20. 1. 1889: Trest pro násilníka, sněhová nadílka a počet domů v Praze

Před lety v PrazePražskýDEN.cz20. ledna 20192 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Obviněn z vraždy

Jak jsme ve včerejším odpoledním čísle našeho listu oznámili, zatčen byl dne 17. t. m. majitel obuvnického závodu Fr. Vondrovec v Praze pro podezření před léty spáchaného zločinu vraždy a to na udání svých nejbližších příbuzných, s nimiž vede spor o pozůstalost po rodičích. Avšak hned po prvním výslechu přišlo na jevo, že, obvinění toto není tak podstatné, aby Fr. Vondrovec ve vazbě musel býti ponechán, i byl předevčírem večer z vyšetřovací vazby na svobodu propuštěn. – Národní listy, 20. 1. 1889

Sníh

Dávno již toužená změna letošní mlhavé zimy včera odpoledne konečně nastala. Teploměr ukazoval +1° R. Po polední spustil se drobounký déšť, chodníky a jízdní dráhy pokryty byly náledím, čímž chůze stala se obtížnou, ba místy i nebezpečnou. Po 4. hodině odpolední počalo sněžiti a sníh zůstal ležeti. Hospodáři uvítají sníh s radostí, any suché mrazy způsobily již velikých škod na polích. – Národní listy, 20. 1. 1889

Trest pro násilníka

Před soud porotní pohnán byl včera Jan Polívka, 38letý ženatý domkář v Kelských vinicích u Mělníka, žalován pro zločin nedokonaného násilného smilstva. Setkal se dne 5. října k deváté hodině večerní na cestě mezi Vavřincem a Liblicemi s Annou Salačovou, manželkou čeledína z Vysoké Libně, kteráž vracela se z lékárny v Mělníce. Této příležitosti použil ušlechtilý Polívka, aby si pomohl k patnácti měsícům těžkého žaláře s patnácti posty, což mu po včerejším závěrečném přelíčení a po jednohlasném výroku poroty bylo soudem přiřčeno. Soudu předsedal p. rada Šindelář, žalobu zastával substitut p. Morstadt, obžalovaného rozkošníka hájil p. dr. Stern. – Národní listy, 20. 1. 1889

[related-post id=“15556″]

Planý poplach

Včera k 11. hodině dopolední oznámen byl požárním automatem v Jungmannově třídě na Vinohradech oheň. Ihned dostavili se na místo hasiči vinohradští a novoměstští a záhy přijížděli také hasiči staroměstští, kteří však z Václavského náměstí se vrátili. Po nějakém ohni nebylo totiž ani stopy, z hasičů ztropil si někdo nevčasný žert. V záležitosti této jest zavedeno úřadní vyšetřování. – Národní listy, 20. 1. 1889

Počet domů v Praze

V Praze čítalo se ku konci roku 1888 popisních čísel: I. Na Starém Městě 1051, II. na Novém Městě 1698, III. na Malé Straně 557 (počítaje v to i kasárny Oujezdské č. 413–416-III.), IV. na Hradčanech 213 (s baštami čís. II. a XIX.), V. v Josefově 288, VI. na Vyšehradě 202 a VII. v Holešovicích Bubnech 516, úhrnem tedy 4515 čísel. Nejvíce nových domů přibylo na Novém Městě Pražském a v Holešovicích-Bubnech. – Národní listy, 20. 1. 1889

Nepřehlédněte

19. 11. 1889: Řešení nedostatku lékařů a odpor proti pivním tlakostrojům • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

22. 10. 1868: Od daleké cesty za americkým snem neodrazuje ani nastávající zima • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

16. 1. 1869: Otevření sladovnické školy a případ staré vraždy • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

23. 1. 1868: Strašlivý mord na Letné. Někdo zastřelil mladého chlapce • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

23. 8. 1890: Chytání koček na Karlově náměstí a sebevražda milenců • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

7. 8. 1889: Dluhy v hostincích, upozornění pro pejskaře a zabavené doutníky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

