Životního partnera poznáte podle chování. Na některé lidi si dávejte pozor

LifestyleJaroslava Linková19. ledna 20213 minuty čtení

Foto: Unsplash

Jak poznat životního partnera, se kterým zestárnete? Kdyby na to existoval jednoznačný návod – to by bylo na světě dobře! Ale bohužel nic takového nemáme, a tak nezbývá, než se spolehnout na vlastní instinkt a také na generacemi prověřené zkušenosti.

Mnozí z nás dají na takzvaný první dojem. Protějšek se vám na první pohled zalíbí a přitahuje vás to k němu tak mocně, že se ozve srdce a mozek přestane pracovat. Často takový vztah i vyjde, ale procento úspěchu je v tomto případě dost malé. Mějte na paměti, že osoba, v níž se na první pohled vzhlédnete, nemusí zevnitř vypadat tak skvěle jako zvenčí. A pak mohou přijít problémy, trápení a duševní bolest při rozchodu, který se vy ale obvykle snažíte – a to velmi nesprávně – co nejvíce oddalovat.

Na druhé straně, pokud se vám někdo vizuálně nelíbí, je zbytečné hledat v něm hloubku a čistý charakter – přece se nebudete celý život, anebo jeho značnou část, dívat na někoho, kdo je vám fyzicky nepříjemný.

Co je důležité

Člověk by měl potencionálních partnerů poznat víc, než se rozhodne pro toho, s nímž bude chtít založit rodinu a snášet s ním trampoty každodenního života. Ale pozor! Na svém charakteru musíte pracovat i vy, nestačí mít jen požadavky na vyhlídnutý protějšek!

K idylickému soužití a harmonickému vztahu je nutná vzájemná tolerance – musíte se oba naučit kompromisům. Nezbytnou součástí vztahu, jemuž říkáme na počátku láska, je vzájemná úcta a důvěra. A to všechno nepřijde samo sebou. Na partnerském vztahu se musí neustále pracovat. A co víc – naučit se odpouštět! I proto, že to možná jednou sami budete potřebovat. Člověk totiž není neomylný a chyby (pokud nejsou fatální) k našemu životu prostě patří.

Na počátku – tedy v době, kdy se začínáte s opačným pohlavím seznamovat, si ujasněte, co všechno od budoucího partnera očekáváte. Na druhé straně si seriózně sami pro sebe zodpovězte, jestli jste schopni totéž dát partnerovi vy.

Čeho se vyvarovat

  • Chcete-li se za každou cenu vdávat nebo ženit, neupínejte se k někomu, kdo má zájem pouze o volný vztah či svazek.
  • Vyhněte se tomu, kdo je na čemkoliv závislý – nevěřte, že by se kvůli vám mohl změnit, mnozí se už v tomto pořádně spálili.
  • Nehledejte vážný vztah přes sociální sítě – a když tak pouze přes seriózní seznamku. Na sítích vám každý napovídá, co chce, a vy – bohužel – tomu uvěříte. Ono se to člověku, který se chce seznámit tímto způsobem, protože jinou možnost moc nemá – tedy vám, velice dobře čte, anebo se tomu příjemně naslouchá… Ale pozor realita může být zcela jiná. Lidé spolu dnes neumí žít – možná právě sociálně sítě je rozdělují. Dokud komunikujete elektronicky, nemusíte ani jeden nic slevovat ze svých nároků, ničemu se přizpůsobovat, obhajovat své názory a postoje, atd. Ale v realitě je to jiné. Tam jsou ohleduplnost, empatie, přizpůsobivost, takt, dobré slovo a dobrá nálada potřebné dnes a denně.
  • Sledujte, zda partner nemá sklony k agresivitě, puntičkářství a nadřazenosti. Mohli byste skončit jako týraná osoba. Častěji se to týká žen, ale občas slýcháme i o týraných mužích.

Co je v partnerství ku prospěchu

  • Když si dobře rozumíte v sexu.
  • Když máte alespoň jeden společný zájem.
  • Ve vztahu platí doslova „v nouzi poznáš přítele“ – důležitější, než společně prožité krásné chvíle, je umět táhnout za jeden provaz ve chvílích těžkých. Musíte se zkrátka naučit problém společnými silami přemoci. Stává se však, že partnery problémy spíš rozdělují.

A jak že je to tedy s láskou? Jestli jste do sebe vzájemně opravdově zamilovaní, poznáte jak vy sami, tak i vaše okolí. Pokud k sobě cítíte jen lásku vlastnickou, pravděpodobně to s vaším vztahem a soužitím nedopadne dobře. Pokud k sobě vzplanete láskou bezpodmínečnou, máte vyhráno.

