Odchod ze sociálních sítí je náročný. Může ale přinést vysvobození z falešného virtuálního světa

LifestyleTereza Běhalová16. července 20213 minuty čtení

Foto: Unsplash

Sociální sítě v posledních 10 letech razantním způsobem změnily způsob našeho života. Kromě řady výhod ale mohou na jedince působit i velmi negativně. Není tedy na čase přehodnotit svůj postoj a zvážit případný odchod ze sociálních sítí?

Pokud uvažujete, že si zrušíte profily na sociálních sítích, nejspíš k tomu máte nějaký důvod. Možná vás trápí, kolik zbytečného času trávíte prohlížením vyretušovaných fotek vašich přátel z exotických dovolených. Také jste si mohli uvědomit, že jste se po letech ocitli v názorové bublině svých virtuálních přátel, zatímco zbytek společnosti uvažuje o věcech docela jiným způsobem. Neméně závažné je i riziko ztráty soukromí nebo dokonce citlivých osobních údajů.

Je prokázáno, že nadměrné využívání sociálních sítí může v člověku vyvolávat špatné nálady a deprese. Virtuální kontakt nikdy nenahradí osobní setkání. Člověk se přitom může snadno dostat do pasti falešného virtuálního světa, z něhož se jen velmi těžce odchází. Týmy vývojářů neustále zlepšují doporučovací algoritmy na základě vědeckých výzkumů a dat, které jste o sobě již poskytli. Na zdi se vám pak objevuje obsah, který vás z nejrůznějších důvodů přitahuje a zajímá. Jediným cílem je přimět vás, abyste na sociálních sítích trávili co možná nejvíce času.

Existuje cesta ven? Můžeme ještě žít bez toho, aniž bychom rozdávali bezcenné „lajky“ jako na bežícím páse? Možná vám rozhodnutí usnadní následující čtyři body.

1. Ujasněte si své důvody

Sociální sítě jsou návykové, stejně jako třeba alkohol nebo nikotin. Dopamin se z mozku vyplavuje pokaždé, když někdo zareaguje na vaši zveřejněnou fotku nebo status. Léčba každé závislosti závisí na tom, zda se daný jedinec chce uzdravit. Sepište si důvody, proč chcete ze sociálních sítí odejít. Berou vám čas? Cítíte se kvůli nim méněcenní? Vyvolávají ve vás zlobu, závist nebo jiné negativní emoce? V tomto kroku se snažte být maximálně upřímní.

2. Zvažte pro a proti

Všechno má svůj rub a líc. Kromě negativních vlivů mohou být sociální sítě i užitečné. Možná jste díky nim našli svou ztracenou kočku nebo peněženku. Po letech jste se mohli spojit se svými spolužáky ze střední školy. A nejspíš byste nikdy neobjevili tu skvělou mexickou restauraci na druhém konci města. Zvažte, co by případný váš odchod ze sociálních sítí změnil. Zároveň se zkuste zamyslet, zda by se chybějící výhody nedaly vynahradit jiným způsobem. Např. tipy na zajímavé víkendové akce nejsou jen na sítích, ale třeba i v regionálním tisku. Nová přátelství a vztahy můžeme navazovat i v reálném světě…

Foto: Unsplash

3. Řekněte to svému okolí

Pokud negativa převažují nad pozitivy, nejspíš je čas dát si od sociálních sítí na pár týdnů klid, nebo z nich rovnou odejít nadobro. Připravte se na to, že v očích ostatních budete možná působit jako podivíni. Vysvětlete proto své důvody každému, na kom vám záleží. Vaši blízcí pak snadněji pochopí, proč jste si svůj profil zrušili. Zároveň budou vědět, že vás příště mají kontaktovat jiným způsobem. Často se na to zapomíná, ale s mobilním telefonem můžeme stále i telefonovat nebo psát staré dobré SMS zprávy.

4. Odchod ze sociálních sítí je tu

Teoretickou přípravu jste zvládli na výbornou a nyní je čas skutečně ze sociálních cítí odejít. V kalendáři si vyznačte den, kdy se tak stane. Vaše psychika bude mít prostor, aby se na nové podmínky připravila. Pokud jste na sítích závislí, pravděpodobně budete v prvních dnech a týdnech pociťovat silné abstinenční příznaky. V takovém případě se snažte zabavit svou mysl jakoukoliv činností, která vám přináší radost. Také si můžete znovu projít seznam důvodů, kvůli kterým jste tento závažný životní krok učinili. Po čase by se měla začít situace zlepšovat a v životě možná nastanou velké změny.

