14. 8. 1890: Z domnělého zloděje se vyklubalo roztomilé překvapení

Před lety v PrazePražskýDEN.cz14. srpna 20202 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Zvláštní »zloděj«

Včera po 11. hodině v noci voláno bylo s okna v druhém patře domu č. 519–II. v Truhlářské ulici silně: »Pomoc, zlo- ději!« Záhy shromáždily se před domem davy lidu, načež přivolaná policejní hlídka vnikla do bytu, vše prohledala, však žádného zloděje nenalezla. Když stráž z domu odcházela, zaslechla bouchání na klavír a vrátila se. Domácí obyvatelé ujišťovali stráž, že v pokoji nikdo nebydlí. Stráž vešla opětně do vnitř a nalezla v pokoji — velikou kočku, která skákáním po různých předmětech v pokoji poplašila domácí obyvatele. Když četné obecenstvo před domem se dozvědělo, jaký to »zloděj« byl dopaden, rozcházelo se ovšem vesele na svá lůžka. – Národní listy, 14. 8. 1890

Zastřelil se

Frant. Hönninger, svobodný pán z Ebergu, c. k. poručík ve výslužbě, byl majitelem loterní sběrny v Josefské třídě, kterou mu v neděli loterní řiditelství zavřelo a koncessi odejmulo, což zdá se býti příčinou jeho zoufalství. Přízemní byt v domě č. 517 ve Vinohradech obýval sám, poněvadž choť jeho se dvěma dcerami jsou na letním bytu v Kokoříně u Mělníka. V pondělí ráno řekl posluhovačce, že pojede na venek a až se vrátí, že opět pro ni pošle. Od té doby ho nikdo nespatřil. Včera byl v domě cítěn smrdutý zápach, jenž vycházel z bytu bar. Hönningera. Domovník učinil oznámení na policejním komisařství, které dalo dvéře od zámečníka otevříti a bar. Hönninger nalezen v kuchyni, leže na znak na zemi mrtev. V pokoji nalezen na pobovce revolver, z něhož byl jeden náboj vystřelen. Má se za to, že se bar. H, střelil na pohovce do spánku a že šel ještě do kuchyně, kde klesl mrtev k zemi. Na stole nalezlo se psaní, jímž se s chotí a dcerami srdečně loučí. Mrtvola odnešena do umrlčí komory na hřbitov. – Národní listy, 14. 8. 1890

[related-post id=“32501″]

Náhrada za poškozené pozemky

V době od 16. do 26. srpna bůdou v okolí pražském větší vojenská cvičení konána. Z příčiny té upozorňují se majitelé pozemků, jež cvičeními těmi snad poškozeny budou, že nároky své na náhradu škod, pokud od dotčeného oddělení nebudou ihned na místě samém vyrovnány, podati mají v nepřekročitelné lhůtě desíti dnů po spůsobení škody ihned přímo velitelství 9. pěší vojenské divise prostřednictvím dotčených městských úřadů. Podání tato jsou prosta kolků a odškodnění, které se na základě volné úmluvy vojenské správy s poškozeným ustanoví, bude pak ihned hotově vyplaceno. – Národní listy, 14. 8. 1890

Nepřehlédněte

3. 6. 1868: Sebevražda ženě opět nevyšla. Zkusí to příště znovu? • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Déšť Vydatný déšť, který po celý předešlý měsíc se nedostavil, následkem čehož velké sucho povstalo, se konečně předevčírem večer při bouřce spustil, čímž nemálo veškeré rostlinstvo se občerstvilo. Ač byl déšť tento valný, byla po jeho ukončení v krátce dlažba v Praze opět suchá, důkaz to, jak země již vyprahlá byla. Toužebně očekávaný tento déšť nebyl však po chuti některým výletníkům, kteří v tento den v okolí pražském se nalezali, a jím přepadení byli. Skrz na skrz promoklí dorazili do Prahy. – Pražský denník, 3. 6. 1868 Pokus sebevraždy Choť jistého bývalého důstojníka, paní Kateřina P., jež na Ječné ulici bydlí, přeřezala si v neděli svatodušní k večeru žíly na rukou, chtějíc se usmrtiti. Byla ale ještě v čas postižena, další řezání jí zabráněno a když jí lékař rány zavázal, dovežena jest do nemocnice. Tatáž paní už před některým časem napila se vitriolu, chtějíc si smrt udělati; ale i tu jí bylo ještě pomožíno. – Pražský denník, 3. 6. 1868 [related-post id="10717"] V opilosti zemřel Mladý jeden nádenník, Josef K., v Praze, pil nesmírně mnoho kořalky a to jej stálo konečně život. V sobotu šel úplně opilý na lešení jednoho domu, který se na Karlovu náměstí staví a spadl po hlavě dolů; a však šťastně ještě padl, an si nic neudělal; za nedlouho ale nalezen jest v jednom koutě na staveništi naprosto opilý, tak že jej museli donest do nemocnice; zde vypustil brzy ducha; zemřev na otrávení líhovinami. – Pražský denník, 3. 6. 1868

