Jak vypadala Praha před dávnými lety? Aplikace vám to zdarma ukáže!

ZprávyPražskýDEN.cz5. ledna 20181 minuta čtení

Foto: Archiv

Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy vyvinul speciální aplikaci s názvem Dvě Prahy, která umožňuje pozorovat proměny našeho města.

Unikátní historické letecké snímky z let 1938, 1953, 1975 a 1988 můžete v jednom okně srovnávat s aktuální podobnou metropole.

Mapa je dostupná na adrese http://www.dveprahy.cz/

Letecké snímky ilustrují přehledně vývoj městského prostředí, umožnují nacházení míst, která prošla dramatičtějšími změnami i ta, která v téměř nezměněné struktuře zažíváme v podobě, jak je znaly i naše babičky.

Výhodnou vlastností mapy je možnost uzamknout pohled v obou oknech tak, že posunujete jednou mapou a synchronizovaně se vám posunuje i mapa druhá. Jinou možností je sladění měřítka mapy v obou mapových oknech.

Pro snazší orientaci slouží volitelné zapínání popisků v mapě, tj. názvy současných ulic ve velkém detailu území nebo názvy městských částí a katastrů pro zobrazení celé Prahy.

Nádavkem je možné zobrazit také podrobnou mapu Prahy z roku 1842, která je vytvořena na základě úpravy map tzv. povinných císařských otisků Stabilního katastru ze 40. let 19. století.

Nepřehlédněte

Natrhejte si ovoce zdarma! Mapa přehledně ukazuje, kde je to možné • Máte rádi jahody, třešně, jablka, maliny, borůvky a další sladké plody přírody, ale nechce se vám za ně utrácet v supermarketu? Nasbírejte si je zdarma! Autoři projektu Na ovoce sestavili mapu míst v Praze i celé republice, kde je možné si ovocné plody pro vlastní potřeba zcela legálně a bez obav z postihu nasbírat. Jedinou podmínkou pro zájemce je, že si nejdříve přečtou tzv. Kodex sběrače. Spolek Na ovoce si klade za cíl pomocí moderních technologií a komunikačních prostředků obnovit zájem o ovocné stromy a sady v krajině. Vedle správy mapy organizuje volnočasové aktivity pro veřejnost, např. odborné přednášky, vycházky do starých sadů, ovocné slavnosti či dílny o zpracování ovoce. Mapu najdete na webu www.na-ovoce.cz

Gigantická dýně je k vidění v pražské Botanické zahradě • Botanickou zahradu v Praze-Troji už po čtrnácté zaplnily stovky dýní. Od 15. do 31. října se tu koná akce s názvem Tajuplný dýňový podzim.

Unikátní nález! Depozitář Národního muzea ukrýval stovky milionů let starou fosílii • Vědcům z Národního muzea se podařilo nalézt světový unikát – větévku nejstarší dosud objevené suchozemské rostliny. Její tělo uložené v sopečných uloženinách před 432 miliony lety dokazuje, že tehdejší suchozemská flóra už dokázala produkovat kyslík a musela proto mít zelenou barvu. Objev oznámili vědci z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty UK a Geologického ústavu AVČR ve vědeckém časopise Nature Plants.

2. 9. 1868: Drsná rvačka dvou sokyň v lásce skončila překvapivým rozuzlením • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Žárlivé milenky Nemalý sběh lidu spůsobily předevčírem k večeru dvě dívky v sirkové ulici. Měly obě jednoho milovníka, aniž by díky opatrnosti jich vyvolence o tom věděly. Náhodou však se to přece dověděly a při prvním potkání počaly se nejprvé hádati a konečně i rváti. Rozlítěné dívky trhaly jedna s druhé šatstvo, až byl přivolán strážník, by je roztrhl. Ten však k velkému podivení všech přístojících sotva že rvoucí-se dívky zhlédl, rychle odkvapil a jiného strážníka poslal, aby úlohu tu zaň vyřídil. Ten pak šťastně dívky k rozejití-se přinutil. Jak se později shledalo, byl prvně přivolaný strážník obou dívek – milovník, a tudiž ovšem nechtěl proti nim zakročiti. – Pražský denník, 2. 9. 1868 Problémy učitelů Sjezd učitelský, jenž se měl právě v tyto dny v Praze odbývati, byl od c. k. policie zakázán, poněvadž policie myslela, že jej uspořádala zdejší učitelská beseda a stanovy této besedy podobného nic členům nedovolují. Přípravní výbor se z tohoto zákazu odvolal, řka, že je výborem samostatným a nikoliv výborem učitelské besedy, byť ovšem byli v obou těch výborech téměř titéž členové. C. k. místodržitelství tento zákaz zrušilo, avšak uspořádatelé upustili pro letos vůbec od sjezdu celého. – Pražský denník, 2. 9. 1868 [related-post id="12248"] Nosička zlodějka Zatčena byla včera dopoledne na svatováclavském náměstí jistá nosička, jelikož nebyla oprávněna k roznášení věcí. Přihodilo se totiž častěji, že bývali kupující okrádáni od nosiček zboží jich nesoucích tím spůsobem, že tyto na cestě jim i se zbožím uprchly. By se podobným krádežím předešlo, musí každá nosička na své nůši míti připevněnou tabulku a na ní své číslo, a jen taková jest oprávněna k odnášení zboží. Tohoto opatření se však nedostávalo řečené nosičce, za kterouž příčinou zatknuta a peněžitou pokutou potrestána byla. – Pražský denník, 2. 9. 1868