Nepřehlédněte

Tajemství trvalého štěstí ve vztahu. Jak najít a udržet zdravý partnerský vztah • Partnerský vztah je jako jízda na horské dráze emocí. Jsme přitahováni k druhým lidem, toužíme po lásce a blízkosti, ale často se při našem hledání ocitáme v chaotickém labyrintu. Jak tedy najít a udržet zdravý partnerský vztah, který nám přinese štěstí a naplnění? Přinášíme vám ověřené rady a inspirujeme vás k tomu, abyste se pustili do změny a objevili nový pohled na lásku.

Zásadní chyba ve výchově může dětem snížit inteligenci • Výchova dětí patří mezi nejnáročnější disciplíny v životě každého dospělého člověka. Pro naše potomky chceme jen to nejlepší, ale občas pod náporem stresu uděláme něco, čím jim můžeme uškodit a negativně tím ovlivnit celý jejich budoucí život.

Kamila (86): Vánoce mě děsí. Nikoho už nemám a letos budu zase sama • Vánoce jsou časem klidu, míru a lásky. Ovšem ne pro každého, jak dokládá smutný životní příběh paní Kamily z Prahy. Také letošní svátky bude trávit sama. A přestože přiznává, že je to daň za vědomé rozhodnutí, které kdysi udělala, vánoční smutek ji velmi tíží. Toto je její vyprávění...

Emocionální upíři zpočátku vypadají jako příjemní lidé. Naučte se je odhalit • Udržovat vztahy s druhými lidmi patří mezi nejzákladnější lidské potřeby. Vědci potvrzují, že kvalitní sociální vazby utužují zdraví, prodlužují život a jsme díky nim celkově šťastnější. Problém ale nastává, když se ve vašem okolí objeví jeden nebo více tzv. emocionálních upírů.

Psychologické triky supermarketů. Proč skoro vždycky utrácíme víc, než chceme a potřebujeme • Supermarkety jsou již tři desítky let nedílnou součástí českého trhu s potravinami. A stejně tak dlouho nás jejich provozovatelé podvědomě nutí, abychom u nich utratili co nejvíce peněz. Odhalujeme psychologické finty, které na nás úspěšně aplikují.

Láska a přátelství jsou pro lidské zdraví mnohem důležitější, než si myslíte • Přátelství, to je někdy víc, než láska, zpívá Petr Rezek v notoricky známé písničce. Vědci z celého svět se shodují, že pokud člověk často trpí pocity osamělosti a nejrůznějšími splíny, je větší pravděpodobnost, že se to projeví oslabením imunitního systému. Oproti tomu lidé, kteří se dostatečně socializují, jsou nejen zdravější, ale dožívají se i vyššího věku. K čemu dalšímu jsou přátelé a partneři ještě dobří?

Ghosting jako nešvar dnešního seznamování • Každý, kdo se pohybuje ve světě online seznamování, si jistě už někdy všiml termínu ghosting. Tento fenomén je stále častější a v posledních letech a bohužel se stal neodmyslitelnou součástí moderního způsobu komunikace. Ghosting označuje situaci, kdy se jedna osoba v kontaktu s druhou náhle přestane ozývat, ignoruje zprávy a v podstatě zmizí z života toho druhého bez jakéhokoli vysvětlení. Ačkoli se ghosting často vyskytuje v online randění, rozšířil se i do jiných oblastí mezilidské interakce.

Rychleji do hrobu díky špatným návykům. Změňte je, než bude pozdě • Kdo by nechtěl prožít dlouhý a spokojený život v plném zdraví? Všichni víme, že pro to musíme něco dělat. Není to ale jen vyvážená a pestrá strava, co je nutné si hlídat. Do hry vstupují i některé špatné návyky, které život podstatně zhoršují, nebo dokonce zkracují. A my si je přitom často neuvědomujeme.

Jak poznat, že mě už nemiluje? A jak se s tím vyrovnat? • Vztahy jsou složité a každý vztah je jedinečný. Ovšem existují některé názznaky, které mohou znamenat, že váš partner nebo partnerka k vám již necítí to, co v minulosti. Pokud máte obavy, že vaše láska zeslábnula nebo zcela vymizela, zde je několik zaručených vodítek a tipů, jak se s touto situací vyrovnat.

Pozor na toxické přátele. Od takových lidí se držte co nejdál • Přátelství je krásná věc, která často vydrží celý život. Mezilidské vztahy by však měly být vyvážené, což v řadě konkrétních případů neplatí. Mnoho lidí se často nevědomky obklopuje tzv. „toxickými“ přáteli. Jak je poznat?

