Odchod ze sociálních sítí je náročný. Může ale přinést vysvobození z falešného virtuálního světa

LifestyleTereza Běhalová16. července 20213 minuty čtení

Foto: Unsplash

Sociální sítě v posledních 10 letech razantním způsobem změnily způsob našeho života. Kromě řady výhod ale mohou na jedince působit i velmi negativně. Není tedy na čase přehodnotit svůj postoj a zvážit případný odchod ze sociálních sítí?

Pokud uvažujete, že si zrušíte profily na sociálních sítích, nejspíš k tomu máte nějaký důvod. Možná vás trápí, kolik zbytečného času trávíte prohlížením vyretušovaných fotek vašich přátel z exotických dovolených. Také jste si mohli uvědomit, že jste se po letech ocitli v názorové bublině svých virtuálních přátel, zatímco zbytek společnosti uvažuje o věcech docela jiným způsobem. Neméně závažné je i riziko ztráty soukromí nebo dokonce citlivých osobních údajů.

Je prokázáno, že nadměrné využívání sociálních sítí může v člověku vyvolávat špatné nálady a deprese. Virtuální kontakt nikdy nenahradí osobní setkání. Člověk se přitom může snadno dostat do pasti falešného virtuálního světa, z něhož se jen velmi těžce odchází. Týmy vývojářů neustále zlepšují doporučovací algoritmy na základě vědeckých výzkumů a dat, které jste o sobě již poskytli. Na zdi se vám pak objevuje obsah, který vás z nejrůznějších důvodů přitahuje a zajímá. Jediným cílem je přimět vás, abyste na sociálních sítích trávili co možná nejvíce času.

Existuje cesta ven? Můžeme ještě žít bez toho, aniž bychom rozdávali bezcenné „lajky“ jako na bežícím páse? Možná vám rozhodnutí usnadní následující čtyři body.

1. Ujasněte si své důvody

Sociální sítě jsou návykové, stejně jako třeba alkohol nebo nikotin. Dopamin se z mozku vyplavuje pokaždé, když někdo zareaguje na vaši zveřejněnou fotku nebo status. Léčba každé závislosti závisí na tom, zda se daný jedinec chce uzdravit. Sepište si důvody, proč chcete ze sociálních sítí odejít. Berou vám čas? Cítíte se kvůli nim méněcenní? Vyvolávají ve vás zlobu, závist nebo jiné negativní emoce? V tomto kroku se snažte být maximálně upřímní.

2. Zvažte pro a proti

Všechno má svůj rub a líc. Kromě negativních vlivů mohou být sociální sítě i užitečné. Možná jste díky nim našli svou ztracenou kočku nebo peněženku. Po letech jste se mohli spojit se svými spolužáky ze střední školy. A nejspíš byste nikdy neobjevili tu skvělou mexickou restauraci na druhém konci města. Zvažte, co by případný váš odchod ze sociálních sítí změnil. Zároveň se zkuste zamyslet, zda by se chybějící výhody nedaly vynahradit jiným způsobem. Např. tipy na zajímavé víkendové akce nejsou jen na sítích, ale třeba i v regionálním tisku. Nová přátelství a vztahy můžeme navazovat i v reálném světě…

Foto: Unsplash

3. Řekněte to svému okolí

Pokud negativa převažují nad pozitivy, nejspíš je čas dát si od sociálních sítí na pár týdnů klid, nebo z nich rovnou odejít nadobro. Připravte se na to, že v očích ostatních budete možná působit jako podivíni. Vysvětlete proto své důvody každému, na kom vám záleží. Vaši blízcí pak snadněji pochopí, proč jste si svůj profil zrušili. Zároveň budou vědět, že vás příště mají kontaktovat jiným způsobem. Často se na to zapomíná, ale s mobilním telefonem můžeme stále i telefonovat nebo psát staré dobré SMS zprávy.

4. Odchod ze sociálních sítí je tu

Teoretickou přípravu jste zvládli na výbornou a nyní je čas skutečně ze sociálních cítí odejít. V kalendáři si vyznačte den, kdy se tak stane. Vaše psychika bude mít prostor, aby se na nové podmínky připravila. Pokud jste na sítích závislí, pravděpodobně budete v prvních dnech a týdnech pociťovat silné abstinenční příznaky. V takovém případě se snažte zabavit svou mysl jakoukoliv činností, která vám přináší radost. Také si můžete znovu projít seznam důvodů, kvůli kterým jste tento závažný životní krok učinili. Po čase by se měla začít situace zlepšovat a v životě možná nastanou velké změny.

