Odchod ze sociálních sítí je náročný. Může ale přinést vysvobození z falešného virtuálního světa

LifestyleTereza Běhalová16. července 20213 minuty čtení

Foto: Unsplash

Sociální sítě v posledních 10 letech razantním způsobem změnily způsob našeho života. Kromě řady výhod ale mohou na jedince působit i velmi negativně. Není tedy na čase přehodnotit svůj postoj a zvážit případný odchod ze sociálních sítí?

Pokud uvažujete, že si zrušíte profily na sociálních sítích, nejspíš k tomu máte nějaký důvod. Možná vás trápí, kolik zbytečného času trávíte prohlížením vyretušovaných fotek vašich přátel z exotických dovolených. Také jste si mohli uvědomit, že jste se po letech ocitli v názorové bublině svých virtuálních přátel, zatímco zbytek společnosti uvažuje o věcech docela jiným způsobem. Neméně závažné je i riziko ztráty soukromí nebo dokonce citlivých osobních údajů.

Je prokázáno, že nadměrné využívání sociálních sítí může v člověku vyvolávat špatné nálady a deprese. Virtuální kontakt nikdy nenahradí osobní setkání. Člověk se přitom může snadno dostat do pasti falešného virtuálního světa, z něhož se jen velmi těžce odchází. Týmy vývojářů neustále zlepšují doporučovací algoritmy na základě vědeckých výzkumů a dat, které jste o sobě již poskytli. Na zdi se vám pak objevuje obsah, který vás z nejrůznějších důvodů přitahuje a zajímá. Jediným cílem je přimět vás, abyste na sociálních sítích trávili co možná nejvíce času.

Existuje cesta ven? Můžeme ještě žít bez toho, aniž bychom rozdávali bezcenné „lajky“ jako na bežícím páse? Možná vám rozhodnutí usnadní následující čtyři body.

1. Ujasněte si své důvody

Sociální sítě jsou návykové, stejně jako třeba alkohol nebo nikotin. Dopamin se z mozku vyplavuje pokaždé, když někdo zareaguje na vaši zveřejněnou fotku nebo status. Léčba každé závislosti závisí na tom, zda se daný jedinec chce uzdravit. Sepište si důvody, proč chcete ze sociálních sítí odejít. Berou vám čas? Cítíte se kvůli nim méněcenní? Vyvolávají ve vás zlobu, závist nebo jiné negativní emoce? V tomto kroku se snažte být maximálně upřímní.

2. Zvažte pro a proti

Všechno má svůj rub a líc. Kromě negativních vlivů mohou být sociální sítě i užitečné. Možná jste díky nim našli svou ztracenou kočku nebo peněženku. Po letech jste se mohli spojit se svými spolužáky ze střední školy. A nejspíš byste nikdy neobjevili tu skvělou mexickou restauraci na druhém konci města. Zvažte, co by případný váš odchod ze sociálních sítí změnil. Zároveň se zkuste zamyslet, zda by se chybějící výhody nedaly vynahradit jiným způsobem. Např. tipy na zajímavé víkendové akce nejsou jen na sítích, ale třeba i v regionálním tisku. Nová přátelství a vztahy můžeme navazovat i v reálném světě…

Foto: Unsplash

3. Řekněte to svému okolí

Pokud negativa převažují nad pozitivy, nejspíš je čas dát si od sociálních sítí na pár týdnů klid, nebo z nich rovnou odejít nadobro. Připravte se na to, že v očích ostatních budete možná působit jako podivíni. Vysvětlete proto své důvody každému, na kom vám záleží. Vaši blízcí pak snadněji pochopí, proč jste si svůj profil zrušili. Zároveň budou vědět, že vás příště mají kontaktovat jiným způsobem. Často se na to zapomíná, ale s mobilním telefonem můžeme stále i telefonovat nebo psát staré dobré SMS zprávy.

4. Odchod ze sociálních sítí je tu

Teoretickou přípravu jste zvládli na výbornou a nyní je čas skutečně ze sociálních cítí odejít. V kalendáři si vyznačte den, kdy se tak stane. Vaše psychika bude mít prostor, aby se na nové podmínky připravila. Pokud jste na sítích závislí, pravděpodobně budete v prvních dnech a týdnech pociťovat silné abstinenční příznaky. V takovém případě se snažte zabavit svou mysl jakoukoliv činností, která vám přináší radost. Také si můžete znovu projít seznam důvodů, kvůli kterým jste tento závažný životní krok učinili. Po čase by se měla začít situace zlepšovat a v životě možná nastanou velké změny.