Praha 2 má rozpočet na letošní rok. Nejvíce peněz investuje do školství • Zastupitelé MČ Praha 2 schválili na svém pondělním zasedání rozpočet na rok 2019. I letos roce bude mít Praha 2 vyrovnané hospodaření ve výši 696,69 mil. korun. Nejvíce peněz investuje do školství.

Oprava kolotoče na Letné pokračuje. Víme, kdy se znovu rozjede • Záchrana Letenského kolotoče se blíží k úspěšnému konci. Začíná rekonstrukce interiéru a figur koní, na kterou byla realizována veřejná sbírka. Tato unikátní chráněná technická památka by měla být znovu zprovozněna na podzim příštího roku.

Letenský kolotoč dlouhé roky čekal na opravu.

Pruhy vyhrazené pro autobusy MHD v Praze postupně přibývají • Za uplynulý rok se podařilo zlepšit průjezd a spolehlivost pražských autobusů v dalších 20 problematických silničních úsecích o souhrnné délce téměř 8 km. K nejvýznamnějšímu zlepšení došlo v Bělohorské, Modřanské, Freyově, Kamýcké, Plzeňské a Tupolevově ulici. Nejvíce urychlila soustava nových preferenčních opatření páteřní linku 136. Pro letošní rok je v plánu dalších 11 opatření o celkové délce přes 4 km. Stavět se začne také rozšíření Strakonické ulice.

Vzácný banánovník vykvetl v pražské botanické zahradě • V pražské botanické zahrady vykvetl banánovník Musa muluensis. Jedná se o poměrně vzácný druh, roste pouze na velmi malém území národního parku Mulu na ostrově Borneo. Botanická zahrada hl. m. Prahy má tento nešlechtěný, přírodní banánovník ve svých sbírkách od roku 2010, kdy z Bornea zakoupila semena. Až letos ale rostlina poprvé vykvetla.

26. 5. 1889: Zákeřný škůdce napadl ovocné stromy. Panují obavy o úrodu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Praha nejspíš zbourá Libeňský most, oprava by se nevyplatila • Vedení Prahy obdrželo expertní zprávu Kloknerova ústavu ČVUT o stavu Libeňského mostu. Výsledky hovoří jasně – stav mostu je havarijní a město se bude muset rozhodnout, jak s ním v budoucnu naloží.

Co bude dál s Libeňským mostem?

Jak vycvičit krysy. Známý ruský umělec popsal své triky a úskalí práce • Vladimir Leonidovič Durov (1863–1934) se zapsal do historie jako světoznámý krotitel, cirkusový artista, kouzelník a spisovatel. Kromě jiného se věnoval studiu vlivu životního prostředí na zvířata, používání hypnózy v jejich výcviku a přednáškám o jejich psychologii. Současně je považován za průkopníka nenásilné výcvikové školy založené na humánním a laskavém přístupu ke zvířatům.

Dvě děti se utopily v jezeře u Prahy. Záchranáři už jim nedokázali pomoct • K obrovskému neštěstí došlo ve čtvrtek odpoledne v jezeře Lhota nedaleko Prahy. Utopili se tam dva sedmiletí chlapci. Zmizení chlapců nahlásily na tísňovou linku jejich matky krátce před 15:00 odpoledne. Těla našli ve vodě potápěči po dvou hodinách pátrání. Resuscitace byla neúspěšná. „Potápěči našli ve vodě dvě nezletilé osoby, ale už jim nedokázali pomoci. Místo ohledávají kriminalisté,“ konstatoval mluví středočeských hasičů Petr Svoboda. [related-post id="11480"]

Jezero Lhota v okrese Praha-východ.

