Odchod ze sociálních sítí je náročný. Může ale přinést vysvobození z falešného virtuálního světa

LifestyleTereza Běhalová16. července 20213 minuty čtení

Foto: Unsplash

Sociální sítě v posledních 10 letech razantním způsobem změnily způsob našeho života. Kromě řady výhod ale mohou na jedince působit i velmi negativně. Není tedy na čase přehodnotit svůj postoj a zvážit případný odchod ze sociálních sítí?

Pokud uvažujete, že si zrušíte profily na sociálních sítích, nejspíš k tomu máte nějaký důvod. Možná vás trápí, kolik zbytečného času trávíte prohlížením vyretušovaných fotek vašich přátel z exotických dovolených. Také jste si mohli uvědomit, že jste se po letech ocitli v názorové bublině svých virtuálních přátel, zatímco zbytek společnosti uvažuje o věcech docela jiným způsobem. Neméně závažné je i riziko ztráty soukromí nebo dokonce citlivých osobních údajů.

Je prokázáno, že nadměrné využívání sociálních sítí může v člověku vyvolávat špatné nálady a deprese. Virtuální kontakt nikdy nenahradí osobní setkání. Člověk se přitom může snadno dostat do pasti falešného virtuálního světa, z něhož se jen velmi těžce odchází. Týmy vývojářů neustále zlepšují doporučovací algoritmy na základě vědeckých výzkumů a dat, které jste o sobě již poskytli. Na zdi se vám pak objevuje obsah, který vás z nejrůznějších důvodů přitahuje a zajímá. Jediným cílem je přimět vás, abyste na sociálních sítích trávili co možná nejvíce času.

Existuje cesta ven? Můžeme ještě žít bez toho, aniž bychom rozdávali bezcenné „lajky“ jako na bežícím páse? Možná vám rozhodnutí usnadní následující čtyři body.

1. Ujasněte si své důvody

Sociální sítě jsou návykové, stejně jako třeba alkohol nebo nikotin. Dopamin se z mozku vyplavuje pokaždé, když někdo zareaguje na vaši zveřejněnou fotku nebo status. Léčba každé závislosti závisí na tom, zda se daný jedinec chce uzdravit. Sepište si důvody, proč chcete ze sociálních sítí odejít. Berou vám čas? Cítíte se kvůli nim méněcenní? Vyvolávají ve vás zlobu, závist nebo jiné negativní emoce? V tomto kroku se snažte být maximálně upřímní.

2. Zvažte pro a proti

Všechno má svůj rub a líc. Kromě negativních vlivů mohou být sociální sítě i užitečné. Možná jste díky nim našli svou ztracenou kočku nebo peněženku. Po letech jste se mohli spojit se svými spolužáky ze střední školy. A nejspíš byste nikdy neobjevili tu skvělou mexickou restauraci na druhém konci města. Zvažte, co by případný váš odchod ze sociálních sítí změnil. Zároveň se zkuste zamyslet, zda by se chybějící výhody nedaly vynahradit jiným způsobem. Např. tipy na zajímavé víkendové akce nejsou jen na sítích, ale třeba i v regionálním tisku. Nová přátelství a vztahy můžeme navazovat i v reálném světě…

Foto: Unsplash

3. Řekněte to svému okolí

Pokud negativa převažují nad pozitivy, nejspíš je čas dát si od sociálních sítí na pár týdnů klid, nebo z nich rovnou odejít nadobro. Připravte se na to, že v očích ostatních budete možná působit jako podivíni. Vysvětlete proto své důvody každému, na kom vám záleží. Vaši blízcí pak snadněji pochopí, proč jste si svůj profil zrušili. Zároveň budou vědět, že vás příště mají kontaktovat jiným způsobem. Často se na to zapomíná, ale s mobilním telefonem můžeme stále i telefonovat nebo psát staré dobré SMS zprávy.

4. Odchod ze sociálních sítí je tu

Teoretickou přípravu jste zvládli na výbornou a nyní je čas skutečně ze sociálních cítí odejít. V kalendáři si vyznačte den, kdy se tak stane. Vaše psychika bude mít prostor, aby se na nové podmínky připravila. Pokud jste na sítích závislí, pravděpodobně budete v prvních dnech a týdnech pociťovat silné abstinenční příznaky. V takovém případě se snažte zabavit svou mysl jakoukoliv činností, která vám přináší radost. Také si můžete znovu projít seznam důvodů, kvůli kterým jste tento závažný životní krok učinili. Po čase by se měla začít situace zlepšovat a v životě možná nastanou velké změny.

