LifestyleTereza Běhalová18. března 20192 minuty čtení

Modré světlo z mobilu a televize zhoršuje spánek a způsobuje řadu zdravotních problémů

Dokážete si představit jeden večer bez televize, mobilu, tabletu či počítače? Pokud tyto přístroje ve večerních hodinách pravidelně používáte, vystavujete se tzv. modrému světlu, které stojí za zhoršenou kvalitou spánku a navazujícími problémy se zdravím.

Modré světlo o vlnové délce kolem 480 nm je přirozenou složkou denního světla. Nejvíce je ho po rozednění, s blížícím se západem slunce ubývá a začíná převažovat červená složka.

ČTĚTE TAKÉ: Bolest hlavy si často způsobujeme sami. Na vině jsou tyto zlozvyky

Modré světlo však vyzařují i televizory, monitory počítačů a displeje mobilních telefonů a tabletů. Stále se mezi lidmi málo ví, že používání těchto přístrojů ve večerních hodinách negativně ovlivňuje fyziologické procesy v organismu a v důsledku způsobují spánkové poruchy, psychické problémy a další navazující onemocnění.

Jak světlo působí na člověka

Vystavování se přirozenému dennímu světlu je pro lidské zdraví velmi důležité. V závislosti na střídání světla a tmy jsou naše biologické hodiny uspořádány do tzv. cirkadiánního rytmu kolísání aktivity, který organismus synchronizuje s vnějším světem.

Zásadní roli zde hraje hormon zvaný melatonin. Ten se účastní koordinace denních rytmů a spánku, ovlivňuje oběh krve, krevní tlak, tělesnou teplotu, metabolismus cukrů, tuků i bílkovin, produkci pohlavních hormonů, imunologické reakce organismu, průběh stárnutí, chování i psychologické reakce. V zásadě tak na něm závisí naše duševní i fyzické zdraví.

Tvorba melatoninu v lidském těle začíná v přirozeném prostředí několik hodin po soumraku a s blížícím se rozedněním se postupně zastavuje. Pokud jsme vystaveni modrému světlu ve večerních a nočních hodinách, start tvorby melatoninu se oddálí, případně vůbec nemusí nastat, čímž dochází k posunu nočních fyziologických funkcí.

ČTĚTE TAKÉ: Tajemství stoletých lidí není zase tak záhadné. Musíte ale dodržovat všechny zásady

„Pro zajištění kvalitního spánku a dostatečné produkce potřebného hormonu melatoninu bychom se měli vyhnout působení modré složky světla v době, která má být určena spánku. Před spaním bychom tedy neměli používat mobil, tablet a podobná elektronická zařízení. Ani usínání u televize nepřináší spánek dobré kvality,“ varuje hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Nepřehlédněte