Saskia Burešová: Analogová královna vládne televiznímu éteru už 52 let

ZajímavostiKristián Vích11. ledna 20194 minuty čtení
Nestárnoucí Saskia Burešová.

Nestárnoucí Saskia Burešová.

Foto: Facebook.com / Kalendárium

Podepsala snad smlouvu s ďáblem? V české kotlině nenajdeme žádnou jinou ženu, která by se více než půl století pravidelně objevovala na televizních obrazovkách a ještě při tom vypadala stále skvěle. Saskia Burešová totiž několik desítek let nestárne. V čem je její tajemství? A věděli jste, že krása jí paradoxně hodně uškodila?

S nástupem digitálního televizního vysílání se v posledních letech vyrojily desítky nových stanic. Díky tomu se na obrazovkách začaly objevovat i stovky různých televizních hvězdiček. Ovšem v době analogového vysílání, kdy jsme na svých přijímačích mohli naladit sotva tři nebo čtyři kanály, nebyl v éteru prostor pro podobné rychlokvašky, často i úplné neumětely. Vystupovat v televizi mohli jen skuteční profesionálové.

Saskia Burešová takovou profesionálkou bezesporu je. Proslula nejen krásnou tváří a půvabem, ale i dokonale vytříbenou mluvou a bezchybnou prací s jazykem. Obdiv si získala u odborné kritiky i diváků, kteří jí celkem pětkrát udělili cenu TýTý v kategorii Hlasatelka dne. Ani po několika desítkách let se na tom nic nezměnilo. Zatímco my stárneme a svět prochází turbulentními změnami, Saskia Burešová je stále stejná.

Saskia Burešová
Jak šel čas, ale Saskia s ním ne…

Saskia Burešová: Česká Sophia Loren

Nekorunovaná královna českého televizního světa je přirovnávána ke stejně nestárnoucí italské herečce Sophii Loren. Obě ženy přitom pojí víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Maminka Saskie Burešové byla totiž poloviční Italka. Na Apeninském poloostrově zřejmě kolují geny věčného mládí. Netradiční exotické jméno má také díky mamince, veliké obdivovatelce proslulého holandského malíře Rembrandta, jehož manželka se jmenovala Saskia.

[related-post id=“12966″]

Televizní kariéra

Profesní začátky Saskie Burešové sahají do roku 1967, kdy jako dvacetiletá dívenka uváděla společně s Eduardem Hrubešem (Neváhej a toč!) televizní čtrnáctideník pro vojáky Poštovní schránka. V roce 1974 se přesunula do televizní hlasatelny a celý národ si ji okamžitě zamiloval. Několika generacím dětí přála po Večerníčku dobrou noc, pro několik generací maminek byla ikonou krásy a nejedné generaci tatínků možná zamotala hlavy. Jako jedna z mála hlasatelek nezmizela po převratu v roce 1989 z obrazovky. Naopak, v roce 1992 začala uvádět oblíbené Kalendárium. Pořad plný zajímavých výročí týdne se vysílá s železnou pravidelností každou neděli na ČT1 a sledují ho statisíce diváků.

Saskia Burešová
Diváci mohou Saskii vidět každou neděli dopoledne na ČT1. Foto: Česká televize

Nevydařené podnikání

Dokonalý vzhled přinesl Saskii Burešové paradoxně i hodně trápení. Tak dlouho se jí divačky v dopisech ptaly na tajemství její krásy, až se rozhodla, že si udělá kosmetický a vizážistický kurz a rozjede kosmetický salon, aby mohla ostatním se vzhledem pomáhat. Do podnikání se pustila společně se svým manželem, televizním režisérem Petrem Obdržálkem. Salon sídlil na pražských Vinohradech.

