6. 8. 1889: Nešťastná jízda, řádění podvodníka a zabavené maso

Před lety v PrazePražskýDEN.cz6. srpna 20192 minuty čtení

Foto: Archiv

Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Nešťastná jízda

Farář zbraslavský p. P. Frt. Tränkler jel včera z návštěvy u arcibiskupa knížete Schönborna, který právě dlí na svém panství v Dolních Břežanech. Cestou jeden kůň se splašil a kočár se převrhl, při čemž p. farář Tränkler utrpěl těžká poranění na hlavě a noze. Arcibiskup Schönborn zpraven byv o neštěstí, dal p. faráře Tränklera ve svém povoze dopraviti do Zbraslavi, načež pak ještě během odpoledne jej navštívil. Poranění p. faráře zbraslavského jsou sice těžká, ale nikoli smrtelná. – Národní listy, 6. 8. 1889

Šejdíř

František Kadeřávek, bývalý 28letý diurnista u c. k. místodržitelství v Brně, pohnán byl včera před porotu brněnskou, pro celou řadu podvodů, jichž se dopustil pod zvučným jménem »Eugen von Ortenburg«. Kadeřávek vydával se za úředníka, vylákal od několika firem domácích i cizích, hlavně od vídeňských klenotníků, různé cenné zboží na úvěr, jež pak zastavoval. Od firmy K. Hueber ve Vídni objednal si prsten za 115 zl., který na dobírku měl mu býti zaslán pod adresou »Eugen von Ortenburg« poste restante do Králova Pole u Brna, kdež se před- stavil jako úředník a kamž si sám listy poste restante adresoval, aby tak poštmistra v omyl uvedl. Padělaným telegramem z Vídně, zaslaným na poštovní úřad v Král. Poli, docílil toho, že pošta mu prsten bez vyplacení dobírky vydala. Podvod tento byl jeho posledním; Kadeřávek byl přistižen a pohnán před porotu, která jej uznala vinným. Soud pak, vzhledem na různé polehčující okolnosti, odsoudil jej do těžkého žaláře na dvě leta. – Národní listy, 6. 8. 1889

[related-post id=“22101″]

Zabavené maso

Na městském dobytčím trhu v Praze zabavena byla řezníku Janu Hokynářovi jedna čtvrť hovězího masa, poněvadž shledáno zdraví lidskému škodlivé a odevzdána pohodnému. – Národní listy, 6. 8. 1889

Nepřehlédněte

17. 7. 1889: Mastičkář z Vinohrad, krádeže v písárně a rodinné drama v Jihlavě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Na opravený Negrelliho viadukt se vrací vlaky. Ve své době byla stavba světovým unikátem • Správa železnic dokončila rekonstrukci historického Negrelliho viaduktu. Vlaky se na něj vrátí v pondělí 1. června. Památkově chráněný most slouží dopravě v hlavním městě již od roku 1850.

Turkyně mají při rozvodu nárok na štědrou odměnu. Evropanky by mohly závidět • Práva žen v muslimském světě na Západě vnímáme jako velmi omezená. Skutečnost ovšem byla a je poněkud jiná. Dokládá to i dobový článek, který otiskly v Praze vydávané Národní listy v únoru 1894. Evropské ženy by mohly Turkyním mnohé závidět.

1. 6. 1890: Na trh budou uvedeny nové doutníky. Kvalita byla vyzkoušena ve světě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

15. 5. 1889: Výtržnost v Celetné ulici a sebevražda vězněného zloděje • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

14. 5. 1889: Zoufalá matka utopila své dvě děti v jámě za městem • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

20. 8. 1890: Stavba nové silnice, řádění blesku a nález na Žižkově • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

16. 5. 1889: Svatojánský ohňostroj, svítivé maso a pohřeb dcery Josefa Jungmanna • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

22. 5. 1889: Trhání hradeb dynamitem, pohřešovaná žena a nahý blázen • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

2. 4. 1889: Poplach v německém divadle a ruská výprava do Tibetu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

27. 5. 1890: Nová restaurace v Královské oboře a těžké zranění dělníků • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Muzeum paměti XX. století povede historik Jan Kalous • Správní rada pražského Muzea paměti XX. století zvolila do funkce ředitele této instituce historika PhDr. Jana Kalouse, PhD. Ten byl poslední čtyři měsíce pověřen jejím vedením. Nejvyšší kontrolní orgán muzea vybíral ze čtyř uchazečů. Volba nakonec dopadla jednomyslně.

15. 2. 1868: Sebevražda kvůli nešťastné lásce se mladíkovi povedla až napodruhé • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

1. 11. 1868: Další sebevraždy v Praze a jedno soudní přelíčení • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

2. 8. 1890: Zábava na Zbraslavi, zřícené lešení a požár v bytě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

9. 7. 1889: Těžce raněná dívka, nebezpečný zuřivec a případ vztekliny v Karlíně • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

7. 10. 1889: Na smrt vylekaná matka a cestující apoštolé spiritismu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

5. 9. 1889: Výlet hasičů skončil krvavou bitvou. Mezi raněnými jsou i děti • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Odkud přišel Halloween? Původně keltská tradice ovládla celý svět • Blíží se Halloween. V posledních letech se tento anglosaský svátek stále více prosazuje i u nás. Víte ale, proč se vlastně slaví a jaká je jeho historie? Vydejte se s námi to zjistit!

Oválná okna v letadle mají svůj důvod • Ať už cestujete letadlem často, nebo spíš jen příležitostně, určitě už jste se někdy zamýšleli nad tím, proč jsou všechna okénka v kabině oválná. Nejedná se o žádný výstřelek designerů. Hranatá okna by totiž mohla způsobit katastrofu.