MagazínTomáš Marný18. března 20203 minuty čtení

Mražení potravin má svá pravidla. Některé do mrazáku vůbec nepatří

Mražené potraviny nám usnadňují život už téměř jedno století. Přesně před 90 lety s nimi přišel přírodovědec Clarence Birdseye z amerického městečka Springfield ve státe Massachusetts. Do té doby se potraviny uchovávaly převážně zavařováním do skla nebo do konzerv, případně sušením. 

Birdseye objevil, že nejlepších výsledků v chuti a kvalitě potravin dosáhne prudkým zmrazením na velmi nízkou teplotu kolem minus 50 stupňů Celsia. Na nápad s uchováním mražených potravin přišel náhodou, když rybařil v Kanadě s domorodými Eskymáky. Ti chytají ryby v extrémně nízký teplotách a takové ryby po vytažení z vody prakticky ihned zmrznou. Clarence Birdseye zjistil, že znovu rozmrazené ryby chutnají skoro tak dobře jako čerstvé a nápad s mraženými potraviny byl na světě.

Postupně začal nabízet mražený hrášek, kukuřici, mrkev nebo špenát i různé druhy ovoce, později přidal ústřice. Novinka ale zákazníky příliš nenadchla. Lidé byli zpočátku vůči mraženým potravinám nedůvěřiví a první Birdseyeova firma zbankrotovala. 

Dařit se mu začalo až ve třicátých letech, kdy na vynálezu mražených potravin konečně zbohatl. Jejich rozšíření významně pomohla i druhá světová válka, kdy bylo v obchodech málo konzerv a lidé tak začali nakupovat právě mražené potraviny.

Opravdovému rozmachu mražených potravin pak v 50. a 60. letech napomohla televize. Lidé začali měnit svůj životní styl a hledali jídlo, které se dá rychle připravit. Své samozřejmě sehrálo i rozšíření mikrovlnné trouby.

Zásady správného mražení

Mražené potraviny si zachovávají dobrou kvalitu po dlouhý čas, jejich uchování a následné zpracování má však přesná pravidla, a pokud je porušíme, můžeme si způsobit závažné zdravotní problémy.

Především platí, že již zakoupené mražené potraviny musíme co nejdříve dostat do domácího mrazáku. Takové potraviny musíme až do jejich použití uchovat při teplotě –18 °C. Již jednou rozmrazené potraviny nikdy nezmrazujte znovu! Pokud se vám mražená potravina cestou ze supermarketu rozmrazí, musíte ji už bohužel rovnou zpracovat. Mráz sice zastaví množení bakterií, ty se ale nezničí. Při rozmrznutí se opět rozmnoží a s narušenou strukturou potraviny po rozmrazení se množí i mnohem rychleji.

Foto: Unsplash.com

Pokud rozmrazujete maso, vždy jej rozmrazujte pozvolna v chladničce a to v nejnižší polici, podložené hlubokou nádobou. Vytékající tekutina z masa nám může znehodnotit další potraviny. Pokud naopak maso zamrazujete, pak je nutné jej rozdělit do menších částí a nechat je zmrazit co nejrychleji. Pokud maso krájíte na plátky, pak je třeba každý plátek proložit fólií.

Všechny potraviny před mražením dobře uzavřete a snažte se, aby okolo nich bylo co nejméně vzduchu. Čím menší porce mrazíte, tím lépe, potravina se rychleji promrazí až k jádru. Myslete také na to, jaké množství potravin mrazíte. Je určitě lepší si zamrazit malé porce bylinek, které budete poté přidávat postupně do polévek, než velký sáček, který budete vyndávat často z mrazničky a z něj odebírat. Taková potravina se ničí.

Potraviny si také označte datem, kdy jste je zamrazili. Obecně se tvrdí, že potraviny vydrží v domácím mrazáku až 18 měsíců. To ale neplatí vždy. Například tučné maso bychom měli spotřebovat do dvou měsíců, bylinky do šesti měsíců. Nejdéle v mrazáku vydrží jahody nebo hrášek. 

A co do mrazničky vůbec nepatří? Především je to měkké pečivo, to po rozmrazení začne plesnivět v řádu několika hodin. Stejné je to s měkkými knedlíky. Takové potraviny musí být ihned po vyndání z mrazničky zpracovány a zbytky raději vyhoďte. Do mrazničky také nepatří uvařená rýže, v té se po rozmrazení mohou množit mikroorganismy mimořádně rychle. 

