Levná a chutná jídla z brambor. Recepty, které budete chtít hned zkusit

MagazínTereza Běhalová17. dubna 20205 minut čtení

Foto: Unsplash.com

Brambory jsou označovány za „poklad chudých“. Na světě totiž není příliš mnoho potravin, které nestojí moc peněz a zároveň dokážou dostatečně zasytit. Přinášíme vám přehled těch nejlepších bramborových receptů.

Už ve škole se učí, že brambory přivezl z Ameriky do Evropy Kryštof Kolumbus. Pochutnávali si na nich už staří Inkové n území dnešního Peru před více než pěti tisíci lety. Velmi odolná bramborová hlíza jako jediná dokázala plodit v tamních nehostinných horských oblastech, narozdíl třeba od obilí nebo kukuřice.

„Rostlina ta pro lidské pokolení jest ten největší prospěch, jejž z vynalezení Ameriky má. Jí nynějšího času není možná, aby všeobecný hlad mořil lidské pokolení, o němž nám letopisové mnoho příkladův vypisují, pokud toliko na obilí všetečka naděje se skládala, která povětřím nepříznivým zklamána bývala, tenkrát předce zemňáky jsauce jinak náramně úrodny, se podaří, že lid nebohý před strašnou smrtí hladem se ochrání,“ píše jeden z nejvýznamnějších pražských přírodovědců 19. století Jan Svatopluk Presl ve své knize Všeobecný rostlinopis z roku 1846.

Ať už máte zrovna hluboko do kapsy, nebo si jen chcete dopřát rychlou a vydatnou večeři, inspirujte se recepty na ty nejznámější pokrmy z brambor.

Myši s česnekem

Není jednodušší jídlo než tradiční staročeské pečené brambory -– tzv. myši. Potřebovat budete 600 g brambor typu B, 10 stroužků česneku, 100 g másla a sůl. Oškrabané brambory nakrájíme na kousky, omyjeme a dobře osušíme. Máslem vymažeme pečící plech a rovnoměrně na něj brambory naskládáme. V troubě vyhřáté na 200 °C pečeme dozlatova. Občas brambory promícháme, aby se nepřipekly. Mezitím utřeme česnek se solí a smícháme s rozpuštěným máslem ve velké míse. Pečené brambory přidáme do mísy, dobře promícháme a přikryté utěrkou necháme asi 10 minut odstát, aby nasákly vůni. Nejlepší jsou myši podávané s mlékem nebo kefírem.

Rozmáčklé brambory s parmazánem

Netradiční chuťovka, po které se jen zapráší. Přichystejte si 700 g menších nových brambor, olivový olej, oblíbenou směs koření s bylinkami a 30 g jemně strouhaného parmazánu. Troubu předehřejeme na 200 °C. Brambory uvaříme ve slupce a necháme oschnout. Olejem vytřeme plech na pečení a pokropíme trochu i brambory. Ty pak vložíme na plech a každou z nich rozmáčkneme na placku. Opět zakápneme olejem a posypeme kořenící směsí. V troubě pečeme asi 40 minut, dokud brambory nejsou zlatavé na okrajích. Placičky poté obrátíme, opět potřeme olejem a okořeníme a pečeme dalších asi 20 minut. Hotové brambory posypeme parmazánem a necháme asi 2 minuty v troubě, aby se sýr rozpustil.

Bramborové fašírky

Tento chutný starodávný pokrm pochází z Maďarska. Připravte si na něj 1 kg brambor, 1 vejce, 2 lžíce hladké mouky, 2 lžičky sušené majoránky, 5 stroužků česneku, 3 lžíce strouhanky, sůl a pepř. Nejprve uvaříme brambory ve slupce v osolené vodě. Vlažné brambory oloupeme, nastrouháme na jemném struhadle a necháme zcela vychladnout. Pak přidáme sůl, majoránku, mletý pepř, prolisovaný česnek, jedno vejce a hmotu důkladně zpracujeme rukama na tvarovatelné těsto, které zahustíme podle potřeby strouhankou. Pomoučněnýma rukama vytvarujeme kuličky o průměru asi 5 cm, které zploštíme dlaněmi. V rozpáleném oleji fašírky usmažíme do červena a necháme odstát na papírových ubrouscích, aby se zbavily přebytečného tuku.

