30. 5. 1889: Prahu trápí žebrající děti. Městská rada hledá řešení

Před lety v PrazePražskýDEN.cz30. května 20192 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Žebravé dítky v Praze

Z usnešení městské rady byla ustanovena zvláštní komise, aby zjistila, které dítky v ulicích pražských obtěžují žebráním okolojdoucí a jakým spůsobem dalo by se této nepřístojnosti odpomoci. Na základě udání zástupce policejního ředitelství konstatovalo se, že v ulicích pražských žebrající dítky nepocházejí z Prahy, nýbrž z okolí pražského, jejichž rodiče jsou zaměstnání nejvíce v cihelnách na Smíchově, v Košířích, v Nuslích a ve Vršovicích, aneb že jsou to dítky rodičů, kteří do Prahy na práci přibyli, aneb z práce domů se vracejí. Komise učinila za tou příčinou návrh, dle kterého dožádáno bude policejní ředitelství, aby každého měsíce podávalo městské radě o dítkách, při žebrání v Praze přistižených, zvláštní výkazy, aby se mohlo posouditi, odkud dítky tyto jsou. Dále navrhuje komise, aby městská rada vyzvala přiměřeným spůsobom obecenstvo, aby na ulicích žebrající dítky nepodporovalo. V úterní schůzi městské rady byly návrhy tyto schváleny s doložením, že na základě seznamů policejního ředitelství o zatčených žebravých dítkách učiní se příslušná opatření. – Národní listy, 30. 5. 1889

Zaplavené krámy a sklepy v Karlíně

V úterý v poledne strhl se nad okolím pražským prudký liják. Proudy vod ze Žižkova a od Hrabovky zaplavily silnici do Karlína. Otvory stok byly sice vyzvednuty, ale stoky nemohly vodu pojmouti a proudy valily se do Vinohradské ulice v Karlíně, kde vnikly do krámů a zatopily také sklepy v domech č. 140, 175, 165 a zejména v domě č. 178, kde kupci p. Bucháčkovi spůsobily na uloženém ve sklepě zboží značné škody. – Národní listy, 30. 5. 1889

[related-post id=“20126″]

Těžce zraněna

Pí. M. Roubíčková, 59letá manželka malíře pokojů z Vršovic, vyklepávala v úterý slamník u domu č. 291 v Palackého třídě ve Vinohradech. Z nenadání byl z průjezdu vystrčen vůz tak prudce, že Roubíčková byla poražena a dosti povážlivě na noze zraněna. – Národní listy, 30. 5. 1889

Nepřehlédněte

14. 8. 1889: Nerozlučné sestry spáchaly společnou sebevraždu. Důvod nikomu neřekly • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Praha plánuje vybudovat Muzeum paměti XX. století • Praha by mohla mít v budoucnu muzeum, které by připomínalo zásadní historické události minulého století. Podobné instituce už mnoho let fungují v jiných světovým metropolích – například Muzeum II. světové války v Gdaňsku, Dům teroru v Budapešti či Topografie teroru v Berlíně.

11. 2. 1890: Nadace pro dlužníky, dopadení zloděje a incident v Poštovské ulici • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Protiatomový kryt Folimanka se v sobotu otevře pro veřejnost • Také v tomto měsíci se pro veřejnost otevře jeden z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy. Unikátní prostory protiatomového bunkru Folimanka si zájemci budou moci prohlédnout tuto sobotu 15. září od 9 do 15 hodin.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

31. 10. 1868: V Praze se otevírá nová moderní krejčovská továrna • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

16. 2. 1890: Problémy se samozavíracími dveřmi a výzdoba dvorany Rudolfina • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Kaplička na Petříně prošla kompletní rekonstrukcí • Hlavní město nechalo opravit kapli sv. Kříže u rozhledny v parku na Petříně. Památka byla dlouhá léta v havarijním stavu. Mimo jiné do ní zatékala voda. Rekonstrukce vyšla celkem na 2,8 milionu korun.

7. 6. 1890: Oprava kamenných ornamentů u orloje a řádění prudké bouře • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

7. 2. 1868: Praha sčítá škody. Následky ničivé vichřice jsou obrovské • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

5. 8. 1889: Exekuční novela, požár v obchodě a neopatrná střelba • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

5. 5. 1890: Filipojakubská pouť na Smíchově a pokousaný chlapec • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Historii českého divadla přibližuje nová výstava v Národním muzeu • Zajímá vás, co přesně se skrývá pod označením divadelní cedule a co dalšího mohou návštěvníkům nabídnout bohaté fondy Divadelního oddělení Národního muzea? Pak si určitě nenechte ujít výstavu s názvem Račte vstoupit do divadla, která je k vidění od 13. prosince 2019 v Nové budově Národního muzea.

Britští muži dávali najevo své bohatství podivnou úpravou nehtů • Pokud si říkáte, že žijeme ve zvráceném světě sociálních sítí, kde řada lidí nemá žádnou soudnost, možná vás překvapí článek z roku 1901. Národní listy přinesly zprávu o zvláštní módě, která se rozšířila mezi bohatými britskými muži.

24. 5. 1889: Pokus o otravu a letní dobročinné divadlo na Vinohradech • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

14. 11. 1889: Smrt dělníka v Ringhofferově továrně a opilý zloděj ubrusů • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Praha nechala opravit pozůstatky po bývalé lanové dráze • V Letenských sadech byla obnovena jedna ze zapomenutých pražských technických památek, část původní lanové dráhy. V místě bývalé horní stanice vznikla nová vyhlídka. Rekonstrukce vyšla na 2,3 milionu korun.

21. 7. 1889: Stěhování vězňů na Pankrác, nepoctivý číšník a pohroma na Moravě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

22. 3. 1890: Stavba nového nábřeží, přejetý mladík a popálená hokyně • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Proč se Praha jmenuje Praha? Vysvětlení je hned několik • Je to tak trochu záhada. Přesný původ slova Praha už se nejspíš nikdy nedozvíme. Přesto ale existuje několik hypotéz, jak naše hlavní město ke svému názvu vlastně přišlo.

29. 1. 1868: Neznámý šibal chtěl mouku zadarmo. Trik mu ale nevyšel • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.