MagazínTereza Běhalová7. prosince 20192 minuty čtení

Jeden typ krevní skupiny možná snižuje pravděpodobnost Alzheimerovy choroby

Víte, kterou krevní skupinu máte? Podle vědeckých výzkumů to vypadá, že právě typ krve má možná vliv na kondici mozku v pozdějším věku. Nositelé určité krevní skupiny také mají údajně více šedé mozkové hmoty a těší se delšímu duševnímu zdraví.

Z výzkumu zveřejněném v odborném magazínu Brain Research Bulletin vyplývá, že krev může ovlivnit vývoj nervového systému svého nositele a předpovídat i rychlost, jakou bude mozek stárnout. Se zvyšujícím se věkem se lidský mozek přirozeně zmenšuje a prochází nejrůznějšími změnami. Dochází rovněž k úbytku šedé hmoty, kterou tvoří velké množství nervových buněk.

ČTĚTE TAKÉ: Objevte blahodárné účinky zeleného čaje. S vaším tělem dokáže divy

Výzkumník Matteo De Marco a profesorka Annalena Venneriová z britské Sheffieldské univerzity tvrdí, že množství šedé mozkové hmoty a míra rizika úpadku kognitivních funkcí mohou být ovlivněny typem krevní skupiny. Nejvýraznější rozdíly jsou mezi nositeli krevní skupiny 0 a ostatních krevních skupin. Znamená to, že krevní skupina 0 možná dokáže lépe chránit mozek před stárnutím a zajistit jeho vitalitu i ve vyšším věku.

ČTĚTE TAKÉ
Hrst ořechů denně může zachránit život

Jak výzkum probíhal

Vědci porovnávali za pomoci magnetické rezonance objem šedé hmoty u 189 zdravých dospělých lidí. Zjistilo se, že méně šedé hmoty mají nositelé krevních skupin A, B a AB. Rozdíly se týkaly zejména temporální a limbické oblasti mozku, včetně levého hippocampusu, který Alzheimerova choroba postihuje jako první. Odlišnosti v objemu šedé hmoty sice nebyly markantní, ale pro výzkumníky mají klinický význam. Především se nyní snaží pochopit, jak může krevní skupina ovlivňovat nervový systém.

Už předchozí studie z roku 2014, zveřejněná v magazínu Neurology, informovala, že u lidí se vzácným typem krevní skupiny AB je riziko kognitivních potíží zvýšené. U nositelů krevní skupiny AB byla pravděpodobnost, že se u nich objeví problémy s pamětí a myšlením, vedoucí k demenci, až o 82 procent vyšší. Lidé s touto krevní skupinou měli zároveň vyšší průměrnou hladinu faktoru VIII, bílkoviny, která napomáhá srážlivosti krve. Vysoká hladina této bílkoviny je spojena s nárůstem rizika kognitivních poruch a demence.

ČTĚTE TAKÉ
Lepší než prášky. Granátové jablko překvapuje účinky na lidské zdraví

Dobrá zpráva pro všechny

Pokud nemáte krevní skupinu 0, nemusíte mít strach. K úpadku kognitivních schopností totiž výrazně přispívají mnohé další faktory a špatný životní styl. Ze studie, která se objevila v magazínu Neurology, je zřejmé, že zdraví mozku zhoršuje například kouření, vysoký krevní tlak, cukrovka a nadváha, která má na mozkové funkce a objem šedé hmoty nejzhoubnější vliv.

ČTĚTE TAKÉ: Jak modrá a červená barva působí na naše duševní schopnosti

Kromě negativních vnějších faktorů je třeba zmínit i ty, které mozek naopak chrání a napomáhají obnově šedé hmoty. Jedním z těchto způsobů je meditace, která mysl chrání před předčasným stárnutím. Vyplývá to ze studie zveřejněné ve Frontiers in Psychology. Pokud tedy chcete oddálit stárnutí mozku a zvýšit objem šedé hmoty, dopřávejte své mysli pravidelný odpočinek.

Nepřehlédněte