Zdroj: Autorský text

Nepřehlédněte

Bolest ze smrti blízkého člověka trvá dlouho. Zmírnit ji může včasná prevence • Každý z nás dluží přírodě svoji smrt, napsal kdysi Sigmund Freud. Jakkoliv se to může zdát nespravedlivé, kruté a nepochopitelné, jednou tento svět nakonec opustíme všichni. Bez výjimky. Lidé paradoxně většinou přijímají svou vlastní smrtelnost mnohem lépe, než odchod blízkých lidí. Jak se tedy se ztrátou blízkého člověka vyrovnat?

Jak se naučit říkat nepříjemnou pravdu blízkým lidem • Sdělování nepříjemných pravd blízkým lidem je pro většinu z nás mimořádně náročný úkol. Mnohokrát se ocitáme v situacích, kdy se bojíme jejich reakce nebo obáváme se, že je zraníme. Musíme si však uvědomit, že v určitých okamžicích je sdělení pravdy nezbytné pro jejich dobro a ochranu.

Jsem normální? • V dnešní společnosti je snadné cítit se ztracený, izolovaný nebo jiný. S nekonečnými srovnáními, která nás obklopují na sociálních médiích, v televizi a dokonce i v osobních interakcích, mnozí z nás si kladou otázku: "Jsem normální?"

Závislost na nosním spreji může být nebezpečná. Jak se jí zbavit? • Každého z nás čas od času postihne nachlazení a s ním spojená rýma. V takových případech obvykle sáhneme po spreji do nosu, který nás spolehlivě zbaví obtíží. Tyto výrobky mají ovšem jeden nebezpečný vedlejší účinek. Mohou být návykové a zdraví škodlivé.

Letošní zima je nekonečná. Loňský duben vypadal úplně jinak • Zdá se, že zimě se letos nechce odejít. Kalendář už je sice za polovinou dubna, ale venkovní teploty v těchto dnech stěží dosahují 7 stupňů Celsia. A v noci občas i mrzne.

Jak si úspěšně vypěstovat depresi, aby vám vydržela do konce života • Smutek je nedílnou součástí života. Funguje jako nutný ventil extrémních zátěžových podnětů, kterým jsme čas od času vystavováni. Bez smutku by navíc člověk ani nevěděl, co jsou pravé opaky – pocity radosti a štěstí. Když ale špatná nálada trvá příliš dlouho, může se jednat o závažné onemocnění zvané deprese. Část odborníků přitom zastává názor, že někteří lidé si mohou za vznik depresí sami.

Proč mi lže? Nejčastější důvody skrývání skutečnosti v mezilidských vztazích • V současném světě plném komunikace a informací bychom očekávali, že pravda bude ceněna a vyhledávána. Přesto však stále nacházíme případy, kdy lidé místo pravdy volí neupřímnost a vyhýbají se konfrontaci s realitou. Proč se tomu tak děje? Prozkoumejte nejčastější důvody, proč se lidé často drží na okraji pravdy a upřednostňují iluzi.

Samomluva může být příznak duševní choroby • Snad každý člověk si čas od času mluví sám pro sebe. Říkat nahlas své myšlenky, aniž by byl v okolí někdo jiný, je podle psychologů do určité míry zcela normální. Pokud je ale samomluva častá, může jít o příznak závažné psychické poruchy.

Samomluva může být známkou vážné nemoci.

Jeden druh snů značí dobré duševní zdraví a vyrovnanost • Lidské sny patří stále mezi vědou ne zcela probádané oblasti. Nevíme přesně, proč vlastně v noci sníme. Podle některých se jedná o výsledek náhodné činnosti neuronů, jiní sny považují za okno do našeho podvědomí a přisuzují jim velký význam.

K čemu slouží žlábek mezi nosem a ústy na lidské tváři • Přemýšleli jste někdy, odkud se vzal kožní žlábek mezi horním rtem a nosem? A jakou vlastně plní funkci? Těmito zapeklitými otázkami se lidstvo zabývalo odjakživa a vznikla díky tomu i řada nejrůznějších poetických vysvětlení. Spolehlivou odpověď přinesli vědci až v minulém století.