[related-post id=“13046″]

Divoká porevoluční doba ovšem ještě víc než dnes nahrávala nejrůznějším podvodníkům, na což Saskie doplatila. „Musím říci, po těch mnoha letech, že pravidlo ‚Ševče, drž se svého kopyta‘, platí. Jsme důvěřiví a neznali jsme taje podnikání. Vždy jsme někomu naletěli, doplatili jsme i na díry v zákonech,“ přiznala populární diva v jednom z rozhovorů a dodala, že vzniklé dluhy musela splácet ještě řadu dlouhých let.

Saskia Burešová
Saskia o svém životě napsala autobiografickou knihu.

Tajemství krásy

Starosti ovšem Saskii nepřidělaly žádné vrásky na čele. I po více než padesáti letech prožitých před kamerami je stále krásná, za což vděčí nejen genetice. V soukromí se prý skoro vůbec nelíčí, aby se pleť zbytečně neničila. Když už se nalíčit musí kvůli televizi, vždy se prý poté důkladně odlíčí. Samozřejmostí by měl být kvalitní hydratační krém. Ráno a večer také Saskia doporučuje opláchnout se vlažnou a následně studenou vodou, aby byla pokožka krásně vypnutá. Člověk by se měl prý také vyhýbat alkoholu, spát 8 hodin denně a tu a tam cvičit. Pokud budete tyto zásady dodržovat, není potřeba navštěvovat kosmetické salony, dokonce ani ordinace plastických chirurgů.

https://www.youtube.com/watch?v=ezG1pR8VDz4

Saskia Burešová: Národní poklad

Okupantka našich srdcí Saskia Burešová skrze obrazovky stále vyzařuje pozitivní energii a velmi příjemný, možná až maminkovský cit. Když na nás mluví, jako by se nám tady a teď nic nemohlo stát. A všichni z jejího okolí říkají, že taková je i ve skutečnosti.

[related-post id=“13939″]

V minulém roce jsme oslavili 100 let republiky. Saskia Burešová symbolizuje přesně polovinu tohoto období. A vlastně i celý národ. Nejenom proto, že její ikonické vlasy leckomu připomínají hřívu statečného českého lva. Provázela nás i celou normalizací. A byla to právě ona, která 1. ledna 1993 rozechvělým hlasem přivítala z televizní hlasatelny občany nově vzniklé České republiky. Z jejího projevu bylo znát, že jí rozchod Čechů a Slováků mrzí, zároveň ale nadějně dodala, že rozpadem federace nic nekončí, možná právě naopak.

Nepřehlédněte

Pražský novoroční ohňostroj připomene 100 let Československa • První den roku 2018 rozzáří Prahu ohňostroj v národních barvách, který zakončí tóny české hymny. Z Letné bude odpálen přesně v 18 hodin.

Nejstarší státní symbol představuje nová výstava Národního muzea • Národní muzeum se připravuje na možné znovuotevření. Pro návštěvníky přichystalo v Historické budově zcela novou výstavu s názvem Lvem mě nazývají. Ta podrobně představuje náš nejstarší státní symbol.

Poslechněte si poslední rozhovor s Janem Palachem. Upálil se před 49 lety na protest proti okupaci • Jan Palach, student historie a politické ekonomie pražské filozofické fakulty se 16. ledna 1969 okolo 13:30 polil hořlavinou a upálil před budovou pražského Národního muzea, na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Bylo mu 21 let. S rozsáhlými popáleninami byl převezen na Kliniku popálenin Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v pražské Legerově ulici, kde po třech dnech zemřel.

Jan Palach na fotografii z tabla mělnického gymnázia.

Jahody jako elixír mládí, ochrana před nemocemi a skvělá pochoutka • Nastává doba dozrávání jahod. Matka příroda si dala záležet, když vymýšlela jejich podobu. Neotřelý design v kombinaci s osvěžující chutí láká v letním období i ty, kteří jinak ovoci příliš neholdují. Pravidelná konzumace těchto plodů má navíc i řadu blahodárných účinků na naše zdraví a krásu. Pojďme si je představit.