S určitým typem lidí bychom měli přátelství raději ukončit.

Nízké sebevědomí je řešitelný problém. Musíte ale udělat první krok • „Nestojím za nic, vypadám příšerně, nic se mi nedaří, nikoho nezajímám. Proč vlastně na tomhle světě jsem?“ To je jen malý výčet myšlenek, které nosí v hlavě lidé s nízkým sebevědomím. O problému se mluví méně, než by bylo potřeba. Přitom by svět mohl být mnohem lepší místo, kdybychom s tím všichni začali něco dělat.

Nízké sebevědomí může být příčinou úzkostí a deprese

Zažeňte špatnou náladu. I v karanténě můžete prožívat štěstí • Pandemie koronaviru opět zahnala většinu lidí do domácí izolace. Současná situace představuje velký nápor na psychiku. Není přitom výjimkou, že se s ní těžce vyrovnávají i jinak odolní jedinci. Co dělat, abyste se doma nezbláznili?

V kterém věku lidé nejčastěji podvádějí své protějšky • Manželská nevěra je často skloňované téma. Důvodů, proč se jí lidé dopouštějí, může být hned několik – například nedostatek vzrušení, vzájemná odcizenost, odlišné zájmy, problémy s financemi nebo nuda a rodinný stereotyp. V kterém životním období mají lidé největší tendenci podvádět?

Podivná hra mozku. Zlé sny mají nejspíš svůj speciální účel • Snad každý člověk v noci čas od času zažívá děsivé sny a noční můry. Vědcům se dlouho nedařilo spolehlivě odpovědět na otázku, proč nás mozek v čase spánku, kdy bychom v klidu měli odpočívat a nabírat síly na další den, takto nepříjemně trápí. Teď se ale zdá, že už možná konečně máme klíč k rozluštění celé záhady.

Jeden druh snů značí dobré duševní zdraví a vyrovnanost • Lidské sny patří stále mezi vědou ne zcela probádané oblasti. Nevíme přesně, proč vlastně v noci sníme. Podle některých se jedná o výsledek náhodné činnosti neuronů, jiní sny považují za okno do našeho podvědomí a přisuzují jim velký význam.

Čtyřdenní pracovní týden si na měsíc vyzkouší statisíce Čechů • Pracovní trh v příštích deseti letech výrazně změní nastupující automatizace, digitalizace a umělá inteligence. Řada profesí úplně zanikne a poptávka po lidské práci se částečně sníží. Takové jsou alespoň prognózy některých expertů. Po celém světě si už nějaký čas všichni lámou hlavu, jak na tyto změny reagovat. Jednou z variant je zavedení čtyřdenního pracovního týdne, případně zkrácení pracovního dne o jednu až dvě hodiny. Část Čechů si přitom již brzy vyzkouší, jaké to je pracovat pouze 4 dny v týdnu.

Využijte karanténu ve svůj vlastní prospěch • Pryč jsou doby, kdy nikdo neměl na nic čas. Koronavirus vnesl do našich životů strach a nejistotu, zároveň ale každému nabízí možnost provést generální úklid a důkladný průzkum vlastního nitra. Je to příležitost, jaká se dlouho nemusí opakovat. Hloupý je proto každý, kdo si tuto šanci nechá ujít.

Rodina věznila dívku v prasečím chlévě. Strávila tam patnáct let • Celý svět byl před lety v šoku z příběhu Rakušanky Nataschy Kampusch, kterou 8 let věznil ve sklepě její únosce Wolfgang Priklopil. I v minulosti přitom v Evropě docházelo k podobným ohavným případům. O jednom takovém napsaly v Praze vydávané Národní listy v září roku 1901.

Vyčarovat hezký den druhému člověku většinou nic nestojí • V dnešním hektickém světě často zapomínáme, jak velký vliv máme na druhé lidi. I malá a zdánlivě nevýznamná gesta mohou vytvořit řetězovou reakci pozitivní energie a způsobit, že se druhý člověk cítí opravdu dobře. Ať už je to úsměv, laskavá slova nebo drobné překvapení, vaše snaha dokáže udělat hezčí den nejen druhým, ale nakonec i vám.

Osamělost je epidemie moderní doby. Výrazně zvyšuje riziko demence a řady dalších nemocí • Demence je závažné duševní onemocnění, které postihuje především lidi ve vyšším věku. Projevuje se postupným ubýváním kognitivních funkcí – paměti, intelektu a motivace. Odborníci nyní zjistili, že na rozvoji této choroby může mít zásadní vliv i dlouhodobý pocit osamělosti.