Životního partnera poznáte podle chování. Na některé lidi si dávejte pozor

LifestyleJaroslava Linková19. ledna 20213 minuty čtení

Foto: Unsplash

Jak poznat životního partnera, se kterým zestárnete? Kdyby na to existoval jednoznačný návod – to by bylo na světě dobře! Ale bohužel nic takového nemáme, a tak nezbývá, než se spolehnout na vlastní instinkt a také na generacemi prověřené zkušenosti.

Mnozí z nás dají na takzvaný první dojem. Protějšek se vám na první pohled zalíbí a přitahuje vás to k němu tak mocně, že se ozve srdce a mozek přestane pracovat. Často takový vztah i vyjde, ale procento úspěchu je v tomto případě dost malé. Mějte na paměti, že osoba, v níž se na první pohled vzhlédnete, nemusí zevnitř vypadat tak skvěle jako zvenčí. A pak mohou přijít problémy, trápení a duševní bolest při rozchodu, který se vy ale obvykle snažíte – a to velmi nesprávně – co nejvíce oddalovat.

Na druhé straně, pokud se vám někdo vizuálně nelíbí, je zbytečné hledat v něm hloubku a čistý charakter – přece se nebudete celý život, anebo jeho značnou část, dívat na někoho, kdo je vám fyzicky nepříjemný.

Co je důležité

Člověk by měl potencionálních partnerů poznat víc, než se rozhodne pro toho, s nímž bude chtít založit rodinu a snášet s ním trampoty každodenního života. Ale pozor! Na svém charakteru musíte pracovat i vy, nestačí mít jen požadavky na vyhlídnutý protějšek!

K idylickému soužití a harmonickému vztahu je nutná vzájemná tolerance – musíte se oba naučit kompromisům. Nezbytnou součástí vztahu, jemuž říkáme na počátku láska, je vzájemná úcta a důvěra. A to všechno nepřijde samo sebou. Na partnerském vztahu se musí neustále pracovat. A co víc – naučit se odpouštět! I proto, že to možná jednou sami budete potřebovat. Člověk totiž není neomylný a chyby (pokud nejsou fatální) k našemu životu prostě patří.

Na počátku – tedy v době, kdy se začínáte s opačným pohlavím seznamovat, si ujasněte, co všechno od budoucího partnera očekáváte. Na druhé straně si seriózně sami pro sebe zodpovězte, jestli jste schopni totéž dát partnerovi vy.

Čeho se vyvarovat

  • Chcete-li se za každou cenu vdávat nebo ženit, neupínejte se k někomu, kdo má zájem pouze o volný vztah či svazek.
  • Vyhněte se tomu, kdo je na čemkoliv závislý – nevěřte, že by se kvůli vám mohl změnit, mnozí se už v tomto pořádně spálili.
  • Nehledejte vážný vztah přes sociální sítě – a když tak pouze přes seriózní seznamku. Na sítích vám každý napovídá, co chce, a vy – bohužel – tomu uvěříte. Ono se to člověku, který se chce seznámit tímto způsobem, protože jinou možnost moc nemá – tedy vám, velice dobře čte, anebo se tomu příjemně naslouchá… Ale pozor realita může být zcela jiná. Lidé spolu dnes neumí žít – možná právě sociálně sítě je rozdělují. Dokud komunikujete elektronicky, nemusíte ani jeden nic slevovat ze svých nároků, ničemu se přizpůsobovat, obhajovat své názory a postoje, atd. Ale v realitě je to jiné. Tam jsou ohleduplnost, empatie, přizpůsobivost, takt, dobré slovo a dobrá nálada potřebné dnes a denně.
  • Sledujte, zda partner nemá sklony k agresivitě, puntičkářství a nadřazenosti. Mohli byste skončit jako týraná osoba. Častěji se to týká žen, ale občas slýcháme i o týraných mužích.

Co je v partnerství ku prospěchu

  • Když si dobře rozumíte v sexu.
  • Když máte alespoň jeden společný zájem.
  • Ve vztahu platí doslova „v nouzi poznáš přítele“ – důležitější, než společně prožité krásné chvíle, je umět táhnout za jeden provaz ve chvílích těžkých. Musíte se zkrátka naučit problém společnými silami přemoci. Stává se však, že partnery problémy spíš rozdělují.

A jak že je to tedy s láskou? Jestli jste do sebe vzájemně opravdově zamilovaní, poznáte jak vy sami, tak i vaše okolí. Pokud k sobě cítíte jen lásku vlastnickou, pravděpodobně to s vaším vztahem a soužitím nedopadne dobře. Pokud k sobě vzplanete láskou bezpodmínečnou, máte vyhráno.