Bramborovo-zelné krokety se slaninou

Jednohubka k televizi, která ale obstojí i jako hlavní chod. Potřebovat budete 600 g brambor, 1 cibuli, 1 stroužek česneku, 60 g anglické slaniny, 1 hrnek kysaného zelí, olej, hladkou mouku, vejce a strouhanku. Oloupané brambory nakrájíme a uvaříme v osolené a okmínované vodě doměkka. Poté slijeme, necháme okapat a vystydnout. Oloupanou cibuli a česnek nakrájíme nadrobno a anglickou slaninu na malé čtverečky. Zelí zbavíme přebytečného láku a pokrájíme na menší kousky. Na sádle rozškvaříme slaninu, vmícháme cibuli a česnek a vše orestujeme dozlatova. Pak přidáme vymačkané zelí, směs osolíme a ochutíme kmínem a zvolna podusíme, dokud nebude zelí měkké a šťáva zcela nevysmahne. Vychladlé zelí a brambory spolu rozšťoucháme dohladka v tužší směs, ze které tvoříme stejně velké šišky. Krokety obalíme v hladké mouce, vejcích a strouhance a usmažíme ve vyšší vrstvě oleje dozlatova.

Pražské brambory

Na tradiční staročeský pokrm budete potřebovat 1,5 kg brambor, 0,5 kg uzeného bůčku, 5 vajec, 2 cibule, sádlo, sůl a pepř. Uzený vepřový bůček uvaříme doměkka a necháme vychladnout. Poté ho vykostíme a nakrájíme na malé kostičky. Brambory uvařené ve slupce necháme vychladnout, oloupeme a nakrájíme na plátky. Najemno nakrájenou cibuli osmahneme v hrnci na rozpáleném sádle dorůžova, pak přidáme bůček a brambory, dochutíme pepřem a solí a vše za občasného míchání osmahneme. Vidličkou rozkvedláme vejce, přilijeme na brambory a pokrm mícháme tak dlouho, až se vejce srazí.

Staročeské lokše

Tradiční jídlo, na které potřebujete jen 4 suroviny – brambory, hladkou mouku, sůl a máslo. Uvařené brambory rozmačkáme na kaši. Když kaše vychladne, vmícháme mouku a vypracujeme hladké těsto, které zpracujeme do tvaru válečku. Z něj krájíme stejné dílky, které vyválíme na placky silné asi 0,3 – 0,5 cm. Pečeme na plotýnce z obou stran. Hotové lokše potřeme máslem a osolíme.

Brambůrky se cherry rajčátky

Toto jídlo pochází ze středomoří. Podává se hlavně jako příloha, ale ve zasytí i jako hlavní chod. Připravte si 750 g nových malých brambor, 4 lžíce olivového oleje, 1 paličku středně velké česneku, 250 g cherry rajčat, černé olivy a pepř. Brambory omyjeme a usušíme, ale nezbavujeme slupky. Obalíme je ve 2 lžících olivového oleje a dáme péct asi na 20 minut do trouby předehřáté na 200 °C. Poté k bramborám přidáme zbývající ingredience – lisovaný česnsek, celá cherry rajčátka, nakrájené olivy a mletý pepř. Pečeme dalších 20 až 25 minut, dokud nejsou brambory měkké a rajčátka nezačnou prskat.

Bramboráky

Křupavá česká pochoutka, po které vám ale může být poněkud těžko. Na bramboráky pro celou rodinu si nachystejte 1 kg brambor, 2 vejce, hladkou mouku, 100 g mouky, 50 g krupice, sušenou majoránku, 3 stroužky česneku, mléko, sůl, pepř a olej. Syrové brambory nejprve oškrábeme, omyjeme a nastrouháme. Pak přidáme vejce, mléko, majoránku, utřený česnek, sůl, pepř a mouku podle potřeby, aby těsto nebylo příliš řídké. Pro zvýšení křupavosti přidejte krupici. Vše velmi důkladně promíchejte. Do rozpáleného oleje klademe lžící směs, kterou rozetřeme na placky a osmažíme po obou stranách dozlatova. Bramboráky necháme odstát na papírových ubrouscích. Jíst se dají teplé i studené. Stejně jako většina smažených pokrmů z brambor chutnají nejlépe s mlékem nebo kefírem.