Zdroj: Autorský text

Nepřehlédněte

Proč mi lže? Nejčastější důvody skrývání skutečnosti v mezilidských vztazích • V současném světě plném komunikace a informací bychom očekávali, že pravda bude ceněna a vyhledávána. Přesto však stále nacházíme případy, kdy lidé místo pravdy volí neupřímnost a vyhýbají se konfrontaci s realitou. Proč se tomu tak děje? Prozkoumejte nejčastější důvody, proč se lidé často drží na okraji pravdy a upřednostňují iluzi.

Umíte si stanovit vlastní hranice? Naučit se říkat „NE“ je mimořádně důležité • Každý z nás se v průběhu života dostane do situací, ve kterých je nezbytné vyjádřit své vlastní hranice, potřeby a preference. Naučit se říkat jasné „NE“ je dovedností, která je pro mnoho lidí obtížná. Přestože se může zdát, že je snadné odmítnout žádost nebo nabídku, ve skutečnosti se často bojíme negativního ohlasu, zklamání druhých nebo pocitu viny.

Jeden druh snů značí dobré duševní zdraví a vyrovnanost • Lidské sny patří stále mezi vědou ne zcela probádané oblasti. Nevíme přesně, proč vlastně v noci sníme. Podle některých se jedná o výsledek náhodné činnosti neuronů, jiní sny považují za okno do našeho podvědomí a přisuzují jim velký význam.

Sny o mravencích symbolizují naše touhy i momentální přetížení • Sny jsou fascinujícím fenoménem, který nám umožňuje zažívat neuvěřitelná dobrodružství, navštěvovat různé světy a prozkoumávat nejtajnější hlubiny naší mysli. Často jsou plné záhadných symbolů, které nám poskytují náhledy do našich vnitřních pocitů a podvědomí. Jedním z těchto symbolů bývají často i mravenci. Co tedy mohou tito drobní tvorové znamenat v našem snovém světě?

Jedno objetí denně nestačí. Terapeutka popsala, kolikrát denně je to ideálně potřeba • Náročná zima, letos navíc umocněná stále nekončící pandemií a astronomickým zdražováním všeho možného, představuje obrovskou zátěž na naši psychiku. Naštěstí ale existuje jednoduchý a bezplatný způsob, jak zůstat v pohodě.

Rozvod rodičů poznamená člověka celoživotně, potvrdila studie • Životy dětí z rozvedených rodin se značně liší od těch, jejichž rodiče stále žijí spolu. Zdaleka přitom nejde jen o praktickou stránku věci, jako je například oddělené trávení času s každým rodičem zvlášť. Nová vědecká studie potvrdila, že následky rozvodu si děti přenáší i do dospělosti a do svých vztahů.

Závislost na nosním spreji může být nebezpečná. Jak se jí zbavit? • Každého z nás čas od času postihne nachlazení a s ním spojená rýma. V takových případech obvykle sáhneme po spreji do nosu, který nás spolehlivě zbaví obtíží. Tyto výrobky mají ovšem jeden nebezpečný vedlejší účinek. Mohou být návykové a zdraví škodlivé.

Děs a hrůza pod maskou. Proč se klaunů většina lidí bojí? • Jejich úkolem je bavit a rozdávat radost, přesto ale mnoha dětem i dospělým nahánějí spíš děs a hrůzu. Vědci se zabývali otázkou, proč v nás klauni vyvolávají negativní emoce. A tady je odpověď.

Životního partnera poznáte podle chování. Na některé lidi si dávejte pozor • Jak poznat životního partnera, se kterým zestárnete? Kdyby na to existoval jednoznačný návod – to by bylo na světě dobře! Ale bohužel nic takového nemáme, a tak nezbývá, než se spolehnout na vlastní instinkt a také na generacemi prověřené zkušenosti.

Duševní zdraví v dospělosti nemusí záviset jen na šťastném dětství • Prožití šťastného dětství ještě nemusí být zárukou, že se u člověka v budoucnu nerozvinou duševní problémy. Dokonce i u těch, kteří mají hodně pozitivních zkušeností z raného dětství, se mohou v dospělosti vyskytnout úzkosti a deprese.

