13. 2. 1868: Silný vítr znepříjeňuje Pražanům život, přibývá nemocných

Před lety v PrazePražskýDEN.cz13. února 20183 minuty čtení

Foto: Archiv

Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Město řeší, co s chudinou

Ve prospěch chudých v Praze stanou se některá vydatnější opatření, o nichž už se také konala u J. Em. pana kardinála arcibiskupa v úterý porada. U porady byli mimo jiné pány též p. purkmistr pražský, dr. Klaudy, hr. Nostic, dr. Rieger, rytíř Limberk, Huleš, ředitel “Kotvy” p. Schlesinger, V. Náprstek, J. M. Šary a p. i usnešeno, že se utvoří čtvero odborů a sice odbor pro zlepšení dosavadních ústavů chudínských, odbor pro posílání chudých dítek do školy, odbor pro zaopatřování práce a konče odbor pro opatřování bytů a šatstva chudině. Nejprv musí být postaráno o zevrubné seznamenání všech chudých pražských. – Pražský denník, 13. 2. 1868

Nepoctivý nálezce

Před některým časem ztratil pomocník z obchodu Waldeckova a Wagnerova 850 zl. v bankovkách a ač navěstími na ulicích byl nálezce žádán, by je vrátil, nikdo se nepřihlásil. Nyní se peníze našly. Jeden voják nalezl ty peníze, zatajil je a utratil jen 40 zl. po hospodách a 10 zl. dal jedné kuchaece, svojí milé. Tato se s tím ale pochlubila, že dostala desítku, mimo to bylo pijáctví vojákovo také přílišné a tak naň padlo podezření; byl nenadále prohlížen a celých osm stovek u něho se nalezlo, které majitelovi pravému už vráceny byly. – Pražský denník, 13. 2. 1868

K vraždě na Letné

Podobizna zavražděného z Letné přiměla jednu služku z Borku, která v Praze slouží, že šla v úterý k soudu a řekla, že tvářnost zavražděného má nápodobnou podobu s jejím bratrancem Vojtěchem Koroušem z Borku okresu mladovožického. Soud zdejší bez prodlení psal do Borku. – Pražský denník, 13. 2. 1868

[related-post id=“5472″]

Rozmary počasí

Nynější povětrnost, která se v mnohém ohledu počasí dubnovému podobá, přináší s sebou mnohé nepříjemnosti. Rýmy a kašle jsou na denním pořádku, dětské nemoce se zhusta vyskytují a mimo to překáží povětrnost tato zedníkům v práci, kterouž již na mnoha místech zaměstnáni jsou. Za žitnou branou jest v potu tváře několik mužů zaneprázdněno upravením klouziště. Práce tato se při ostrém ranním vzduchu ještě daří a brzy hladká ledová plocha vábí četné klouzače, však jakmile je hladina slunečními paprsky ozářena, přestává ihned klouzání, čímž několikahodinové namáhání úplně přichází na zmar. Bouřlivý vichr po několik dnů již zuřící, podporuje nepříjemnou povětrnost tuto nanejvýše a působí mnohé škody a nehody. – Pražský denník, 13. 2. 1868

Led na Vltavě zmizel

Plavba po řece Vltavě, která již v celém svém běhu úplně ledu prosta jest, se počala v těchto dnech opět provozovati. Předevčírem přibylo sem do Podskalí několik nákladných lodí od Budějovic, jež měly obilí naloženo. Dále sem připlulo několik lodí s nákladem ledu z rozličných stanovišť. Led tento vyznamenával se čistotou i tloušťkou a byl od zdejších sládků rychle zakoupen. – Pražský denník, 13. 2. 1868

Nepřehlédněte

30. 7. 1890: Hrůzná tragédie na Letné, pohřešovaný chlapec a pobodaný čeledín • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

1. 1. 1869: Pražané oslavili Sylvestrovu noc v kostelích a hostincích • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Bedřich Smetana jako nejkrásnější dárek domů. Nová výstava Národního muzea • Národní muzeum otevřelo ve svém Muzeu Bedřicha Smetany zcela novou výstavu s názvem Hudba Bedřicha Smetany – nejkrásnější dárek domů. Jedná se o ukázku toho, jaký vliv na věhlas skladatele může mít i fenomén hudebních nosičů. Výstava bude k vidění do konce října příštího roku.