Nepřehlédněte

Potraviny štěstí navodí skvělou náladu a ochrání před rakovinou • Jídlo je důležitým faktorem, který ovlivňuje naše duševní rozpoložení. Ať už vás trápí vztahové problémy, nedostatek peněz, zlobivé děti, příliš mnoho úkolů v práci nebo jen zimní chmury, měli byste místo antidepresiv zařadit do jídelníčku potraviny štěstí, které do žil zaručeně napumpují novou energii.

Díky jídlu můžeme být šťastnější.

Příprava a skladování bramborového salátu. Vyhněte se nejčastějším chybám • Ke štědrovečerní večeři patří bramborový salát jako párek k rohlíku. Dopřává si ho až 95 procent všech obyvatel Česka a v mnoha domácnostech se připravuje v tak velkém množství, že zbude ještě na několik dalších dní. Ne každý už ale dbá na to, aby salát byl i zdravotně nezávadný.

Vegetariánství propadly i slavné osobnosti. Už dávno nejde o módní výstřelek • Myšlenka bezmasého stravování existuje tisíce let. Své kořeny má v civilizacích starověké Indie a Řecka. Ve středověku z Evropy vegetariánství prakticky vymizelo. Znovu se objevuje až v 19. století, kdy lidé ve velkém vzhlíželi k antické kultuře a ideálům.

Kiwi je napěchované zdravím. Jeden druh můžete pěstovat i na zahradě • Kdo by neznal zelené kiwi?! To, které běžně nakupujeme v našich obchodech, s hnědou chlupatou slupkou a zelenou dužinou, jsou plody, jejichž předkem je aktidinie lahodná (Acitidinia deliciosa). Tohle ovoce má svůj původ v Číně, avšak v průběhu let se začalo pěstovat po celém světě. Roste na popínavých dřevinách a z jednoho dospělého stromku či keře se údajně sklidí kolem 200 kg plodů.

Bramborový salát jako časovaná bomba. Pozor na hrášek, vejce i uzeniny • Vánoce a konec roku si snad nikdo nedokáže představit bez bramborového salátu, chlebíčků a jednohubek u silvestrovských oslav. Mnoho pochutin chystáme do zásoby a obvykle je jíme i několik dnů, jako třeba bramborový salát. Ovšem pozor! V řadě potravin číhají zákeřné mikroorganismy, které nás mohou hodně potrápit a způsobit nákazu.

Domácí svařák snadno a rychle. Pozor na výběr odrůdy a teplotu varu • Vůně horkého vína svařeného s kořením patří neodmyslitelně k předvánočnímu období. Protože ale stále platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, letos si ho budeme muset připravit doma. V tomto článku vám poradíme, jak na to.

Lepší než prášky. Granátové jablko překvapuje účinky na lidské zdraví • Seriózní výzkumy vědců z celého světa ukazují, že pravidelná konzumace semen granátového jablka má velmi pozitivní vliv na mužskou potenci. Zázračné ovoce je ale prospěšné i z mnoha dalších důvodů. Pomáhá například snižovat cholesterol, chrání před rakovinou a tělu dodává přirozenou energii.

RECEPT: Oslnivý hráškový krém plný svěžesti a lahodné chuti • Hráškový krém je neodolatelná pochoutka, která vám přinese osvěžení i chuťovou explozi v ústech. Jeho jemná konzistence a svěží zelená barva lákají k ochutnání. Hrášek je bohatý na vitamíny, vlákninu a antioxidanty, čímž posiluje zdraví. Tento krém lze podávat teplý nebo studený a je ideální jako předkrm nebo lehká večeře. Obohaťte svůj letní jídelníček tímto lahodným hráškovým krémem a dopřejte si chuťový zážitek plný zdraví.