Pražská záchranka letos nakoupí 30 nových sanitek za desítky milionů korun • Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy letos nakoupí 30 nových sanitek. Všechny vozy typu Mercedes Sprinter s tzv. skříňovou nástavbou obdrží pražská záchranka od dodavatele do konce roku. Vybavení sanitek připomíná mobilní jednotku intenzivní péče. Na požadavcích uvedených v zadávací dokumentaci se podílely přímo i záchranářské posádky. Vozidla zásadním způsobem přispějí k udržení vysokého standardu poskytované péče pacientům a k obnově vytíženého vozového parku. Nové sanitky nahradí vozidla z let 2007–2009. „Sanitky tzv. skříňového typu se v Praze, ale i v dalších metropolích, osvědčily svou konstrukcí a nesporným přínosem v péči o pacienta, odolností při jízdě po nerovnostech i při nehodách. I proto dosud v Praze při haváriích nedošlo k žádným závažným zraněním transportovaných pacientů ani personálu,“ říká Ján Doubrava, náměstek sekce technicko-provozní ZZS HMP. Prostor vozu umožňuje zdravotníkům mimo jiné přístup k pacientovi z obou stran. Při mimořádných událostech, jako jsou hromadná neštěstí s vysokým počtem zraněných, je možné transportovat více pacientů najednou. „Pražská záchranka je vytíženou záchrannou službou a tomu odpovídá také používané vybavení v sanitních vozech. To musí zajistit i péči o pacienty s nejzávažnějšími zdravotními obtížemi, kteří směřují do specializovaných center v pražských nemocnicích,“ říká Ján Doubrava s tím, že na stanovení požadavků v zadávací dokumentaci se podíleli přímo i záchranáři a řidiči. Důraz byl kladen především na bezpečnost, komfort a kvalitní přístrojové vybavení jak zdravotnickou technikou, tak moderními komunikačními a informačními systémy. [gallery size="full" columns="1" link="none" ids="6061"] Sanitky typu Mercedes Sprinter odpovídají technickým požadavkům, které vyplývají z certifikace jakosti ISO pro oblast výkonu přednemocniční neodkladné péče. Jsou vybaveny sedmistupňovou automatickou převodovkou a motory o výkonu 140 kW, odpovídajícím nejpřísnější emisní normě Euro 6. Vzhledem k množství přístrojů a dalších pomůcek a pro případy, kdy by sanitka transportovala více pacientů najednou, je nutné, aby podvozek uvezl přibližně o půl tuny těžší náklad, než je u vozidel tohoto typu běžné. [related-post id="6003"] Všechny vozy mají ve výbavě vedle monitoru životních funkcí, plicního ventilátoru či kyslíkové terapie také polohovatelný hydraulický stůl, který zajišťuje pacientovi bezpečný a pohodlný transport včetně odpružení pro eliminaci otřesů při přepravě. Nově je pro snazší manipulaci s nosítky při jejich nakládání a vykládání zdravotníkům k dispozici samonakládací systém. Součástí výbavy je také systém výkonné klimatizace, který i za extrémních teplot udržuje optimální podmínky pro uchovávání léčiv i převoz osob. K vybavení patří rovněž tzv. „schodolezy“ – tedy skládací přepravní křeslo vybavené transportními pásy, které usnadňuje transport pacienta, obzvlášť v několikapatrových domech bez výtahů. [related-post id="5916"] Vozový park se rozrůstá Deset nových sanitek, rovněž typu Mercedes Sprinter se skříňovou nástavbou, převzala pražská záchranka naposledy v roce 2016. Pro udržení provozuschopnosti sanitních vozidel při efektivních nákladech na jejich údržbu je potřeba udržovat stáří sanitek zhruba do šesti let při maximálně 250 tisících najetých kilometrů. „V návaznosti na dlouhodobý strategický plán chceme dosáhnout toho, že v roce 2021 bude pražská záchranka vybavena 80 moderními sanitními vozy, jejichž stáří nepřesáhne šest let. Věříme, že nové sanitky přispějí v Praze k zachování excelentních dojezdových časů zdravotnické záchranné služby k pacientům,“ říká radní pro oblast zdravotnictví a bydlení Radek Lacko. [related-post id="5633"] Dodavatelem třiceti kusů sanitek se na základně veřejné zakázky stala společnost BAUS-AT CZECH s.r.o. Hodnota zakázky dosahuje 122 milionů korun, cena pořizovaných vozů RZP je konečná a zahrnuje i jejich kompletní přístrojové vybavení, komunikační a dohledové systémy včetně přístrojového vybavení (tiskárna, přenosný počítač) pro systém elektronické zdravotnické dokumentace, který ZZS HMP zavedla do rutinního provozu od letošního ledna. Vozový park ZZS HMP čítal na konci loňského roku 142 vozidel, která ujela v roce 2017 2,5 milionu kilometrů. Sanitní vozy typu Mercedes Sprinter využívají výjezdové skupiny RZP (rychlá zdravotnická pomoc), které jsou páteří celého systému záchranné  služby u nás i ve světě. U případů první naléhavosti je dojezdový čas záchranářských vozů v Praze do osmi minut od přijetí tísňové výzvy. Posádku vozu tvoří zdravotnický záchranář a řidič nebo dva zdravotničtí záchranáři, kteří si v případě potřeby přivolají lékaře. V Praze vyjíždí denně z 20 základen až 35 vozů RZP.