Zdroj: Autorský text

Nepřehlédněte

Zdánlivě banální slova, která mohou rozbít manželství • Odborníci na vztahy se shodují, že pro spokojené soužití dvou lidí je základním předpokladem dobrá komunikace. Pokud vám na vztahu záleží, měli byste se snažit pozitivně rozvíjet konverzaci a zároveň se vyhnout několika velmi toxickým slovům.

Jeden zaměstnanec s depresí ubere firmě 32 pracovních dní. Jak pečovat o duševní zdraví svých zaměstnanců? • Na 10. října připadá Světový den duševního zdraví. Tomu dle odborníků svědčí práce, na druhou stranu však samo zaměstnání nebo pracovní prostředí může k psychickým problémům napomáhat. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že například depresí trpí celosvětově až 300 milionů lidí, kvůli čemuž přichází světová ekonomika každý rok o 1 bilion dolarů. Jak mohou zaměstnavatelé pomoci ke zlepšení či udržení duševního zdraví svých pracovníků?

Děs a hrůza pod maskou. Proč se klaunů většina lidí bojí? • Jejich úkolem je bavit a rozdávat radost, přesto ale mnoha dětem i dospělým nahánějí spíš děs a hrůzu. Vědci se zabývali otázkou, proč v nás klauni vyvolávají negativní emoce. A tady je odpověď.

Samomluva může být příznak duševní choroby • Snad každý člověk si čas od času mluví sám pro sebe. Říkat nahlas své myšlenky, aniž by byl v okolí někdo jiný, je podle psychologů do určité míry zcela normální. Pokud je ale samomluva častá, může jít o příznak závažné psychické poruchy.

Samomluva může být známkou vážné nemoci.

Závislost na práci snižuje kvalitu života. Jak poznat workoholika? • Téměř polovina lidí se považuje za workoholiky, ovšem zhruba 30 % z nich přiznává, že jejich závislost na práci má na svědomí potřeba vydělat dostatek peněz. Takové jsou výsledky nejnovější studie agentury OnePoll. Jedním z hlavních znaků workoholismu je například i nedostatečné čerpání dovolené. V tomto ohledu jsou ohroženi i čeští zaměstnanci, z nichž si více než pětina nevybírá ani polovinu zákonem stanovené dovolené.

S dárky pro děti to nepřehánějte. Můžete jim zkazit celý život, varuje psycholog • Blíží se Vánoce a snad každý rodič touží dopřát svým potomkům jen to nejlepší. Děti tak často pod stromečkem nachází tolik dárků, že často ani nevědí, co s nimi. Psychologové ovšem varují, že je to velká chyba.

Příliš dárků může dětem zkazit život, varuje psycholog.

Rozvod rodičů poznamená člověka celoživotně, potvrdila studie • Životy dětí z rozvedených rodin se značně liší od těch, jejichž rodiče stále žijí spolu. Zdaleka přitom nejde jen o praktickou stránku věci, jako je například oddělené trávení času s každým rodičem zvlášť. Nová vědecká studie potvrdila, že následky rozvodu si děti přenáší i do dospělosti a do svých vztahů.

Životního partnera poznáte podle chování. Na některé lidi si dávejte pozor • Jak poznat životního partnera, se kterým zestárnete? Kdyby na to existoval jednoznačný návod – to by bylo na světě dobře! Ale bohužel nic takového nemáme, a tak nezbývá, než se spolehnout na vlastní instinkt a také na generacemi prověřené zkušenosti.

Letošní zima je nekonečná. Loňský duben vypadal úplně jinak • Zdá se, že zimě se letos nechce odejít. Kalendář už je sice za polovinou dubna, ale venkovní teploty v těchto dnech stěží dosahují 7 stupňů Celsia. A v noci občas i mrzne.

Zažeňte špatnou náladu. I v karanténě můžete prožívat štěstí • Pandemie koronaviru opět zahnala většinu lidí do domácí izolace. Současná situace představuje velký nápor na psychiku. Není přitom výjimkou, že se s ní těžce vyrovnávají i jinak odolní jedinci. Co dělat, abyste se doma nezbláznili?

Facebook se radikálně promění. Nová podoba už klepe na dveře • Sociální síť s největším počtem uživatelů na světě v dohledné době zásadně změní svou podobu. Facebooku by měl v nejbližších dnech spustit pro všechny uživatele na celém světě modernější design. Ne všichni ale novinku vítají.

