AIDS

24. 7. 2020Virus HIV s příchodem koronaviru nezmizel. Počty nakažených rostou • Ve stínů současné pandemie koronaviru se ocitnul virus HIV, dříve rovněž obávaný strašák. Počty nakažených přitom také neustále rostou. Upozornit na to chce nová kampaň neziskové organizace Loono „Zůstaň negativní“.

Antonín Holý v laboratoři.

1. 9. 2018Polovina lidí s HIV používá jeho léky. Slavný, ale skromný pražský vědec by dnes oslavil narozeniny • Praha 1. září 1936. Právě tehdy se narodil budoucí chemik světového významu a bezpochyby nejslavnější vědec, odkojený Vltavou, profesor Antonín Holý. Vedle Jaroslava Heyrovského (který získal Nobelovu cenu za objev polarografie) a Otto Wichterleho (vynálezce kontaktních čoček a silonu) je profesor Antonín Holý bezpochyby jedním z nejznámějších českých vědců. Právě díky němu dali Češi světu nejvíce léků na HIV/AIDS, ale i na opary, neštovice nebo žloutenku. Skromný vědec, díky jehož patentům se Ústav organické chemie a biochemie v Praze stal špičkovým světovým pracovištěm, vystudoval Gymnázium v Karlíně a pražskou Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Stal se spoluautorem 768 vědeckých publikací a do důchodu odešel až v 75 letech. Zpočátku své kariéry se potýkal s nepochopením výrobců léků v ČSSR i v bývalém socialistickém bloku, neboť výzkum a vývoj antivirotik, na který se celou vědeckou dráhu zaměřoval, byl velmi nákladný. V roce 1976 se mu podařilo navázat spolupráci s výzkumným týmem profesora De Clerqua v belgické Lovani a od roku 1990 jejich patenty odkoupila americká firma Gilead Sciences. Z malé firmy o patnácti zaměstnancích se během let stala přední světová farmaceutická firma, která dnes pražskému ústavu, díky profesoru Holému, posílá 2 miliardy korun ročně a od roku 2006 spolufinancuje i společné výzkumné centrum roční částkou 1,1 milionu dolarů. Byl to právě pražský rodák, profesor Holý, který stojí za celou řadou moderních léků na léčbu AIDS a v průběhu svého výzkumu se stal držitelem 60 světových patentů. Jeho prvním „světovým“ lékem byl ale Vistide, schválený v roce 1996, který působí proti pravým neštovicím a pásovému oparu. Následoval lék proti žloutence typu B a poté již řada antivirotik právě na léčbu HIV/AIDS. Léky profesora Holého dnes na světě užívá více než polovina nakažených HIV. Smutnou shodou náhod je, že přesně v den jeho úmrtí, 16. července, 2012, byl ve Spojených státech schválen jeho převratný lék Truvada jako první lék na světě, určený k prevenci nákazy virem HIV.

Nepřehlédněte

Nejhorší zima v dějinách Česka. Třeskuté sibiřské mrazy, které přicházejí jednou za tisíc let • Meteorologové po celém světě sledují aktuální vývoj, protože lidé chtějí dopředu vědět, jaká bude letos zima. Podle jejich předpovědí by měla být jiná, než ty předchozí. Za vším stojí jev La Niña, který ovlivňuje počasí nejen v Severní Americe, ale i u nás.

Armagedon v České televizi. Rušení kanálů, televizáci bez práce a konec oblíbených pořadů. Všechno mají v rukou politici • Česká televize se dlouhodobě těší přízni diváků. Příští rok ovšem může být pro tuto stanici zlomový. Hrozí, že přestane vysílat některé své kanály, zruší pořady a stovky televizních pracovníků budou bez práce.

Eurojackpot padl. Dva výherci si rozdělí 3 miliardy a nebudou je muset ani danit • V evropské loterii Eurojackpot padla rekordní výhra. Dva šťastní výherci v dnešním losování uspěli a rozdělí si neuvěřitelných 120 milionů euro, což v přepočtu dělá asi 3 miliardy korun. Jedná se maximální a zároveň o jednu z nejvyšších částek, které kdy byly v evropských loteriích vyplaceny.

Advent duše: Proč jsme ztratili schopnost zastavit se v čase Vánoc? • Ve světle předvánočních výloh stojí matka s dítětem. "Mami, já chci všechno," říká holčička a ukazuje na hory pestrobarevných hraček. Tento zdánlivě nevinný moment vystihuje proměnu, kterou Vánoce v posledních desetiletích prošly. Z období určeného k usebrání a vnitřního ztišení se stal festival neutuchající spotřeby, kde hodnotu svátků měříme velikostí nákupního košíku.

Slovensko v slzách. Slavný sportovní komentátor navždy odešel, pamatují ho i čeští posluchači • Slovenský rozhlas přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, kterou díky památnému fotbalovému mistrovství dobře znají i čeští posluchači. Úmrtí dlouholetého sportovního redaktora a komentátora potvrdil pověřený ředitel Slovenského rozhlasu Roman Bomboš.

Češi nevěří, že je to úplně zadarmo. Nová služba startuje, nabízí online staré dobré české filmy • Platformy jako Netflix, Max nebo Disney nabízejí divákům nejen moderní pokoukání, ale sem tam i nějaký ten osvědčený český film. Jenomže co naplat, většinou jsou to jen ty největší šlágry, jako třeba trilogie Slunce Seno, Na samotě u lesa apod. Co když ale dostanete chuť na jinou českou klasiku? Až doteď jste měli smůlu.

Vytuněná čočka na kyselo boří internet. Stačí pár nových ingrediencí a máte pokrm pro samotné bohy • Česká kuchyně na prahu nové revoluce? No, to asi zatím ne, avšak jedno inovované jídlo se nyní se šíří rychlostí blesku po sociálních sítích a bourá všechny předsudky o nudné čočce na kyselo.

Co zaměstnanci doopravdy chtějí od svých šéfů o letošních Vánocích? Průzkum dává jasná data • Pracovní trh dramaticky mění a firmy hledají různé divné způsoby, jak si udržet kvalitní zaměstnance. Poměrně překvapivé zjištění vyšlo z nedávného průzkumu mezi americkými pracovníky. Provedla ho společnost Talker Research mezi 2000 respondenty. A odhaluje zajímavý trend v oblasti pracovní spokojenosti. Ukazuje se, že peníze nejsou vždy tím hlavním motivátorem, který drží lidi v zaměstnání.

Výhra v Eurojackpotu může člověka totálně sejmout. Miliardy neznamenají štěstí, někdy právě naopak. Tihle lidé by mohli vyprávět • V očekávání pátečního losování Eurojackpotu o více než 3 miliardy korun si mnozí barvitě představují, co by s takovou pohádkovou výhrou udělali. Splatit hypotéku, koupit nové auto, zajistit rodinu? Málokdo si ale uvědomuje, jak dramaticky by tak obrovská částka změnila jeho psychiku a život.

Češi trnou napětím. Rozhlasová moderátorka dostala na starost televizního Silvestra. Jak tenhle hokus pokus dopadne? • Silvestrovské vysílání je po léta považováno za výkladní skříň tuzemských televizních stanic. Nova, Prima, Česká televize i Barrandov se snaží nasadit ty nejlepší moderátory, herce a baviče, jen aby se na to dívali lidi.