Třetina klíšťat v Praze je nakažená. V některých lokalitách až polovina

Foto: Pixabay
Přestože jsou pražští hygienici v těchto týdnech enormně vytíženi kvůli pandemii koronaviru, věnují se i dalším nebezpečným infekčním nákazám.
Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) provedla letos v červnu sběr klíšťat v devíti přírodních lokalitách v Praze, aby zjistila promořenost dvěma nejvýznamnějšími onemocněními, která klíšťata přenášejí – lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou.
Zatímco na žádném ze zkoumaných klíšťat nebyla již po několikátý rok za sebou prokázána klíšťová encefalitida, lymská borelióza se objevila hned u 30 % odebraných klíšťat.
Z lokalit, kde se sběr v tomto roce uskutečnil, patří z pohledu promořenosti klíšťat lymskou boreliózou mezi nejvíce zatížené oblasti Točná v Praze 4, kde se nákaza projevila u více než poloviny odebraných klíšťat (51,9 %). Následují lokality Prokopské údolí v Praze 5 (44,1 %), Divoká Šárka v Praze 6 (42,2 %) a Hostivař v Praze 10 (41,9 %).
„Výsledky ve vztahu k výskytu onemocnění lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou ukazují stále na potřebu dodržování preventivních opatření ve formě očkování proti klíšťové encefalitidě a používání vhodných repelentů. Rozhodující roli má i včasné odstranění klíštěte včetně dezinfekce místa přisátí a vhodné oblečení při návštěvě přírodních lokalit. Očkování proti klíšťové encefalitidě provádí očkovací centra, Zdravotní ústavy nebo praktičtí lékaři,“ vysvětluje RNDr. Jaroslava Zelenková z protiepidemického odboru HSHMP.
Sběr klíšťat realizují pražští hygienici již mnoho let. Používají přitom dlouhodobě ověřenou metodu tzv. vlajkování. Flanelová látka simuluje srst zvířete a klíšťata se z travnatých ploch lehce přichycují. Po každém úkonu se klíšťata z látky sbírají a třídí podle vývojového stádia do připravených zkumavek.