Zdroj: Autorský text

Nepřehlédněte

Která hudba nejvíce podporuje tvořivost? Vědci říkají, že našli odpověď • Řada lidí si při práci pouští muziku. Někdo dává přednost písním s vokálním doprovodem, jiní volí spíše instrumentální skladby nebo vážnou hudbu. Která možnost je ale nejlepší pro podporu kreativity? Odpověď vědců vás možná překvapí.

Dívka poslouchající hudbu

Jídla od babičky připomínají bezstarostné dětství. Proto je tolik milujeme, i když by šly připravit mnohem lépe • Svíčková na smetaně s houskovými knedlíky, rajská omáčka, klasické české rizoto nebo pečené kuře s bramborovou kaší. Také to nejlepší jídlo vašeho života vařila vaše babička? Možná vás jen klamou dávné vzpomínky a všechno je úplně jinak. Ne vždy je zkrátka jídlo z babiččiny kuchyně objektivně tím nejlepším, které jste kdy jedli.

Potlačovaný vztek poznáte snadno. Zakročte včas a vyhněte se fatálním následkům • Více než když jindy jsme vystaveni enormnímu tlaku. Světová pandemie, rozdělená společnost a nastupující ekonomická krize způsobují rozvrat dosavadního společenského života. A když se k tomu nyní přidává ještě nevlídné zimní počasí a nedostatek slunečního světla, máme ty nejlepší předpoklady prožívat návaly vzteku. Jenomže ne všichni se s nimi vyrovnávají stejně.

Sebevraždy podle profesí. Kdo chce ukončit život nejčastěji? • Lidé vykonávající určité profese mohou být více ohroženi rizikem případné sebevraždy. Ukázala to analýza, kterou si nechala vypracovat americká vláda kvůli vzrůstajícímu počtu sebevražd v zemi.

Závislost na nosním spreji může být nebezpečná. Jak se jí zbavit? • Každého z nás čas od času postihne nachlazení a s ním spojená rýma. V takových případech obvykle sáhneme po spreji do nosu, který nás spolehlivě zbaví obtíží. Tyto výrobky mají ovšem jeden nebezpečný vedlejší účinek. Mohou být návykové a zdraví škodlivé.

Samomluva může být příznak duševní choroby • Snad každý člověk si čas od času mluví sám pro sebe. Říkat nahlas své myšlenky, aniž by byl v okolí někdo jiný, je podle psychologů do určité míry zcela normální. Pokud je ale samomluva častá, může jít o příznak závažné psychické poruchy.

Samomluva může být známkou vážné nemoci.

Čtyřdenní pracovní týden si na měsíc vyzkouší statisíce Čechů • Pracovní trh v příštích deseti letech výrazně změní nastupující automatizace, digitalizace a umělá inteligence. Řada profesí úplně zanikne a poptávka po lidské práci se částečně sníží. Takové jsou alespoň prognózy některých expertů. Po celém světě si už nějaký čas všichni lámou hlavu, jak na tyto změny reagovat. Jednou z variant je zavedení čtyřdenního pracovního týdne, případně zkrácení pracovního dne o jednu až dvě hodiny. Část Čechů si přitom již brzy vyzkouší, jaké to je pracovat pouze 4 dny v týdnu.

Duše potřebuje každodenní péči. Zásady psychohygieny mnoho lidí zanedbává • Více než 21 milionů obyvatel USA podle výzkumů trpí depresemi nebo dlouho přetrvávající špatnou náladou. Není pochyb, že i v našich končinách bude toto číslo vysoké. Mnozí si přitom cestu k životní radosti a vyrovnanosti zcela zbytečně uzavírají nesprávnými návyky. Co tedy dělat, abychom měli dostatek energie a cítili se šťastní?

Co by extroverti měli vědět o introvertech • Ve společnosti se setkáváme s nejrůznějšími typy lidí. Jedni jsou za každých okolností středem pozornosti, druzí raději sedí tiše v koutě. Právě introverti jsou kvůli své povaze, kdy příliš moc nemluví a dávají si na čas, aby se uvolnili, často považováni extrovertnějším okolím za arogantní, namyšlené a náladové. To však vůbec není pravda. Introvertní lidé mají jen jiný pohled na život a mezilidské vztahy. Co by měli extroverti vědět o introvertech?

Zažeňte špatnou náladu. I v karanténě můžete prožívat štěstí • Pandemie koronaviru opět zahnala většinu lidí do domácí izolace. Současná situace představuje velký nápor na psychiku. Není přitom výjimkou, že se s ní těžce vyrovnávají i jinak odolní jedinci. Co dělat, abyste se doma nezbláznili?

Osamělost je epidemie moderní doby. Výrazně zvyšuje riziko demence a řady dalších nemocí • Demence je závažné duševní onemocnění, které postihuje především lidi ve vyšším věku. Projevuje se postupným ubýváním kognitivních funkcí – paměti, intelektu a motivace. Odborníci nyní zjistili, že na rozvoji této choroby může mít zásadní vliv i dlouhodobý pocit osamělosti.