Herec Václav Voska získal všestranný talent od Boha, ale zemřel příliš brzy • Jeden z nejvýznamnějších českých herců minulého století se narodil na pražských Vinohradech v roce 1918, jen několik dní po vzniku republiky. Patřil k těm výrazným hercům, kteří díky své přirozenosti a charizmatu dokázali ztvárnit jak postavy dramatické, tak i komediální. K jeho elegantnímu vzezření a noblesnímu vystupování přispíval i kultivovaný melodický hlasový projev.

Toaletní papír tu nebyl odjakživa. Lidé místo něj používali různé bizarní věci • Toaletní papír je jednou z věcí, které používáme hned několikrát denně. Ale napadlo vás, jak tato zdánlivě banální věc vlastně přišla na svět? A jak lidé řešili hygienu v dřívějších dobách? Předsudky nyní nechme stranou, tohle totiž bude hodně zajímavý výlet do dávné i nedávné historie.

Hlasatelky se vrací na obrazovky. ČT spustí nový kanál pro seniory • Česká televize spouští v pondělí 23. března nový program ČT3. Důvodem je především snaha televize pomoci nejohroženější skupině - starším lidem, kteří jsou v této době nuceni zůstávat doma.

Elegantní semetrika Růžena Šlemrová. Život slavné herečky je zahalen tajemstvím • Růžena Šlemrová zanechala v prvorepublikové kinematografii nesmazatelnou stopu, přestože se většinou musela spokojit jen s vedlejšími rolemi. Nejčastěji ztvárňovala komické postavy vážených dam z lepší společnosti v honosných róbách a drahých špercích. O skutečném životě této výrazné herečky toho ale paradoxně víme jen velmi málo.

Noblesní a elegantní. Taková byla Růžena Šlemrová.

Noc divadel 2018 nabídne pražským návštěvníkům nevšední zážitky • Šestý ročník akce Noc divadel proběhne třetí listopadovou sobotu, konkrétně 17. listopadu. Téma letošního ročníku se bude věnovat 100. výročí založení Československa. V rámci tohoto výročí se chystá i speciální program, který propojí českou Noc divadel se sousední slovenskou Nocí divadiel.

Tipy jak rychle omládnout. Stačí dodržovat několik základních věcí • Každý z nás touží zůstat mladý a energický, ačkoliv stárnutí je nevyhnutelnou součástí našeho života. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho způsobů, jak rychle omládnout a zlepšit celkový vzhled, a co je ještě lepší, věda nám nabízí mnoho důkazů o účinnosti těchto metod. V tomto článku se podíváme na deset vědecky podložených tipů, které vám pomohou dosáhnout mladistvějšího vzhledu a zvýšit vaši sebevědomí.

Praha 2 odhalila pamětní desku hrdinovi druhého odboje Karlu Pavlíkovi • Pamětní deska se jménem kapitána Karla Pavlíka visí od čtvrtka na domě č. 19 v ulici Na Folimance v Praze 2. Hrdina druhého odboje se proslavil především obranou Czajánkových kasáren den před okupací naší republiky nacisty dne 14. března 1939, ale i mnoha dalšími odbojovými aktivitami. Dům v Nuselském údolí byl jeho posledním útočištěm před zatčením v roce 1942 a následnou popravou v Mauthausenu.

Odhalení desky se uskutečnilo tento čtvrtek.

Speciální vlak opět přiveze prezidenta Masaryka z exilu do vlasti • České dráhy ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Národním technickým muzeem pořádají 21. a 22. prosince unikátní rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti.

TGM po příjezdu do Prahy v prosinci 1918.