Nepřehlédněte

Sebevraždy podle profesí. Kdo chce ukončit život nejčastěji? • Lidé vykonávající určité profese mohou být více ohroženi rizikem případné sebevraždy. Ukázala to analýza, kterou si nechala vypracovat americká vláda kvůli vzrůstajícímu počtu sebevražd v zemi.

Jak se naučit říkat nepříjemnou pravdu blízkým lidem • Sdělování nepříjemných pravd blízkým lidem je pro většinu z nás mimořádně náročný úkol. Mnohokrát se ocitáme v situacích, kdy se bojíme jejich reakce nebo obáváme se, že je zraníme. Musíme si však uvědomit, že v určitých okamžicích je sdělení pravdy nezbytné pro jejich dobro a ochranu.

Umění stanovit osobní hranice. Základní průvodce autentickým životem • V orchestru světa má každý člověk od přírody stanovenou svou vlastní partituru. Ale ne všichni jsme naladěni na hudbu, kterou chceme hrát. Někdy se kymácíme v rytmu někoho jiného jen proto, že je to jednodušší, nebo možná proto, že se bojíme vyčnívat. V rámci každodenních interakcí je proto klíčové stanovit si osobní hranice, abychom zůstali věrní své vlastní melodii.

Máte vzdorovité dítě? Podle psychologů je to jedině dobře • Trápí vás neustálé odmlouvání vašich potomků? Podle amerických psychologů byste za to měli být spíše rádi. Hodné a poslušné děti totiž podle nich v dospělosti mnohem častěji podléhají alkoholu a drogám, nedokáží se výrazněji prosadit a jejich život tak může být celkově méně kvalitní.

Co všechno o člověku prozradí jeho vlastní nepořádek • Nepořádek má mnoho podob. Známe to všichni. Tady rozložené časopisy, o kousek dál počmárané papírky s „důležitými“ poznámkami, mezi nimi hrnky od kávy. Přes židli pak pohozené oblečení, v knihovně roky nečtené knihy a půda plná starého harampádí. Každý máme ten svůj uklízecí nešvar. Víte ale, co můžete ze svého nepořádku vyčíst?

Nepořádek jako zrcadlo naši mysli.

Vyčarovat hezký den druhému člověku většinou nic nestojí • V dnešním hektickém světě často zapomínáme, jak velký vliv máme na druhé lidi. I malá a zdánlivě nevýznamná gesta mohou vytvořit řetězovou reakci pozitivní energie a způsobit, že se druhý člověk cítí opravdu dobře. Ať už je to úsměv, laskavá slova nebo drobné překvapení, vaše snaha dokáže udělat hezčí den nejen druhým, ale nakonec i vám.

V kterém věku lidé nejčastěji podvádějí své protějšky • Manželská nevěra je často skloňované téma. Důvodů, proč se jí lidé dopouštějí, může být hned několik – například nedostatek vzrušení, vzájemná odcizenost, odlišné zájmy, problémy s financemi nebo nuda a rodinný stereotyp. V kterém životním období mají lidé největší tendenci podvádět?

Jak objevit a oslavovat svou jedinečnou hodnotu • Každý z nás se někdy potýká s pocitem nedostatečnosti, srovnává se s ostatními a nedokáže si plně uvědomit svou vlastní hodnotu. Přestože to může být běžná zkušenost, je důležité si uvědomit, že sebehodnota je klíčovým faktorem pro celkové blaho a štěstí v našem životě. Jak si tedy uvědomit vlastní sebehodnotu a přestat se stále podceňovat?

7 vět, které manipulátoři neslyší rádi • Manipulátoři jsou zvláštní druh tvorů. Milují, když jim lidé slepě věří a plní jejich přání. Ale co se stane, když se jim postavíme a vyslovíme věty, které jim nedovolí ovládat náš život? Naše slova se promění v šípy, které jejich manipulační triky zasáhnou ve zranitelném místě. Přinášíme vám seznam sedmi vět, které manipulátoři neslyší rádi.

Čtyřdenní pracovní týden si na měsíc vyzkouší statisíce Čechů • Pracovní trh v příštích deseti letech výrazně změní nastupující automatizace, digitalizace a umělá inteligence. Řada profesí úplně zanikne a poptávka po lidské práci se částečně sníží. Takové jsou alespoň prognózy některých expertů. Po celém světě si už nějaký čas všichni lámou hlavu, jak na tyto změny reagovat. Jednou z variant je zavedení čtyřdenního pracovního týdne, případně zkrácení pracovního dne o jednu až dvě hodiny. Část Čechů si přitom již brzy vyzkouší, jaké to je pracovat pouze 4 dny v týdnu.