Jeden zaměstnanec s depresí ubere firmě 32 pracovních dní. Jak pečovat o duševní zdraví svých zaměstnanců? • Na 10. října připadá Světový den duševního zdraví. Tomu dle odborníků svědčí práce, na druhou stranu však samo zaměstnání nebo pracovní prostředí může k psychickým problémům napomáhat. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že například depresí trpí celosvětově až 300 milionů lidí, kvůli čemuž přichází světová ekonomika každý rok o 1 bilion dolarů. Jak mohou zaměstnavatelé pomoci ke zlepšení či udržení duševního zdraví svých pracovníků?

Podivná hra mozku. Zlé sny mají nejspíš svůj speciální účel • Snad každý člověk v noci čas od času zažívá děsivé sny a noční můry. Vědcům se dlouho nedařilo spolehlivě odpovědět na otázku, proč nás mozek v čase spánku, kdy bychom v klidu měli odpočívat a nabírat síly na další den, takto nepříjemně trápí. Teď se ale zdá, že už možná konečně máme klíč k rozluštění celé záhady.

Závislost na práci snižuje kvalitu života. Jak poznat workoholika? • Téměř polovina lidí se považuje za workoholiky, ovšem zhruba 30 % z nich přiznává, že jejich závislost na práci má na svědomí potřeba vydělat dostatek peněz. Takové jsou výsledky nejnovější studie agentury OnePoll. Jedním z hlavních znaků workoholismu je například i nedostatečné čerpání dovolené. V tomto ohledu jsou ohroženi i čeští zaměstnanci, z nichž si více než pětina nevybírá ani polovinu zákonem stanovené dovolené.

Láska a přátelství jsou pro lidské zdraví mnohem důležitější, než si myslíte • Přátelství, to je někdy víc, než láska, zpívá Petr Rezek v notoricky známé písničce. Vědci z celého svět se shodují, že pokud člověk často trpí pocity osamělosti a nejrůznějšími splíny, je větší pravděpodobnost, že se to projeví oslabením imunitního systému. Oproti tomu lidé, kteří se dostatečně socializují, jsou nejen zdravější, ale dožívají se i vyššího věku. K čemu dalšímu jsou přátelé a partneři ještě dobří?

Psychologické triky supermarketů. Proč skoro vždycky utrácíme víc, než chceme a potřebujeme • Supermarkety jsou již tři desítky let nedílnou součástí českého trhu s potravinami. A stejně tak dlouho nás jejich provozovatelé podvědomě nutí, abychom u nich utratili co nejvíce peněz. Odhalujeme psychologické finty, které na nás úspěšně aplikují.

Sny o pavoucích: Symbolika, lidové pověry, snáře a moderní psychologie • Sny jsou fascinující okna do naší podvědomé mysli, která nám často představují různé obrazy, situace a bytosti. Jedním z neobvyklých a mnohdy děsivých snových symbolů jsou pavouci. Ti dokážou vyvolat šok, odpor nebo dokonce strach, a tak není divu, že mnoho lidí se zajímá o to, co tyto sny mohou znamenat.

Proč inteligentní lidé nejsou šťastní a co se s tím dá dělat • Štěstí můžeme definovat jako pocit dlouhodobé pohody a životní spokojenosti. Touží po něm snad každý, ale jeho vnímání je značně subjektivní. Pro někoho znamená štěstí spokojený rodinný život, jiní touží po úspěšné pracovní kariéře a finančním zajištění. Existuje ale řada lidí, kteří šťastní nejsou, i když jim nic z toho nechybí. Vědci zjistili, že pocity osamělosti, smutku a melancholie zažívají i přes příznivé životní podmínky a naplnění všech materiálních potřeb především nadprůměrně inteligentní lidé. Proč to tak je?

Inteligence může být překážkou na cestě za štěstím.

Sapiosexuály krásou neohromíte. Vyhledávají jiné kvality • Výběr ideálního partnera se řídí mnoha faktory. Většinu lidí přitahuje na první pohled fyzický vzhled, případně i povaha nebo stav bankovního konta. Existuje ale skupina lidí, kterou namísto toho zajímá něco úplně jiného.

Být lakomý a sobecký se finančně vůbec nevyplácí, zjistil výzkum • Lakomci, sobci a škudlilové se ve společnosti netěší příliš velké oblibě. Všeobecně se ale předpokládá, že tito lidé díky své chamtivosti ušetří spoustu peněz, takže jsou tím pádem materiálně lépe zajištění. Nejnovější zjištění ale tento mýtus vyvrací.