Den, kdy komunisté zbavili funkce prezidenta Svobodu. Měl v tom prsty kariérista Husák? • „Nemůže-li president Československé socialistické republiky vykonávat svůj úřad delší dobu než 1 rok, Federální shromáždění může zvolit nového presidenta Československé socialistické republiky na nové funkční období.“ Takhle zní ústavní zákon č. 50/1975 Sb., který dne 28. května 1975 přijali českoslovenští zákonodárci. Tzv. „Lex Svoboda” v praxi znamenal, že těžce nemocný armádní generál Ludvík Svoboda může být okamžitě zbaven funkce prezidenta. Na jeho místo o den později nastoupil Gustáv Husák.

Dva rivalové. Generál Ludvík Svoboda a kariérista Gustáv Husák.

Osobnost novináře Julia Fučíka přibližuje nová výstava ReporTvář • Národní muzeum otevírá ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů novou výstavu s názvem ReporTvář Julia Fučíka, která bude k vidění od 21. srpna do 31. října 2020 v Národním památníku na Vítkově. Slovní hříčka v názvu výstavy odkazuje na její dvě hlavní linie: Reportáž, psanou na oprátce a vizuální prezentaci Julia Fučíka ve veřejném prostoru.

Socialistická recitátorka Pelikánová sklízí dodnes jen posměch. Její život byl smutný a tragicky skončil • Odkaz socialistické recitátorky Ludmily Pelikánové přetrval i čtvrt století po její smrti. I když úplně jinak, než by sama chtěla. Může za to hlavně legendární vystoupení v pořadu Křeslo pro hosta, které dodnes koluje na internetu a baví desítky tisíc lidí.

Trápení slavné Antonie Nedošinské. Život jí komplikovala matka, závist i nacisté • Nebyla krásná jako Adina Mandlová či Lída Baarová, přesto ji zbožňují miliony diváků. A to díky rolím laskavých a milujících maminek. Asi vás nepřekvapí, že taková byla Antonie Nedošinská i ve skutečném životě. Osud se s ní ale bohužel občas vůbec nemazlil.

Antonie Nedošinská

Vlak dětství a naděje. Helenu Růžičkovou málem nahradila jiná herečka. Proč byl seriál v trezoru? • „Nic ty se neboj, dítě moje zlatý! Na tragickej život jsem já pes!“ Nezapomenutelná věta Heleny Růžičkové ze seriálu Vlak dětství a naděje téměř zlidověla. Přitom chybělo málo a znali bychom ji v podání úplně jiné herečky. Jak na natáčení vzpomíná Tereza Brodská? A proč seriál cenzura na několik let zamkla do trezoru?

Stanislav Zindulka a Helena Růžičková v seriálu Vlak dětství a naděje.

Ústřední ředitel Jan Zelenka, první muž Husákovy normalizační televize • Podobu televizního vysílání v 90. letech u nás výrazně formoval Vladimír Železný, spoluzakladatel a ředitel soukromé TV Nova. Ten ale zdaleka nedosáhl takového vlivu, jaký měl v médiích v předchozích dvou dekádách Jan Zelenka, ústřední ředitel Československé televize.

Jan Zelenka šéfoval Československé televizi úctyhodných dvacet let.

My všichni školou povinní. Během natáčení zemřela Dana Medřická. Hrát měl i Tomáš Holý • Se začátkem školního roku televizní stanice pravidelně reprízují dnes už kultovní seriál My všichni školou povinní. Určitě budete souhlasit, že hned při poslechnu úvodní melodie Petra Hapky se v člověku probudí nostalgie, prapodivná smutná nálada a někdy možná až úzkost. Čím to, že si tento seriál i po letech udržuje obrovský zájem diváků?

Státní symboly, jak je možná neznáte. Startuje nová výstava v Národním muzeu • Státní symboly reprezentují naši republiku, vycházejí z jejích tradic, historie a kultury. Národní muzeum připravilo jako první výstavu po ukončení nouzového stavu výstavu Symboly. Ta se věnuje všem státním symbolům České republiky, ukazuje jejich původ, zajímavosti jejich vzniku a zejména pak jejich proměnu od roku 1918 po současnost.