Čtěte také…
Nebezpečné USB nabíječky mohou ukrást vaše data z telefonu. Existuje jednoduchá ochrana

Nepřehlédněte

Úterní miliardový Eurojackpot vylosován. Tady jsou výherní čísla • V evropské loterii Eurojackpot pokračuje napínavé čekání na rekordního výherce maximálního jackpotu, jehož kumulovaná částka vyšplhala na neuvěřitelných 120 milionů euro, což dělá přibližně přes 3 miliardy korun.

Nebezpečné USB nabíječky mohou ukrást vaše data z telefonu. Existuje jednoduchá ochrana • Představte si situaci, kdy zrovna někam cestujete, ale baterie vašeho telefonu je téměř vybitá. Na nádraží zahlédnete volnou USB nabíječku. Záchrana! Jenže právě tenhle zdánlivě nevinný moment může odstartovat noční můru.

Nebezpečný nález v paprice. Nelze vyloučit ohrožení konzumentů, řetězec stahuje výrobek z prodeje • V době, kdy se mnozí připravují na vánoční pečení a vaření, přichází znepokojivé zjištění od velkého obchodního řetězce. Jeden ze zákazníků odhalil závažný problém u produktu, který se nyní možná nachází v mnoha domácnostech nebo i profesionálních kuchyních. Situace si žádá pozornost všech spotřebitelů.

Vypůjčil si drahé repráky. Teď má na krku policisty a hrozí mu basa. Poznáte ho? • Za běžného nakupujícího se vydával muž, který si v obchodním centru v pražských Řevnicích na Praze 5 vyhlédl značkové reproduktory. Jeho hudebně-nákupní mise však měla jeden háček. Platit se mu nechtělo.

Čechům hrozí mastná pokuta v řádu desítek tisíc. Je to randál a usvědčit může záznam kamery • Žijeme v konzumní době, kdy se nám doma neustále hromadí nové věci. A na ty staré už nezbývá místo. Zbavování se toho, co již nechceme, se ale může nepříjemně prodražit. A občas riskujete i trestní stíhání. Češi by si nyní měli dvakrát rozmyslet, zda můžou vyhazovat bez rozmyslu.

Vánoční teror v českých ulicích. Praze došla trpělivost. Začala jednat, další se přidávají. Ale co na to lidi? • Předvánoční období tradičně přináší nejen vůni svařáku a pečeného cukroví, ale také poněkud méně idylický obrázek. V ulicích po celém Česku se již za pár týdnů začnou objevovat improvizované zakrvavené prodejní stánky s kapry, kteří mají skončit na štědrovečerní tabuli. V lepším případě je kapr usmrcen hned u stánku, v horším ho čeká útrpná poslední cesta v igelitce.

Velký horoskop na Vánoce 2024 pro všechna znamení. Tohle hvězdy chystají pod stromeček • Rok 2024 se pomalu blíží do cílové rovinky a vánoční atmosféra už je cítit na každém kroku. Pražská vědma a astroložka Aurika Assiella si pro naše čtenáře připravila speciální horoskop pro všechna znamení zvěrokruhu, který platí pro letošní vánoční svátky, respektivě druhou polovinu prosince. Co tedy můžete očekávat během svátků? Pojďme společně objevit, jaké příležitosti, výzvy a možnosti na vás čekají.

Tohle je údajně skutečný elixír mládí. Lék na stárnutí ale funguje jen pro jedno pohlaví • Toužíte se dožít vysokého věku? Řada lidí dělá pro splnění tohoto snu možné i nemožné – od zdravé stravy a nejrůznějších detoxikačních procedur, až po trénovaní paměti a udržování pozitivní mysli. Ale možná ten nejdůležitější recept je úplně jiný.

Sen o vlasech aneb Proč se nám zdá o stříhání a co prozrazují sny o vypadávání vlasů? • Každý z nás nejspíš alespoň jednou zažil sen, kdy stojíte před zrcadlem a zjišťujete, že máte jinou barvu vlasů, nebo dokonce úplně oholenou hlavu. Možná jste se ocitli v roli kadeřníka a někoho stříhali, případně jste seděli v křesle a s hrůzou sledovali, jak vám padají prameny vlasů k zemi. Tyto sny patří k nejčastějším a zároveň nejvíc znepokojujícím. Pojďme společně odhalit, co se za nimi může skrývat.

Lidl má Čechy za hlupáky. Jinak nejde vysvětlit, proč nabízí produkt za skandálně přemrštěnou cenu oproti Německu • Člověk nemusí být za největšího experta na matematiku, aby pochopil, že tady něco nahraje. Německý řetězec Lidl nabízí pro německé zákazníky v akčním letáku od 2. prosince akční balení 450 g pomazánky Nutella za 1,74 euro, což dělá asi 44 českých korun pro všechny držitele karty Lidl Plus.