Jídla od babičky připomínají bezstarostné dětství. Proto je tolik milujeme, i když by šly připravit mnohem lépe • Svíčková na smetaně s houskovými knedlíky, rajská omáčka, klasické české rizoto nebo pečené kuře s bramborovou kaší. Také to nejlepší jídlo vašeho života vařila vaše babička? Možná vás jen klamou dávné vzpomínky a všechno je úplně jinak. Ne vždy je zkrátka jídlo z babiččiny kuchyně objektivně tím nejlepším, které jste kdy jedli.

Ovocné knedlíky miloval i Jan Neruda. Připravit opravdové staročeské není žádná velká věda • Knedlíky v nejrůznějších podobách najdeme nejen v celé Evropě, ale třeba i v daleké Číně. Tamní kuchaři je vařili už dávno před námi. Naše klasické plněné knedlíky na sladko známe přibližně 300 let.

Nejstarší ženy světa prozradily tajemství dlouhověkosti • Noviny a časopisy jsou plné zaručených návodů na dlouhověkost. Často se zmiňuje především význam jídla a nastavení mysli. Pravdou je, že složení jídelníčku může hodně ovlivnit délku i kvalitu života. Některé případy stoletých lidí ale dokazují, že ne vždy jsou tyto zdravé rady neomylné.

RECEPT: Základní snídaňové vafle • Snad každý miluje vafle. Ale ne všichni už vědí, jak je správně připravit. S naším receptem na základní vafle si vykouzlíte voňavé a sladké ráno. Tohle je jídlo je tak skvělé, že si ho rozhodně budete chtít opakovat neustále dokola.

Sváteční otevírací doba je letos plně v režii supermarketů • Díky prodloužení nouzového stavu mohou letos velké obchody s potravinami zůstat otevřené po oba květnové svátky. V minulých letech to zákon zakazoval. Většina řetězců supermarketů se přesto rozhodla, že svým zaměstnancům poskytne 8. května volno.

Dejte kapustě druhou šanci. Neprávem zavrhovaná zelenina má řadu benefitů • V zimním období se řada z nás může cítit vyčerpaně a unaveně. Blížící se Vánoce, stres a každodenní povinnosti oslabují naši imunitu. Jedním z pomocníků na její posílení může být obyčejná kapusta. Ta totiž blahodárně působí nejen na naše tělo, ale i mysl.

Mince a voda ochrání před otravou jídlem • Chystáte se na pár dní odjet z domova? Jednou z věcí, na které je potřeba myslet, je obsah vaší lednice. Jednoduchý trik vás může ochránit před otravou nebezpečnými bakteriemi.

Chuť jako nejdůležitější smysl. Funguje už před narozením a zásadně se mění s věkem • Jediný lidský smysl, při jehož absenci můžeme snadno zemřít, i když si to vůbec neuvědomujeme. V průběhu života se mění a může nás pořádně potrápit. Není to zrak, ani sluch, které vás asi napadnou jako první.

Šest jídel, díky kterým zhubnete i bez drastické diety • Obezita trápí miliony lidí po celém světě. Možná i vy byste rádi nějaké to přebytečné kilo shodili. Co ale dělat, když všechny diety selhaly? Odborníci pro vás našli řešení!

Mango v jídelníčku by nemělo chybět. Vaše tělo za něj poděkuje • Lahodné tropické ovoce pocházející pravděpodobně z indického subkontinentu je mimořádně bohaté na živiny a minerály, které potřebujeme ke správnému fungování organismu. Často bývá dokonce označováno za superovoce. V čem konkrétně je tedy tak pozoruhodné?

Zemědělské trhy na Letné nabídnou kvalitní lokální suroviny i streetfood • Září a říjen bude na muzejním dvorku Národního zemědělského muzea na Letné patřit podzimním trhům. Akce potěší zákazníky, kteří upřednostňují kvalitní lokální potraviny. Těšit se můžete i streetfood stánky s občerstvením.

Vyznejte se v sójových omáčkách. Některé mohou být zdraví škodlivé • Po sójové omáčce v kuchyni obvykle sáhneme, když potřebujeme zvýraznit chuť připravovaného jídla. Zatímco přírodně fermentované sójové omáčky jsou pro naše zdraví prospěšné, průmyslově vyráběné mohou naopak uškodit. Čím se oba tyto druhy liší?