Jak objevit a oslavovat svou jedinečnou hodnotu • Každý z nás se někdy potýká s pocitem nedostatečnosti, srovnává se s ostatními a nedokáže si plně uvědomit svou vlastní hodnotu. Přestože to může být běžná zkušenost, je důležité si uvědomit, že sebehodnota je klíčovým faktorem pro celkové blaho a štěstí v našem životě. Jak si tedy uvědomit vlastní sebehodnotu a přestat se stále podceňovat?

Letošní zima je nekonečná. Loňský duben vypadal úplně jinak • Zdá se, že zimě se letos nechce odejít. Kalendář už je sice za polovinou dubna, ale venkovní teploty v těchto dnech stěží dosahují 7 stupňů Celsia. A v noci občas i mrzne.

Facebook se radikálně promění. Nová podoba už klepe na dveře • Sociální síť s největším počtem uživatelů na světě v dohledné době zásadně změní svou podobu. Facebooku by měl v nejbližších dnech spustit pro všechny uživatele na celém světě modernější design. Ne všichni ale novinku vítají.

Hádáte se o hloupostech? Máte větší šanci na šťastný a dlouhý vztah, potvrdila studie • Američtí vědci přišli s překvapivým zjištěním. Indikátor pevného vztahu leží v něčem, co s obvyklou představou o spokojeném manželství či partnerství příliš nesouzní: v hádkách. Přesněji řečeno v tom, o jaké záležitosti je partneři vedou. Podle výzkumu se tak ve šťastném a stabilním vztahu partneři hádají o maličkosti, vyhýbají se naopak hádkám o zdraví a intimním tématům. 

Zákaz mentolových cigaret je krok správným směrem, říká odborník a vysvětluje důvody • Milovníci cigaret s mentolovou příchutí mají od 20. května smůlu. Prodej těchto výrobků je totiž definitivně zakázán. Lékaři a odborníci na závislosti tento krok jednoznačně vítají.

Sny o pavoucích: Symbolika, lidové pověry, snáře a moderní psychologie • Sny jsou fascinující okna do naší podvědomé mysli, která nám často představují různé obrazy, situace a bytosti. Jedním z neobvyklých a mnohdy děsivých snových symbolů jsou pavouci. Ti dokážou vyvolat šok, odpor nebo dokonce strach, a tak není divu, že mnoho lidí se zajímá o to, co tyto sny mohou znamenat.

Duše potřebuje každodenní péči. Zásady psychohygieny mnoho lidí zanedbává • Více než 21 milionů obyvatel USA podle výzkumů trpí depresemi nebo dlouho přetrvávající špatnou náladou. Není pochyb, že i v našich končinách bude toto číslo vysoké. Mnozí si přitom cestu k životní radosti a vyrovnanosti zcela zbytečně uzavírají nesprávnými návyky. Co tedy dělat, abychom měli dostatek energie a cítili se šťastní?

Láska a přátelství jsou pro lidské zdraví mnohem důležitější, než si myslíte • Přátelství, to je někdy víc, než láska, zpívá Petr Rezek v notoricky známé písničce. Vědci z celého svět se shodují, že pokud člověk často trpí pocity osamělosti a nejrůznějšími splíny, je větší pravděpodobnost, že se to projeví oslabením imunitního systému. Oproti tomu lidé, kteří se dostatečně socializují, jsou nejen zdravější, ale dožívají se i vyššího věku. K čemu dalšímu jsou přátelé a partneři ještě dobří?

Jsem normální? • V dnešní společnosti je snadné cítit se ztracený, izolovaný nebo jiný. S nekonečnými srovnáními, která nás obklopují na sociálních médiích, v televizi a dokonce i v osobních interakcích, mnozí z nás si kladou otázku: "Jsem normální?"

Jídla od babičky připomínají bezstarostné dětství. Proto je tolik milujeme, i když by šly připravit mnohem lépe • Svíčková na smetaně s houskovými knedlíky, rajská omáčka, klasické české rizoto nebo pečené kuře s bramborovou kaší. Také to nejlepší jídlo vašeho života vařila vaše babička? Možná vás jen klamou dávné vzpomínky a všechno je úplně jinak. Ne vždy je zkrátka jídlo z babiččiny kuchyně objektivně tím nejlepším, které jste kdy jedli.