2. 5. 1889: Fidlovačka, nehoda s dobrým koncem a výstava v Rudolfinu

Před lety v PrazePražskýDEN.cz2. května 20192 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Fidlovačka

Včerejší Fidlovačka ačkoli v neobvyklý den prvního máje osvědčila opětně svou starodávnou přitažlivost. Nebyla sice obrovskými davy obecenstva navštívena, jak bývá ve středu po velikonočních svátcích, nicméně byla návštěva přece jen veliká. Odpoledne putovali na nuselskou louku všemi cestami a stezkami tisícové, nedbajíce černých mraků, jimiž obloha po 3. hodině odpolední za teplé povětrnosti směrem od severovýchodu se zahalovala. Vagony tramwaye byly stále obecenstvem přeplněny. Na nuselské louce rozproudil se záhy čilý život. Po 4. hodině odpolední dostavilo se zejména obyvatelstvo vůkolních obcí venkovských. O zábavu všeho druhu bylo i včera nejrozmanitějším spůsobem postaráno. Hostince nuselské byly tancechtivými přeplněny. Terpsichoře holdováno až pozdě do noci. Četní prodavači pamlsků a jižního ovoce byli s včerejším výtěžkem spokojeni. Pro občerstvení žíznivých účastníků zřízeno i na louce několik hospod a vináren. Pěkná povětrnost potrvala až do večera, kdy teprvé obecenstvo opouštělo nuselskou louku. Pověstné nuselské schody byly chvílemi tak obecenstvem posety, že sotva možno bylo ku předu se prodrati. Celkem lze včerejší mimořádnou »Fidlovačku« uznati za zdařilou. – Národní listy, 2. 5. 1889

Vyskočili mezi jízdou s vagonu

V pondělí odpoledne udál se mezi jízdou osobního vlaku na dráze Františka Josefa mezi Hlubokou a Budějovicemi velice rozčilující výjev. Z nenadání otevřela se dvířka vagonu III. tř. a 5letá dceruška zedníka Jos. Váchy z Budějovic spadla na kraj železniční hráze. Na smrt uděšená matka nerozmíšlela se dlouho a skočila za dítkem. Spolucestující dali znamení k zastavení vlaku. Cestující běželi k osudnému místu, kde nalezli matku i dítko zcela zdravé a beze všeho úrazu, tak že mohly dále jeti do Budějovic. Na nádraží byla matka zatčena, ale po krátkém výslechu opět na svobodu propuštěna. – Národní listy, 2. 5. 1889

[related-post id=“19358″]

Umělecká výstava v Rudolfíně

Že letošní umělecká výstava uspokojila naděje pražského obecenstva, toho důkazem jest velmi četná návštěva, jež předčí onu z roku minulého. Též prodej uměleckých děl jest uspokojivý. V pražské malířské akademii provedený obraz čís. sez. 239. »Spor na dvoře«, Vojtěcha Bartoňka, byl ministerstvem vyučování zakoupen ze státních peněz. Umělci pak co další vyznamenání přiřknuta byla cestovní nadace, první to na zdejší akademii. – Národní listy, 2. 5. 1889

Nepřehlédněte

4. 2. 1890: Stará firma v Praze, útěk do Ameriky a nešťastný pád z tramvaje • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

29. 1. 1868: Neznámý šibal chtěl mouku zadarmo. Trik mu ale nevyšel • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

28. 10. 1889: Sebevražda v hotelu, pokus o otravu a svěcení nové budovy • Na konci 19. století nebyl život zrovna jednoduchý a mnoho lidí se proto uchylovalo k dobrovolnému odchodu ze světa. Dokládají to i dobové novinové články. Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Rok 1903: Maso z kradených psů a koček servírovaly restaurace v Budapešti. Pachatel odhalen • Konzumace psího masa patří v asijských zemích k běžnému koloritu. V evropských podmínkách je tento zvyk již naštěstí většinovou společností považován za cosi barbarského. Až do začátku 20. století se ovšem i u nás prodávalo psí maso vcelku běžně a beztrestně. Problém mohl nastat jen v případě, že prodejce vydával psí maso za jiné, případně zvířata kradl.

18. 1. 1868: Rvačka dvou žen v kavárně skončila zatčením jedné z nich • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

6. 12. 1889: Obrovská tragédie v cukrovaru a mikulášský trhy v centru Prahy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

22. 11. 1889: Na Vinohradech otevřeli moderní závod na zpracování masa • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

1. 11. 1868: Další sebevraždy v Praze a jedno soudní přelíčení • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

13. 6. 1890: Nepřátelé vlaštovek, řádění blesku a nešťastný pád mladého dělníka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

21. 5. 1889: Omrzelost životem dohnala mladého muže k sebevraždě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

23. 9. 1868: Děti Vojtěcha Lanny byly povýšeny do rytířského stavu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

21. 1. 1868: Pražští strážníci zatýkali obchodníky pro nesvěcení neděle • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Zapomeňte, co vás učili. V polovině století bude jaro začínat už 19. března • Dnes večer přesně ve 22:58 nastane astronomické jaro. Slunce se v tento okamžik ocitne přesně v rovině zemského rovníku a jeho paprsky budou dopadat kolmo k zemské ose. Na severní polokouli nastane jarní rovnodennost a dny se začnou prodlužovat na úkor noci.

Ženy zakázaly hospody. Muži se odstěhovali a město zbankrotovalo • Muži na celém světě odjakživa rádi navštěvují hospody, což ale bývá trnem v oku jejich manželkám. Tento odvěký spor se stal dokonce osudným jednomu americkému městečku na počátku minulého století. O kuriózním případu napsaly v Praze vydávané Národní listy v srpnu roku 1901.

2. 3. 1890: Nebezpečné cesty v Praze, pošta na Pankráci a chřipková epidemie • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

29. 11. 1868: Tragédie na svatbě. Ženich zemřel, nevěsta je ve vážném stavu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Medaile Lukáše Krpálka je dočasně vystavena pro veřejnost • Letošní olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek dočasně zapůjčil Národnímu muzeu svou zlatou medaili. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout na výstavě Olympijské Tokio. Příliš času ale nemají. Už 3. října se vrátí zpátky svému majiteli.

Muzeum paměti XX. století povede historik Jan Kalous • Správní rada pražského Muzea paměti XX. století zvolila do funkce ředitele této instituce historika PhDr. Jana Kalouse, PhD. Ten byl poslední čtyři měsíce pověřen jejím vedením. Nejvyšší kontrolní orgán muzea vybíral ze čtyř uchazečů. Volba nakonec dopadla jednomyslně.

6. 3. 1890: Nový bořící přístroj, krádeže v knihovně a náhlé úmrtí mladého muže • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

16. 11. 1889: Nález lidské kostry, lůžkové vozy ve vlacích a nehoda tramvaje • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.