Odchod ze sociálních sítí je náročný. Může ale přinést vysvobození z falešného virtuálního světa
Foto: Unsplash
Sociální sítě v posledních 10 letech razantním způsobem změnily způsob našeho života. Kromě řady výhod ale mohou na jedince působit i velmi negativně. Není tedy na čase přehodnotit svůj postoj a zvážit případný odchod ze sociálních sítí?
Pokud uvažujete, že si zrušíte profily na sociálních sítích, nejspíš k tomu máte nějaký důvod. Možná vás trápí, kolik zbytečného času trávíte prohlížením vyretušovaných fotek vašich přátel z exotických dovolených. Také jste si mohli uvědomit, že jste se po letech ocitli v názorové bublině svých virtuálních přátel, zatímco zbytek společnosti uvažuje o věcech docela jiným způsobem. Neméně závažné je i riziko ztráty soukromí nebo dokonce citlivých osobních údajů.
Je prokázáno, že nadměrné využívání sociálních sítí může v člověku vyvolávat špatné nálady a deprese. Virtuální kontakt nikdy nenahradí osobní setkání. Člověk se přitom může snadno dostat do pasti falešného virtuálního světa, z něhož se jen velmi těžce odchází. Týmy vývojářů neustále zlepšují doporučovací algoritmy na základě vědeckých výzkumů a dat, které jste o sobě již poskytli. Na zdi se vám pak objevuje obsah, který vás z nejrůznějších důvodů přitahuje a zajímá. Jediným cílem je přimět vás, abyste na sociálních sítích trávili co možná nejvíce času.
Existuje cesta ven? Můžeme ještě žít bez toho, aniž bychom rozdávali bezcenné „lajky“ jako na bežícím páse? Možná vám rozhodnutí usnadní následující čtyři body.
1. Ujasněte si své důvody
Sociální sítě jsou návykové, stejně jako třeba alkohol nebo nikotin. Dopamin se z mozku vyplavuje pokaždé, když někdo zareaguje na vaši zveřejněnou fotku nebo status. Léčba každé závislosti závisí na tom, zda se daný jedinec chce uzdravit. Sepište si důvody, proč chcete ze sociálních sítí odejít. Berou vám čas? Cítíte se kvůli nim méněcenní? Vyvolávají ve vás zlobu, závist nebo jiné negativní emoce? V tomto kroku se snažte být maximálně upřímní.
2. Zvažte pro a proti
Všechno má svůj rub a líc. Kromě negativních vlivů mohou být sociální sítě i užitečné. Možná jste díky nim našli svou ztracenou kočku nebo peněženku. Po letech jste se mohli spojit se svými spolužáky ze střední školy. A nejspíš byste nikdy neobjevili tu skvělou mexickou restauraci na druhém konci města. Zvažte, co by případný váš odchod ze sociálních sítí změnil. Zároveň se zkuste zamyslet, zda by se chybějící výhody nedaly vynahradit jiným způsobem. Např. tipy na zajímavé víkendové akce nejsou jen na sítích, ale třeba i v regionálním tisku. Nová přátelství a vztahy můžeme navazovat i v reálném světě…
3. Řekněte to svému okolí
Pokud negativa převažují nad pozitivy, nejspíš je čas dát si od sociálních sítí na pár týdnů klid, nebo z nich rovnou odejít nadobro. Připravte se na to, že v očích ostatních budete možná působit jako podivíni. Vysvětlete proto své důvody každému, na kom vám záleží. Vaši blízcí pak snadněji pochopí, proč jste si svůj profil zrušili. Zároveň budou vědět, že vás příště mají kontaktovat jiným způsobem. Často se na to zapomíná, ale s mobilním telefonem můžeme stále i telefonovat nebo psát staré dobré SMS zprávy.
4. Odchod ze sociálních sítí je tu
Teoretickou přípravu jste zvládli na výbornou a nyní je čas skutečně ze sociálních cítí odejít. V kalendáři si vyznačte den, kdy se tak stane. Vaše psychika bude mít prostor, aby se na nové podmínky připravila. Pokud jste na sítích závislí, pravděpodobně budete v prvních dnech a týdnech pociťovat silné abstinenční příznaky. V takovém případě se snažte zabavit svou mysl jakoukoliv činností, která vám přináší radost. Také si můžete znovu projít seznam důvodů, kvůli kterým jste tento závažný životní krok učinili. Po čase by se měla začít situace zlepšovat a v životě možná nastanou velké změny.