K čemu slouží žlábek mezi nosem a ústy na lidské tváři • Přemýšleli jste někdy, odkud se vzal kožní žlábek mezi horním rtem a nosem? A jakou vlastně plní funkci? Těmito zapeklitými otázkami se lidstvo zabývalo odjakživa a vznikla díky tomu i řada nejrůznějších poetických vysvětlení. Spolehlivou odpověď přinesli vědci až v minulém století.

Zdrogované Česko. Nelegální látku vyzkoušel každý třetí člověk. Závislým nově pomáhá infolinka • Národní linka pro odvykání rozšiřuje poskytované služby. Specializovaná telefonická poradna, provozovaná Českou koalicí proti tabáku, již delší dobu nabízí bezplatnou pomoc klientům bojujícím se závislostí na kouření, alkoholu a patologickém hraní. Od letošního srpna se nově zaměří také na pomoc uživatelům nelegálních drog – marihuany, extáze, nových syntetických drog, kokainu, pervitinu, opioidů a dalších.

Míra IQ ovlivňuje, zda vstoupíte do manželství. U každého pohlaví ale jinak • Vysoká inteligence je všeobecně společností vnímána jako pozitivní a obdivuhodná. Psychologové však už několik desítek let upozorňují na fakt, že jedinci obdaření geniálním mozkem mohou mít zároveň i určité osobnostní limity.

Psychologické triky supermarketů. Proč skoro vždycky utrácíme víc, než chceme a potřebujeme • Supermarkety jsou již tři desítky let nedílnou součástí českého trhu s potravinami. A stejně tak dlouho nás jejich provozovatelé podvědomě nutí, abychom u nich utratili co nejvíce peněz. Odhalujeme psychologické finty, které na nás úspěšně aplikují.

Co všechno o člověku prozradí jeho vlastní nepořádek • Nepořádek má mnoho podob. Známe to všichni. Tady rozložené časopisy, o kousek dál počmárané papírky s „důležitými“ poznámkami, mezi nimi hrnky od kávy. Přes židli pak pohozené oblečení, v knihovně roky nečtené knihy a půda plná starého harampádí. Každý máme ten svůj uklízecí nešvar. Víte ale, co můžete ze svého nepořádku vyčíst?

Nepořádek jako zrcadlo naši mysli.

Novoroční předsevzetí chytře a s rozmyslem. Jak to udělat, abyste v příštím roce byli skutečně lepší • Nový rok se blíží a s ním i čas bilancování, ale i plánování věcí budoucích. Pokud nechcete, aby vaše novoroční předsevzetí opět skončilo jen ve fázi ušlechtilých představ, zkuste na to jít tentokrát chytřeji.

Emocionální upíři zpočátku vypadají jako příjemní lidé. Naučte se je odhalit • Udržovat vztahy s druhými lidmi patří mezi nejzákladnější lidské potřeby. Vědci potvrzují, že kvalitní sociální vazby utužují zdraví, prodlužují život a jsme díky nim celkově šťastnější. Problém ale nastává, když se ve vašem okolí objeví jeden nebo více tzv. emocionálních upírů.

Sny o mravencích symbolizují naše touhy i momentální přetížení • Sny jsou fascinujícím fenoménem, který nám umožňuje zažívat neuvěřitelná dobrodružství, navštěvovat různé světy a prozkoumávat nejtajnější hlubiny naší mysli. Často jsou plné záhadných symbolů, které nám poskytují náhledy do našich vnitřních pocitů a podvědomí. Jedním z těchto symbolů bývají často i mravenci. Co tedy mohou tito drobní tvorové znamenat v našem snovém světě?

Proč inteligentní lidé nejsou šťastní a co se s tím dá dělat • Štěstí můžeme definovat jako pocit dlouhodobé pohody a životní spokojenosti. Touží po něm snad každý, ale jeho vnímání je značně subjektivní. Pro někoho znamená štěstí spokojený rodinný život, jiní touží po úspěšné pracovní kariéře a finančním zajištění. Existuje ale řada lidí, kteří šťastní nejsou, i když jim nic z toho nechybí. Vědci zjistili, že pocity osamělosti, smutku a melancholie zažívají i přes příznivé životní podmínky a naplnění všech materiálních potřeb především nadprůměrně inteligentní lidé. Proč to tak je?

Inteligence může být překážkou na cestě za štěstím.