Osamělost je epidemie moderní doby. Výrazně zvyšuje riziko demence a řady dalších nemocí • Demence je závažné duševní onemocnění, které postihuje především lidi ve vyšším věku. Projevuje se postupným ubýváním kognitivních funkcí – paměti, intelektu a motivace. Odborníci nyní zjistili, že na rozvoji této choroby může mít zásadní vliv i dlouhodobý pocit osamělosti.

Recept na štěstí je jednoduchý. Vědci ho shrnuli do čtyř bodů • Snad každý člověk si přeje být v životě šťastný, i když ne každému se to daří. Podle odborníků Kalifornské univerzity přitom recept na štěstí není zase tak složitý. Na celou problematiku se podívali z vědeckého hlediska a závěry své práce shrnuli do čtveřice jednoduchých bodů.

Facebook se radikálně promění. Nová podoba už klepe na dveře • Sociální síť s největším počtem uživatelů na světě v dohledné době zásadně změní svou podobu. Facebooku by měl v nejbližších dnech spustit pro všechny uživatele na celém světě modernější design. Ne všichni ale novinku vítají.

Jak modrá a červená barva působí na naše duševní schopnosti • Chcete být kreativnější a výkonnější? Žádný problém! Stačí, když využijte barvy – konkrétně červenou a modrou. Vědci zjistili, že když se lidé dívají na červenou barvu, daří se jim o 30 % více při úkolech zaměřených na detaily, jako je vybavování si dávných vzpomínek či oprava textu. Oproti tomu modrá barva u lidí způsobuje až dvojnásobně větší kreativitu. Závěry výzkumu publikoval americký časopis Science.

Vědci zkoumali, jak barvy ovlivňují fungování našeho mozku.

Závislost na práci snižuje kvalitu života. Jak poznat workoholika? • Téměř polovina lidí se považuje za workoholiky, ovšem zhruba 30 % z nich přiznává, že jejich závislost na práci má na svědomí potřeba vydělat dostatek peněz. Takové jsou výsledky nejnovější studie agentury OnePoll. Jedním z hlavních znaků workoholismu je například i nedostatečné čerpání dovolené. V tomto ohledu jsou ohroženi i čeští zaměstnanci, z nichž si více než pětina nevybírá ani polovinu zákonem stanovené dovolené.

Jde to i bez kofeinu. Jak se zbavit závislosti na kávě? • Ráno bez šálku dobré kávy si mnozí již nedokáží představit. Kofein povzbuzuje tělo i mysl a pomáhá nám zvládnout náročný den. Když ale jeho hladina začne klesat, dostaví se kruté následky jako únava a bolest hlavy. Abychom krizi překonali, obvykle si rychle jdeme připravit další šálek. A to je to nejhorší, co pro své tělo můžeme udělat. Vzniká totiž závislost.

Konzumace kávy ve velkém množství může vážně poškozovat zdraví.

Novoroční předsevzetí chytře a s rozmyslem. Jak to udělat, abyste v příštím roce byli skutečně lepší • Nový rok se blíží a s ním i čas bilancování, ale i plánování věcí budoucích. Pokud nechcete, aby vaše novoroční předsevzetí opět skončilo jen ve fázi ušlechtilých představ, zkuste na to jít tentokrát chytřeji.

Sociální sítě: Proč je opustit a jak se připravit na odchod • Sociální sítě jsou nedílnou součástí moderního světa. Od okamžiku, kdy se Facebook poprvé objevil na scéně, se naše digitální interakce dramaticky změnila. Nicméně, s tímto vývojem přišly i různé negativní dopady na naše životy. Tento článek se zaměří na důvody, proč bychom měli přestat používat sociální sítě, popíše rizika spojená s jejich užíváním a poskytne několik rad, jak se na odchod z těchto platforem připravit.

Zažeňte špatnou náladu. I v karanténě můžete prožívat štěstí • Pandemie koronaviru opět zahnala většinu lidí do domácí izolace. Současná situace představuje velký nápor na psychiku. Není přitom výjimkou, že se s ní těžce vyrovnávají i jinak odolní jedinci. Co dělat, abyste se doma nezbláznili?

Pozor na toxické přátele. Od takových lidí se držte co nejdál • Přátelství je krásná věc, která často vydrží celý život. Mezilidské vztahy by však měly být vyvážené, což v řadě konkrétních případů neplatí. Mnoho lidí se často nevědomky obklopuje tzv. „toxickými“ přáteli. Jak je poznat?

S určitým typem lidí bychom měli přátelství raději ukončit.