Duch se snažil zachránit syna. Nevysvětlitelný případ z počátku minulého století • Existují věci mezi nebem a zemí. Řada lidí občas prožije něco, co se nedá rozumně vysvětlit. Jak dokládá dobový novinový článek z roku 1902, nejedná se o nic nového. Mrazivý zážitek potkal i jednoho švýcarského lékaře.

11. 3. 1890: Náruživý milovník, pomoc chudým měšťanům a rvačka v Klimentské ulici • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

22. 8. 1890: Oprava zdi a spojení Karlova náměstí s mostem Palackého • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Nová výstava představuje významná ocenění Antonína Dvořáka • Národní muzeum zahájilo ve svém Muzeu Antonína Dvořáka zbrusu novou výstavu s názvem Antonín Dvořák a sláva. Návštěvníkům nabízí možnost prohlédnout si mnohá ocenění, která slavný skladatel během života posbíral. Připomenuto je i poslední rozloučení se skladatelem, jenž se stalo celospolečenskou událostí. Od narození Antonína Dvořáka letos uplynulo 180 let.

18. 8. 1890: Neobvykle velká slunečnice a odvážný skok do Vltavy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

9. 4. 1889: Velký spor o osvětlení mezi Prahou a Žižkovem a stavba muzea • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

29. 5. 1889: Řádění blesku v Praze a výstavba nové tramvajové zastávky na Josefském náměstí • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

7. 9. 1868: Drzý zloděj ukradl ženě psa. Vymlouval se, že je velkým milovníkem zvířat • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

18. 11. 1889: Smrtelný pád, noční rvačka a nadílka pro chudé děti • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

5. 8. 1890: Noční bouře nad Prahou, dívka v bezvědomí a telegrafní spojení s Francií • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Výstava ve Valdštejnské zahradě připomíná Karla Čapka • Světově proslulého spisovatele a někdejšího obyvatele Prahy 10 Karla Čapka, od jehož narození uplyne 130 let, připomíná nová panelová výstava ve Valdštejnské zahradě.

12. 8. 1889: Výbuch střelného prachu, přednáška Emila Holuba a soukromé školy v Čechách • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

17. 7. 1890: Aktuální počasí v Praze, host z laciného kraje a nedělní klid • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

13. 9. 1868: Podvodník prodává Pražanům falešné zlaté prstýnky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

28. 1. 1889: Nezdařený útěk z věznice a matka, která nechala zemřít své dítě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Mramorová dáma z Karlova náměstí vypráví svůj příběh • Praha je plná soch, které připomínají významné osobnosti naší historie. Možná už jste poznali ženu na fotografii. Znáte ale i její životní příběh? Zkusili jsme s ní chvilku pobýt. A při té příležitosti se zeptali, co se jí právě v těchto dnech honí hlavou.

23. 10. 1868: Šestiletá dívka nedbala varování a utopila se v rybníce • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

420 let od první veřejné pitvy v Praze. Tělo patřilo oběšenému zločinci • V prostorách dnes již neexistující Rečkovy koleje v dnešní ulici Karolíny Světlé se přesně před 420 lety uskutečnila první veřejná pitva v Praze. Od 8. do 12. června roku 1600 tady Jan Jessenius „za velkého shromáždění slavných a učených mužů, vědychtivých a vzdělaných měšťanů“ prováděl něco, co středověká metropole dosud neznala – pitval mrtvé tělo.

22. 6. 1890: Deštivé počasí snad už konečně vystřídá pravé léto • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.