13. 4. 1889: Nezdařený útěk z vězení a velocipedy pro děti v městském parku • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

29. 1. 1868: Neznámý šibal chtěl mouku zadarmo. Trik mu ale nevyšel • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

12. 4. 1868: Kočka zemřela steskem po své paničce • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Věrni i v smrti V Malkově u Kadaně zemřela koncem března stařena v 93. roce věku svého. Měla po dlouhá leta kočku, kterou nade vše si oblíbila. Když zemřela, nechtěla se kočka z postele zemřelé ani hnouti a o pohřbu nalezli oddané to zvíře pošlé v jednom koutku světnice. – Pražský denník, 12. 4. 1868   Stavba divadla Na staveništi národního divadla počne se už v úterý se stavbou základů v průčelí do Ferdinandovy třídy. Teprvé ve hloubce čtyř sáhů a třech stop pod dlažbou ulice dokopali se pevné půdy, na kteréž se základy položiti mohou. Do slavnosti svatojanské budou základy v průčelí položeny až po roveň ulice a do zdě portiku (výstupku) položen bude kámen základní. – Pražský denník, 12. 4. 1868 [related-post id="9240"] Navrátilí vystěhovalci V pátek ráno přijely po drážďanském vlaku do Prahy tři osoby, kteréž před 6 lety z Malína u Hory Kutné do Ameriky se byly vystěhovaly. Anaž prý v Americe všecka práce vázne, museli za posledních dob přisaditi, co si dřív uspořili a takž raději se zbytkem vrátili se do vlasti. – Pražský denník, 12. 4. 1868 Velikonoční nadílka Chudým u sv. Bartoloměje dostalo se k návrhu insšpektora pana Huleše za příčinou velkonočních svátků mimo obyčejnou stravu také koláčů, vepřové pečeně, kávy a piva. – Pražský denník, 12. 4. 1868

3. 11. 1868: Dva choromyslní a povedené cirkusové vystoupení • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

2. 4. 1889: Poplach v německém divadle a ruská výprava do Tibetu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

5. 7. 1890: Dítě v Michli spadlo do studny. Podařilo se ho zachránit • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Nové pražské pověsti: Poslední podzimní lísteček • Na konci listopadu bývají pražské ulice už většinou zahalené v mlze. Je to tajemný čas. Dny jsou krátké jako první láska a světla je tak moc málo, že by se klidně vešlo do krabičky od zápalek. Lidské duše potají vzpomínají, jak voněly všechny ty promarněné podzimy, zatímco poslední žlutý lísteček v celém širém městě se odtrhuje od rodné větvičky a vydává se na poslední cestu.

Nová výstava představuje významná ocenění Antonína Dvořáka • Národní muzeum zahájilo ve svém Muzeu Antonína Dvořáka zbrusu novou výstavu s názvem Antonín Dvořák a sláva. Návštěvníkům nabízí možnost prohlédnout si mnohá ocenění, která slavný skladatel během života posbíral. Připomenuto je i poslední rozloučení se skladatelem, jenž se stalo celospolečenskou událostí. Od narození Antonína Dvořáka letos uplynulo 180 let.

Vlak dětství a naděje. Helenu Růžičkovou málem nahradila jiná herečka. Proč byl seriál v trezoru? • „Nic ty se neboj, dítě moje zlatý! Na tragickej život jsem já pes!“ Nezapomenutelná věta Heleny Růžičkové ze seriálu Vlak dětství a naděje téměř zlidověla. Přitom chybělo málo a znali bychom ji v podání úplně jiné herečky. Jak na natáčení vzpomíná Tereza Brodská? A proč seriál cenzura na několik let zamkla do trezoru?

Stanislav Zindulka a Helena Růžičková v seriálu Vlak dětství a naděje.

Historii českého divadla přibližuje nová výstava v Národním muzeu • Zajímá vás, co přesně se skrývá pod označením divadelní cedule a co dalšího mohou návštěvníkům nabídnout bohaté fondy Divadelního oddělení Národního muzea? Pak si určitě nenechte ujít výstavu s názvem Račte vstoupit do divadla, která je k vidění od 13. prosince 2019 v Nové budově Národního muzea.

3. 4. 1889: Spor o rozšíření ulice a nevydařené střílení holubů v Bubenči • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

11. 7. 1890: Žena okradla pětileté dítě. Už sedí ve vyšetřovací vazbě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

26. 7. 1890: Nález podzemní chodby a pokus zoufalé ženy o sebevraždu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

10. 1. 1868: Nebohá děvečka skončila pod koňskými kopyty a omnibusy nejezdí • Děvečka v Železné ulici skončila pod koňskými kopyty a strážníci se železnou vytrvalostí zasahovali na Ovocném trhu. Přečtěte si, co se dělo v Praze přesně před 150 lety.

Hitler ji nenáviděl. Petřínská rozhledna by nikdy nebyla bez Eiffelovky • Anebo by přinejmenším vypadala docela jinak. Česká kopie Eiffelovy věže letos slaví 130. narozeniny. A i když to už nejméně dvakrát měla hodně nahnuté, všechno nakonec dobře dopadlo. Pražané jsou na ni právem hrdí. V mnoha ohledech je totiž naprosto jedinečná. Vydejte se s námi do historie a odhalte zajímavosti, které jste o Petřínské rozhledně nejspíš nevěděli.

4. 2. 1868: Prodávala levné srnčí maso. Bylo ale ze psů • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

3. 9. 1889: Pokus o usmíření rozhádaných manželů zhatila prolitá krev • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.