Zásadní chyba ve výchově může dětem snížit inteligenci • Výchova dětí patří mezi nejnáročnější disciplíny v životě každého dospělého člověka. Pro naše potomky chceme jen to nejlepší, ale občas pod náporem stresu uděláme něco, čím jim můžeme uškodit a negativně tím ovlivnit celý jejich budoucí život.

Hádáte se o hloupostech? Máte větší šanci na šťastný a dlouhý vztah, potvrdila studie • Američtí vědci přišli s překvapivým zjištěním. Indikátor pevného vztahu leží v něčem, co s obvyklou představou o spokojeném manželství či partnerství příliš nesouzní: v hádkách. Přesněji řečeno v tom, o jaké záležitosti je partneři vedou. Podle výzkumu se tak ve šťastném a stabilním vztahu partneři hádají o maličkosti, vyhýbají se naopak hádkám o zdraví a intimním tématům. 

Samomluva může být příznak duševní choroby • Snad každý člověk si čas od času mluví sám pro sebe. Říkat nahlas své myšlenky, aniž by byl v okolí někdo jiný, je podle psychologů do určité míry zcela normální. Pokud je ale samomluva častá, může jít o příznak závažné psychické poruchy.

Samomluva může být známkou vážné nemoci.

Tajný ženský spolek na špehování nevěrných manželů • Žárlivost je stejně stará jako samotná láska. Snad každá žena i muž má své vlastní taktiky, jak případnou nevěru včas odhalit. Kuriózně ale působí zpráva z dobového tisku o jistém spolku berlínských žen. Jejich cílem bylo posvítit si společnými silami na záletné muže. Přečtěte si článek, který vyšel v Národních listech v srpnu 1892.

Triedr

Jak poznat, že mě už nemiluje? A jak se s tím vyrovnat? • Vztahy jsou složité a každý vztah je jedinečný. Ovšem existují některé názznaky, které mohou znamenat, že váš partner nebo partnerka k vám již necítí to, co v minulosti. Pokud máte obavy, že vaše láska zeslábnula nebo zcela vymizela, zde je několik zaručených vodítek a tipů, jak se s touto situací vyrovnat.

Polovina Čechů se seznamuje přes internet. Ani starší generace už není pozadu • Přes internet už se někdy pokusilo seznámit či navázat romantický vztah 42 % Čechů. O něco větší zájem o to mají muži. Nejlepší k navázání vztahů jsou podle respondentů služby Badoo a Seznamka.cz. Příliš velkému zájmu se naopak netěší aplikace Tinder. Výsledky přináší výzkum společnosti Nielsen Admosphere realizovaný na vzorku pěti set respondentů z aktivní internetové populace starší 15 let.

Stále více Čechů si hledá partnery online.

Rychleji do hrobu díky špatným návykům. Změňte je, než bude pozdě • Kdo by nechtěl prožít dlouhý a spokojený život v plném zdraví? Všichni víme, že pro to musíme něco dělat. Není to ale jen vyvážená a pestrá strava, co je nutné si hlídat. Do hry vstupují i některé špatné návyky, které život podstatně zhoršují, nebo dokonce zkracují. A my si je přitom často neuvědomujeme.

Co by extroverti měli vědět o introvertech • Ve společnosti se setkáváme s nejrůznějšími typy lidí. Jedni jsou za každých okolností středem pozornosti, druzí raději sedí tiše v koutě. Právě introverti jsou kvůli své povaze, kdy příliš moc nemluví a dávají si na čas, aby se uvolnili, často považováni extrovertnějším okolím za arogantní, namyšlené a náladové. To však vůbec není pravda. Introvertní lidé mají jen jiný pohled na život a mezilidské vztahy. Co by měli extroverti vědět o introvertech?

Duše potřebuje každodenní péči. Zásady psychohygieny mnoho lidí zanedbává • Více než 21 milionů obyvatel USA podle výzkumů trpí depresemi nebo dlouho přetrvávající špatnou náladou. Není pochyb, že i v našich končinách bude toto číslo vysoké. Mnozí si přitom cestu k životní radosti a vyrovnanosti zcela zbytečně uzavírají nesprávnými návyky. Co tedy dělat, abychom měli dostatek energie a cítili se šťastní?

Děs a hrůza pod maskou. Proč se klaunů většina lidí bojí? • Jejich úkolem je bavit a rozdávat radost, přesto ale mnoha dětem i dospělým nahánějí spíš děs a hrůzu. Vědci se zabývali otázkou, proč v nás klauni vyvolávají negativní emoce. A tady je odpověď.