Předávání nových sanitek v roce 2016.

Podchod propojí Hlavní nádraží se Žižkovem a Vinohrady. Stavba začne za měsíc • Správa železnic vybrala firmu na prodloužení severního podchodu na pražském Hlavním nádraží. Sdružení firem s názvem „MTS+HT CZ – Podchody hl. n.,“ jehož společníky jsou Metrostav a.s. a HOCHTIEF CZ a.s., zrealizuje stavbu za 219,55 milionu korun. Práce začnou letos v květnu a první chodci si díky prodloužení podchodu zkrátí cestu z nádraží do přilehlých městských částí příští rok v srpnu.

3. 9. 1868: Povoz srazil čtyřletou holčičku. Vypadá to s ní špatně • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Přejetá holčička Přejeta byla předevčírem k večeru čtyřletá dívčina v Klementské ulici. Hrála si před domem ještě s několika jinými na písku, kdež právě těžký povoz s nákladem ječmene ulicí touto jel. Kočí křičel na dítky, by se vozu vyhnuly, načež tyto v úzké uličce ke zdi se přitlačily. Nešťastnou jakousi náhodou však jedno z dítek pod zadní kolo, které mu rozdrtilo ruku a nohu. Bolestným nářkem dítka upozorněný vozka zastavil rychle povoz a vytáhl v krvi ležící děvče s roztříštěnými údy spod kola a odevzdal je překvapivší matce, která při pohledu na své strašně pohmožděné dítě do mdlob padla. Přivolaný lékař vzkřísil matku a dal dítě do nemocnice dopraviti, kdež však o uzdravení jeho se pochybuje. – Pražský denník, 3. 9. 1868

Pláčete často u filmů? Mnohé to o vás vypovídá • Úplně poprvé roníme slzy hned při narození. Většinu z nás pak pláč provází po celý život. Někdo pláče často, jiný méně, a někdo dokonce tvrdí, že skoro vůbec. Co když vás ale snadno dokáže rozplakat i fiktivní filmový příběh?

Na Homolce vyzkoušeli poprvé na světě unikátní způsob prevence mozkové mrtvice • Kardiologové z Nemocnice Na Homolce jako první na světě implantovali pacientům do obou krkavic mikrofiltr, který má zachytit případnou krevní sraženinu. Jedná se o preventivní zákrok, chránící nemocné trpící fibrilací srdečních síní před mozkovou mrtvicí.

U stanice metra Vltavská vznikla dočasná venkovní galerie • Na Vltavských kaskádách u stanice metra Vltavská vznikl projekt dočasné venkovní galerie. Kolemjdoucím letos nabídne čtyři tematické výstavy.

Nově narozená žirafa ráda pózuje před objektivy fotografů. Říkají jí Modelka • Pokud v těchto dnech vyrazíte na návštěvu do pražské zoo, rozhodně byste neměli minout Africký dům v horní části zahrady. Čeká tam na vás zajímavá podívaná – mládě žirafy severní narozené 25. ledna už skotačí v expozici.

Mládě žirafy severní v den narození. Následná veterinární prohlídka potvrdila, že jde o samičku.

Rodný dům Jana Palacha se mění na památník. Slavnostní otevření se blíží • V roce 2015 zakoupilo Národní muzeum chátrající objekt ve Všetatech a zahájilo práce na jeho přeměnu na důstojný Památník Jana Palacha. Na jeho novou podobu byla vypsána úspěšná architektonická soutěž. Součástí památníku má být expozice, která ukáže čin Jana Palacha v kontextu dějin 20. století. Slavnostní otevření je plánováno na konec září.

Vítězný návrh Památníku Jana Palacha.