29. 8. 1868: Dláždění Karlína pokračuje rychlým tempem. Muž se znovu zbláznil • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Dláždění Karlína V dlažbě Karlína se nyní pilně a nepřetržitě pokračuje. Hlavní střída jest již po celé své délce až k ulici sv. jakubské vydlážděna a nyní se počne dlážditi část až k náměstí se táhnoucí, která se již rozkopává a tak k dlažbě upravuje. Následkem toho jest jízda touto ulicí jakož i jakubskou zakázána a povozy jedoucí do Prahy jakož i zpět se musí ubírati přes náměstí a kol železničního mostu drážďanského. Také na jiných místech v Karlíně se v dláždění statně pokračuje. Tak pobřeží kol Vltavy jest již z větší části vydlážděno a pevným trasem proti návalu vod opatřeno. Dále se v tomto týdnu počala dlážditi půůtová ulice, v niž kanál až k řece zbudován jest. Také k vydláždění prostory kol chrámu a kasáren karlínských se přípravy činí. – Pražský denník, 29. 8. 1868 Pohřeb Včera po 6. hodině večer pohyboval se z nemocnice dlouhý pohřební průvod po václavském náměstí a přes Příkopy k nové bráně. Jednoduchá, věncem ozdobená rakev byla nešena od mladíků v černém obleku a modrých čapkách, kdežto jiní nesli rozžaté svíce. Před průvodcem kráčel hudební sbor a za rakví velké množství zedníků, tesařů a jiných dělníků. Pochovávali svého soudruha Karla Cábu, který při sboření domu v karlovarské ulici byl o život přišel. – Pražský denník, 29. 8. 1868 [related-post id="12411"] Šílenství Pro šílenství byl ve čtvrtek k nařízení vyšehradského policejního komisařství odveden do blázince jistý 66letý nádenník z Vršovic, který už před dvěma lety byl v blázinci, odkud jej ale po dvou měsících jakožto zdravého zase propustili. – Pražský denník, 29. 8. 1868

Muzeum pražského vodárenství chystá den otevřených dveří • Muzeum pražského vodárenství opět otevře své brány široké veřejnosti. V sobotu 16. října se uskuteční populární den otevřených dveří.

27. 5. 1890: Nová restaurace v Královské oboře a těžké zranění dělníků • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

4. 10. 1889: Pohřešovaný podnikatel, šetření ve vlacích a pokus o sebevraždu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

30. 6. 1890: Stařena ve strouze, opozděný rychlovlak a hon na pytláky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

1. 5. 1868: V Praze začne fungovat unikátní továrna na tkalcovské zboží • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Nová strojnická továrna V Klementské ulici počali tyto dny bývalou továrnu Epsteinovu na kartouny přestavovali na velkolepou, parou hnanou továrnu na vyrábění tkalcovského zboží. Továrna tato, jež náleží bratřím Perutzovým, bude nyní značně rozíiřena a potřebné stroje, jako parní kotel a j. byly tam předvčírem přiváženy. Továrna tato jest první toho druhu v Praze. – Pražský denník, 1. 5. 1868 Nehoda Včera ráno rozbil vichr v týnské uličce okno a jedna střepina z lítajícího skla zasáhla dole jdoucí ženštinu do obličeje až krvácela. – Pražský denník, 1. 5. 1868 [related-post id="9804"] Rokování Obecní zastupitelstvo pražské rokovalo včera o návrhu žádosti k J. Vel. císaři pánu proti zavedení nových daní a prodeji státních statků. Proti návrhu tomuto mluvili pp. Schwab a Portheim, z nichž první prohlásil, že ústavní strana ve sboru se vzdá hlasování o předmětu tomto. Měšťanosta p. dr. Klaudy snažil se vyvrátiti námitky proti příslušnosti sboru v této věci. Při hlasování byl pak návrh velkou většinou přijat. Po delším rokování rozhodnul se sbor k návrhu p. Skrejšovského proti vyslání zvláštní deputace k císaři pánu a k odevzdání žádosti panu místodržitelovi. – Pražský denník, 1. 5. 1868

16. 12. 1868: V Kbelích se oběsila mladá dívka. Spekuluje se o důvodech • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

26. 7. 1890: Nález podzemní chodby a pokus zoufalé ženy o sebevraždu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Rodný dům Jana Palacha se mění na památník. Slavnostní otevření se blíží • V roce 2015 zakoupilo Národní muzeum chátrající objekt ve Všetatech a zahájilo práce na jeho přeměnu na důstojný Památník Jana Palacha. Na jeho novou podobu byla vypsána úspěšná architektonická soutěž. Součástí památníku má být expozice, která ukáže čin Jana Palacha v kontextu dějin 20. století. Slavnostní otevření je plánováno na konec září.

Vítězný návrh Památníku Jana Palacha.

28. 1. 1868: Muži se rozbilo skleněné zboží. Reakce kolemjdoucích ho dojala k slzám • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

2. 5. 1889: Fidlovačka, nehoda s dobrým koncem a výstava v Rudolfinu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

9. 10. 1889: Výstava obrazů, vzácný pták a chatrný dům • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Spadne někdy Eiffelova věž? Naši předci nepočítali, že vydrží tak dlouho • Eiffelova věž patří mezi nejznámější symboly Paříže i celé Francie. Ve své době ji lidé považovali za malý zázrak. Jak ale dokládá článek z Národních listů ze srpna 1891, příliš se nepředpokládalo, že by mohla vydržet stát až do 21. století.

OBRAZEM: Unikátní barevné záběry Prahy z konce 19. století. Takhle už naše město nikdy neuvidíte • Život v Praze na konci 19. století plynul pomaleji než dnes. Alespoň se to může zdát při pohledu na unikátní kolorované snímky, které má ve svém archivu Knihovna Kongresu Spojených států amerických.

Praha na konci 19. století vypadala trochu jinak, než ji známe dnes.