čemu slouží žlábek mezi nosem a ústy na lidské tváři • Přemýšleli jste někdy, odkud se vzal kožní žlábek mezi horním rtem a nosem? A jakou vlastně plní funkci? Těmito zapeklitými otázkami se lidstvo zabývalo odjakživa a vznikla díky tomu i řada nejrůznějších poetických vysvětlení. Spolehlivou odpověď přinesli vědci až v minulém století.

Využijte karanténu ve svůj vlastní prospěch • Pryč jsou doby, kdy nikdo neměl na nic čas. Koronavirus vnesl do našich životů strach a nejistotu, zároveň ale každému nabízí možnost provést generální úklid a důkladný průzkum vlastního nitra. Je to příležitost, jaká se dlouho nemusí opakovat. Hloupý je proto každý, kdo si tuto šanci nechá ujít.

S dárky pro děti to nepřehánějte. Můžete jim zkazit celý život, varuje psycholog • Blíží se Vánoce a snad každý rodič touží dopřát svým potomkům jen to nejlepší. Děti tak často pod stromečkem nachází tolik dárků, že často ani nevědí, co s nimi. Psychologové ovšem varují, že je to velká chyba.

Příliš dárků může dětem zkazit život, varuje psycholog.

Čtyřdenní pracovní týden si na měsíc vyzkouší statisíce Čechů • Pracovní trh v příštích deseti letech výrazně změní nastupující automatizace, digitalizace a umělá inteligence. Řada profesí úplně zanikne a poptávka po lidské práci se částečně sníží. Takové jsou alespoň prognózy některých expertů. Po celém světě si už nějaký čas všichni lámou hlavu, jak na tyto změny reagovat. Jednou z variant je zavedení čtyřdenního pracovního týdne, případně zkrácení pracovního dne o jednu až dvě hodiny. Část Čechů si přitom již brzy vyzkouší, jaké to je pracovat pouze 4 dny v týdnu.

Hádáte se o hloupostech? Máte větší šanci na šťastný a dlouhý vztah, potvrdila studie • Američtí vědci přišli s překvapivým zjištěním. Indikátor pevného vztahu leží v něčem, co s obvyklou představou o spokojeném manželství či partnerství příliš nesouzní: v hádkách. Přesněji řečeno v tom, o jaké záležitosti je partneři vedou. Podle výzkumu se tak ve šťastném a stabilním vztahu partneři hádají o maličkosti, vyhýbají se naopak hádkám o zdraví a intimním tématům.